• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jarmark św. Dominika: handlarze starociami skarżą się na lokalizację stoisk

Ewa Palińska
28 lipca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Trwa sprzątanie po Jarmarku
Trwa Jarmark św. Dominika  Trwa Jarmark św. Dominika

Stoiska ze starociami i antykami to jedna z największych atrakcji Jarmarku św. Dominika. Zdecydowana większość z nich umieszczona jest wzdłuż ul. Długie OgrodyMapka i właśnie tam najczęściej spacerują kupujący. Stoisk jest jednak więcej - rozstawione są też przy ul. ŁąkowejMapka i ciągną się aż po Akademię Muzyczną. Niestety, niewiele osób o tym wie.Czy byłe(a)ś już w tym roku na Jarmarku św. Dominika?

Jarmark św. Dominika nieustannie się rozwija i rozrasta. Naturalną tego konsekwencją jest powiększanie terenu jarmarku i włączanie w jego obręb kolejnych lokalizacji. Handlarze i kupujący do takich zmian podchodzą najczęściej sceptycznie, bo przyzwyczaili się do robienia zakupów w dobrze znanych miejscach. Bywa też, że nowej lokalizacji po prostu nie da się "polubić", bo wśród licznych minusów nie sposób doszukać się jakichkolwiek atutów. W takiej sytuacji zostali postawieni w tym roku właściciele stoisk jednodniowych, sprzedający starocie i antyki.

Handlarze "jednodniowi" krytycznie oceniają ulokowanie ich stoisk przy ul. Łąkowej podczas Jarmarku św. Dominika - miejsce jest tak schowane, że kupujący go nie dostrzegają i w konsekwencji omijają, zamiast wpaść na rekonesans i zakupy. Handlarze "jednodniowi" krytycznie oceniają ulokowanie ich stoisk przy ul. Łąkowej podczas Jarmarku św. Dominika - miejsce jest tak schowane, że kupujący go nie dostrzegają i w konsekwencji omijają, zamiast wpaść na rekonesans i zakupy.

"Ludzie nie mają świadomości, że my tu stoimy i omijają nas szerokim łukiem"Stoiska ze starociami i antykami po raz kolejny rozstawiono wzdłuż ul. Długie Ogrody. Jako że kupujący już tę lokalizację znają, chętnie wybierają się tam na "łowy".

To jednak nie cały asortyment, bo starocie i antyki znajdziemy też u właścicieli stoisk jednodniowych, rozstawionych przy ul. Łąkowej. Niestety, niewielu kupujących ma świadomość tego, że odbijając w jedną z bocznych ulic, też można zrobić zakupy. W rezultacie omijają tę strefę szerokim łukiem.

- By dostać się do stoisk jednodniowych, należy przebiec przez ulicę Łąkową między samochodami, na wysokości hotelu SadovaMapka. Organizator nie przewidział przejść - opowiada jeden z handlarzy wystawiających się na Jarmarku od 20 lat. - W żaden sposób nie oznaczono tego na materiałach (jest tam jakiś Przystanek Łąkowa), więc ludzie omijają ten teren szerokim łukiem, zwyczajnie nie wiedzą o istnieniu "Strefy Śmierci", bo tak to miejsce zaczęliśmy nazywać. Wiedzą o nim, niestety, tylko "kasownicy", czyli ludzie zbierający opłatę. Organizator od lat jest wręcz złośliwy i nieprzyjemny względem przyjezdnych handlarzy, w kółko te same "krzywe" teksty: "jak się nie podoba, możecie nie przyjeżdżać".

Brzydko, nudno i z utrudnionym dostępem do toalety?Problem stanowi nie tylko lokalizacja, ale ogólnie samo miejsce.

- Stoimy na spadzie. Kiedy pada deszcz, tych, którzy stoją niżej, zwyczajnie zalewa - opowiada jeden z handlarzy rozstawionych pod Akademią Muzyczną. - Wczoraj pomagałem ratować sąsiada, któremu ulewa zniszczyła namiot. Miał wystawione dość wartościowe przedmioty, więc poniósł spore straty. Ja miałem to szczęście, że nie zdążyłem się rozstawić, ale liczę się z tym, że jak przyjdzie deszcz, to popłynę i ja.
- W zestawie jarmarcznym jest jedna darmowa minitoaleta, w tym roku regularnie zasikana, zamykana o 22, potem można sikać w krzakach lub na jakiś zabytkowy mur - dodaje inny handlarz. - W okolicy nie na sklepów, restauracji, niczego nie ma. Jest przystanek z jedzeniem (dramatyczny poziom), ale świeci pustkami - tam też nie docierają turyści.
Wystawcy skarżą się, że o ich lokalizacji nikt nie wie. Organizator Jarmarku św. Dominika - Międzynarodowe Targi Gdańskie - zapewnia jednak, że informacje na temat stoisk kolekcjonerów podawane są we wszystkich materiałach, w tym na kolportowanych wśród kupujących mapach. Wystawcy skarżą się, że o ich lokalizacji nikt nie wie. Organizator Jarmarku św. Dominika - Międzynarodowe Targi Gdańskie - zapewnia jednak, że informacje na temat stoisk kolekcjonerów podawane są we wszystkich materiałach, w tym na kolportowanych wśród kupujących mapach.

MTG: "zmiany lokalizacji dokonaliśmy na prośbę zainteresowanych"Organizator Jarmarku św. Dominika - Międzynarodowe Targi Gdańskie - tłumaczy, że zmiany lokalizacji były konieczne i odbyły się nie tylko za zgodą, ale i na prośbę zainteresowanych. Zapewnia też, że dołoży wszelkich starań, aby osoby odwiedzające jarmark wiedziały, gdzie znaleźć ulicę Łąkową.

- Kolekcjonerzy, sprzedawcy antyków i staroci są nieodłącznym elementem Jarmarku św. Dominika i tworzą jego tożsamość - podkreśla Bartosz Tobieński, rzecznik Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Wsłuchujemy się w opinie uczestników jarmarku i między innymi na prośbę zainteresowanych wprowadzone zostały zmiany lokalizacji, gdzie oferowane są przedmioty "z duszą". Przygotowujemy dodatkowe oznakowanie, położymy też większy nacisk na promocję tej lokalizacji.
Strefa kolekcjonerów w tym roku składa się z czterech odcinków: Długie Ogrody od ul. Szafarnia do ul. ŁąkowejMapka, Długie Ogrody od św. Barbary do ul. SeredyńskiegoMapka, ul. Łąkowa od Długie Ogrody do Podwale PrzedmiejskieMapka oraz Łąkowa na odcinku przy Akademii MuzycznejMapka.

Ubiegłoroczna edycja jarmarku odbyła się bez dwóch ostatnich odcinków. W to miejsce kolekcjonerzy zlokalizowani byli na Długich Ogrodach od ul. Seredyńskiego w stronę Bramy ŻuławskiejMapka.

- Z uwagi na fakt, że ten odcinek nie cieszył się popularnością wśród wystawców, a dodatkowo organizacja ruchu wymusiła zmiany (konieczność zapewnienia dostaw na budowę) - zrezygnowaliśmy z oferowania tego odcinka - tłumaczy rzecznik organizatora Jarmarku św. Dominika. - W tym roku zaproponowaliśmy osobną, dużą strefę dla stoisk jednodniowych (600 m kw.). Stoiska te cieszyły się bardzo dużą popularnością w weekend, w tygodniu jest na tym obszarze zdecydowanie mniej stoisk. W procesie ustawiania kolejnych stref oczywiste jest, że te trwałe są bliżej w kolejności, a te tymczasowe - dalej.
Stoiska ze starociami i antykami to jedne z największych atrakcji Jarmarku św. Dominika. Te zlokalizowane przy ul. Długie Ogrody cieszą się ogromnym zainteresowaniem kupujących. Stoiska ze starociami i antykami to jedne z największych atrakcji Jarmarku św. Dominika. Te zlokalizowane przy ul. Długie Ogrody cieszą się ogromnym zainteresowaniem kupujących.

Organizator pomoże dotrzeć do wystawców spod Akademii MuzycznejMTG podkreślają, że informacja o strefie kolekcjonerów (w tym na ul. Łąkowej) znajduje się na wszystkich materiałach promocyjnych Jarmarku, w tym ponad 20 kubikach reklamowych z mapami rozlokowanych na terenie całego Jarmarku.

- Natomiast niezależnie od powyższego, po doświadczeniach pierwszego weekendu zleciliśmy zamontowanie dodatkowego oznakowania - zostanie ono wykonane w najbliższych dniach - zapewnia Bartosz Tobieński, rzecznik MTG.
MTG odniosły się również do zarzutu o brak toalet.

- W tym roku jest jeszcze więcej kontenerów sanitarnych i toalet typu toi toi - podkreślają organizatorzy Jarmarku św. Dominika. - W obszarze kolekcjonerów znajdują się dwa kontenery sanitarne (Długie Ogrody oraz ul. Łąkowa), a niebawem ustawionych zostanie osiem toalet typu toi toi. Dodatkowo przy ul. Łąkowej znajduje się kontener umożliwiający skorzystanie z pryszniców. Opisywana przez wystawcę toaleta typu toi toi nie została postawiona przez organizatora jarmarku. Wszystkie wymienione toalety/kontenery są sprzątane dwa razy w ciągu dnia. Przestrzeń jarmarku jest też pod bieżącą kontrolą sanepidu. Strefa handlowa czynna jest do godziny 20.00, toalety otwarte są do godziny 22.00.

Wydarzenia

761. Jarmark Świętego Dominika (36 opinii)

jarmark

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (260)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane