• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kamień węgielny pod drugim etapem zabudowy Wyspy Spichrzów

Ewa Budnik
2 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów

Trwają prace ziemne przy drugim etapie zabudowy Wyspy Spichrzów.

Pod drugim etapem inwestycji właśnie zamurowano kamień węgielny. Prace budowlane nabierają tempa również przy przebudowie Mostu Stągiewnego na zwodzony oraz rozbudowie gdańskiej mariny. Wybrany został także operator hotelu - będzie to Motel One.



Bywasz na Wyspie Spichrzów?

W drugim etapie zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów powstanie około 40 tys. m kw. powierzchni mieszkalnych, hotelowych, użyteczności publicznej (pow. użytkowa). Zabudowa o takiej skali i znaczeniu zasłużyła na własny kamień węgielny. W skromnym (ze względu na warunki epidemiczne) składzie osobowym został on wmurowany w formie zamkniętego w kapsule czasu aktu erekcyjnego w płytę fundamentową zabudowy od strony ulicy StągiewnejMapka.

Wewnętrzne pasaże i plac



- Dla mieszkańców miasta oraz odwiedzających je gości na pewno ważne będą ogólnodostępne przestrzenie publiczne, które powstaną wewnątrz tej zabudowy. To one będą sercem tej części Śródmieścia Gdańska. Wrażenie będą tu robić wyeksponowane relikty zabytkowych spichlerzy - opowiada o projekcie Maciej Mąka z warszawskiej pracowni Mąka Sojka Architekci.
Tak jak wielokrotnie zapowiadał inwestor, pasaże, duża (pełniąca rolę wewnętrznego placu) sala z tzw. świetlikami w suficie, które do wnętrza wpuszczać będą naturalne światło oraz lokale gastronomiczne, handlowe i usługowe zajmą partery, ponad którymi powstanie zabudowa mieszkaniowa i hotelowa.

- Główny pasaż prowadził będzie w parterze niemal równolegle do ulicy Chmielnej od strony ulicy Stągiewnej. Na jego zakończeniu znajdzie się tętniąca życiem powierzchnia ponad 1500 m kw. Do tego wewnętrznego "placu" dojść będzie można także bezpośrednio od ulicy Chmielnej i Motławskiej - opowiada Maciej Mąka. - To będzie przestrzeń nie tylko na spotkania w ogródkach restauracyjnych, ale także na organizację wystaw czy wydarzeń kulturalnych. Trudno porównać ten projekt do jakiejkolwiek innej tego typu kreacji, bo powstał on na potrzeby właśnie tego miejsca.
  • Na wizualizacji widać przestrzeń nabrzeża od strony ul. Motławskiej. Światło "wypływające" spomiędzy zabudowy wyznacza miejsca gdzie będą przebiegały uliczki prostopadłe do Motławskiej i Chmielnej.
  • Nowe budynki będą miały uwidocznione nazwy historycznych spichlerzy, które stały w tym miejscu.
  • Podział zabudowy drugiego etapu na kwartały: IV i V to mieszkania, VI - hotel. Wszystkie wznoszone będą w tym samym czasie.
  • Koncepcyjna propozycja wnętrza spichlerza Steffen.
  • Drewniana konstrukcja dawnego spichlerza Steffen podlega ochronie konserwatorskiej. Zostanie odtworzona.
  • Koncepcja odtworzenia wnętrza spichlerza Steffen.
  • Inspiracje jakimi kierują się architekci przy projektowaniu wnętrz spichlerza Steffen. TO NIE SĄ WIZUALIZACJE PROJEKTU.

Detale w trakcie uzgadniania



Znane od miesięcy wizualizacje projektu są aktualne: podziały i ogólna koncepcja wykończenia elewacji zostaną zachowane w takim kształcie, jak przedstawiono. Nadal, przy ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków, ustalane są ostateczne materiały wykończeniowe, ich kolorystyka, sposób połączenia substancji zabytkowej z nowymi częściami.

- Rewitalizacja północnego cypla Wyspy Spichrzów, w ścisłym centrum historycznego Gdańska, to jest unikalny projekt w skali kraju. Jesteśmy dumni z zaproponowanych rozwiązań urbanistycznych. Jestem też przekonany, że sylweta nowej zabudowy, która pojawi się od strony mariny oraz od strony ulicy Stągiewnej i Chmielnej, wpisze się w historyczną tkankę miasta - mówi Maciej Mąka. - Proponujemy jak najbardziej współczesną architekturę, która w sylwecie będzie reminiscencją dawnych spichlerzy i odwzorowaniem historycznych podziałów. Nie silimy się na zabiegi historyzujące czy pseudo-odtworzeniowe, tworzymy architekturę która odpowiada swoim czasom, ale czerpie z historycznych wzorców. Kontekst historyczny będzie tu bardzo czytelny.

Przebudowa Mostu Stągiewnego i rozbudowa mariny



W tej chwili na budowie powstają kondygnacje podziemne. Potem trzy kolejne kwartały zabudowy (dwa z mieszkaniami i jeden hotelowy) budowane będą równocześnie. Relikty spichlerzy, w tym największa ściana spichlerza Steffen, są zabezpieczone przed zniszczeniem.

Przypomnijmy jednak, że umowa inwestora - konsorcjum Multibud Wojciech Ciurzyński i Immobel Poland - z Gdańskiem przewiduje nakłady w infrastrukturę publiczną. Wykonane zostały prace przy przebudowie ulicy Chmielnej (włącznie z przebudową skrzyżowania Chmielnej i Podwala Przedmiejskiego), oddana i otwarta została kładka św. Ducha.

Zobacz film z otwarcia kładki św. Ducha



Pozostaje wykonanie nowej nawierzchni i części infrastruktury Długiego PobrzeżaMapka, ale w tej sprawie działania prowadzi w pierwszej kolejności Gdańsk, który przygotowuje dokumentację projektową gruntownego remontu nabrzeża (w następnej kolejności ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie tych prac). Poza tym Granaria zobowiązana jest do przebudowy Mostu Stągiewnego na zwodzony i rozbudowy gdańskiej mariny po drugiej stronie mostu.

- Prace przy moście i marinie rozpoczęły się od oczyszczenia dna i przełożenia spod mostu na dno wszystkich instalacji, które w nim przebiegają. Dzięki temu most będzie można w odpowiednim momencie rozebrać. Rozpoczęte są również prace przy budowie mariny. Na przykład wyprodukowane już zostały pomosty pływające, przy których cumować będą jachty - opowiada Radosław Preiss, członek zarządu Doraco, które jest generalnym wykonawcą tego etapu zabudowy.
Mieszkania do nabywców trafią pod koniec 2023 roku. Według harmonogramu w podobnym czasie planowane jest także otwarcie hotelu, który powstanie od strony ulicy Stągiewnej.

  • Podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kapsuły czasu pod zabudowę.
  • Akt erekcyjny wmurowany w kapsule czasu pod zabudowę.
  • Kapsuła czasu z aktem erekcyjnym wmurowana została w miejscu gdzie powstanie hotel.
  • Na budowie trwają prace ziemne, budowane są dwukondygnacyjne części podziemne.
  • Zawartość kapsuły czasu.
  • Wmurowanie kapsuły czasu pod zabudowę.
  • Wmurowanie kapsuły czasu pod zabudowę.

Hotel od Stągiewnej, sprzedaż apartamentów od kwietnia



Informacja o tym, jaka sieć hotelowa rozpocznie działalność w nowej części zabudowy, nie jest jeszcze oficjalna, ale wiadomo już, że będzie to niemiecka sieć hoteli niskobudżetowych Motel One.

- Oczywiście standard obiektu zostanie dopasowany do tak prestiżowej lokalizacji, jaką jest Wyspa Spichrzów. Trwają prace projektowe, które pozwolą dostosować część zabudowy powstającej od strony ulicy Stągiewnej do wymagań sieci Motel One - mówi Wojciech Ciurzyński.

Zobacz nowe inwestycje w Śródmieściu Gdańska



Inwestor prywatny nie ukrywa, że nie ma problemów ze zbyciem powierzchni. Trwają rozmowy z funduszem, który jest zainteresowany zakupem hotelu; umowa rezerwacyjna na powierzchnie handlowo-usługowe została podpisana jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, a mieszkania są w tej chwili sprzedawane pakietowo - większym inwestorom. Według informacji od dewelopera, większość z nich znalazła już swoich nabywców.

- Oczywiście około 30 procent lokali, czyli około 100 mieszkań w tym etapie zabudowy zostało zarezerwowanych do sprzedaży detalicznej. Zostanie ona uruchomiona wiosną tego roku. Zgłaszają się już chętni do zakupu. Ceny metra kwadratowego będą się kształtowały na poziomie 15-20 tys zł - informuje Joanna Nowakowska, członek zarządu Granaria Development Gdańsk.

Zobacz, jak zmieniła się Wyspa Spichrzów

Inwestycje

Granaria

Granaria

Granaria Gdańsk

Gdańsk Śródmieście, ul.Chmielna Mapa

25 do 161 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja

Miejsca

Opinie (183) ponad 10 zablokowanych

  • ciasniej sie juz nie da

    mogli chociaż w części zostawić kawałek terenu z zielenia, ale wiadomo Gdańsk sprzyja deweloperom i dla nich wszystko

    • 5 3

  • Niestety, projekt zabudowy totalnie mi się nie podoba.

    Jestem Gdynianinem, ale ( i może dlatego ) uwielbiam klimat Starego Gdańska. Natomiast nowe, powstające budynki Wyspy Spichrzów wyglądają tak jakby dziecku z przedszkola kazać narysować kamienice ze starego zdjęcia i na tej bazie zrobić projekt. Te nowe kamienice przypominają stare na zasadzie że są to prostokąty z trójkątami na górze i tyle. No i może że elewacja przypomina cegiełki ... z racji zawodu i doświadczenia wiem, że stosowane obecnie w Polsce technologie, to pójście na ekonomiczną i intelektualną łatwiznę, niestety.

    • 6 3

  • ktoś wie o co chodzi (1)

    z tym spichlerzem, w którym był klub "Zejman" czemu na wizualizacjach go nie ma? No chyba że magicznie się powiększył o kilka kondygnacji? Ale jakim cudem?

    • 0 2

    • A takim, że była wojna i było bombardowanie i pożar i ten ogryzek w którym był Zejman to był zabezpieczony parter wysokiego spichlerza.

      • 3 0

  • Wszędzie polityka XDD

    Pierwszy rząd pseudokamienic zatwierdzał konserwator PO, dlatego wyszło co wyszło. A teraz zatwierdził konserwator PiS i wygląda bardzo estetycznie i ze smakiem.
    ***** ****** i **

    • 0 1

  • Ile drzew i terenów zielonych tam powstanie?

    Pozom urbanizacji zdecydowanie za wysoki. W jaki sposób będą realizowane dostawy do tego miejsca. Wyspa tak gęsto zabudowana, co będzie w razie pożaru- gdzie ci ludzie uciekną- skok do wody?

    • 3 2

  • Uważam, że nowa zabudowa spichrzów jest za wysoka o 1-2 kondygnacje. (1)

    Nie nawiązuje do zabudowy zabytkowej. Jest liderem - centrum. Żuraw przy niej nie istnieje

    • 4 3

    • Powiększą Żurawia

      i będzie git.

      • 0 0

  • jestem programistą, zarabiam 8k

    a i tak mnie k* nie stać na kupno tam mieszkania.

    • 2 4

  • Jaki ostatni etap zabudowy ???

    Żaden ostatni etap ! Ktoś tu zapomina np. o roz****dolniku sąsiadującym z ul. Spichrzową i Chmielną gdzie resztki spichlerzy przemieszane są ze śmietnikiem i czymś w rodzaju bajora. Wszystko o rzut beretem od Stągiewnej. WSTYD dla miasta przed licznymi w okolicy turystami (i nie tylko) !
    Do niedawna teren należał do 4Invest, który miał tam budować cały kwartał domów plus hotel. Nie wiem, jak z tą przynależnością jest obecnie. Nie słyszałem, żeby miasto cokolwiek zrobiło, aby zdopingować dewelopera do podjęcia prac.

    • 6 0

  • Jak ja się jaram tym miejscem :) Nie jestem z Gdańska, ale mieszkam tu już prawie 10 lat - nigdy nie przestałam się tu czuć jak za pierwszym razem, uwielbiam rejony żurawia i spacery uliczkami w okolicy ^^ Marzę, by zamieszkać na Nadmotławie Apartments, ale nie wiem czy to się uda w najbliższym czasie...

    • 3 1

  • Co z młynem w którym kiedyś był klub Zejman?

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane