• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lenin "wiecznie żywy" na bramie Stoczni Gdańskiej

Katarzyna Moritz
3 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Niewykluczone, że dotychczasowa brama, trafi na wystawę do ECS-u, który jest budowany tuż obok. Niewykluczone, że dotychczasowa brama, trafi na wystawę do ECS-u, który jest budowany tuż obok.

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej ma być wkrótce zrekonstruowana i wyglądać tak, jak podczas strajków w 1980 roku. Pojawi się nad nią napis "Stocznia Gdańska im. Lenina". Czy wszystkim się ten pomysł spodoba?



Brama nr 2 podczas strajków sierpniowych była obwieszona kwiatami, flagami. To przez nią  strajkujący kontaktowali się ze światem. Brama nr 2 podczas strajków sierpniowych była obwieszona kwiatami, flagami. To przez nią  strajkujący kontaktowali się ze światem.

Czy podoba ci się pomysł przywrócenia dawnej nazwy na bramie stoczni?

W Fundacji Centrum Solidarności już dawno dyskutowano o tym, by brama nr 2 wyglądała tak, jak w 1980 roku. Teraz gdy Gdańsk zobowiązał się pomysł sfinansować, oznacza to, że poza rekonstrukcją bramy pojawi się na niej napis "Stocznia Gdańska im. Lenina" oraz wycięty z blachy wizerunek Orderu Sztandaru Pracy.

- Na bramie będzie też baner z napisem ze strajków "Proletariusze wszystkich zakładów łączcie się", który parafrazował dawne komunistyczne hasło ("Proletariusze wszystkich krajów łączcie się" - red.). Pomysł rekonstrukcji to będzie dobre nawiązanie do historii, mam nadzieję że ludzie, także młodzież, to zrozumieją - mówi Jerzy Borowczak, poseł PO, uczestnik strajków w 1980 roku.

Brama została rozjechana przez czołg 16 grudnia 1981 roku w stanie wojennym. Napis z Leninem zniknął w latach 90., gdy Stocznia Gdańska stała się spółka akcyjną. Dlaczego po latach Gdańsk postanowił sfinansować odbudowę napisu i bramy?

- Temu miejscu warto przywrócić historyczny wygląd, to symbol Gdańska, który przypomina o wydarzeniach sierpniowych. Brama była nieodzownym elementem strajków uwiecznionych na tysiącach zdjęć. Nadszedł czas by przypomnieć, że to w tym miejscu odbyła się pokojowa rewolucja "Solidarności" - podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

W Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku w piątek zbierano oferty w trybie bezprzetargowym na realizację rekonstrukcji. Wpłynęły dwie. O tym kto i za ile wykona zlecenie dowiemy się w poniedziałek. Nowe oblicze bramy ma być gotowe jeszcze przed Euro 2012 i pojawi się w połowie maja. Jej nowy-stary wygląd będzie zapewne lepiej konweniował z budowanym tuż obok Europejskim Centrum Solidarności.

Paradoksalnie to właśnie w gdańskiej stoczni, noszącej imię Lenina, narodził się ruch, dzięki któremu zrzuciliśmy jarzmo twórcy bolszewizmu. Czy mimo to wszyscy gdańszczanie zrozumieją dlaczego Lenin wróci na bramę?

- Obecna stocznia to tylko symbol, który raz na cztery lata zwoduje jakiś statek. Natomiast Lenin był zimnym rewolucjonistą, co nie znaczy, że komunizm mu nie wyszedł. Sprawa jest delikatna - przyznaje Andrzej Gwiazda, współtwórca "Solidarności" - Napis łączy się z bramą, co wpisuje się w nurt przywrócenia pamięci. Pomysł jest chyba dobry, ale czuję w tym fałsz. Tak jak z ECS, które ma się nijak do "Solidarności", która była nurtem niepodległościowym, a nie europejskim - dodaje.

Jak podkreśla gdański historyk sztuki Jacek Friedrich, brama z punktu widzenia konserwatorskiego, z poprzednią nie będzie miała nic wspólnego, bo nie będzie oryginalna. Jego zdaniem to zabieg czysto marketingowy.

- Mogę to zrozumieć, że jakiś Japończyk będzie chciał sfotografować i dotknąć "żywej historii", ale dla stoczniowców, gdańszczan, może to być nieprzyjemny widok, że powrócił Lenin, którego obalili. To powinno być efektem szerszych konsultacji - podkreśla Jacek Friedrich, gdański historyk sztuki. - Dla mnie istotniejsze jest by odtworzono pierwotny wygląd zdewastowanego w 2005 roku pomnika Poległych Stoczniowców. Przed obchodami 25. rocznicy Solidarności, postanowiono go odnowić. Zostały usunięte dolne blachy, które zgodnie z zamysłem autora pomnika, przez nierówną powierzchnię symbolizowały przelaną krew. Zamieniono je na gładkie - dodaje.

Wybrano wykonawcę bramy

ZDiZ 5 marca wyłonił firmę, która wykona rekonstrukcje bramy nr 2 w Stoczni Gdańskiej. Za ponad 67 tys. zł zadania podejmie się firma Drogomet z Gdańska. Poza nią ofertę złożył Zakład Robót Drogowych Rondo z Gdańska, który swoją pracę wycenił na ponad 86 tys. zł.

Drogomet do 15 maja ma wykonać bramę wjazdową, konserwację istniejącej furtki w podcieniu wejściowym, odtworzyć napis "im. Lenina" oraz wykonać Order Sztandaru Pracy.

Miejsca

Opinie (262) 10 zablokowanych

  • A ty maszeruj... (1)

    W latch 67-69 pracowałem na Stoczni i wpedy powstał pomysł nazwania jej imieniem wodza rewolucji. Ale wtedy na jednego pracownika stoczni był zatrudniony jeden działacz społeczny (ZMS,PZPR i inne ) oraz jeden ruski ,który ich dwóch pilnował. Były na terenie stoczni wspaniałe kioski ,w których można było kupić pieczone placki ziemniaczane wraz z butelką śmietany (Pycha!!!).Na spotkaniach śpiewaliśmy piosenkę o Leninie : A ty maszeruj maszeruj,głośno krzycz. Niech Żyje nam Wołodia Ilicz..... Gdy Ci się z rana nie chce podnieść d*pska, przypomnij sobie jak walczyła Nadia Krupska. A ty maszeruj,maszeruj głośno krzycz, Niech żyje nam Wołodia Ilicz.... Dziś w telewizji nie wystąpi zespół NOvi, bo cały program poświęcono Leninowi ..... A ty maszeruj ,maszeruj, głośno krzycz niech żyje nam Wołodia Ilicz....

    • 5 5

    • ooojojoj.... ale gorączka i tępota na stare lata uderzyła...

      placki ziemniaczane i śmietana w kiosku - rzeczywiście... Szczyt marzeń!
      Żal mi Ciebie... Taki stary a niczego z życia się nie nauczyłeś TANIA SIŁO ROBOCZA!

      • 2 2

  • NIE!

    To idiotyczny pomysł. Ludzie ginęli w walce z komunizmem. Taki napis to promocja bolszewizmu. Może jeszcze Hitlera i Stalina będziecie promować?

    • 8 4

  • Bolszewicy wymordowali w Katyniu tysiące polskich oficerów.

    Obudźcie się pomysłodawcy powrotu do przeszłości.

    • 10 2

  • To najgłupszy pomysł polskich polityków od 1990 r.

    Chyba bez psychiatry się nie obejdzie.

    • 7 4

  • Nie ma Lenina dobrego albo złego.

    Lenin to ZŁO.

    • 8 4

  • Mógłbym się zgodzić jedynie na makietę bramy dla muzeum.

    Ale nigdy w realu na widoku całego miasta.

    • 8 3

  • Relatywizowanie komunizmu?

    Jak można...

    • 7 1

  • Przestańcie ogłupiać ludzi i zostawcie bramę jak jest, czyli "Stocznia Gdańska".

    • 7 3

  • co za problem z napisem??? (1)

    W końcu to była stocznia im. Lenina? jak już będzie rekonstrukcja to potrzebny też obok bramy odpowiedni komentarz i to wystarczy. Bardziej zastanawia czy rekonstrukcja jest słuszną drogą - bo będzie to makieta tego co było, twór sztuczny zrobiony pod publikę. To tak jak Disneyland albo kamieniczki na Stągiewnej. Szczyt złego smaku ale cieszy wielu...Lepiej zapewne byłoby postawić obok istniejącej bramy dużą i gustowną tablicę ze zdjęciami tej starej bramy i odpowiednim komentarzem do zdjęć... A co do idei komunizmu w sporej części uważam je za bardzo dobre (kilka założeń bym zmodyfikował oczywiście), niestety utopijne to idee i bardzo szybko wypaczone. Bo co?, podoba Wam się drapieżny kapitalizm w którym żyjecie, też zresztą powypaczany przez koleszkowskie układy?

    • 6 4

    • Całe Główne Miasto to makieta.

      • 0 0

  • ...

    I kolejny nierozwiązywalny problem naszego narodu. Już ktoś pyszczy, że potrzebujemy "szerokich konsultacji". To jakiś żart? "szerokie konsultacje" w sprawie wyglądu bramy? Skoro ma być zrekonstruowana jako obiekt ważny dla historii - postawcie obok tablicę informacyjną dlaczego tam jest Lenin i po sprawie.

    Do "szerokich konsultacji" brakuje nam jeszcze wyjących imię Jarosława fanatyków, drewnianego "t", drużyn zdrajców i patriotów, świeżych kwiatów co miesiąc, śpiewania hymnów, Adama H zaklinającego rzeczywistość i paru innych swojskich elementów... Wówczas załatwimy całą sprawę typowo po "polsku"

    • 3 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane