• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Laserowa korekcja wzroku - dla kogo i czy warto ją wykonać?

25 października 2023 
Opinie (61)
Laserowa korekcja wzroku to zabieg operacyjny stosowany najczęściej u osób z dużymi i małymi wadami wzroku. Laserowa korekcja wzroku to zabieg operacyjny stosowany najczęściej u osób z dużymi i małymi wadami wzroku.

Oczy to nasz najważniejszy narząd zmysłu, jednak nawet połowa ludzkości ma problemy ze wzrokiem. Na szczęście łatwo je skorygować, choć lata noszenia okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych mogą być uciążliwe. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na laserową korekcję wady wzroku. Eksperci z Oddziału Okulistycznego Szpitala Swissmed, który specjalizuje się w takich zabiegach, przekonują, że są one niezwykle skuteczne i przywracają pełną ostrość widzenia.



Coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem i choć można przyzwyczaić się do codziennego funkcjonowania z wadą, to im jest ona większa, tym trudniej nam funkcjonować.

Do najczęstszych zaburzeń należą m.in. krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Wpływ na pojawienie się wady może mieć zarówno wiek, jak i wielogodzinna praca wzroku np. przed ekranami. Okulary czy soczewki kontaktowe nie wyleczą już istniejącej wady, a jedynie ją zniwelują. Skorygować ją może natomiast laserowa operacja wzroku.

Laserowa korekcja wzroku - dla kogo?



Laserowa korekcja wzroku to zabieg operacyjny stosowany najczęściej u osób z dużymi i małymi wadami wzroku. Dotyczy to zarówno krótkowzroczności, jak i nadwzroczności, astygmatyzmu.

Na operację decydują się osoby, które nie chcą nosić okularów czy soczewek kontaktowych, muszą jednak być pełnoletni. Laserowe korekcje zalecane są szczególnie dla osób, które wykonują zawody wymagające świetnego wzroku, w tym dla policjantów, pilotów, sportowców czy kierowców. Doceniają je bardzo również osoby aktywne sportowo czy podróżujące. Zabieg laserowy to dobre rozwiązanie też dla osób, które nie tolerują soczewek kontaktowych.

Najważniejszym wymogiem przed zabiegiem jest kwalifikacja lekarska.

- Przed zabiegami oczy są dokładnie badane oraz ustalana jest idealna dla nich metoda zabiegu. Wady wzroku obojga oczu mogą się od siebie znacznie różnić i być złożone, dlatego każda operacja jest u nas zabiegiem bardzo indywidualnym - mówi lek. med. Piotr Klikowicz, koordynator Chirurgii Okulistycznej Szpitala Swissmed.
Jak podkreśla, najnowsze technologie operacyjne umożliwiają korekcję dwóch lub więcej wad wzroku podczas jednego zabiegu. Jednak, by możliwe było trwałe wyeliminowanie wady, operacja musi być wykonana na oku z ustabilizowaną wadą wzroku.

W Swissmedzie dzięki laserowym zabiegom można skorygować:
  • krótkowzroczność do ok. -9.0 dioptrii,
  • nadwzroczność do około +4.0 dioptrii
  • i astygmatyzm do ok. 3 cylindrów.


Jak wygląda zabieg?



Laserowa korekcja wzroku polega na odpowiednim wyprofilowaniu rogówki. Dzięki temu uzyskuje ona kształt, który pozwala nam na ostre widzenie.

- Laserową korekcją wzroku korygujemy powierzchnię oka, tzw. rogówkę, nie wnikamy w głębsze struktury oka czy w pobliże nerwu wzrokowego. Zabieg wykonuje się na obojgu oczach naraz, w znieczuleniu miejscowym kroplowym. Pacjent w czasie zabiegu nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Pobyt na sali operacyjnej, w zależności od metody, trwa od 10 do 15 minut - wyjaśnia koordynator Chirurgii Okulistycznej Szpitala Swissmed.
Co ważne, pacjent podczas zabiegu jest cały czas przytomny i utrzymuje kontakt z lekarzem. Wszystkie zabiegi odbywają się w ramach chirurgii jednego dnia.

- Po zbiegu pacjent dostaje listę zaleceń pooperacyjnych. Konieczne jest m.in. stosowanie przez pewien czas specjalnych kropli do oczu. Operacje przywracają prawidłową ostrość widzenia, jednak stabilizuje się ona w określonym czasie od wykonania operacji. Docelowo pacjent powinien móc widzieć tak, jak w okularach dopasowanych do jego wady wzroku - dodaje.

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny?



Laserowa korekcja wzroku to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczny w ok. 99 proc., a liczba powikłań jest jedynie poniżej 1 proc. przypadków.

- Oddział Okulistyczny Szpitala Swissmed specjalizuje się w laserowej korekcji wzroku. Posiadamy najwyższej klasy specjalistyczny sprzęt okulistyczny do kompleksowych badań diagnostycznych, badań kwalifikacyjnych do zabiegów okulistycznych oraz sprzęt zabiegowy - mówi lek. med. Piotr Klikowicz.
NFZ nie refunduje tego typu operacji, jednak jedną z zalet zabiegu jest właśnie to, że jego jednorazowy koszt w prywatnej placówce uwalnia pacjenta na zawsze od konieczności inwestowania w okulary czy soczewki kontaktowe.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (61)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane