• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

PiS przedstawił kandydatów do Sejmu z Trójmiasta

ms, neo
2 września 2023, godz. 13:15 
Opinie (1434)
aktualizacja: godz. 16:56 (2 września 2023)
Najnowszy artykuł na ten temat Czym zajmują się w Sejmie pomorscy posłowie?
Listę kandydatów PiS do Sejmu z okręgu gdańskiego otwierać będzie poseł Kacper Płażyński. Listę kandydatów PiS do Sejmu z okręgu gdańskiego otwierać będzie poseł Kacper Płażyński.

Poseł Kacper Płażyński na miejscu pierwszym, za nim poseł Kazimierz Smoliński i wiceminister kultury Jarosław Sellin, potem mniej znany pełnomocnik partii w Gdańsku Tomasz Rakowski i wreszcie populary poseł Tadeusz Cymański - tak wygląda pierwsza piątka kandydatów do sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu gdańskim. W okręgu gdyńsko-słupskim spora niespodzianka: Marcin Horała dopiero na czwartym miejscu.W wyborach do parlamentu poprzesz kandydatów, którzy:

W sobotę przed południem przedstawiciele PiS zaprezentowali swoich kandydatów do Sejmu z Gdańska. Zrobili to w parku Reagana, tuż przy pomniku byłego prezydenta USA i byłego papieża Jana Pawła II.

- Ja tę listę otwieram i jest to dla mnie duża przyjemność. Państwo, którzy za mną stoją, będą dwoić się i troić, żeby ta lista osiągnęła sukces. To jest lista pełna doświadczonych polityków rangi ogólnopolskiej, którzy są pracowici i znają swój teren. Ale jest tam też wielu działaczy samorządowych. Nie ma tam przypadkowych osób. Jestem spokojny o wynik tej listy - mówił w sobotę w Gdańsku Kacper Płażyński, cytowany przez portal Onet.pl.
Jak głosować poza miejscem zamieszkania 2023? Jak głosować poza miejscem zamieszkania 2023?

Znane nazwiska na liście kandydatów PiS w okręgu gdańskimNa szóstym miejscu znajduje się Andrzej Jaworski, były poseł, były kandydat na prezydenta Gdańska, pełniący w przeszłości funkcje zarządcze w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, jak Krajowa Spółka Cukrowa, PZU czy PZU Życie.

Szóste miejsce na liście PiS oznacza próbę powrotu do aktywnej polityki Andrzeja Jaworskiego, który rozstał się z nią w 2018 r. Szóste miejsce na liście PiS oznacza próbę powrotu do aktywnej polityki Andrzeja Jaworskiego, który rozstał się z nią w 2018 r.
Tuż za nim jest gdańska radna PiS Elżbieta Strzelczyk. Na 11. miejscu znajdzie się wieloletni gdański radny PiS Kazimierz Koralewski, obecnie wiceprezes Portu Gdynia. Na 16. pojawia się nazwisko innej radnej Gdańska - Alicja Krasuli.

Przedostatnie miejsce na liście zajmuje Danuta Sikora, była radna PiS do sejmiku województwa pomorskiego, obecnie dyrektor regionalnego oddziału Agencji Mienia Wojskowego w Gdyni.

 • Dwójką na gdańskiej liście PiS do Sejmu został poseł Kazimierz Smoliński.
 • Miejsce trzecie na liście PiS zajmie sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.
Z kolei listę kandydatów PiS w okręgu 25. zamyka Karol Rabenda, także radny Gdańska, który od września 2021 r. pełni funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Kandydaci PiS do senatu z PomorzaPodczas konferencji poseł Kacper Płażyński przedstawił także sylwetki kandydatów PiS w trzech okręgach wyborczych do senatu.

Okręg 65 (Gdańsk i Sopot)
: Hubert Grzegorczyk, radny dzielnicy Chełm,

Okręg 66 (powiat tczewski, gdański i starogardzki)
: Kazimierz Janiak, były poseł AWiS, obecnie dyrektor oddziału gdańskiego Totalizatora Sportowego.

Okręg 67 (powiat kwidzyński, malborski, nowodworski, sztumski)
: Natalia Nitek-Płażyńska, prezes fundacji Łączy nas Polska, prywatnie żona posła Kacpra Płażyńskiego.

Referendum 2023. Kiedy referendum jest ważne? Referendum 2023. Kiedy referendum jest ważne?

Kandydaci do sejmu z listy PiS w okręgu gdańskim 1. Kacper Płażyński
 2. Kazimierz Smoliński
 3. Jarosław Sellin
 4. Tomasz Rakowski
 5. Tadeusz Cymański
 6. Andrzej Jaworski
 7. Elżbieta Strzelczyk
 8. Justyna Rydzińska
 9. Sylwia Anna Wiśniewska
 10. Łukasz Merchut
 11. Kazimierz Koralewski
 12. Anna Kempa
 13. Dominik Szefer
 14. Anna Brożek
 15. Mieczysław Matysiak
 16. Alicja Krasula
 17. Paweł Petkowski
 18. Piotr Szubarczyk
 19. Marcin Wittner
 20. Dorota Glanert
 21. Bogumiła Omieczyńska
 22. Jerzy Komorowski
 23. Danuta Sikora
 24. Karol Rabenda


Biura poselskie w TrójmieścieMarcin Horała dopiero czwarty w okręgu gdyńsko-słupskimNiektórzy mówią, że poseł Marcin Horała zagrał va banque, przyjmując posadę prezesa krytykowanego CPK: może dużo wygrać, ale jeszcze więcej przegrać. Na razie trochę stracił i do Sejmu wystartuje z czwartej lokaty na liście. Niektórzy mówią, że poseł Marcin Horała zagrał va banque, przyjmując posadę prezesa krytykowanego CPK: może dużo wygrać, ale jeszcze więcej przegrać. Na razie trochę stracił i do Sejmu wystartuje z czwartej lokaty na liście.
Spora niespodzianka jest za to na liście PiS w okręgu gdyńsko-słupskim. Poseł Marcin Horała, który w poprzednich wyborach był numerem 1 i zdobył 86 tys. głosów, tym razem dopiero czwarty na liście. W ostatnich latach Marcin Horała, jako prezes krytykowanego przez opozycję Centralnego Portu Komunikacyjnego, ma jednak także spory negatywny elektorat. Zobaczymy, czy przełoży się to na jego wynik, ale trudno sobie wyobrazić, by do Sejmu nie wszedł.

Wybory 2023. Jak zostać członkiem komisji wyborczej? Wybory 2023. Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

W tym okręgu do zdobycia jest 14 mandatów poselskich. PiS liczy na 6, choć w poprzednich wyborach wprowadził do Sejmu z tego regionu 5 posłów.

Z ciekawostek: na ostatnim miejsce na liście jest Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Oprócz niego sporo radnych miasta i sejmiku wojewódzkiego, a także wierni działacze w regionach.

Kandydaci do sejmu z listy PiS w okręgu gdyńsko-słupskim


 1. Piotr Müller
 2. Aleksander Mrówczyński
 3. Dorota Arciszewska-Mielewczyk
 4. Marcin Horała
 5. Andrzej Kołodziej
 6. Mirosława Kaczyńska
 7. Piotr Karczewski
 8. Sylwia Leyk
 9. Jerzy Barzowski
 10. Roman Dambek
 11. Witold Ossowski
 12. Michał Kowalski
 13. Marcin Drewa
 14. Marcin Bełbot
 15. Violetta Mackiewicz-Sasiak
 16. Mariusz Birosz
 17. Anna Wańtuchowicz
 18. Grażyna Jaworska
 19. Jacek Szaran
 20. Paweł Stolarczyk
 21. Monika Tobolska
 22. Waldemar Hetmański
 23. Anna Lis
 24. Renata Kacalak
 25. Bogumiła Samson
 26. Dorota Bogdziel
 27. Aleksander Jankowski
 28. Szymon Gajda

partie i organizacje polityczne w Trójmieście

ms, neo

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (1434)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane