• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Łapią za klamki drzwi wejściowych

Michał Brancewicz
30 stycznia 2023, godz. 07:00 
Opinie (310)
Tak przed złodziejami grasującymi na klatce ostrzegają się mieszkańcy bloku przy ul. Cieszyńskiego na Chełmie. Tak przed złodziejami grasującymi na klatce ostrzegają się mieszkańcy bloku przy ul. Cieszyńskiego na Chełmie.

Mieszkańcy ostrzegają się w Raporcie z Trójmiasta i na forach dzielnicowych, że w różnych rejonach Gdańska chodzą ludzie, którzy łapią za klamki drzwi wejściowych.Zawsze zamykasz drzwi, jak przebywasz w mieszkaniu?

Kradzieże "na klamkę" stosowane są głównie w blokowiskach, gdzie złodzieje przechodzą od klatki do klatki. Penetrując wszystkie piętra naciskają po kolei klamki. Jeśli któryś z mieszkańców zapomni zamknąć drzwi, złodziej to wykorzysta, zajrzy do środka i może zgarnie coś szybko z przedpokoju.

Czasami złodzieje naklejają też niewielkie naklejki w różnych kolorach, zostawiając sobie informację o danym mieszkaniu na później.

Od kilku tygodni w Raporcie z Trójmiasta czytelnicy regularnie piszą, że ktoś łapał za klamkę ich drzwi wejściowych.

19:50 9 STYCZNIA (aktualizacjaakt. 26 STYCZNIA 06:59)

Ostrzeżenie (102 opinie)

W ostatnim czasie na terenie Piecek-Migowo podejrzany mężczyzna wchodzi do klatek i chwytając za klamki do mieszkań, sprawdza, czy drzwi są otwarte. Potrafi pociągnąć za klamkę we wszystkich mieszkaniach na piętrze, a gdy wszystkie są zamknięte, wchodzi na kolejne piętra.
Proszę uważajcie i zamykajcie drzwi za każdym razem.
W ostatnim czasie na terenie Piecek-Migowo podejrzany mężczyzna wchodzi do klatek i chwytając za klamki do mieszkań, sprawdza, czy drzwi są otwarte. Potrafi pociągnąć za klamkę we wszystkich mieszkaniach na piętrze, a gdy wszystkie są zamknięte, wchodzi na kolejne piętra.
Proszę uważajcie i zamykajcie drzwi za każdym razem.
Zobacz więcej


Kartka z ostrzeżeniem, jaka pojawiła się na osiedlu Kartuska 26 w Gdańsku. Kartka z ostrzeżeniem, jaka pojawiła się na osiedlu Kartuska 26 w Gdańsku.
Podobne wpisy można znaleźć na dzielnicowych i osiedlowych grupach na Facebooku.

Ktoś przed chwilą chodził, sprawdzał mieszkania i naciskał klamki w mieszkaniach na Chałubińskiego 11. Informuję, żebyście byli czujni - taki post pojawił się w nocy z 24 na 25 stycznia na grupie Gdańsk Chełm.
Mieszkańcy wieszają też na klatkach plakaty ostrzegawcze.

Zapytaliśmy policję, czy otrzymuje zgłoszenia w tej sprawie od mieszańców.

- Policjanci, na podstawie sygnałów od mieszkańców oraz informacji, które są zamieszczone w mediach społecznościowych, zajmują się sprawą. Mimo że do tej pory nie wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa dotyczącego kradzieży za pomocą tej metody, dzielnicowi oraz policjanci kryminalni sprawdzają każdą informację, aby zapobiec tego typu sytuacjom - mówi mł.asp. Marek Kobiałko, rzecznik KMP w Gdańsku. - Musimy też pamiętać, że nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych, dlatego pamiętajmy o tym, aby zawsze zamykać drzwi, nie wpuszczać na klatkę schodową osób, których nie znamy za nim nie zweryfikujemy w jakim celu chcą dostać się do budynku w którym mieszkamy.

Jak uchronić się przed włamaniem "na klamkę"Metoda włamań "na klamkę" jest znana od dawna i co jakiś czas ten proceder się wzmaga. Po otwarciu niezamkniętych drzwi złodziejowi wystarczy kilka sekund, by sprawdzić przedpokój i ocenić, czy są w nim wartościowe rzeczy.

Dlatego policjanci apelują do mieszkańców, by zamykali za sobą drzwi do klatek schodowych oraz drzwi wejściowe na klucz, nawet jeśli są w domu, by w ten sposób nie stwarzać okazji złodziejom.

Nie należy też zostawiać w przedpokoju torebek z portfelami i innych cennych przedmiotów, jak np. telefonów komórkowych czy laptopów.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (310)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane