• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec z naciąganiem na niepełnosprawnego

Katarzyna Moritz
26 maja 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Tak wygląda nowa, już wydawana karta do parkowania dla niepełnosprawnych. Tak wygląda nowa, już wydawana karta do parkowania dla niepełnosprawnych.

Gdańsk postanowił walczyć z plagą fałszywych niepełnosprawnych i wprowadza nową kartę do parkowania N+, którą od poniedziałku wydaje Straż Miejska. Niepełnosprawnym kierowcom umożliwi ona dojazd i bezpłatne parkowanie na obszarze całego miasta i nikt poza nimi nie będzie mógł z niej korzystać.



W styczniu pisaliśmy o pladze fałszywych niepełnosprawnych. Chodziło, o osoby, które korzystając z dziurawych przepisów wyłudzają karty do parkowania dla niepełnosprawnych i tym samym darmowe postoje w centrach miast. Aby dostać kartę parkingową dla niepełnosprawnego, nie trzeba być ani właścicielem samochodu, ani nawet posiadać prawo jazdy. Ponadto, może ją dostać każda osoba, o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ale także z schorzeniem neurologicznym.

Bardziej restrykcyjna kontrola nad kartami do parkowania uderzy przede wszystkim w:

Dlaczego takie sytuacje mają miejsce? To wynik wadliwych przepisów, a zwłaszcza Prawa o ruchu drogowym - twierdzili miejscy urzędnicy. - Nie można poprawiać ustawy i rozporządzenia ministra, ale prawem lokalnym można wprowadzać określone ograniczenia - przyznaje Maria Podgórniak, pełnomocnik prezydenta Gdańska, ds. osób niepełnosprawnych.

I tak się właśnie stało - z inicjatywy pełnomocnika prezydenta Gdańska, ds. osób niepełnosprawnych oraz Straży Miejskiej. Mimo, że tzw. karty "niebieskie" nadal obowiązują, od poniedziałku Straż Miejska, będzie wydawać nową kartę N+, która wprowadza dodatkowe uprawnienia dla niepełnosprawnych kierowców. Umożliwi ona dojazd i bezpłatne parkowanie na obszarze całego Gdańska, także na głównym mieście.

- Mam nadzieje, że dzięki zmianom zdrowi kierowcy coraz rzadziej będą się tłumaczyć, że właśnie odwieźli niepełnosprawną babcię lub dziadka - wyjaśnia insp. Marta Drzewiecka ze Straży Miejskiej. - Karty będą mogły użytkować wyłącznie osoby niepełnosprawne i to tylko te, o znacznym stopniu niepełnosprawności i istotnymi trudnościami w poruszaniu się. Strażnik będzie mógł to stwierdzić gołym okiem.

Ponadto właściciele kart do parkowania muszą być właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem pojazdu i posiadać prawo jazdy.

- Karty parkingowe tzw. "niebieskie" ustawowo wydawane przez MOPS, cały czas obowiązują. Karta N+ ma bardziej pomóc niepełnosprawnym w poruszaniu się i parkowaniu w Gdańsku - zapewnia insp. Marta Drzewiecka.

Nowa karta do parkowania ma formę identyfikatora. Ubiegać się o nią mogą niepełnosprawni z kodem niepełnosprawności R lub N. Nowy abonament uprawnia do bezpłatnego parkowania pojazdu w strefach płatnego parkowania oraz wjazdu i parkowania pojazdu w strefie ograniczonego ruchu czyli na główne miasto w Gdańsku.

Identyfikatory wydawane będą na markę oraz numer rejestracyjny pojazdu, gdzie będą wyraźnie widniały dane osobowe właściciela.

Wykaz potrzebnych dokumentów do uzyskania identyfikatora N+:
- podanie
- kserokopia orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności (I grupa) z
tytułu narządu ruchu lub schorzeń neurologicznych (kod niepełnosprawności
R lub N)
- kserokopia dowodu rejestracyjnego
- kserokopia prawa jazdy
- kserokopia umowy użycia lub użytkowania pojazdu (na podstawie odpłatnej
czynności cywilnoprawnej lub umowy użyczenia zawartej w formie aktu
notarialnego, której są stroną)
- do wglądu oryginały orzeczenia o niepełnosprawności i umowy użytkowania
pojazdu.

Jednemu uprawnionemu może być wydany tylko jeden identyfikator N+.

Opinie (268)

  • z wszystko przez nieznajomosc przepisow... (2)

    Ta nowa karta to jest karta abonamentowa do parkowania w strefie PLATNEGO parkownaia i na starowce, a nie karta Parkingowa uprawniajaca do parkowania na kopertach i nie stosowania sie do wybranych znakow/przepisow.
    Wiele komentarzy wskazuje ze ludzie myla te dwie karty...
    Czy w calym Gdansku trzeba palcic za postoj? Nie. Czy samochod podwozacy taka osobe codziennie stoi caly dzien i czeka? Chyba nie.
    Pomysl jest dobry, bo w wielu miastach to juz funkcjonuje. Ale wykonanie w Gdansku to lekka przesada...
    P.S. Jestem nieplosprawny bez prawa jazdy.

    • 7 0

    • pieprzysz głupoty. Strefa płatnego parkowania nie dotyczy osób niepełnosprawnych.

      Poczytaj sobie kodeks drogowy a potem się wypowiadaj

      • 0 2

    • Wyjaśnienie

      Problem z tym, że 95% forumowiczów to dzieci, które wogóle nie mają pojęcia o temacie. O przepisach nie wspomnę.

      • 0 0

  • nic nie pisza o dzieciach i ich opiekunach jak im beda przyznawane karty parkingowe

    przeciez dzieci nie moga byc wlascicielem, wspolwlascicielem pojazdu, kolejny debilizm

    • 2 0

  • prawo Unii jest ponad Ustawami w PL a te są ponad lokalnymi przepisami

    Mając więc zaświadczenie i kartę z Mopsu pałkarze ze straży miejskiej co najwyżej mogą umyć mi auto, a to i tak w wyznaczonym miejscu, bo eko sekcja im wlepi mandat... buehehehehe.

    Mój brat jest mocno upośledzony i raz na pół roku czy rok gdy sytuacja tego wymaga korzystam czy ja czy rodzice (w zależności od tego kto z nim jedzie) z jego uprawnień do parkowania. A brat jako osoba o dużym stopniu upośledzenia jest ubezwłasnowolniony wyrokiem sądu, więc mimo, że ma ponad 18 lat to ani auta nie zakupi ani prawa jazdy nie zrobi. Dla pomysłodawców brawo więc za pomysł. Nie dość, że zmarnowali czas na tworzenie przepisu który i tak nikogo dotyczyć nie będzie, bo tylko nieświadomi będą załatwiali takie formalności, to na dodatek w samym pomyśle jest kilka absurdów w które ciężko uwierzyć podczas czytania. I tak:

    - co z nieletnimi
    - co z niewidomymi
    - co z upośledzonymi umysłowo
    - co z osobami sparaliżowanymi

    Bo właśnie o takie przypadki jak paraliż chodzi - już wystarczająco pokrzywdzeni w dupę dostali aby teraz społeczeństwo ustąpiło i zdało sobie

    • 4 0

  • Strażnik... (2)

    Strażnik będzie mógł to stwierdzić gołym okiem. ????? od kiedy oni znaja się na medycynie że juz gołym okiem moga stwierdzić inwalidztwo,przecież oni nic poza bloczkami mandatowymi niewidzą....

    • 1 0

    • przeszkolą... od kichania , kupania, dymania- a nie to już znają... Jola przeszkoli! (1)

      • 0 0

      • czyżby joldzia - jola?

        • 0 0

  • A opiekunowie

    A co z opiekunami np dzieci niepełnosprawnych ?
    Ma być współwłaścicielem samochodu.
    Chyba kogoś pokręciło.
    I jeszcze niech ma prawo jazdy.

    • 2 0

  • Czy wy zdajecie sobie sprawe co wy robicie!!!!

    ciekawi mnie to co teraz bendzie bo pewnie nie jeden kierowca ma taki problem zeby zawiezc babcie lub dziadka np. do lekarza i co teraz?? nie staniesz na miejscu dla niepełnosprawnych bo te szczury nieroby ze straż miejskiej sie tylko czają zeby ci wlepic mandat tchurze jedne a zeby porządku pilnować to sie boją teraz ja z chorą inwalidką bende zap..... przez 1 km bo jakies chore karty wprowadzają normalnie paranoja TAK TO TYLKO W POLSCE MOŻE BYC

    • 3 0

  • bedzie sprostowanie

    trójmiasto.pl nawet prostej informacji nie potrafi przekazać w sposób jasny, z tego artykułu wynikają same bzdury...Zainteresowanym radzę zadzwonić do straży miejskiej gdzie udzielą im wyczerpującej informacji. W artykule sa bzdury niedouczonych i niedoinformowanych dziennikarzy.Nie móiwe ze sam pomysł mi sie podoba, lecz to co tu napisali jest totalną bzdurą

    • 0 0

  • Kolejny idiotyzm bezmyslnych urzednikow

    Jestem osoba niepelnosprawna w stopniu umiarkowanym,
    mam bezterminowo ustalona grupe przez komisje lekarska.
    Jakim prawem straznik moze "wzrokowo" oceniac czy mam problemy z poruszaniem sie czy nie ? To ze normalnie sie poruszam (w sensie nie ciagne nog za soba) nie oznacza, ze np nie sprawia mi to zadnych problemow czy bolu.
    Nie straznikom oceniac stan zdrowia obywatela.

    Poza tym osoba bez 1 nogi moze miec umiarkowany stopien niepelnosprawnosci, (znaczny oznacza niezdolnosc do samodzielnej egzystencji)
    Ale w swietle nowych przepisow nie ma prawa do ulatwien... paranoja ...

    • 2 0

  • Prawo o ruchu rogowym

    osoby niepełnosprawne kierujące pojazdami i kierujący przewożący osoby niepełnosprawne mające trudności w poruszaniu się mogą pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności nie stosować się do zakazów wyrażonych znakami: „zakaz ruchu w obu kierunkach”, „zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli”, „zakaz wjazdu autobusów”, „zakaz wjazdu motocykli”, „zakaz wjazdu motorowerów”, „zakaz postoju”, „strefa ograniczonego postoju - znak B-39”

    • 2 0

  • Radze zapoznać się pomysłodawcą z

    Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie wzorów kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych i placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją tych osób

    § 1. Rozporządzenie określa:
    1) wzór karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej;
    2) wzór oraz tryb wydawania karty parkingowej dla placówek zajmujących się opieką,
    rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek;

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane