• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kradzione komórki na śmietnik...

(TG)
23 listopada 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Czy skradzione telefony komórkowe staną się bezużyteczne? Nowe prawo telekomunikacyjne może zlikwidować tą plagę nieszczęść, pociągającą często za sobą agresję oprawców - brutalne pobicia, oszpecenia ciała, a zdarzało się że nawet trwałe kalectwo. Bandyta bowiem, aby osiągnąć cel, nawet taki jak kradzież komórki, jest gotowy na pokonanie każdej "przeszkody"...

Niemal codziennie dochodzi do kradzieży telefonów komórkowych. Sprawcy to najczęściej ludzie młodzi, którzy działają w grupach 2-3 osobowych. Wykorzystują sytuacje, w których właścicielem telefonu jest nieletni i grożąc np. pobiciem zmuszają do oddania aparatu. Policja wielokrotnie odzyskiwała skradzione aparaty w lombardach lub przy realizacji innych spraw w mieszkaniach osób, u których dokonywano przeszukań. Przestępcy z procederu uczynili sobie stałe źródło utrzymania, oferując drogie aparaty po bardzo atrakcyjnej cenie.

Policja podjęła starania, by powstało prawo uniemożliwiające wykorzystywanie kradzionych telefonów. Prace nad nową ustawą prawo telekomunikacyjne zaczęły się kilka miesięcy temu. Nowe prawo opublikowano w Dzienniku Ustaw z 16 lipca 2004r. M.in. w art. 180 ust.2 określono obowiązek operatora ruchomej publicznej sieci telefonicznej blokowania trwale skradzionego telefonu komórkowego.

- Dotychczas obywatel, któremu skradziono aparat, mógł jedynie żądać u operatora zablokowania własnej karty SIM - informuje nadkom. Gabriela Sikora, rzecznik prasowy pomorskiego komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku. - Obecnie, na mocy nowego przepisu, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2005r., będzie mógł domagać się również zablokowania aparatu. Możliwość dokonania zablokowania aparatu telefonicznego przepisy warunkują jednak okazaniem dokumentów uwiarygadniających osobę jako prawowitego właściciel aparatu. Aby powyższy przepis mógł skutecznie zafunkcjonować w praktyce, w ust. 2 art. 180 zobowiązano dodatkowo operatora do poinformowania o fakcie kradzieży pozostałych operatorów sieci telefonicznych.

Na wykonanie czynności zablokowania telefonu operator ma 1 dzień licząc odpowiednio od daty zgłoszenia kradzieży lub poinformowania go o tym fakcie przez innego przedsiębiorcę. Gwarantuje to, że skradziony aparat nie będzie mógł być wykorzystany w żadnej sieci operatorów krajowych.

Nowe regulacje skutkować powinny spadkiem kradzieży telefonów komórkowych, w tym również dokonywanych w celu wykorzystania telefonu do popełnienia innego przestępstwa. Dla właścicieli telefonów komórkowych bardzo istotnym jest fakt udowodnienia legalnego nabycia danego telefonu komórkowego. Należy więc pamiętać o przechowywaniu umowy kupna-sprzedaży czy innego dokumentu stwierdzającego, że jesteśmy prawowitym właścicielem aparatu. Fakt uznania nas za właściciela należy do samego operatora.

- W tym roku do końca października w naszym województwie skradziono w różny sposób 398 telefonów komórkowych - dodała rzecznik pomorskiej policji.
Głos Wybrzeża(TG)

Opinie (99)

  • taaa... wg sondażu obok 11% kupiło używany czyli prawdopodobnie kradziony

    • 0 0

  • A mnie komórkę kiedyś ukradł biznesmen. Może nie wysokodochodowy ale w na pewno nie musiał tego robić, żeby mieć telefon. he he ubawiło mnie to wtedy jak zamyśliłam się nad małością niektorych ludzi.
    Wtedy wybrnęłam szczęśliwie bo miałam tylko dwa miesiace do końca abonamentu i należał mi sie potem nowy aparat, a na te dwa pożyczyłam od znajomej.
    Autor: nika

    szkoda ze nikt nie zwrucil uwagi na ten wpis :) moze jesli by wystapilo w nim slowo "dres" to ludzie mieli by cos do powiezdzenia bo przeciez kazdy kto ma na sobie dres chodzi i kradnie (wedlug najwiekszej czesci spoleczenstwa)kradnac biznesmen to widocznie nic zlego

    • 0 0

  • a pozatym nikt niczego nie bedzie wstanie zablokowac tak zeby aparat telefoniczny byl bezuzyteczny, nie zapominajcie o tym, ze "polak potrafi" nie mozna sie bac poprostu meneli ktorzy kradna lac w mordy tak mocno zeby mieli na przyszlosc dosyc z nie uczciwym zarobkiem

    • 0 0

  • do typa "nosze dres"

    przestań nosić ten dres a zobaczysz jak ludzie zmienią o tobie zdanie.
    Może nie jesteś typwoym dresem, ale w Polsce typ w dresie i w białej bejsbolówce kojarzy się tylko z 4 rzeczami:
    1. niski iloraz inteligencji,
    2. penerstwo,
    3. złodziejstwo
    4. bandytyzm.

    • 0 0

  • nie bede sie zmienial dla tego zeby innym tak pasowalo :P
    najwazniejsze jest to co mowia o mnie najblizsi

    • 0 0

  • Wybaczam

    wybaczam wam wszystkim, bo nie wiecie co czynicie.

    • 0 0

  • Kradzione komórki

    W bardzo prosty sposób rozwiązano problem bodaj że w Holandi. Na telefon zgłoszony jako skradziony co minutę zostaje wysłany SMS o podobnej treści. " używasz nielegalnie telefonu który został skradziony innemu użytkownikaowi". Jeżeli telefon zostanie wyłączony to po włączeniu najpierw otrzymuje się " hurtem" zaległe SMS-y a potem ewentualnie można porozmawiać. Ale wiadomości i tak co minutę przychodzą. Kradzieże komórek spadły o 60%. Dlaczego u nas tak nie można ? Pytanie czysto retoryczne. Operatorzy stwierdzili że nie leży to w ich interesie.

    • 0 0

  • Zmiana IMEI łatwa ? (15-20zł ) nie z wszytkich phonów..

    Skoro niektórzy się tak chwała, ze potrafia zmienić IMEI w 1 min to zapraszam do mnie, zapłace 1000zł jeśli ktoś tak jak pisał zmieni imei w 1 min albo w serwisie za 15 - 20 zł. Mam nokie 6100 więc jeśli się nie ma profesjonalnego sprzętu to nici z zabawy.. a w serwisie nikt sie teog nie podjął. Nie wypisuje, że to tania rzecz. W tej nokii IMEI jest zaprogramowany w procku, wiec albo wymieniasz procka 100 zł albo plyte głowna 300zł albo masz boxa dobrego :D

    • 0 0

  • Nie bez sensu.

    Skoro jest IMEI, to dlaczego go nie blokować? Nic to nie kosztuje, a złodziejom, bądź co bądź, utrudni życie. I jeszcze jedna kwestia. Gdyby operatorzy przechowywali listę numerów IMEI dopuszczonych do użytku, a nie zablokowanych, to czy wtedy nie byłoby lepiej? Wtedy złodziejowi nic nie da zmiana IMEI. Idąc bardziej na przód IMEI powinien być kluczem, a nie zwykłym numerem. Ale w końcu, to dość stary wynalazek, więc co tu dużo wymagać.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane