Fakty i opinie

stat

Krok w stronę budowy pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie

Władysław Bartoszewski był częstym gościem w Sopocie. Tutaj również w 2012 roku świętował swoje 90. urodziny w towarzystwie żony Zofii.
Władysław Bartoszewski był częstym gościem w Sopocie. Tutaj również w 2012 roku świętował swoje 90. urodziny w towarzystwie żony Zofii. fot. Mateusz Ochocki / KFP

Pomnik Władysława Bartoszewskiego stanie w Sopocie nie wcześniej niż za dwa lata. Społeczny komitet budowy pomnika zbiera podpisy pod tym projektem.Czy w Sopocie powinien stanąć pomnik prof. Władysława Bartoszewskiego?

tak, to wybitna postać, która bez wątpienia zasługuje na takie wyróżnienie 57%
raczej tak, jednak ważne jest, kto sfinansuje pomnik i gdzie będzie zlokalizowany 4%
nie, nie widzę powodu, by w Sopocie upamiętniać prof. Bartoszewskiego pomnikiem 39%
zakończona Łącznie głosów: 1415
- Prośby i wnioski o zgodę na ustawienie nowych pomników trafiają do nas bardzo często. Są to rozmaite propozycje, od upamiętnienia misia Wojtka z armii gen. Andersa po Irenę Jarocką. Nie chcemy jednak w Sopocie pomnikomanii. Dlatego jeśli ten pomnik miałby powstać, to chciałbym, by ta idea wypływała z prawdziwej potrzeby sopocian - mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski, jeden z założycieli Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Władysława Bartoszewskiego podczas spotkania, które kilka dni temu odbyło się w Teatrze na Plaży w Sopocie.
Władysław Bartoszewski jest honorowym obywatelem Sopotu od 2007 r. Bywał w mieście wielokrotnie, spędzając co roku kilka tygodni w Domu Pracy Twórczej ZAiKS.

Kształt pomnika nie jest jeszcze znany, podobnie jak miejsce. Członkowie komitetu chcieliby, aby stanął on w jednej z dwóch lokalizacji: przed hotelem ZAiKS zobacz na mapie Sopotu, czyli naprzeciwko Grand Hotelu lub przed Sopoteką zobacz na mapie Sopotu.Ale pomnik to niejedyna forma, dzięki której Sopot chce upamiętnić Władysława Bartoszewskiego. Wśród wstępnych pomysłów pojawia się też cykl spotkań na wzór Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego czy przygotowanie nagrody imienia Bartoszewskiego.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Władysława Bartoszewskiego 13 września powiększył się o kilkadziesiąt osób, które odpowiedziały na zaproszenie i zgodziły się być ambasadorami tej idei (na zdjęciu).
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Władysława Bartoszewskiego 13 września powiększył się o kilkadziesiąt osób, które odpowiedziały na zaproszenie i zgodziły się być ambasadorami tej idei (na zdjęciu). fot. Jerzy Bartkowski / KFP
Kształt tych inicjatyw będzie zależał od wielkości budżetu przedsięwzięcia. Na budowę pomnika prowadzona jest zbiórka funduszy poprzez stronę internetową.

W Komitecie Honorowym budowy pomnika prof. Bartoszewskiego zasiadają między innymi byli prezydenci RP - Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, byli marszałkowie Sejmu i Senatu - Bogdan Borusewicz, Radosław Sikorski, prezydenci Gdańska i Słupska, a także publicyści, dziennikarze, poeci i historycy.

Inicjatorem budowy pomnika jest pomorski Komitet Obrony Demokracji. Chęć upamiętnienia profesora pomnikiem przez KOD związana jest z faktem, że od kilku miesięcy Władysław Bartoszewski jest oficjalnym patronem KOD-u, na co zgodę wyraziła wdowa po nim, Zofia Bartoszewska.

Władysław Bartoszewski zmarł w 2015 roku w wieku 93 lat. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania warszawskiego i więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Po 1989 roku dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych (w 1995 i 2000 roku), a w latach 2007-2015 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Był Kawalerem Orderu Orła Białego, a także Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.

Opinie (584) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.