Rewers dwuuncjowej monety o nominale 5 dolarów.
mat. pras.
Obie zostały wybite z czystego srebra i nawiązują do kultowej serii książek autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Pierwsza wersja waży dwie uncje, druga aż kilogram. Mennica Gdańska wyemitowała właśnie drugą serię monet z Wiedźminem. W ich zdobieniach znalazły się elementy wykonane ze złota, zielonego szkła, a także agatów.
Czy jesteś fanem Wiedźmina?
Czytaj więcej: Monety z Wiedźminem wybite w Gdańsku
Firma Mennica Gdańska, która mieści się przy ul. Matejki 20/1
Środek płatniczy na drugim końcu świata
Wyemitowane rok temu monety miały być początkiem serii ośmiu monet, których zaprojektowanie odbywa się we współpracy z Sapkowskim. Zgodnie z planem mają się one ukazywać co roku, a każda z nich będzie nawiązywać do kolejnych książek sagi.
Co ciekawe, monety są oficjalnym środkiem płatniczym na wyspie Niue w Oceanii. To terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii, wchodzące w skład Wspólnoty Narodów. To międzynarodowa organizacja, zrzeszająca dawne kolonie i dominia Wielkiej Brytanii, która uznaje brytyjskiego monarchę za swojego władcę. Z tego powodu na awersach wiedźminowskich krążków widnieje wizerunek królowej Elżbiety II oraz napisy w języku angielskim.
Opowiadanie "Miecz przeznaczenia"
Właśnie przyszła pora na emisję kolejnej monety, która nosi nazwę "Miecz przeznaczenia" i nawiązuje do opowiadania o tym samym tytule. Podobnie jak poprzednio jest ona wykonana z czystego srebra, charakteryzuje się bardzo wysokim reliefem oraz została wyemitowana w dwóch wersjach: mniejszej o nominale 5 dolarów i średnicy 45 mm oraz większej o nominale 50 dolarów.
Ich nakład jest limitowany. Mniejsze monety zostały wybite w liczbie 2 tys. sztuk, natomiast większe - 200. Projekty i modele obu wersji wyszły spod ręki zespołu trzech artystów i grafików: Beaty Kuleszy-Damaziak, Pawła Pietrasa i Krzysztofa Różańskiego.
Rewers kilogramowej monety o nominale 50 dolarów.
mat. pras.
Złocony miecz i kielich z zielonego szkła
Mniejsza, 5-dolarowa moneta ma wagę dwóch uncji i średnicę 45 mm. Jej rewers został ozdobiony dwoma elementami, które wyraźnie wyróżniają się na srebrnym reliefie. To pokryty złotem miecz oraz kielich wyrzeźbiony w zielonym szkle.
- Scena na rewersie przedstawia trzy postaci. Trzymająca kielich Królowa Brokilonu, Eithne, podaje kielich Ciri. Obok niej widać Driadę Braenn. W kielichu znajduje się Woda Brokilonu. W tle widzimy Geralta, który zabija skolopendromorfa, czyli potwora zamieszkującego lasy. Miecz Wiedźmina został platerowany złotem. Najważniejszy element, czyli puchar, wykonano z ręcznie szlifowanego, wielowarstwowego szkła 3D. Awers zdobią ornamenty i symbole związane z Lasem Brokilon oraz atrybuty Geralta: miecze i symbol wilka - wylicza Izabela Lemańczyk, specjalista ds. marketingu Mennicy Gdańskiej.
Moneta o wadze kilograma ozdobiona agatami
Większa, 50-dolarowa moneta ma wagę aż kilograma i średnicę 100 mm. Ta moneta również została ozdobiona elementami, które odznaczają się na srebrze. W tym przypadku zastosowano agaty. To kamienie szlachetne o miodowej barwie, umieszczone zarówno na rewersie, jak i awersie.
- Rewers przedstawia scenę walki ze smokiem z opowiadania Miecz Przeznaczenia. Na awersie, patrząc od góry, widzimy imię smoka, który odegrał ważną rolę w opowiadaniu. W środkowej części przedstawiona jest inna scena z opowiadania: podczas przeprawy przez most zbudowany przez trolle w z zamierzchłych czasach, most się zapada, a Geralt i Yennefer ledwo uchodzą z życiem, otrzymując pomoc od Jaskra i pozostałych członków drużyny. Umieszczone po obu stronach monety kamienie szlachetne imitują słońce - uzupełnia Lemańczyk.
Pudełko na dwuuncjową monetę.
mat. pras.
Ile to kosztuje?
Sprzedaż monet "Miecz przeznaczenia" rozpocznie się na początku przyszłego roku. Dwuuncjowa moneta będzie dostępna w sprzedaży od 4 stycznia, kilogramowa od 4 lutego. Ich ceny to odpowiednio 1399 zł i 13 999 zł. Emitent zastrzega, że to ceny przedsprzedażowe, które obowiązują do końca listopada.
Obie monety będą sprzedawane w drewnianych pudełkach, na których zostanie wygrawerowany wizerunek wilka - symbol Wiedźmina. Dodatkowo, pudełko na kilogramową monetę zostanie polakierowane na czarno, a grawer będzie częściowo żółty, co ma nawiązywać do koloru agatu. Więcej informacji należy szukać na stronie www.mennica-gdanska.pl.