Fakty i opinie

Za śmieci w Gdańsku zapłacimy dwa razy więcej. Radni przyjęli podwyżki

Najnowszy artukuł na ten temat

Segregacja śmieci bez tajemnic. W sobotę specjalne warsztaty

Listopadowa sesja Rady Miasta Gdańska była zdominowana przez temat podwyżek opłat za śmieci
Listopadowa sesja Rady Miasta Gdańska była zdominowana przez temat podwyżek opłat za śmieci fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

20 radnych głosowało za, 11 było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu. Rada Miasta Gdańska w czwartek po godz. 18 przyjęła uchwałę, na mocy której od lutego przyszłego roku mieszkańcy zapłacą za wywóz śmieci 100 proc. więcej niż obecnie. Nie obyło się bez gorącej dyskusji na sesji.Czy segregujesz śmieci w domu?

tak, robię to od lat 58%
staram się, ale różnie mi to wychodzi 19%
nie, ale planuję zacząć 3%
nie i nie zamierzam tego robić 20%
zakończona Łącznie głosów: 3247
0,88 zł/m kw. zamiast obecnych 0,44 zł/m kw. zapłacą od lutego 2020 r. mieszkańcy Gdańska, którzy segregują śmieci. Ci, którzy wszystkie śmieci wrzucają do jednego kosza, zapłacą jeszcze więcej, bo aż 1,76 zł/m kw.

Tak większością głosów na czwartkowej sesji zdecydowali gdańscy radni, którzy przyjęli uchwałę ws. podwyżek opłat za wywóz śmieci. Podkreślali, że to decyzja trudna, ale konieczna. Wiceprezydent Piotr Grzelak informował, że przedstawiciele władz Gdańska mocno protestowali przeciwko zmianom w ustawie, które wymuszają podwyżki. Brali udział w posiedzeniach komisji sejmowych i senackich w tym temacie. Ale na nic się to zdało.

Radni przyjęli podwyżki opłat za śmieciZa przyjęciem podwyżek głosowało 20 radnych z Klubów KO i WdG. Przeciwko było 11 radnych PiS, nikt nie wstrzymał się od głosu. Głosowanie nad uchwałą poprzedziła bardzo długa dyskusja, m.in. na temat wad obowiązującej metody naliczania opłat. Radny PiS Dawid Krupej chciał, by uchwałę ws. podwyżek odesłać do prac komisji. Jego wniosek nie został jednak przyjęty.

- Mimo podwyżki, która jest efektem nowelizacji ustawy, Gdańsk nadal pozostaje jednym z najtańszych pod tym względem miast w Polsce - zaznaczał Grzelak.
- Ta podwyżka nie jest wynikiem działań miasta. To wykonanie ustawy sejmowej, która sięga do kieszeni mieszkańców i do której musimy się dostosować. Nie tylko Gdańsk podwyższa opłaty za śmieci, robią to wszystkie miasta w Polsce - mówił radny Bogdan Oleszek z klubu Wszystko dla Gdańska.
Czytaj też: Droższy wywóz śmieci w Gdyni i Sopocie

- Jesteśmy zakładnikami PiS-owskiej ustawy, która wymogła na samorządach podwyżki - stwierdził Cezary Śpiewak-Dowbór, szef klubu KO.
- Uwłacza godności tej sali mówienie o PiS-owskiej ustawie, to ustawa państwa polskiego, a decyzję ws. wysokości podwyżek podejmuje Rada Miasta - kontrował Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS. - Przyczyn podwyżek jest kilka, mówienie, że to tylko wina ustawy, jest uogólnieniem. Czas tanich śmieci się skończył, bo Unia Europejska dąży do wprowadzenia obiegu zamkniętego, co nie jest tanie - przekonywał.
Tak głosowali radni ws. podwyżek opłat za śmieci.
Tak głosowali radni ws. podwyżek opłat za śmieci. fot. Ewelina Oleksy/trojmiasto.pl

Apelują o wprowadzenie nowej metody naliczania opłatJeszcze przed rozpoczęciem czwartkowej sesji radni klubu Wszystko dla Gdańska oraz wiceprezydent Grzelak zorganizowali konferencję prasową, na której zapowiedzieli, że będą lobbować za tym, by ustawodawca wprowadził nową metodę naliczania opłat za śmieci. Obecnie w Gdańsku obowiązuje mocno krytykowana metoda metrażowa. Opłata liczona jest na podstawie wielkości mieszkania, niezależnie od tego, ile osób w nim mieszka.

- Myślimy już "do przodu". W tej chwili na wniosek różnych korporacji samorządowych toczą się w Polsce dyskusje na temat czegoś w rodzaju nowej metody opłat za śmieci. Dziś mamy w ustawie sytuację, że są cztery metody, a każda z nich w dużym stopniu oderwana jest od rzeczywistości. Co więcej, producenci, nie patrząc na ekologię, robią wszystko, żeby zwiększyć marżę i "upiększyć" jakimś opakowaniem swój produkt. Efekt: wzrasta ilość produkowanych przez nas odpadów. W Gdańsku od 2013 roku wzrosła o 70 proc. Dlatego chcemy, aby opłata za odpady była wliczona w opakowanie, a nie uderzała bezpośrednio po kieszeni mieszkańców. Rozmawiamy o tym, żeby wprowadzić rozszerzoną odpowiedzialność producentów, bo odpad produkowany jest w momencie podjęcia decyzji konsumenckiej. To my decydujemy, czy np. kupujemy pomidory w plastikowym opakowaniu, czy nie. Apelujemy do rządu, posłów, żeby podjęli się prac nad ustawą, która wprowadzi piątą metodę odciążającą mieszkańców na etapie zakupów w sklepie i sprawi, że producenci zaczną faktycznie finansować recykling - mówił Grzelak.
Chodzi m.in. o wprowadzenie rodzaju kaucji za produkty w opakowaniach, z której pieniądze przeznaczane byłyby na dofinansowanie systemu śmieciowego w gminach. Produkty bez opakowań, np. na wagę, byłyby tańsze. Zdaniem władz Gdańska nowa metoda odciążyłaby finansowo mieszkańców. Pod warunkiem, że zyski z niej trafiałyby do samorządów.

- Chodzi o zachętę finansową do zastanowienia się, czy potrzebujemy w domu 10 kg ziemniaków, czy 5 kg, czy potrzebujemy ryż w plastikowym opakowaniu, czy luzem. Oraz o to, by producent zastanowił się, czy warto pakować towar w dodatkowe folie - tłumaczył Grzelak.

Zmiany dotyczące lokali komunalnych, szczepienia i nowi radniPoza przyjęciem podwyżek opłat za wywóz śmieci, na czwartkowej sesji radni przyjęli też program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2020-2024. Na mocy uchwały zmienią się zasady sprzedaży mieszkań komunalnych. Zarządzeniem prezydenta zostaną też wprowadzone wyższe stawki za czynsze. Stawka bazowa najmu gminnego lokum od połowy przyszłego roku wzrośnie z 10,20 zł za m kw. do 12 zł za m kw. Wzrośnie też stawka za lokale socjalne - z 2 zł do 2,40 zł za m kw. W zamian zwiększą się bonifikaty dla najmniej zamożnych.

Czytaj więcej: Wyższe czynsze, ale i bonifikaty dla najbiedniejszych

Przeszła też uchwała, na mocy której dodatkowe punkty przy rekrutacji do przedszkoli publicznych będą dostawać dzieci szczepione. Nikt nie głosował przeciwko. Do składu radnych PiS dołączyły dwie nowe osoby. Ślubowanie na listopadowej sesji złożyli Barbara Imianowska i Przemysław Majewski.

Opinie (1068) ponad 100 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij