• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jacek Friedrich: przestrzeni publiczej przybywa

Ewa Budnik
8 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

17 października, w czasie gali Skrzydła Trójmiasta w Teatrze Muzycznym w Gdyni dowiemy się, jakie inicjatywy i osiągnięcia infrastrukturalne mieszkańcy aglomeracji uważają za najistotniejsze w ostatnim czasie. Dzisiejsza publikacja jest ostatnią prezentacją nominacji. Z tej okazji nasi czytelnicy mają szansę wygrać w konkursie zaproszenie dla dwóch osób na galę rozdania Skrzydeł.

Zostaną one wręczone także w kategorii Nowa Przestrzeń Trójmiasta. Jej znaczenie ocenia dr Jacek Friedrich, historyk architektury z Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.



Dr Jacek Friedrich z Uniwersytetu Gdańskiego uważa, że w naszym społeczeństwie potrzeba przebywania w przestrzeni publicznej jest coraz bardziej wyraźna. Ale wiele jest jeszcze do zrobienia. Dr Jacek Friedrich z Uniwersytetu Gdańskiego uważa, że w naszym społeczeństwie potrzeba przebywania w przestrzeni publicznej jest coraz bardziej wyraźna. Ale wiele jest jeszcze do zrobienia.
- To jest najwyższy czas, aby zacząć doceniać przestrzeń publiczną. Po 1989 roku mieliśmy ogromne "przekoszenie" w kierunku prywatności. Kiedy nastał kapitalizm, napawaliśmy się tym, że coś jest własne, indywidualne. Doszło do wykradania przestrzeni publicznych. Grodziliśmy, malowaliśmy sąsiadujące elewacje na różne kolory, inaczej zabudowywaliśmy balkony - ocenia dr Jacek Friedrich. - Więc teraz to jest naturalny odruch, że dążymy do harmonii pomiędzy prywatnością a potrzebą bezpiecznej, ciekawie zaaranżowanej i animowanej przestrzeni wspólnej. Powstaje coraz więcej takich miejsc - na poziomie osiedlowym i w większej skali. Zaczynamy odzyskiwać równowagę. Ale nie ukrywajmy, że to początek drogi. Twardym argumentem jest... zamożność społeczeństwa. To jest czynnik, który nadal w Polsce nie sprzyja wspólnemu przebywaniu. Ale są postępy. Miasto pełne jest rowerzystów, którzy wypełniają je na ludzką skalę. Dobrze też, że angażujemy się w politykę przestrzenną, np. obronę pasa nadmorskiego przed intensywną zabudową czy dyskusje na temat formy, w jakiej przeprowadzona powinna zostać Nowa Wałowa.

Nominacje do kategorii Nowa Przestrzeń Trójmiasta to wskazanie kolejnych jaskółek, które "otwierają miasto": Europejskie Centrum Solidarności wraz z otoczeniem, nabrzeża Motławy wokół północnego cypla Wyspy Spichrzów, gdyński Infobox, niedawno oddany do użytkowania Teatr Szekspirowski, przestrzenie wokół nowej zabudowy Garnizonu, Zatokę Sztuki z jej ofertą.

- Oceniam, że sukcesem jest Infobox. W niedawno mało reprezentacyjnym miejscu teraz są tłumy. To jest udane połączenie kultury wyższej z miejscem, gdzie można miło spędzić czas. To dobra droga - kontynuuje Jacek Friedrich. - ECS, nabrzeża, teatr czy Garnizon to miejsca, które trzeba obserwować. Sama architektura nie wystarczy, by miejsce dobrze zafunkcjonowało w przestrzeni, ożywiło miasto. Na przykład Europejskie Centrum Solidarności z jego rozmachem i, miejmy nadzieję, funduszami na działalność umieściłbym w kategorii "potencjał Trójmiasta".




Głosuj na Europejskie Centrum Solidarności
Nominacja za stworzenie nowej przestrzeni miejskiej i wielofunkcyjnego obiektu, w którym żyje pamięć o najważniejszych wydarzeniach z najnowszej historii Polski i Gdańska; za stworzenie kolejnego punktu na mapie Gdańska, który przyciąga turystów; za architektoniczny rozmach, który nikogo nie pozostawia obojętnym.

Głosuj na Nabrzeża Motławy
Nominacja za uporządkowanie zaniedbanego terenu w reprezentacyjnej części Gdańska, rozbudowę nabrzeży i ożywienie martwej przestrzeni wzdłuż rzeki, stworzenie deptaka wokół Wyspy Spichrzów, z którego można podziwiać serce starego portu nad Motławą.

Głosuj na Infobox
Nominacja za metamorfozę terenu i ciekawą aranżację przestrzeni na skrzyżowaniu ul. Świętojańskiej i 10 Lutego w Gdyni, gdzie organizowane są także ogólnodostępne i bezpłatne wydarzenia dla mieszkańców; za stworzenie nowego punktu widokowego i kameralnego zielonego skweru, który szybko stał się popularnym miejscem wypoczynku.

Głosuj na Teatr Szekspirowski
Nominacja za stworzenie obiektu unikatowego w skali światowej, który w mikroskali wypełnił przestrzeń i poszerzył Główne Miasto, stając się kolejną atrakcją na kulturalnej mapie Trójmiasta; za budowę jedynego budynku teatralnego z otwieranym dachem, który umożliwia granie spektakli przy świetle dziennym.

Głosuj na Zatokę Sztuki
Nominacja za wykorzystanie potencjału miejsca i uczynienie z lokalu nad brzegiem morza modnego klubu rozrywkowego z przestrzenią rekreacyjną na plaży; za różnorodność organizowanych wydarzeń, która sprawia, że miejsce tętni życiem także poza sezonem; za siłę przyciągania trójmiejskiej śmietanki towarzyskiej i gości z całej Polski.

Głosuj na Garnizon
Nominowanie za stworzenie nowej dzielnicy, w której przenikają się przestrzenie mieszkalne, miejsca pracy, rozrywki, odpoczynku; za nową jakość budownictwa i stworzenie obiektu z myślą o ludziach i dla ludzi; za sukces komercyjnej inwestycji, która odmieniła duży fragment Wrzeszcza.

Głosowanie trwa do 16 października.

Wydarzenia

Skrzydła Trójmiasta - IV Gala Nagród Niezależnych (1 opinia)

(1 opinia)
gala, uroczystość oficjalna

Opinie (97) 10 zablokowanych

  • w...

    Nowym Jorku od dawna taki projekt jest realizowany, tam maja nawet ogrody na dachach i teraz żaden budynek bez ogrodu nie może być praktycznie zbudowany.
    Dr. Jacek Friedrich wpadł na to na co już Amerykanie wpadli lata temu.

    • 3 2

  • Fajnie, że przybywa przestrzeni publicznej, (1)

    gorzej że lawinowo przybywa też instytucji publicznych, a wraz z nimi pozycji na liście wydatków budżetowych. O ile koszty utrzymania parku nie są wysokie, to już muzeum czy dwa generuje rokrocznie duże wydatki. Oby te koszty utrzymania instytucji udało się w większości pokryć z wpływów od osób z tych instytucji rzeczywiście korzystających.

    • 3 1

    • ECS nie wyrówna ceny kosztu przez około 30 lat, jak obliczono

      a potem ta rudera sie zawali

      • 3 2

  • przestrzeni przybywa? to kpina jakaś? Zabudowa zalewanie betonem przestrzeni trwa w najlepsze

    stawiane są zasieki płoty szlabany, jeżeli przybywa jakiejś przestrzeni to biurowej i za przeproszenem blockchauzów tzn pentchołsów apartsments do wynajęcia na boordele.

    • 4 0

  • Nowa przestrzeń trójmiasta - farsa nie głosowanie (1)

    4 projekty z Gdańska 1 z Gdyni. Można oddać głos tylko na 1 projekt.
    Głosy z Gdańska rozłożą się na 4 inwestycje i tym sposobem infobox ma pewną wygraną. A wystarczyło wprowadzić bardziej sprawiedliwy system głosowania np taki by poszeregować inwestycje od najlepszej do najgorszej i przyznać za poszczególne miejsca odpowiednią ilość pkt

    • 9 0

    • no chyba, że to tak specjalnie..

      • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane