• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kolumbaria na cmentarzach w Trójmieście. Przybywa nisz na urny

Patryk Szczerba
30 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wspominamy stare nekropolie w Trójmieście
 • Kolumbaria na cmentarzu w Oliwie.
 • Kolumbaria na cmentarzu w Oliwie.
 • Kolumbaria na cmentarzu w Oliwie.
 • Kolumbaria na cmentarzu w Oliwie.
 • Kolumbaria na cmentarzu w Oliwie.

Na trójmiejskich cmentarzach przybywa ścian z niszami, gdzie można umieścić urny z prochami zmarłych. Popularność tej formy pochówku rośnie z roku na rok. Nowe nisze będą powstawać na istniejących nekropoliach. Na razie nie ma planów budowy na starych, często zapomnianych cmentarzach.Jaką formę pochówku preferujesz?

Według wyliczeń pogrzeb urnowy jest nawet kilkanaście procent tańszy od pogrzebu tradycyjnego. Ta różnica widoczna jest na cmentarzu: oszczędzamy na nagrobku, urnę można dołożyć do istniejącego grobu, sama także nie kosztuje wiele, a ich wybór jest coraz większy.

Zobacz, jak dojechać na cmentarze w Gdyni, Sopocie i Gdańsku

Pogrzeby urnowe coraz popularniejszeTaka forma pogrzebu zyskuje również popularność w związku z coraz mniejszą liczbą tradycyjnych miejsc do pochówku na cmentarzach. Zdarzają się sytuacje nagłe, w których rodzina nie jest przygotowana finansowo na śmierć bliskich. Poza tym zabezpieczone w urnie prochy nie muszą trafiać do ziemi. Urny można postawić w niszach, w istniejących na nekropoliach kolumbariach, a opieka nad nimi bywa mniej zajmująca od sprzątania tradycyjnego grobu.

Nieistniejące cmentarze: jedyne, jakie możemy odwiedzićKościół katolicki zezwala na dokonywanie kremacji, o ile nie jest ona wykonywana z pobudek przeciwnych wierze chrześcijańskiej. Wynika to z przepisów Kodeksu prawa kanonicznego. Mimo zapisu o wykonywaniu pochówku tradycyjnego w wielu parafiach pogrzeby urnowe są od kilku lat już na porządku dziennym.

Nie ma planów budowy kolumbariów poza cmentarzamiW związku z tym urn z prochami w niszach na trójmiejskich cmentarzach przybywa, a wszyscy zarządzający cmentarzami zapowiadają w najbliższych latach budowę kolejnych.

Będą powstawały na cmentarzach komunalnych. Pojawiają się propozycje, by wykorzystywać do tego inne miejsca pamięci, jak stare, zapomniane cmentarze, ale na razie nikt w Trójmieście nie ma planów ich budowy na takich nekropoliach ani w innych miejscach.

W niszy w kolumbariach może znajdować się w zależności od wymiarów do pięciu urn.

Cmentarze w TrójmieścieGdyniaW Gdyni najwięcej urn znajduje się na największym komunalnym cmentarzu przy ul. Witomińskiej w Gdyni. Jest tam 7 ścian urnowych (kolumbariów) z 891 niszami. Do dzisiaj pochowano w nich 972 zmarłych. 103 z tych nisz pozostało wolnych.

 • Kolumbaria na cmentarzu Witomińskim
 • Kolumbaria na cmentarzu Witomińskim
 • Kolumbaria na cmentarzu Witomińskim
Na kolejnym cmentarzu administrowanym przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych przy ul. Spokojnej w Gdyni znajduje się kompleks kolumbariów złożony z 11 ścian urnowych, w których znajduje się 191 nisz. Pochowano w nich do dzisiaj 174 zmarłych. Jedna nisza pozostała wolna.

Z kolei na cmentarzu w Kosakowie przy ul. Rzemieślniczej, który choć znajduje się na terenie innej gminy, to jest w zarządzie ZCK i chowani mogą być tu w pierwszej kolejności mieszkańcy Gdyni, znajduje się jedna ściana urnowa ze 180 niszami. Do dziś pochowano tam 28 zmarłych. 138 nisz pozostało wolnych.

- Na 2022 rok w budżecie Zarządu Cmentarzy Komunalnych zaplanowano wykonanie projektu kolejnej ściany na cmentarzu w Gdyni przy ul. Spokojnej - zapowiada Anna Rydzewska, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Gdyni.

GdańskW Gdańsku kolumbaria znajdują się na kilku komunalnych cmentarzach. Wszędzie pozostaje jeszcze sporo wolnych nisz, ale szybko może się to zmienić. Jak informują przedstawiciele Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, przybywa bowiem pochówków do kolumbarium.

 • Kolumbaria na cmentarzu Łostowickim.
 • Kolumbaria na cmentarzu Łostowickim.
 • Kolumbaria na cmentarzu Łostowickim.
 • Kolumbaria na cmentarzu Łostowickim.
Najwięcej nisz znajduje się na cmentarzu Łostowickim - 2070. Drugi w kolejności jest cmentarz Srebrzysko - 944 nisze, a trzeci cmentarz Oliwski z 716 niszami. Najmniej z nich znajduje się na cmentarzu Salvator - 92.

W 2019 roku do kolumbariów pochowano 424 zmarłych, w 2020 było ich 421, ale już w 2021 tylko do 30 września było 436 pochówków do nisz.

- Planowana jest budowa nowych nisz na dwóch cmentarzach komunalnych - Centralnym Srebrzysko i Oliwskim. Umowa jeszcze nie jest podpisana. Zakładamy, że rozpocznie się w 2022 albo 2023 roku - informuje Magda Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

SopotNa sopockim cmentarzu komunalnym znajduje się w sumie 7 kolumbariów (w różnych kwaterach). Jest w nich 327 nisz urnowych. 75 pozostaje wolnych. W zależności od tego, kiedy powstało dane kolumbarium, w niszy można umieścić od 4 do 5 urn.

 • Kolumbarium na cmentarzu w Sopocie
 • Kolumbarium na cmentarzu w Sopocie
 • Kolumbarium na cmentarzu w Sopocie
 • Kolumbarium na cmentarzu w Sopocie
W tym roku wybudowano jedno kolumbarium na 45 nisz, w minionym również jedno, także na 45 nisz urnowych.

Jak podkreślają przedstawiciele ZDiZ w Sopocie, do nowych grobów, grobowców, kolumbariów chowane są wyłącznie osoby z sopockim meldunkiem. Istnieje możliwość dochowania do istniejącego grobu, grobowca czy niszy urnowej osoby spoza Sopotu.

- Nisza urnowa wykupowana do uroczystości pogrzebowej kosztuje 7480 zł (na 40 lat), zaś jeśli mieszkaniec chce kupić sobie niszę za życia, musi się liczyć z kosztem 9480 zł (również na 40 lat) - informuje Anna Dyksińska z Zarządu Dróg i Zieleni.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (180)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane