• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jaka może być metropolia roku 2030?

Krzysztof Koprowski
27 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Jaka powinna być trójmiejska metropolia przyszłości? Dzisiaj kształtujemy jej przyszły wygląd m.in. poprzez przebudowę rejonu dworca kolejowego we Wrzeszczu (nz.). Jaka powinna być trójmiejska metropolia przyszłości? Dzisiaj kształtujemy jej przyszły wygląd m.in. poprzez przebudowę rejonu dworca kolejowego we Wrzeszczu (nz.).

Przyszłość rozwoju cywilizacji już dzisiaj drzemie w potężnych aglomeracjach i metropoliach, w których skupia się działalność gospodarcza. Nad przyszłością polskich metropolii, w tym Trójmiasta, dyskutowano przez dwa dni w ramach kongresu Miasto Plus.



Co powinno stanowić priorytet działań w zakresie rozwoju metropolii?

W kongresie, który odbył się w centrum targowym Amber Expo oraz w PGE Arenie, wzięło udział pół tysiąca uczestników, wśród których byli przede wszystkim urbaniści, architekci, samorządowcy oraz ludzie mediów. Dyskusje dotyczyły gospodarowania przestrzenią miejską, zarządzania miastem, innowacyjnej gospodarki, przestrzeni komunalnej miasta oraz jakości życia w mieście.

Właśnie o jakości życia rozmawiali uczestnicy panelu pt. Dlaczego warto mieszkać w Gdańsku? Wbrew tak postawionemu pytaniu, dyskusja wcale nie była łaskawa dla władz miasta, a w zasadzie - Trójmiasta. Rozmówcy zwracali uwagę, że miasta muszą ze sobą lepiej współpracować przy pozyskiwaniu inwestorów nie z Polski, lecz z Europy czy nawet całego świata. Tradycyjnie zwracano też uwagę, że zbyt wiele jest zbędnych podziałów w ramach Trójmiasta.

- Obraz życia w Gdańska wcale nie jest taki różowy. Być może żyje nam się lepiej niż w Warszawie, ale to nie znaczy, że mieszkańcy innych polskich miast wybiorą właśnie Gdańsk jako miejsce do życia - przestrzegał Maciej Krupa, gdański radny i pomysłodawca debaty o jakości życia w Gdańsku.

Co waszym zdaniem trzeba zmienić, by podnieść jakość życia w Trójmieście? Piszcie w komentarzach pod artykułem.

- Podczas kongresu poznaliśmy opinie ekspertów, ale chcemy też poznać oczekiwania mieszkańców - zapewnia Tomasz Drozdowski, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej gdańskiego magistratu.

Podczas kongresu sporo ich wyartykułowano, ale w większości zgłaszali je studenci, stanowiący poza ekspertami najliczniejszą grupę wśród uczestników spotkań.

Na ważny udział społeczeństwa w tworzeniu aglomeracji zwracał również w kontekście organizacji Euro 2012 Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska. - Ta impreza wprowadziła kapitał społeczny na zupełnie inny poziom. Pomagali nam wolontariusze, a więc coś, czego wcześniej nie było. Ponadto nauczyliśmy się również rozmawiać z różnymi instytucjami, a także z kibicami.

Dyskusje mają posłużyć znalezieniu drogi rozwoju Gdańska jako aglomeracji nowoczesnej, innowacyjnej, a przede wszystkim wyjątkowej na tle innych. Takie zadanie stawiają sobie uczestnicy kongresu, biorąc pod uwagę perspektywę wbrew pozorom niezbyt odległą, bo rok 2030.

- Powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytania: Jak mamy zasób, który odróżnia nas od innych? Czy mamy do zaproponowania coś wyjątkowego? Dopiero na tym budować swoją specyfikę. Jak to uczyniły wcześniej Szanghaj czy Paryż - namawiał prof. Dariusz Filar, ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Zobacz też:
Metropolia potrzebuje spójnej wizji planistycznej
Nowoczesne miasto musi rozwijać się do wewnątrz

Wydarzenia

Zarządzanie metropoliami XXI wieku

wykład, konferencja

Opinie (155) 2 zablokowane

  • Metropolia

    Powinno byc coraz wiecej kościołów a coraz mniej szkół i szpitali

    • 5 4

  • Na dzień dzisiejszy widze,że inwestycje polegaja na wciskaniu gdzie sie da osiedli deweloperskich .. (1)

    ... a ja chcę miejsc pracy !!!

    • 6 3

    • jak nie umiesz znaleźć miejsca pracy dla siebie

      to nie znaczy że one w Gdańsku nie powstają

      • 2 1

  • SKM kursuje co 1,5 h (1)

    Ale nie tylko
    - Centrum Solidarnisci bedzie największym pracodawcą zatrudniającym 1,7 tys. Pracownikow
    - obwodnica będzie płatna
    - opłata smieciowa będzie największą pozycją budżetu rodziny w Gdańsku
    - urząd miasta skończy budować dla swoich celów drugi z 30 pietrowych biurowcow
    - czas przejazdu samochodem z Gdańska do Gdyni będzie poruwnywalny z czasem Gdansk - Toruń
    - ERGO Arena z tajemniczego powodu zacznie pękać dokładnie na linii granicy miast - zdaniem naukowców będzie to przyrodnicze konsekwencja zjawisk ekonomicznych w Sopocie - cena 1 m2 osiągnie 45 tys. Pln
    - miasto Gdańsk zakupi specjalne dźwigi do przedstawiania kierunku tramwajów w miejsce zlikwidowanych pętli
    - Jarmark Dominikanski dla radości gawiedzi i lubiacego stroje z epoki Prezydenta zostanie wydłużony do 10 miesięcy w roku
    - 2030 wyjdzie z więzienia Marcin P. i zapowiada założenie nowego biznesu - wysokooprocentowane lokaty w Banku Organów
    - będzie trwała dyskusja czy ruiny stadionu w Letnicy rozebrać do końca, czy przykrych przeniesioną chaldą popiołów z Wiślinki i wystylizować jako atrakcję turystyczną jak Pompeje
    - liczba ludności Gdańska odnotuje pierwszy raz od 15 lat wzrost i osiągnie poziom 200 tys. mieszkancow - będzie to efekt założenia obozów przejściowych dla emigrantów w opuszczonych Falowcach

    • 26 2

    • Wdzianka Budynia nie są z epoki. To wizja przydupasów Cesarza

      Rajcy ubierali się skromnie w przeciwieństwie
      do Gdańskiego Adonisa

      Poza tym wszystko powyższe się zgadza

      • 2 1

  • Ja tam widzę metropolię

    zabetonowaną i zakorkowaną. Mam nadzieję, że tak będzie w 2030.

    • 2 2

  • Terminator po polsku (1)

    Nadszyszkownik Natręt, maj 2030:

    W związku z tym, że >60% przestrzeni miejskiej zostało zajęte przez drogi, garaże, parkingi, stacje benzynowe, warsztaty, salony i inną infrastrukturę do dyspozycji samochodów, więcej niż domy mieszkalne, urzędy, szpitale, kościoły, parki, cmentarze, śmietniki, nieużytki i wszelkie inne przestrzenie do dyspozycji ludzi, psów, szczurów, dzikich ptaków, a także w związku z coraz bardziej zaawansowaną sztuczną inteligencją montowaną w samochodach, która dziś nie tylko parkuje, zgłasza potrzeby remontu lub przeglądu, sugeruje trasę przejazdu i przydrożne atrakcje, Rada Miasta postanowiła iść w awangardzie postępu i przyznać samochodom należne im prawa wyborcze.

    Jak mówił jej przedstawiciel:
    "Skoro już i tak samochody są najwyraźniej w stanie wyegzekwować należne im przywileje, a Sąd Najwyższy nie odrzuca już ich czynnego prawa wyborczego, postanowiliśmy pójść o krok do przodu i przyznać naszym Kochanym Zmotoryzowanym Braciom także i bierne prawa wyborcze. W nadchodzących wyborach nie będziemy już odrzucać ich kandydatur na stanowiska Radnych Dzielnicy. Liczymy na to, że wkrótce auta zostaną i tak dopuszczone do obieralnych władz centralnych, a wtedy będą tam reprezentowane równie licznie jak wśród wyborców. Liczymy też na to, że z wdzięczności nie zapomną kto był pierwszy i wspomogą nas finansując dalsze miejsca parkingowe, drogi szybkiego ruchu itp. A że rozwój infrastruktury dla nich nastąpi to kosztem przestrzeni dla ludzi? Trudno, cena postępu!"

    Redakcja przypomina czytelnikom o mszy świętej dla pojemności od 1600 do 2ooo, która odbędzie się na centralnym parkingu na Zaspie, którą poprowadzi nasz ukochany Tata Iveco-Peugeot II. Wszyscy jesteśmy pokoleniem IP II, nie wstydźmy się dołączyć w wierze do naszych zmechanizowanych braci większych!

    • 4 2

    • EkoGoniec Trojmiejski czyli jedyne słuszne wiadomości
      listopad 2030 r.
      W związku z przyznanymi limitami emisji CO informujemy, że jutro ogrzewanie w swoich domach maja prawo wlaczyc mieszkańcy dzielnicy Przymorze. Pozostałym mieszkańcom metropolii Trojmiasto przypominamy, że włączenie ogrzewania bez zgodny Najwyzszej Ekologicznej Rady jest karane chłostą. Zachecamy dzieci do informowania stosownych wladz o nieprawomyślnej postawie rodziców. Kontaktowac nalezy się z ze swoimi drużynowymi z brygad im. Pawlika Morozowa.
      Dzięki działaniom studentom z Kolektywu Awangardy Politycznej Uchronienia Srodowiska (KAPUS) zostala aresztowana grupa nieprawomyslnych naukowców, którzy ośmielali się negować negatywny wpływ infrastruktury na srodowisko . Pojutrze, w godzinach popołudniowych, nastąpi przemarsz hanby naukowców - reakcjonistów przez centrum Gdańska. Zachecamy do zbierania sie na trasie przemarszu celem dania odporu i wyrażania jedynie prawomyslnych opinii. Oczywiście uczestnictwo nie jest obowiązkowe. Listy obecności u ekokapo poszczególnych zakładów pracy.
      W związku z watpliwościami zgłaszanymi przez lekarzy stanowczo informujemy, że amputacja nóg nie zwalnia od uczestnictwa w Rowerowej Masie Krytyczne.
      Na koniec kolejna dobra informacja. W ekomarketach pojawiły się nowe wzory łapci z łyka. Przypominamy, że towarzysze z Partii Zielonych obsługiwani są poza kolejnością i nie musza przy zakupie oddawać kartek.

      • 3 1

  • czy ktos byl w metropolii?

    Bo to chyba nie 3miasto

    • 4 3

  • do kłódki peruckiej dobudują ze dwie inne
    a potem spuszczą wodę z Motławy i zrobią tam:
    Szmatex, Biedronę, seksszop i dwa kościoły

    a Neptuna się zamieni na krasnala ogrodowego, z żaróweczkami w oczach

    z herbu i znaków zmaże się Nec Temere itp bzdury

    wpisze się "Kasa Misiu Kasa!!!"
    (Albo raczej "Kies, Kerl, aber schnell!")

    • 7 2

  • 2030? no jasne

    jak sobie pomysle że wtedy juz nie będzie tego Adamowicza zwanego Budyniem to od razu robi sie lepiej

    • 6 1

  • !

    Tara fara tira tonga

    • 1 1

  • w 2030 Gdańsk zostaje Europejską Stolicą Świata

    Podatki miejskie wynoszą 75% średnich poborów.
    Obecny prezydent nadal rządzi (przy 6,08% poparcia uprawnionych do głosowania - pozostali narzekają, że nie mieli na kogo głosować).
    Drzewa zostają wycięte, bo śmiecą, a jedyne bobry to te przywożone w objazdowym ZOO - pod ochroną.

    • 8 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane