Fakty i opinie

Jak poprawnie segregować śmieci

Najnowszy artukuł na ten temat

Segregacja śmieci bez tajemnic. W sobotę specjalne warsztaty

Papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale, bio oraz odpady resztkowe, czyli pozostałości po segregacji. Od stycznia tego roku segregacja śmieci na tych pięć kategorii jest obowiązkowa. Ci, którzy z tego obowiązku się nie wywiązują, zapłacą nawet kilka razy więcej od mieszkańców rozdzielających odpady. Podpowiadamy, jak poprawnie segregować śmieci. Sprawdziliśmy też, jak wychodzi nam to w praktyce.Czy segregujesz śmieci?

tak 65%
staram się, ale nie zawsze wychodzi 25%
nie 10%
zakończona Łącznie głosów: 3422
Segregowanie śmieci, które od stycznia tego roku jest ustawowym obowiązkiem, po prostu się opłaca. I to dosłownie, bo ma bezpośrednie przełożenie na rachunki, jakie dostajemy za odbiór odpadów. Najprościej mówiąc: segregujesz, płacisz mniej.

Dla przykładu: Stawka za odbiór śmieci niesegregowanych w Gdańsku jest dwa razy wyższa od tej za segregowane i wynosi 1,76 zł od metra kwadratowego lokum. W Sopocie za śmieci niesegregowane od 1 kwietnia będziemy płacić trzy razy więcej, niż za segregowane - 96 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego.

Nowe stawki za śmieci w Gdyni

Co gdzie wyrzucić, czyli dylematy segregacjiPrzyglądając się zawartości śmietników w różnych częściach Gdańska, można uznać, że z segregowaniem śmieci mieszkańcy radzą sobie coraz lepiej. Choć oczywiście nadal nie brakuje miejsc, gdzie wszystkie śmieci trafiają do jednego kosza. Ani osób, które mimo szczerych chęci do segregowania śmieci, popełniają błędy. Jednym z tym najczęstszych jest wyrzucanie kartonów po mleku, czy sokach do pojemnika na papier. Tymczasem powinny one trafiać do pojemnika na plastik, bo tetrapaki to opakowania wielomateriałowe. Warto też pamiętać, by ziemi z roślin, resztek mięsa, czy kości nie wyrzucać do odpadów bio - mimo, że to pozostałości po jedzeniu, nie nadają się do kompostowania.

- Odpady bio mogą być wyrzucane razem z workiem foliowym. Jeżeli jednak jest możliwość wyrzucenia zawartości worka do pojemnika na bio, a potem pustego worka do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, to jest to sytuacja idealna i mile widziana - mówi Dorota Marszałek - Jalowska, zastępca naczelnika Referatu Ekorozwoju w gdyńskim magistracie.
Z kolei do pojemnika na szkło nie powinno się wyrzucać luster, rozbitych kubków, czy naczyń.


Gdzie to wyrzucić?

 • fusy herbaty w torebkach - papierowe torebki z fusami do odpadów bio, inne (w woreczkach jedwabnych, bawełnianych, nylonowych itp.) do pozostałości po segregacji, czyli śmieci resztkowych
 • zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne - Gdynia traktuje je jako odpady resztkowe, Gdańsk jako bio
 • resztki owoców cytrusowych (skórki, pestki), kiszona kapusta i ogórki - bio
 • pierogi z mięsem - pozostałości po segregacji, nie trzeba wydłubywać mięsa, by rozdzielić pierogi na odpady bio i resztkowe
 • zużyty olej jadalny - należy w dowolnym (szklanym lub plastikowym) pojemniku wyrzucić do pojemnika z pozostałościami po segregacji
 • surowe (nieupieczone) ciasto - bio
 • kubeczki po jogurtach (muszą być puste, ale nie trzeba ich myć) - metale i tworzywa sztuczne. Zawsze należy oderwać do końca wieczko i wrzucić je oddzielnie - do tego samego pojemnika.
 • ziemia z doniczek - pozostałości po segregacji
 • ściereczki z tworzyw sztucznych - pozostałości po segregacji
 • resztki zupy - część płynną zupy wylać do kanalizacji, a resztę wyrzucić do pozostałości po segregacji
 • żarówki tradycyjne - pozostałości po segregacji; świetlówki należy oddać do punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych lub do któregoś z dużych sklepów ze sprzętem AGD
 • zbite lusterko, kubek, talerz - pozostałości po segregacji
 • szczoteczki do zębów, jednorazowe golarki - pozostałości po segregacji


Ustalą, że nie segregujesz, dostaniesz wyższą opłatęOcenę tego czy odpady są segregowane, czy nie podejmują firmy odbierające odpady. Nie ma sztywnego systemu ocen, kiedy uznać śmieci za nieposegregowane. O ile więc firma zapewne przymknie oko, gdy w pojemniku na papier pojawi się kilka foliowych worków, o tyle na pewno już tego nie zrobi, gdy pojemnik na makulaturę będzie po brzegi wypełniony plastikiem, czy szkłem. Brak segregacji musi być ewidentny.

Czytaj też: Z własnym pojemnikiem na zakupy spożywcze

- Nieposegregowane odpady odbierane są jako resztkowe, co skutkuje naliczeniem wyższej, w przypadku Gdańska podwójnej, opłaty za tę usługę. Brak segregacji w danym pojemniku dokumentowany jest zdjęciami wykonywanymi przez pracowników firmy odbierającej odpady. Informacja o braku segregacji wraz z dokumentacją zdjęciową przesyłana jest do referatu wymiaru opłat w celu naliczenia odpowiedniej opłaty - informuje Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu.
Co ważne, odpowiedzialność w budynkach wielorodzinnych jest zbiorowa. Co oznacza, że jeśli we własnym domu segregujemy odpady, ale nie robi tego większość sąsiadów, wszyscy zapłacą więcej.