• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak rozwiązać problem z hulajnogami? Kontrole i kary dla operatorów

Ewelina Oleksy
21 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
 • Źle zaparkowane hulajnogi: stoją na środku chodnika, zamiast obok, na specjalnie wyznaczonym dla nich miejscu.
 • Hulajnogi na środku chodnika.
 • Hulajnogi zastawiają chodnik.

Jak rozwiązać problem ze źle zaparkowanymi hulajnogami? W ostatnim czasie praktycznie nie ma dnia, by do naszego Raportu z Trójmiasta nie trafiały skargi na hulajnogi - zawalidrogi. Czyli te zaparkowane gdzie popadnie: w poprzek chodników, na trawnikach, a nawet na środku ulicy. - Trzeba z tym w końcu zrobić porządek, bo dotychczasowe działania niewiele dały - mówią gdańscy radni. Do prezydent miasta trafił wniosek o intensywne kontrole i karanie operatorów hulajnóg.Gdzie parkujesz hulajnogę na minuty?

Problem hulajnóg na minuty parkowanych gdzie popadnie nie jest nowy. Dlatego już w ubiegłym roku trójmiejskie samorządy podjęły próbę jego rozwiązania.

Jak prawidłowo parkować hulajnogi?Powstały specjalne, wyznaczone miejsca do parkowania hulajnóg, wprowadzono też kary dla użytkowników za usuwanie hulajnóg z dróg, na których je zostawili.

Był nawet spot, który miał zachęcić do prawidłowego parkowania hulajnóg.

Źle zaparkowane hulajnogi przeszkadzają przechodniomTyle tylko, że nie przyniosło to spektakularnych efektów, bo hulajnogi jak zawadzały przechodniom, tak zawadzają dalej.

Hulajnogi zawadzają na chodnikach i nie tylkoPrzykłady tylko z ostatnich kilku dni można mnożyć.

- Taki mamy klimat w mieście, że pozwalamy, by operatorzy usług wypożyczania hulajnóg nie stosowali się do prawa. Tu przykład hulajnóg beztrosko pozostawionych, choć obok specjalnie wyznaczone miejsce - poinformował nas 17 czerwca czytelnik, zamieszczając zdjęcie w Raporcie z Trójmiasta.
20:20 17 CZERWCA 22

Hulajnogi zawalidrogi (18 opinii)

Taki mamy klimat w mieście, że pozwalamy by operatorzy usług wypożyczania hulajnóg, aut nie stosowali się do prawa. Tu przykład hulajnóg beztrosko pozostawionych choć obok specjalnie wyznaczone miejsce.
Taki mamy klimat w mieście, że pozwalamy by operatorzy usług wypożyczania hulajnóg, aut nie stosowali się do prawa. Tu przykład hulajnóg beztrosko pozostawionych choć obok specjalnie wyznaczone miejsce.

11 czerwca inny czytelnik informował z kolei o chodniku zastawionym hulajnogami.

- Owszem, człowiek o dwóch, zdrowych nogach przejdzie, ale wózek inwalidzki już takiej szansy nie ma - wskazywał.
10:35 11 CZERWCA 22

Chodnik zastawiony hulajnogami (15 opinii)

Serdecznie NIEpozdrawiam osoby, która tak egoistycznie zastawiła chodnik. Owszem człowiek o dwóch, zdrowych nogach przejdzie, ale wózek inwalidzki już takiej szansy nie ma....
Serdecznie NIEpozdrawiam osoby, która tak egoistycznie zastawiła chodnik. Owszem człowiek o dwóch, zdrowych nogach przejdzie, ale wózek inwalidzki już takiej szansy nie ma....

Kontrole, kary i usuwanie źle zaparkowanych hulajnóg na koszt operatoraHulajnogi stały się znów przedmiotem zainteresowania gdańskich radnych.

- W związku z ogromnym problemem związanym z utrudnianiem poruszania się pieszych, rowerów oraz samochodów, spowodowanym "porzucaniem" hulajnóg w miejscach do tego nieprzeznaczonych, zwracamy się z prośbą o intensywne kontrole, nakładanie kar i usuwanie hulajnóg na koszt operatora - napisali do prezydent Aleksandry Dulkiewicz radni Klubu Wszystko dla Gdańska.

Hulajnogi na minuty. Ile zapłacimy za przejazd i jakiej firmie?Hulajnogi utrudniające przejście, na środku ulicy, na trawnikachJak podkreśla Beata Dunajewska, szefowa Klubu WdG, od podjęcia ostatniej uchwały regulującej zasady parkowania hulajnóg "niewiele się zmieniło w kwestii ich porzucania na chodnikach, trawnikach, a nawet na środku uliczek osiedlowych".

Hulajnogi zostawione na chodniku utrudniają poruszanie się np. osobom starszym lub z niepełnosprawnościami. Hulajnogi zostawione na chodniku utrudniają poruszanie się np. osobom starszym lub z niepełnosprawnościami.
- Owszem, pojawiły się specjalnie wyznaczone miejsca do parkowania, ale operatorzy nadal nie radzą sobie z przewożeniem ich na właściwe miejsca. Pozostawienie kilkunastu hulajnóg obok siebie na chodniku, utrudniających poruszanie się pieszych, a w szczególności osób niepełnosprawnych czy rodziców z wózkami, to codzienność gdańskiego Śródmieścia. Przykładów jest wiele, wystarczy wspomnieć chociażby róg ul. KoziejMapka - wskazuje Dunajewska.

Sopot usuwa źle zaparkowane hulajnogiW związku z tym radni poprosili prezydent Gdańska o szybką interwencję w tej sprawie. Władze miasta mają 14 dni na odniesienie się do pisma i postulatów radnych.

Czy warto znakować prywatne hulajnogi?Pomysły naszego czytelnika na rozwiązanie problemu z hulajnogamiW niedzielę, 19 czerwca, w naszym Raporcie z Trójmiasta wywiązała się dyskusja na temat rozwiązania problemu z uciążliwymi hulajnogami.

Nasz czytelnik zaproponował kilka pomysłów, nad którymi urzędnicy mogliby się pochylić:
 • Operatorzy powinni zmodyfikować urządzenia tak, aby miały czujniki nacisku. Czyli dozwolone, aby stały dwie stopy. Trzy lub więcej punktów nacisku - hulajnoga nie ruszy.
 • Pozostawienie hulajnogi w miejscu innym niż wyznaczony do tego parking. Alarm powinien wyć, a opłata powinna być naliczana aż do momentu poprawnego odstawienia urządzenia.
 • Kary za przekroczenie prędkości lub ograniczenie prędkości w całym mieście. Niestety wyłącznie na Starym Mieście to nic nie daje.
 • Miasto Gdańsk powinno się wziąć do roboty i zacząć nakładać kary na operatorów, którzy sami podstawiają hulajnogi w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (283)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane