• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Krok w stronę zagospodarowania Dolnego Miasta

Michał Brancewicz
27 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Fragment dużego terenu Dolnego Miasta, który ma zostać zagospodarowany przez prywatnego inwestora. W środku widać m.in. obiekty dawnej zajezdni tramwajowej, a nieco dalej bastiony, które zostaną przekształcone w tereny rekreacyjne. Fragment dużego terenu Dolnego Miasta, który ma zostać zagospodarowany przez prywatnego inwestora. W środku widać m.in. obiekty dawnej zajezdni tramwajowej, a nieco dalej bastiony, które zostaną przekształcone w tereny rekreacyjne.

Z dziesięciu inwestorów zostało trzech, którzy chcą wyłożyć kilkaset milionów złotych w rewitalizację i zabudowę terenów na Dolnym Mieście, w tym dawnej zajezdni zobacz na mapie Gdańska, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Na obszarze o powierzchni 8 ha mają zostać odremontowane wybrane kamienice, powstać nowe mieszkania i usługi oraz miejsca rekreacyjne. Ostateczny wybór partnera powinien nastąpić we wrześniu.



Czy Dolne Miasto zyska na działaniach prywatnego inwestora?

Pomysł zagospodarowania obszaru dawnej zajezdni tramwajowej na Dolnym Mieście i terenów wokół przyciągnął wielu inwestorów. Wystarczy powiedzieć, że jesienią 2016 roku chęć zostania partnerem miasta w tym projekcie wyraziło aż 10 inwestorów. Ostatecznie, po ponad 1,5 roku rozmów w grze pozostało trzech z nich:

  1. Dolne Miasto sp. z o.o. - członkiem zarządu tej spółki jest m.in. Andżelika Cieślowska, prezes firmy Doraco i Krzysztof Tyszkiewicz BBI Development
  2. GGI Dolne Miasto Sp. z o.o. Sp. K - udziałowcami spółki są dwie grupy kapitałowe: Euro Styl, której prezesem jest Mikołaj Konopka oraz Nowa Investment, której prezesem jest Luiza Gruntkowska - pełniąca funkcję prezesa zarządu firmy Inopa, która przejęła od Euro Stylu gałąź działalności biurowej
  3. Polnord Gdańsk Dolne Miasto sp. z o.o.

Na razie miasto nie ujawnia żadnych szczegółów złożonych ofert.

- Komisja dokona weryfikacji formalnej, a następnie oceny całych ofert, w tym koncepcji. Prace potrwają do września - informuje Dariusz Wołodźko z biura prasowego UM w Gdańsku.
Według pierwotnych założeń umowa z inwestorem miała zostać zawarta do końca czerwca, ale 2017 roku.

Obszary, które inwestor musi zagospodarować w ramach projektu PPP. Obszary, które inwestor musi zagospodarować w ramach projektu PPP.
Obszar inwestycyjny na Dolnym Mieście liczy ok. 80 tys. m kw. W skład terenu wchodzą: nieruchomości gruntowe przeznaczone do realizacji funkcji mieszkaniowo-usługowych (3 ha), ciągi komunikacyjne (1,7 ha) i dwa bastiony (pow. ok. 3 ha), które zostaną zagospodarowane na tereny rekreacyjne.

Realizacja ma zostać podzielona na etapy, a ostateczny zakres przedsięwzięcia i termin wykonania będzie uzgodniony podczas negocjacji. Według szacunków całość może pochłonąć 200-300 mln zł.

W ramach postępowania inwestor będzie musiał zrealizować następujące cele publiczne:
Układ komunikacyjny:
  1. Budowa drogi publicznej na terenie oznaczonym 016-KD80 (projektowana)
  2. Budowa przedłużenia ul. Radnej na odc. od ul. Zielonej do ul. Fundacyjnej
  3. Przebudowa/Modernizacja ul. Radnej na odc. od ul. Polnej do ul. Zielonej
  4. Budowa przedłużenia ul. Przyokopowej na odc. od ul. Zielonej do ul. Dobrej
  5. Przebudowa/Modernizacja ul. Zielonej
  6. Przebudowa/Modernizacja ul. Fundacyjnej
  7. Przebudowa/Modernizacja ul. Dobrej
  8. Modernizacja ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Reduta Wyskok-ul. Reduta Wilk
  9. Budowa ciągu pieszego na odc.od skrzyżowania ul. Dobrej z przedłużeniem ul. Przyokopowej do skrzyżowania ul. Dobrej z  ul. Toruńską na terenach wzdłuż Nowej Motławy
  10. Remont ciągu pieszego na odc.od skrzyżowania ul. Dobrej i ul. Toruńskiej, wzdłuż ul. Kamienna Grobla do południowej granicy nieruchomości

Centrum Aktywności Lokalnej:
  1. Rewaloryzacja zabytkowego obiektu przy ul. Śluza 3
  2. Budowa obiektu przedszkola publicznego przy ul. Szuwary 2
  3. Modernizacja boiska przy Szkole Podstawowej nr 65 przy ul. Śluza 6

Zielone tereny rekreacyjne:
  1. Budowa min. jednego placu zabaw
  2. Budowa min. jednej siłowni zewnętrznej
  3. Zagospodarowanie zielonych terenów rekreacyjnych Bastionu Wilk i Bastionu Reduta Wyskok
  4. Remont 7 zejść wzdłuż ciągu komunikacyjnego ul. Kamienna Grobla-ul. Dobra


Warto przypomnieć, że latem 2015 roku zakończyła się zakrojona na szeroką skalę rewitalizacja wielu ulic Dolnego Miasta. Przy ul. Łąkowej swoją siedzibę o kolejne biurowce rozbudowuje gdańska spółka odzieżowa LPP. Z kolei dawny szpital przy ul. Kieturakisa zmienia się powoli w hotel z restauracją i Centrum Uphagena, gdzie realizowane będą lokalne inicjatywy. Natomiast miasto szykuje się do rewitalizacji kolejnych ulic.

Opinie (173) 2 zablokowane

  • może aż 10 mieszkań komunalnych to naprawdę wielki dar dla mieszkańców. Żenada

    • 22 7

  • (2)

    Gdańsk z każdym rokiem rozwija się coraz bardziej, firmy chcą inwestować swoje pieniądze w rozwój tej zaniedbanej przez lata dzielnicy, ale oczywiście pisiory niezadowolone... Najlepiej niech się nic nie dzieje... albo niech wybudują kościół i do tego postawić pomnik smoleński i wtedy będzie git ;)

    • 17 38

    • Gdański słoik się odzywa?

      Czuję, że kolejny słoik się odzywa ...

      • 8 7

    • O czym ty piszesz? To jest w wiekszosci przypadkow rzeczowa krytyka....

      przyklad betonowej brzydoty Forum Gdansk-oczywistego zaprzepaszczenia szansy na sensowne centrum miasta (plus oszpecenie na dziesieciolecia!!).Nikt tu nie mowi o sympatii dla PiS ,czy o polityce w ogole.Swoja droga,aby byc sympatykiem PO czy Budynia to trzeba byc debilem albo zlodziejem.Innej mozliwosci nie widze.

      • 14 4

  • Czemu nikt nie zapyta się mieszkańców (9)

    Czemu nikt nie zapyta się mieszkańców? Ludzie mieszkają całe życie na Dolnym Mieście a teraz na ostatnie lata życia dostają wykwaterowanie na obrzeża miasta. Czy tak dba się o mieszkańców?

    Jako mieszkanka odpowiadam: chcemy zieleń, spokój a nie nowe osiedla i zabudowania. Już teraz po ulewach mam wrażenie, że mieszkam na wyspie i z każdej strony jest woda. Trzeba czekać z godzinę aż spłynie.

    Ps. Na mapce z nazwami ulic kolory pomarańczowe nie odpowiadają nazwom ulic na jakich są położone.

    Ps2. Czemu mieszkania są sprzedawane osobom spoza Gdańska oraz często spoza Polski i wynajmowane na dzien? Nikt tam przez cały rok nie mieszka a jak już jest na wynajem to codziennie kto inny. Obniża to bezpieczeństwo osób mieszkających na stałe w danym miejscu. Po to mamy (z mojego punktu widzenia) za dużo hoteli/hosteli.

    Ps3. Tereny są podmokłe. Już teraz dobrze widać ile wody zebrało się przecięciu Toruńskiej i Chmielnej. Czy nie lepiej byłoby zostawić takie piękny kawałek zieleni zrobić przedłużenie Oplywu Motławy?

    Ps4. Przy Kręconej postawiono pamiątkowy kamień w celu upamiętnienia dawnego dworca Kłodno. Czemu teraz nikt o to nie dba? Czemu trzeba wszystko niszczyć na korzyść betonu?

    Ps5. Czemu w Gdańsku gdzie się nie pójdzie trawa jest wyższa od człowieka? Czemu tak długo czeka się na jej ścięcie? Skoro "tak dbamy" o Dolne Miasto to czemu o nie nie dbamy w ogole ?

    Ps6. Wiedząc że niedługo wybory czemu tak szybko sprzedawane są ziemię pod deweloperke? Czemu nie ma konsultacji z mieszkańcami? Dolne Miasto to stara dzielnica. W większości są tu śledzie starsi mieszkający przez całe zycie.
    Czemu tak bardzo zależy na wykorzystaniu całego budżetu przed wyborami żeby dla następcy już nic nie zostało?

    • 65 11

    • to sama kup i przestań jęczeć (4)

      • 8 21

      • Gdański słoik się odzywa? (2)

        • 9 8

        • Gdańszczanka ze Lwowa?

          • 1 11

        • tak pospolicie - "Gdańszczanka"

          "Gdańszczanka i prawdziwa Polka" być winno!

          • 1 6

      • deweloper też winien kupować teren i nieruchomość w takim stanie i po takich cenach jakie obowiązują

        a nie cichaczem czekać aż " niewidzialna" ręka" zdewastuje teren, budynek a póżniej zjawia się deweloper- ten wybawca kupuje za grosze - oczywiście wszystko legal

        a Ty piszesz to kup- je też bym pewnie kupiła na podobnych zasadach jak traktuje sie deweloperów w centrum Gdańska

        • 17 3

    • Zabytki powinny być chronione a nie burzone

      Popieram! Zabytki powinny być chronione a nie burzone jak z zabytkowym dworcem na Toruńskiej gdzie teraz stanie osiedle mieszkaniowe.

      • 13 4

    • Z częścią rzeczy można się zgodzić, część argumentów z kolei całkiem z "czapki".

      Dolne Miasto od zawsze było gęsto zabudowane (jak zresztą całe Śródmieście) i do stanu co najmniej przedwojennego powinno to powrócić. Na samej Łąkowej jest przynajmniej kilka plomb do zabudowania, róg Wróblej i Łąkowej, tereny za zajednią itd, zabudowa powinna tam wrócić (ale w formie możliwie zrekonstruowanej, a nie w kartongipsie i betonie, który aktualnie buduje TBS na Kieturakisa).

      Jak można zgodzić się ze zdaniem, że "hostele" po kamienicach to wymysł, który powinien być natychmiast ukrócony, tak twierdzenie, że wpływa to negatywnie na bezpieczeństwo w okolicy to jakiś ponury żart. Co najwyżej zmniejsza komfort mieszkańców. Poczucie bezpieczeństwa mogą zmniejszają za to nury wystające dzień w dzień przy rogu Sempołowskiej/Łąkowej czy na Wróblej a nie turyści, błagam. Policja czy straż miejska udaje zresztą, że problemu nie widzi - standard.

      Zieleń jak najbardziej, ale te chaszcze na opływie to dramat. Miasto chwali się rewitalizacją Łąkowej, a nie można się doprosić o regularne koszenie trawy w pasie zieleni tej ulicy (o podlewaniu schnącej trawy, która nie ma szans na odżycie nawet nie wspominając). Brudne, drewniane ławki, nieodświeżone i niezabezpieczone po zimie za 2-3 lata będą wymagały znowu wymiany. Piach po zimie do dziś nie sprzątnięty z ulic. Ścieżka pośrodku pasa zieleni na Łąkowej z jakiegoś żwiru zamiast twardego materiału wygląda fatalnie, dziury, piach - to ma być rewitalizacja? Pękający bruk na ulicy - kolejny bubel tej tzw. rewitalizacji.

      Skończy się prawdopodobnie tak jak zwykle. Kamienice zamiast rewitalizacji doczekają sie wyburzenia,a w ich miejsce powstaną kloce jak wszędzie.

      • 4 7

    • Popieram Pania w 100%

      Brawo.To jest istota rzeczy.

      • 7 3

    • Spotkanie dla mieszkańców

      Trzeba zorganizować spotkanie dla mieszkańców Dolnego Miasta.
      Niech szanowna władza przyjedzie i powie dlaczego nie liczą się z terenami zielonymi i przestrzenią dla mieszkańców i ich dzieci.
      Tutaj nie tylko wynajmuje się mieszkania na doby,niektórzy tutaj mieszkają i chcą mieszkać nadal. Chcą wyjść z dzieckiem na plac zabaw i na boisko
      Póki jeszcze są..

      • 2 0

  • lepiej się chwalić za wcześnie bo PIS owski konserwator zabytków pani G. znów wszystko zablokuje. (4)

    • 8 21

    • Czekam na zablokowanie (3)

      To byłoby najlepsze co mogłoby się wydarzyć.
      Niech konserwator zablokuje projekt i rozpoczną się poważne rozmowy z mieszkańcami.
      Jak to możliwe, że mieszkańcy nie mają wpływu na to co ich otacza? Czemu wpływ mają osoby , które nie maja zielonego pojecia o spolecznoaci z Dolnego Miasta badz nigdy w zyciu nie postawili tam nogi.

      • 13 6

      • a niby dlaczego to Ty masz o czymś decydowac? (2)

        co jest w Tobie tak szczególnego że daje Ci prawo decydowania o otoczeniu? To że tam mieszkasz? A Twój sąsiad ma takie samo zdanie? Jeżeli nie to co wtedy?

        No i "społeczność Dolnego Miasta", ... proszę...

        • 5 9

        • Kolejny słoik (1)

          • 6 4

          • z Dolnego Miasta i Prawdziwy Polak?

            Bo jak tylko z DM to się nie liczy!

            • 0 4

  • a co z zabudowaniami po bylym "Hydrosterze" ul . Reduta Mis ?

    Gdzie jest konserwator zabytkow , czyzby tylko na uslugach tych szmalujacych deweloperow i populistycznych politykow . Zabytkowa zabudowa po " Hydrosterze i caly teren popada w ruine .
    Na co czekamy panie konserwatoze na pozary jak bylo z Zakladami Miesnymi czy zabytkowa zajezdnia w Oliwie ?

    • 21 6

  • Znów troszke wypranej kaski.

    No ba jeszcze procentującej.

    • 19 8

  • Tylko ch... zbudujcie inny parking strzeżony jak zabierzecie mi ten w zajezdni.

    Jak jest FETA czy inne imprezy miastowe to fajnie sie tam stawia sprzęt ?

    • 11 3

  • Podwale i Łąkowa 50 (2)

    Interesuje mnie co z działką na Podwalu, jest tam straszne klepisko i przylega przedszkole, w przeczkolu nic nie robią smierdzi szambem plac zabaw się rozspada, bo czekają na tą inwestycję. A inwestor może ale nie musi tam nic robić. Druga sprawa kamienice na Łakowej, ta dobudówka z tyłu zaraz sama się rozleci, mam nadzieję że nikt w tym czasie nie będzie przechodził obok. Jeśli inwestor może a nie musi coś robić, to może odstawi tą decyzję w czasie. Więc z placu zabaw w przeczkolu wszystkie zabawki poznikaja.

    • 9 4

    • Ortografia, ortografia!!!!!!

      • 2 1

    • "przeczkole" :D Ks to ksiądz ?;)

      • 2 1

  • żal miejsca i zieleni

    Rewitalizacja =wyrzucenie pieniędzy ,budowy rozjeżdżą te nowe nawierzchnie .Czyżby o to chodziło że królik będzie miał znowu robótkę ! Rewitalizacja to zachowanie stylu i wzorców tam istniejących a te firmy temu zaprzeczają będzie szkło i aluminium !

    • 27 3

  • najpierw niech jada na szkolenia na zachód ( Holandia, Niemcy, Anglia) i ucza się jak traktować

    stare zabudowy w centrum!
    zmienią swoje myślenie a
    póżniej zabieraja się za zagospodarowanie...

    • 30 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane