• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kredyt hipoteczny - wszystko co musisz wiedzieć

1 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny nie jest tym samym produktem co kredyt mieszkaniowy. W tego rodzaju umowie kredytowej otrzymujemy możliwość sfinansowania zakupu domu albo nieruchomości lub wybudowania nowej. Udzielenie kredytu zabezpieczone jest wpisem do hipoteki. Jest to produkt celowy w którym w momencie zawarcia umowy kredytu całkowity przekaz musi zostać wykorzystany na daną nieruchomość. Spłaty kredytu należy dokonać w konkretnym terminie.



Jakie są warunki udzielania kredytu hipotecznego



Aby otrzymać kredyt hipoteczny musisz przede wszystkim posiadać zdolność kredytową. Udzielenie kredytu hipotecznego odbywa się na podstawie zebranych dokumentów, na podstawie których bank analizuje Twoją sytuację materialną. Poza licznymi dokumentami niezbędne jest także wpłacenie wkładu własnego czyli kwoty początkowej, która wynosi 20% wartości udzielanego kredytu.
 

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO



Całkowity koszt kredytu hipotecznego zależy od kilku elementów. Po ich dokładnym przeanalizowaniu będziemy w stanie wybrać najtańszy kredyt hipoteczny. Warto także sprawdzić ranking kredytów hipotecznych. Na takiej stronie masz możliwość przeprowadzenia wstępnej kalkulacji, dzięki której wybierzesz kilka propozycji. Pozwoli to zaoszczędzić czas. Zamiast spędzać czas w kolejkach w różnych bankach, możesz dokonać takiego porównania z własnej kanapy. 
Koszt kredytu hipoteczne składa się z kilku elementów, takich jak:

Oprocentowanie kredytu
To podstawowy koszt, na który powinniśmy zwrócić uwagę. To oprocentowanie określa wysokość odsetek, które są naliczane w skali roku.

RRSO
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to parametr, który określa koszt całkowity kredytu. Dzięki niemu możemy porównać koszt kredytu z różnych banków, gdyż ten wskaźnik bierze pod uwagę wszystkie koszty, które wchodzą w jego skład.

Prowizja od udzielenia kredytu
Jest to prowizja banku, którą przydziela on sobie za udzielenie kredytu. Jest to przeważnie kilka procent od całkowitej kwoty kredytu. Jednak warto pamiętać, że przy wyższych kwotach nawet kilka procent sprawia, że finalnie jest to dość duża kwota. W wielu przypadkach dopisywana jest ona do kwoty kredytu i rozkładana wraz z całym kredytem na raty. 

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy kredytu?



Kredyt hipoteczny to produkt, który musi zostać dobrze zabezpieczony, dlatego należy nastawić się na sporą liczbę dokumentów oraz dłuższy czas oczekiwania na odpowiedź ze strony banku. 

Umowa o pracę
W przypadku umowy o pracę kredytodawca wymaga przede wszystkim oświadczenia o dochodach oraz zaświadczenia o zatrudnieniu. Potrzebny będzie również pełny wyciąg z rachunku bankowego, na który dokonywane są wpłaty wynagrodzenia. Jeżeli kredytobiorca pobiera zasiłki niezbędne będzie także zaświadczenie z ZUS. Należy złożyć także PIT-37 za ostatnie dwa lata.
 
Umowa o dzieło/zlecenie
Umowa o dzieło lub umowa zlecenie to forma zatrudnienia, która także jest tolerowana przez bank. W tym przypadku niezbędny będzie pełny wyciąg z rachunku, na który wpływa wynagrodzenie. Potrzebne będą także rachunki, które dotyczą umowy o dziełko lub umowy zlecenie. Konieczne jest także złożenie potwierdzenia za poprzednie lata PIT-37 oraz zaświadczenie o zatrudnieniu oraz dochodach.

Działalność gospodarcza
Według niektórych, banki bardzo niechętnie udzielają wsparcia finansowego w postaci kredytu hipotecznego osobom, które posiadają działalność gospodarczą. Nie należy się zrażać, gdyż sytuacja jest bardzo indywidualna i zależy od konkretnego przypadku. Według oficjalnych danych aby otrzymać kredyt hipoteczny niezbędne jest przede wszystkim zaświadczenie o wysokości przychodów ewidencjonowanych za ostatnie 24 miesiące. Może być w postaci księgi przychodów i rozchodów. Konieczne będzie złożenie także PIT za poprzedni rok oraz zaświadczenie z US o niezaleganiu z tytułu zobowiązań podatkowych. Niezbędne będą także dokumenty dotyczące firmy takie jak: zaświadczenie ZUS o niezaleganiu z tytułu składek, zaświadczenie o nadanie NIP i REGON, zaświadczenie o wpisie do ewidencji CEIDG.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie

Najczęściej czytane