Mama i syn. Sklep z kapeluszami i akcja internautów
GUS wziął pod lupę opinie i zachowania Polaków związane z wpływem pandemii koronawirusa na pracę, zakupy czy załatwianie spraw urzędowych. Choć z pozoru nastąpiła w tym zakresie rewolucja, to nie jest ona bardzo widoczna w statystykach. Największe obawy Polaków budzi wpływ pandemii na własne zdrowie i stan gospodarki. Aż 98 proc. badanych na bieżąco śledzi informacje na temat COVID-19.
Jakie zagrożenie stanowi dla twojego własnego zdrowia pandemia koronawirusa?
Znaczne różnice widać jednak w rozbiciu na kanały informacyjne:
- w przedziale wiekowym 16-24 dominującym źródłem są strony internetowe - 90,3 proc.,
- osoby w najstarszej grupie wiekowej najchętniej korzystają z informacji prezentowanych w telewizji - aż 94,4 proc., podczas gdy w najmłodszej grupie wskaźnik ten wynosi 76,2 proc.,
- młodsze osoby zdecydowanie rzadziej szukają informacji na temat koronawirusa w radio - 27 proc., podczas gdy w pozostałych grupach wiekowych wynik ten jest ok. 20 p. proc. wyższy - (44,5 i 49,1 proc.),
- we wszystkich grupach wiekowych niewielki udział w źródłach informacji stanowią gazety i czasopisma - od zaledwie 10,1 proc. w najmłodszej grupie do 28,5 proc. w przedziale wiekowym 54-75 lat.
W ogólnym zestawieniu telewizja wciąż wiedzie prym z wynikiem aż 86,9 proc., ale tuż za nią silną pozycję zajmują nowoczesne media: strony internetowe (68,5 proc.) oraz portale społecznościowe (37,2 proc.), które jednak cieszą się nieco mniejszą popularnością od radia (44 proc.).
Praca zdalna najpopularniejsza w sektorze nowych technologii
Łącznie dla wszystkich przedziałów wiekowych prawie 25 proc. pracujących zdecydowało się skorzystać z możliwości pracy zdalnej. Co zrozumiałe, najwięcej (67,8 proc.) w branży informacyjno-komunikacyjnej (ICT), zaś najmniej w zawodach robotniczych (1,9 proc.).
Praca zdalna wymaga oczywiście połączenia z Internetem, który obecny jest już w ponad 90 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Jednak tylko niespełna 42 proc. ankietowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystało z usług administracji publicznej przez Internet.
Niewielki wzrost zainteresowania e-administracją publiczną
Mimo tzw. lockdownu, a następnie bardzo ograniczonej możliwości kontaktu bezpośredniego z urzędnikami, w porównaniu do ubiegłego roku, wzrost w tym zakresie jest symboliczny:
- wyszukiwania informacji na stronach administracji publicznej: wzrost z 24,9 do 27,2 proc.,
- pobierania formularzy urzędowych: wzrost z 24,6 do 25,4 proc.,
- wysyłania wypełnionych formularzy: wzrost z 31,4 do 33,5 proc.
Wykonywanie pracy zdalnej podczas pandemii COVID-19
źródło: Główny Urząd Statystyczny
Co trzeci internauta korzysta z zakupów przez Internet
Nieco większe zmiany dostrzegalne są w zakresie handlu przez Internet. Jak wynika z danych GUS, w 2019 r. ogółem z takiego rozwiązania korzystało 53,9 proc. populacji, zaś w 2020 r. - 60,9 proc.
Warto jednak przy tym odnotować, że wskaźnik ten rośnie o ok. 4-5 p. proc., począwszy od 2015 r., kiedy to korzystanie chociaż jeden raz w ciągu roku z e-zakupów deklarowało 36,9 proc. ankietowanych.
W przypadku e-zakupów GUS dokonał również podziału na tzw. makroregiony. W makroregionie północnym (województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie) z zakupów w Internecie korzystało w br. 61,5 proc. ankietowanych, co jest trzecim wynikiem w kraju (najwyższy wynik to makroregion-województwo mazowieckie 67,7 proc.).
Rosnąca obawa o własne zdrowie i wpływ na gospodarkę
Główny Urząd Statystyczny postanowił również sprawdzić, jak w ocenie Polaków pandemia koronawirusa wpływa na koniunkturę konsumencką. We wrześniu br. odpowiedź "znaczną" wskazało 26,3 proc. badanych, a już w październiku - 30,8 proc.
Rośnie też obawa Polaków o utratę pracy lub zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "możliwe" we wrześniu udzieliło 22,4 proc., zaś w październiku 25,9 proc.
Wpływ obecnej sytuacji epidemiologicznej (koronawirus COVID-19) na koniunkturę konsumencką
źródło: Główny Urząd Statystyczny
Polacy coraz bardziej obawiają się wpływu pandemii na własne zdrowie. Jako "duże zagrożenie" we wrześniu określiło 21,5 proc. badanych, a w ostatnim miesiącu już aż 31,9 proc. Podobne pytanie, jakie pojawiło się w badaniach GUS w tym zakresie, zadajemy w naszej ankiecie przy artykule.