• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Jak pracują policyjni wodniacy

Arnold Szymczewski
25 lipca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (89)

Do ich obowiązków należy m.in. dbanie o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą, niesienie pomocy tonącym, ochrona środowiska, niedopuszczanie do łamania przepisów na wodzie, a także akcje ratownicze podczas katastrof i klęsk żywiołowych. Mowa o funkcjonariuszach policji, którzy swoją służbę pełnią w Komisariacie Wodnym w Gdańsku.Czy widziałe(a)ś kiedyś policję na wodzie?

Teoretycznie praca policjanta wodnego nie różni się zbytnio od pracy tego, który pełni swoją służbę na lądzie. W praktyce jednak praca mundurowych zatrudnionych w gdańskim wodnym komisariacie wygląda zupełnie inaczej. Wodniacy, bo tak mówi się na policjantów z komisariatu wodnego, pracują 24 godziny na dobę w systemie trzyzmianowym.

- Choć pełnimy wszystkie takie same funkcje jak każdy policjant, to jednak nasza specjalizacja dotyczy pracy na wodzie i to tutaj spędzamy praktycznie 100 proc. naszego służbowego czasu. Jesteśmy na straży bezpieczeństwa wodnego, a do naszych zadań należy m.in. dbanie o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą, niesienie pomocy tonącym, ochrona środowiska czy niedopuszczanie do łamania przepisów na wodzie - mówi policjant wodny z 15-letnim stażem mł. asp. Jacek Naumczuk.

Zobacz test dla kandydatów do policji. Dałbyś radę?Zarówno wodny komisariat policji, jak i przystań, przy której cumują łodzie mundurowych, znajdują się u zbiegu ul. Siennej Grobla i Na StępceMapka. W policji wodnej w Gdańsku pracuje 21 funkcjonariuszy. Do floty należy osiem jednostek pływających o mocy od 200 do 900 koni mechanicznych.

Do floty należy osiem jednostek pływających o mocy od 200 do 900 koni mechanicznych.

Do floty należy osiem jednostek pływających o mocy od 200 do 900 koni mechanicznych.

Do zakresu działania Komisariatu należy w szczególności:

 • realizowanie zadań służby prewencyjnej policji;
 • realizowanie doprowadzeń osób oraz współdziałanie w tym zakresie z jednostkami policji;
 • realizowanie zadań administracyjno-porządkowych;
 • współdziałanie z samorządem terytorialnym;
 • realizowanie w niezbędnym zakresie zadań służby wspomagającej;
 • zapewnienie przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych, o ochronie danych osobowych oraz obowiązujących w tym zakresie standardów;
 • wykonywanie zadań w zakresie bezpieczeństwa i higieny służby i pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz medycyny pracy.

Po przyjściu do pracy każdy policjant wodny musi przejść odprawę, na której dowiaduje się m.in., w jakim rejonie danego dnia będzie pracować oraz co będzie należeć do jego zadań.

- Po odprawie pobieramy potrzebny sprzęt, idziemy do łodzi i kierujemy się na patrole w wyznaczone przez komendanta rejony - kończy Jacek Naumczuk.

Praca na wodzie jest przyjemna, ale tylko przez pierwsze trzy godziny- Wielu z nas wydaje się, że praca na policyjnej łodzi jest bardzo przyjemna i rzeczywiście, jeśli jednorazowo popływamy 2-3 godziny, to jest to przyjemne, ale jeśli przyjdzie nam pełnić służbę 8 lub 12 godzin w pełnym słońcu lub co gorsza podczas sztormu, to wygląda to nieco inaczej - mówi Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego KWP w Gdańsku i dodaje: - Jeżeli ktoś myśli o pracy jako policyjny wodniak, to w pierwszej kolejności musi przyjąć się do służby w policji. Następnie jeśli mamy odpowiednie kwalifikacje, możemy się ubiegać o przyjęcie do tej specjalistycznej jednostki.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (89)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane