• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jedno miejsce, różne lata. Plac Konstytucji 3 Maja w Sopocie

Najnowszy artukuł na ten temat Jedno miejsce, różne lata. Dom Zdrojowy w Gdyni
Na dzisiejszym placu Konstytucji znajdował się miejski targ. Po lewej stronie widoczny fragment domu towarowego Fastów, w głębi ul. Bohaterów Monte Cassino. Zdjęcie z 1898 r. Na współczesnym zdjęciu widoczny jedyny zachowany fragment domu towarowego Fastów. fot. ze zbiorów BG PAN oraz Mateusz Słodkowski

Plac Konstytucji 3 Maja w SopocieMapka kiedyś wyglądał zupełnie inaczej. Stojący tu dziś parterowy narożnik jest pozostałością po domu towarowym, który powstał w tym miejscu w XIX wieku. Z kolei na placu przed wojną odbywał się targ.Dom towarowy rodziny Fastów stanął u zbiegu Seestrasse (obecnie ul. Bohaterów Monte Cassino) i Am Markt (dziś plac Konstytucji 3 Maja) w 1896 r. Zaprojektował go architekt Wilhelm Lippke.

Budynek dawnego domu towarowego Fastów, na zdjęciu z 1900 r. i jego narożnik, który stoi do dziś. fot. Biblioteka Gdańska PAN i Mateusz Słodkowski
Funkcje handlowe były w tym miejscu naturalne, gdyż dom stanął przy placu, na którym w dni handlowe odbywał się targ.

Budynek miał wiele zdobiących go detali architektonicznych. Jego przyziemie było udekorowane kamiennymi boniami. Dwie górne kondygnacje miały ceglaną fasadę z kamiennymi paskami i obramowaniem okien. Na dachu znajdowała się kuta tablica z napisem "A. Fast".

Budynek miał dwa główne wejścia. Jedno, od strony rynku, było większe, ale mniej ozdobne. Nad nim znajdowały się balkony.

Dzisiejszy plac Konstytucji 3 Maja w Sopocie, na zdjęciu z 1904 r.
Dzisiejszy plac Konstytucji 3 Maja w Sopocie, na zdjęciu z 1904 r.
Drugie wejście umieszczono w narożniku od strony dzisiejszej ul. Bohaterów Monte Cassino. Ozdobiono je dwoma rzeźbami. Jedna z nich przedstawia myśliwego niosącego upolowaną zwierzynę, druga - kobietę niosącą złowione ryby. Rzeźby nawiązują do działalności pierwszego domu towarowego Fastów, który działał przy Seestrasse 55, w budynku apteki pod Orłem.

To ozdobne wejście istnieje do dziś, w jedynym zachowanym fragmencie budynku, który został zniszczony w czasie wojny.

Po lewej stronie zdjęcia ul. Podjazd, po prawej ul. Bohaterów Monte Cassino. Zdjęcie z 1914 r. wykonane prawdopodobnie z wieży kościoła pw. św. Jerzego.
Po lewej stronie zdjęcia ul. Podjazd, po prawej ul. Bohaterów Monte Cassino. Zdjęcie z 1914 r. wykonane prawdopodobnie z wieży kościoła pw. św. Jerzego.
Gmach był nie tylko siedzibą domu towarowego i sklepów, które działały na parterze. Na górnych piętrach znajdowały się mieszkania lokatorskie. Wśród mieszkańców lokali znajdujących się na piętrach był m.in. lekarz Włodzimierz Ulatowski, działacz polonijny oraz założyciel sopockiego chóru Lutnia.

Dom towarowy nie należał przez cały czas do jego założycieli. Po Fastach przejął go Polak Fortunat Zdziechowski, a następnie hrabia Włodzimierz Dzieduszycki.

Interesuje cię historia Sopotu? Przeczytaj więcej na ten tematBudynek został zniszczony podczas zdobywania Sopotu przez Armię Czerwoną. Przetrwała jedynie część parteru, która istnieje do dziś.

Parterowy narożnik z bogato zdobionym portalem to jedyna pozostałość okazałego budynku domu towarowego, który stał naprzeciwko kościoła św. Jerzego w Sopocie.
Parterowy narożnik z bogato zdobionym portalem to jedyna pozostałość okazałego budynku domu towarowego, który stał naprzeciwko kościoła św. Jerzego w Sopocie. fot. Mateusz Słodkowski/trojmiasto.pl
W połowie lat 70. w parterowych pozostałościach budynku działał bar mleczny "Zdrojowy".

Zdjęcie wykonane w 1977 r. W tym czasie w budynku na rogu ul. Bohaterów Monte Cassino działał bar mleczny.
Zdjęcie wykonane w 1977 r. W tym czasie w budynku na rogu ul. Bohaterów Monte Cassino działał bar mleczny.
Budynek przez lata upodobali sobie restauratorzy. Na początku XXI wieku działała tu restauracja Tivoli, a następnie A Modo Mio. Od połowy 2021 r. działa tu restauracja Kulinarny Motyw.
Do połowy pierwszej dekady XXI wieku w budynku przy placu Konstytucji 3 Maja działała restauracja Tivoli.
Do połowy pierwszej dekady XXI wieku w budynku przy placu Konstytucji 3 Maja działała restauracja Tivoli. fot. pavulon/fotpolska.eu
Od czerwca 2021 r. w budynku znajduje się restauracja Kulinarny Motyw.
Od czerwca 2021 r. w budynku znajduje się restauracja Kulinarny Motyw. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (103)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »