• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

W Trójmieście na razie nie będzie podwyżek za odbiór śmieci

Ewelina Oleksy
13 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Choć stawki za wywóz śmieci rosną ostatnio w wielu miastach, Trójmiasto nie planuje na razie wprowadzać podwyżek. Choć stawki za wywóz śmieci rosną ostatnio w wielu miastach, Trójmiasto nie planuje na razie wprowadzać podwyżek.

Od wprowadzenia ostatnich podwyżek za odbiór śmieci w Trójmieście minął ponad rok. W ostatnim czasie ceny za wywóz odpadów w całej Polsce lawinowo rosną. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy w Gdyni, Gdańsku i Sopocie są przymiarki do podniesienia tych opłat. Urzędnicy deklarują, że na razie takich ruchów nie ma.Obawiasz się podwyżek opłat za śmieci w najbliższym czasie?

Ostatnie podwyżki za wywóz śmieci w Trójmieście wprowadzano na początku 2020 r. Uchwały w tej sprawie miejscy radni przyjmowali pod koniec 2019 r.

Zgodnie z nimi w Gdańsku opłaty wzrosły dwukrotnie. Obecna stawka wynosi 0,88 zł/m kw. mieszkania w przypadku śmieci segregowanych i 1,76 zł/m kw. za niesegregowane.

Droższy stał się też wywóz śmieci w Gdyni i Sopocie. W Gdyni stawki wzrosły między 131 a 143 proc. (są uzależnione od powierzchni mieszkania). W Sopocie średni wzrost opłaty wyniósł 67 proc. (tam liczenie opłaty powiązane jest ze zużyciem wody - 8 zł za m sześc.).

Gdyńskie stawki za śmieci. Na zielono te obecnie obowiązujące. Gdyńskie stawki za śmieci. Na zielono te obecnie obowiązujące.

Śmieci drogie jak nigdy...W ostatnim czasie opłaty za wywóz śmieci w wielu miastach drastycznie rosną, co sprawia, że śmieci są drogie jak nigdy. Jak podaje "Rzeczpospolita", od kwietnia opłaty za śmieci skokowo wzrosły m.in. w Warszawie i Olsztynie. Oba miasta zmieniły też sposób naliczania za nie opłat - teraz liczą je od zużycia wody.

W stolicy za każdy metr sześcienny zużytej wody opłata wynosi 12,73 zł miesięcznie, w Olsztynie - 8,40 zł. W podwarszawskich Markach już od sierpnia 2020 r. mieszkańcy płacą 11,22 zł za metr sześc. zużytej wody.

- W stolicy opłaty dla niektórych rodzin wzrosły drastycznie, rekordzistom nawet o 500 proc. Pięcioosobowa rodzina z Ursusa od kwietnia ma płacić za odpady 331 zł (wcześniej 65 zł). Opłaty na poziomie 70-90 zł za osobę stały się normą - pisze "Rzeczpospolita".

... ale Trójmiasto nie planuje podwyżekPostanowiliśmy sprawdzić, czy w Trójmieście planowane są na ten lub przyszły rok podwyżki opłat za wywóz śmieci.

Urzędnicy z Gdyni, Gdańska i Sopotu zadeklarowali, że na razie nie mają takich planów.

- Gdynia nie planuje podwyżek opłat za wywóz śmieci. Najkorzystniejsze oferty złożone w ostatnim przetargu na to zadanie [przełom grudnia 2020 r. i stycznia 2021 r. - dop.red] nie przekraczały szacunków miasta, dlatego nie ma potrzeby podwyższania opłat - informuje Agata Grzegorczyk, rzeczniczka Urzędu Miasta Gdyni. - Nie planujemy też zmiany obecnej metody naliczania opłat za śmieci, czyli metody od gospodarstwa domowego.
W Gdyni za wywóz śmieci odpowiadają obecnie cztery firmy. Umowa z nimi będzie obowiązywała do końca 2023 r.

- Liczba firm startujących w przetargu świadczy o tym, że konkurencja na rynku istnieje i nie ma w Gdyni zagrożenia, że jedna firma może windować ceny, co przekłada się na ostateczną opłatę dla mieszkańców - zaznacza Grzegorczyk.
Miasto Gdynia w sektorach II, V, IV i VII rozlicza się z firmami wywozowymi za usługę odbioru i zagospodarowania odpadów ryczałtowo, w sektorze I od 31 maja 2021 r. będzie to kwota 643,84 zł brutto/1 tonę, w sektorach III i IV - 680,40 zł brutto/1 tonę.

 • W Gdyni śmieci wywożą cztery firmy.
 • Sopot radzi sobie przy wywozie śmieci z pomocą jednej firmy.
Sopoccy urzędnicy pytani o to, czy planują podwyżki opłat za śmieci, odpowiadają krótko:

- Na razie nie planujemy podwyżek, czekamy, czy rząd w końcu wprowadzi ROP (Rozszerzona Odpowiedzialność Producentów) i jak to wpłynie na rynek odpadowy - mówi Katarzyna AlesionekUrzędu Miasta Sopotu.
W Sopocie śmieci odbiera jedna firma komunalna. Miasto nie zamierza zmieniać też obecnie obowiązującej metody naliczania opłat zależnej od zużycia wody.

Sporo pytań o podwyżki za śmieci w GdańskuSporo niejasności narosło wokół przymiarek do wprowadzenia podwyżek za śmieci w Gdańsku. Wszystko za sprawą ostatnich informacji o nałożeniu przez WIOŚ 1 mln zł kary na Zakład Utylizacyjny w Szadółkachkosztów związanych z tzw. opłatą marszałkowską.

Nasi czytelnicy w komentarzach wielokrotnie sugerowali, że odbije się to właśnie we wzroście opłat pobieranych od mieszkańców.

Miasto zaprzecza, by miało to wpływ na wysokość stawek za odbiór śmieci.

- Aktualnie nie są planowane podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - mówi tymczasem Olimpia SchneiderUrzędu Miejskiego w Gdańsku. - Plan finansowy gospodarki odpadami komunalnymi bilansuje się i nie ma potrzeby zmiany stawek opłat dla mieszkańców, jednakże ze względu na panujący stan pandemii oraz planowane przez rząd polski zmiany w prawie dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi nie możemy z całą pewnością stwierdzić, że zmian stawek opłat w przyszłości nie będzie - tłumaczy.
Gdańsk podzielony jest na sześć sektorów odbioru śmieci, które obsługiwane są przez dwie firmy, przy czym jeden z sektorów obsługiwany jest w konsorcjum z trzecią firmą.

Wywóz śmieci w Trójmieście. Kto się tym zajmuje?Ostatni przetarg na odbiór i transport odpadów komunalnych odbył się w połowie 2019 r.

- Oferty złożyły w sumie trzy firmy. Umowy zostały zawarte na obsługę każdego sektora osobno i kończą się w zależności od sektora w okresie od kwietnia do czerwca 2023 r. - mówi Schneider. - Gdańsk został podzielony na sektory, aby umożliwić mniejszym firmom udział w postępowaniu przetargowym i następnie obsługę danego sektora. Utworzyliśmy również spółkę komunalną [Gdańskie Usługi Komunalne - dop. red.], która okazała się doskonałą metodą na ograniczenie nieproporcjonalnie wysokich ofert składanych przez oferentów. Dzięki jej udziale w przetargach pozostali oferencie nie windowali w sposób znaczny swoich cen.
Ostatecznie wybrane w przetargu oferty spowodowały wzrost kosztów o 12 proc. w stosunku do poprzedniego przetargu (z lat 2015-2019). W innych miastach obserwowano znacznie wyższe wzrosty kosztów odbioru i transportu odpadów komunalnych.

Jak tłumaczą gdańscy urzędnicy, główną przyczyną wzrostu kosztów transportu odpadów komunalnych są zmiany w prawie, które m.in. nakazują selektywną zbiórkę u źródła, a co za tym idzie - zwiększone jest zapotrzebowanie na samochody i osoby obsługujące dany teren. Ponadto obserwuje się znaczny wzrost kosztów pracowniczych oraz wzrost kosztów energii, ubezpieczeń itp.

Gdańsk nie planuje zmieniać metody naliczania opłat, która jest zależna od metrażu mieszkania.

Ile miasto płaci za wywóz tony odpadów? Dla każdego z sektorów obowiązuje inna stawka. Miasto rozlicza się z wykonawcami według średniej ważonej stawek jednostkowych.

Stawki te aktualnie wynoszą:

 • sektor 1 - 306,28 zł netto/1Mg,
 • sektor 2 - 288,18 zł netto/1Mg,
 • sektor 3 - 339,40 zł netto/1Mg,
 • sektor 4 - 309,43 zł netto/1Mg,
 • sektor 5 - 311,49 zł netto/1Mg,
 • sektor 6 - 400,31 zł netto/1Mg.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (309)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane