- 1 Trójmiasto zbiera pomoc dla powodzian (309 opinii)
- 2 Znamy oceny policjantów z "WF-u" (80 opinii)
- 3 Zajrzeliśmy w zakamarki nowych spichlerzy (151 opinii)
- 4 Ojciec i syn na lotnisku przepracowali 60 lat (117 opinii)
- 5 Dlaczego tak łatwo puszczają nam hamulce? (554 opinie)
- 6 Kutry zostaną w Gdyni jako pamiątka (150 opinii)
5 miejsc na spacer po Gdyni, ale bez morza
Gdzie latem spacerować po Gdyni? Najlepiej nad morzem, ale w wakacje można tam natknąć się na tłumy. Dla tych, którzy nie lubią ścisku, mamy inne ciekawe propozycje.
Plażę w śródmieściu, bulwar czy molo w Orłowie znają wszyscy.
Są nad morzem i bez problemu trafi tu praktycznie każdy turysta lub mieszkaniec Trójmiasta.
Najlepsze miejscówki na spacer nad morzem w Gdyni
A co Gdynia oferuje tym, którzy wolą odkrywać inne miejsca?
Oto pięć propozycji dla takich piechurów i wędrowców.
Jezioro Kackie
Mokradła na Wielkim Kacku to mało znany, a piękny teren użytku ekologicznego, który może być świetnym celem weekendowej wycieczki. To także doskonałe miejsce do codziennego spacerowania. Podczas wędrówek i marszów można obserwować przyrodę, bo to miejsce oddalone od zgiełku miasta.
Do użytku najłatwiej dotrzeć z przystanku autobusowego "Karwiny PKM" albo przystanku autobusowego "Nałkowskiej" przy ul. Wielkopolskiej na Karwinach, a później ul. Nowodworcową, aż do jej połączenia z ul. Starodworcową i dalej do jedynego przejścia pod nasypem kolejowym. Po przejściu tunelem znajdujemy się na brzegu Jeziora Kackiego . Z tego miejsca możemy iść ścieżką w dwie strony, wzdłuż nasypu kolejowego.
Droga w lewo doprowadzi piechurów po kilku minutach marszu do miejsca, gdzie w prawo odgałęzia się ścieżka, którą można przejść suchą stopą przez sam środek mokradeł aż na skraj lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od ul. Sopockiej.
Wieże widokowe: góra Donas i Kolibki
Zwykle nie ma na nich tłumów, bo turyści, którzy przyjeżdżają do Gdyni, raczej nie chcą się wspinać, a tymczasem z obydwu rozciąga się wspaniały widok na Gdynię.
Na Dąbrowie, gdzie znajduje się góra, taras widokowy został otwarty 5 maja 2005 roku dzięki współpracy firmy PTK Centertel (która zmieniła później nazwę na Orange) i Urzędu Miasta w Gdyni.
Sama wieża liczy 70 metrów wysokości, zaś taras jest zlokalizowany na wysokości 26,5 metra. Wejście na niego nie powinno zająć więcej niż pięć minut.
Po wejściu na taras na pierwszym planie możemy podziwiać krajobraz o charakterze podmiejskim oraz liczne domy na gdyńskiej Dąbrowie, a także nowe osiedla Chwarzna-Wiczlina, Sopotu i niektórych dzielnic Gdańska. W słoneczny dzień sięgnąć można wzrokiem aż za Półwysep Helski. Taras jest czynny od godz. 8 do 18. Wstęp jest bezpłatny.
Wieża na Kolibkach została zbudowana w 2007 r. przez operatora sieci Orange (wówczas jeszcze Idea). Pełni ona przede wszystkim funkcję nadajnika telekomunikacyjnego, ale do 28 metrów jest w pełni udostępniona dla turystów (kolejne 22 metrów wysokości to już konstrukcja masztu).
Wstęp jest bezpłatny, a obiektu pilnuje ochroniarz. Na wieżę wejdziemy codziennie w godzinach 8-18.
Drobna informacja dla osób z lękiem wysokości - wszystkie stopnie są betonowe, a wzdłuż trzonu konstrukcji poprowadzona jest poręcz. Taras widokowy jest w pełni zadaszony z betonową podłogą. Wieża jest bardzo stabilna i praktycznie nie występuje tutaj zjawisko delikatnego kołysania konstrukcji
Zbiornik Krykulec i rezerwat Kacze Łęgi
Schowane w trójmiejskim lesie miejsce odpoczynku, które najczęściej wykorzystują w tym celu mieszkańcy Witomina i Małego Kacka. Bo też z tamtych dzielnic najłatwiej dojść w to miejsce, ale tak naprawdę szlaki i oznaczenia przyprowadzą tu piechurów zarówno z Dąbrowy, Wielkiego Kacka jak i Chwarzna. Można piknikować na polanie obok zbiornika Krykulec i podziwiać rezerwat z rzeką Kaczą.
Specjaliści przypominają, że Kacza stanowiąca urokliwy akcent w krajobrazie rezerwatu jest jednak poważnym zagrożeniem dla jego środowiska. Łącznie z potokiem Źródła Marii stanowi ona odbiornik wód opadowych z "rozrastających" się dzielnic Gdyni.
Skutkiem tego, po większych deszczach, obydwa potoki wylewają i osadzają znaczne ilości zanieczyszczeń na brzegach, niszcząc przy tym koryto rzeki. Kolejnym zagrożeniem jest bliskie sąsiedztwo Małego Kacka i częste wizyty nieostrożnych i śmiecących piechurów w tym miejscu.
Park Kiloński
Chyba najładniejszy park w całej Gdyni. Park Kiloński to w sumie ponad 3 ha powierzchni rekreacyjnej. Rosną w nim stare drzewa, krzewy, są alejki spacerowe.
W okolicy płynie rzeka Chylonka oraz Potok Kiloński. Mało jest takich miejsc w miastach, gdzie natura łączy się ze współczesną zabudową.
Warto tu odpocząć, nawet jeśli nie mieszka się w pobliżu.
Góra św. Mikołaja
Góra św. Mikołaja to miejsce mało znane, a szkoda. Przez lata było punktem, o którym snuto legendy, opowieści i mówiło się o cudach. Święta Góra leży na styku Leszczynek i Chyloni i od wieków była ważnym miejscem kultu mieszkańców tych terenów.
Najsłynniejsze historie i podania o tym miejscu pochodzą z czasów chrześcijańskich, kiedy to gdyński punkt zasłynął z objawień św. Mikołaja. W 1770 r. została wzniesiona tam kapliczka, na której ołtarzu umieszczono figurę świętego. Jedna z historii dotyczących tego miejsca jest taka, że w czasach reformacji luterańskiej władze nie sprzyjały katolickim pielgrzymkom, które odbywały się do św. Góry, dlatego wielokrotnie ukrywały figurkę w kaplicy, a ta wciąż wracała na swoje miejsce na ołtarzu.
Jednak najsłynniejszą legendą dotyczącą tego miejsca jest ta opowiadająca o cudach uzdrawiającego źródełka, które istniało przy kaplicy. Zgodnie z opowieścią niejaki Feliks Weselli, pustelnik, który był stróżem nowej, murowanej kapliczki, znając moc, jaka płynie ze źródełka, ostrzegał miejscowych, by korzystali z cudownej wody we właściwym celu. Jednak jeden z chłopów z okolicy postanowił wykorzystać "cudowną" wodę w celu leczenia chorego bydła. Jak podaje legenda, poskutkowało to utraceniem przez nią cudownej mocy.
Opinie wybrane
-
2023-07-16 12:42
Dla mne to temat na jesień i zimę (2)
Teraz tylko morze.
- 10 21
-
2023-07-17 10:36
Dla mnie odwrotnie. Kisić się ze spoconymi ludźmi w upale i hałasie? Nie, dziękuję.
- 3 1
-
2023-07-17 08:44
Morze o każdej porze!
- 4 1
-
2023-07-16 12:53
Serdecznie dziękuję
Serdecznie dziękuję autorowi tekstu za informację dla osób z lękiem wysokości. Bardzo rzadko można znaleźć takie informacje przed przybyciu do obiektu a dla niektórych osób, m.in. dla mnie, jest różnica czy stopnie są pełne, betonowe, czy ażurowe.
- 78 6
-
2023-07-16 11:07
(15)
Kolejny raz widzę artykuł
-Zwiedzaj Gdynię -
-Co ciekawego zobaczysz w Gdyni - Naprawdę ?
Teraz ciagle będą podobne artykuły bo rządzący sami doprowadzili do wymarcia całego centrum ? Trzeba było myśleć wcześniej i nie wprowadzać wszędzie tak drogich parkingów , usuwać miejsca , stawiać słupki. Skwer wymarł bo nie ma gdzie się zatrzymać . Centrum to samo . Może przywrócicie jeden z tych parkingów to nie będzie potrzeby wrzucania raz w tygodniu artykułu na sile.- 95 50
-
2023-07-16 19:52
(5)
Każde większe miasta w Polsce i na świecie wyrzuca auta z centrum, wprowadzając między innymi drogie opłaty parkingowe, zmniejsza ilość miejsc itd. jeżeli przyjeżdża turysta autem do dużego miasta musi mieć świadomość opłat takie jest życie, jeżdżę trochę po Europie też brakuje miejsc parkingowych a same opłaty też nie są tanie, wezmę za przykład
Każde większe miasta w Polsce i na świecie wyrzuca auta z centrum, wprowadzając między innymi drogie opłaty parkingowe, zmniejsza ilość miejsc itd. jeżeli przyjeżdża turysta autem do dużego miasta musi mieć świadomość opłat takie jest życie, jeżdżę trochę po Europie też brakuje miejsc parkingowych a same opłaty też nie są tanie, wezmę za przykład Berlin gdzie wiąże do centrum to jak na razie norma euro5 ( są miasta gdzie obowiązuje euro7) i do tego opłata 30 euro jeśli chcesz spędzić tam cały dzień, samochodów przybywa i tego nie zmienisz to trend światowy, więc miejsc parkingowych będzie ubywać a co do świętojańskiej to sama zaczęła się zwijać w związku z cenami najmu lokali, zadzwoń pod któryś z wolnych miejsc i spytaj o cenę za najmu to wtedy zrozumiesz
- 9 6
-
2023-07-17 16:36
pustki w centrum
Wątek zaczął się od stwierdzenia, ze centrum Gdyni wymiera, bo trudno tam dojechać m.in. samochodem i zaparkować. Z SKM na Skwer jest dość daleko i jeśli ktoś nie potrafi/ nie ma czasu przejść tyle na piechotę, musi korzystać z dodatkowego środka transportu, co utrudnia logistykę. Czy warto podejmować większy wysiłek/ koszt (parkingu lub dwóch
Wątek zaczął się od stwierdzenia, ze centrum Gdyni wymiera, bo trudno tam dojechać m.in. samochodem i zaparkować. Z SKM na Skwer jest dość daleko i jeśli ktoś nie potrafi/ nie ma czasu przejść tyle na piechotę, musi korzystać z dodatkowego środka transportu, co utrudnia logistykę. Czy warto podejmować większy wysiłek/ koszt (parkingu lub dwóch środków transportu), by zwiedzać centrum Gdyni? Kwestia subiektywna. Być może została zachwiana równowaga pomiędzy atrakcyjnością miejsca, dostępnością parkingów/ środków transportu i ceną parkowania lub dojazdu. Na Monciaku i i na Długiej tłumy.
- 1 0
-
2023-07-16 22:34
Każde miasta też... (1)
... tworzą sieć parkingów (poar& ride na więcej niż 20 samochodów) na obrzeżach i komunikację miejską która w zadany czas dojedzie tam, gdzie chcesz... nawet gdyby Gdynia się postarała to dojazd do centrum to jakaś kpina (i nie mówię o korkach czy przepustowości) ... chcąc dojechać w kilka dla mnie ważnych miejsc to graniczy z cudem choć od SKM to
... tworzą sieć parkingów (poar& ride na więcej niż 20 samochodów) na obrzeżach i komunikację miejską która w zadany czas dojedzie tam, gdzie chcesz... nawet gdyby Gdynia się postarała to dojazd do centrum to jakaś kpina (i nie mówię o korkach czy przepustowości) ... chcąc dojechać w kilka dla mnie ważnych miejsc to graniczy z cudem choć od SKM to rzut beretem (mam niestety problemy z chodzeniem) i pieszo nie dam rady autobus jedzie tak na około że z 20 min robi się godzina z kawałkiem pomijam rzadkość kursowania - w miejsca turystyczne i nie tylko w weekendy to autobusy powinny kursować co 20 min a nie 1 na dzień albo wcale, bo sobota czy niedziela albo święto... to kiedy jak nie w te dni ma jeździć autobus w miejsca turystycznie atrakcyjne... do tego inne miasta tworzą (nie w PL) autobusy hop in hop out, i inne rozwiązania (darmowe weekendy itp...) Więc co po wywaleniu ludzi zmotoryzowanych jak do wielu miejsc nie da się dotrzeć... albo jest to takie że lepiej wybrać inne miasto...
- 3 2
-
2023-07-16 22:45
Problemy z chodzeniem opanowałem
kupując składany chodzik na kółkach z siedzeniem i miejscem na zakupy. Trochę kosztował ale teraz z chodzeniem jest ok. Nawet przejdę przy jego pomocy cały bulwar i kawałek skweru w Gdyni.
- 0 0
-
2023-07-16 21:05
(1)
Szkoda ze w Gdańsku bez problemu znajdziesz miejsce
- 6 1
-
2023-07-16 21:54
Jeszcze... .
- 3 0
-
2023-07-16 16:51
Kierowcy - bidusie nie wiedzą, co się dzieje, kiedy nie mogą zaparkować. O trolejbusach, autobusach, kolejce SKM, rowerach słyszałeś?
- 10 15
-
2023-07-16 12:28
Aby zwiedzać to tylko samochodem? Serio? (4)
Jeśli nawet to nie narzekaj na mityczny brak miejsc. Dla ciebie parking to tylko na Skwerze?
Mało powstało w mieście miejsc postojowych na ulicach, które oznaczono poziomymi znakami drogowymi P-19? Dzięki nim kierowcy bez obaw stają jedynie na jezdniach a nie nawet trochę (jakąś częścią samochodu) na chodnikach.
Zatem nie rozumiem twojego narzekania- 16 13
-
2023-07-16 21:51
Trzeba ograniczyć ślad węglowy aby bogatym żyło się lepiej. (1)
Nie musisz mieć samochodu. Nie musisz mieć na własność roweru, hulajnogi i tak będziesz szczęśliwy.
Nie mając nic.- 5 6
-
2023-07-16 22:41
Taki jest program Konfederacji.
- 3 4
-
2023-07-16 13:23
(1)
Chyba logiczne że turysta przyjedzie samochodem a nie rowerem.
Wszystkie parkingi najbardziej oblegane zostały zlikwidowane wiec nie ma tu -mitu-
Skwer, marina , 10 lutego . Można tak wymieniać- 18 7
-
2023-07-17 20:08
tak jest w wielu miastach, że w centrum jest utrudnione parkowanie
- 0 0
-
2023-07-16 11:12
Centrum Gdyni zabiła riviera i utrudnianie życia kierowcom. (2)
Świętojańska trochę się odrodziła, ale tylko dzięki restauracjom
- 11 21
-
2023-07-16 11:17
(1)
Trochę odrodziła ?
Kiedyś nie można było przejść normalnie przez tłumy ludzi . Aktualnie masz tyle miejsca idąc ze widzisz wszystko przed tobą , zwłaszcza z brud nawierzchni . Nigdy Świętojańska tak odludna i brudna nie była. Riviera nie ma nic do tego bo turyści nie jadą na zakupy z ciuchami- 18 12
-
2023-07-16 12:03
Możesz sobie domniemywać.
Ja natomiast byłam świadkiem zmian od lat 80 tych i wiem jak było i co kiedy się zmieniło.
- 8 3
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.