• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Licea i technika w rankingu "Perspektyw". Kto najlepszy z Trójmiasta?

Wioleta Stolarska
9 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najlepszym liceum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, ponownie zostało III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Najlepszym liceum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, ponownie zostało III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Po raz kolejny III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zostało liderem wśród trójmiejskich szkół średnich z czwartym miejscem w ogólnopolskim rankingu. Z kolei Technikum nr 4 w Gdańsku, czyli ZSŁ im. Obrońców Poczty Polskiej, zostało najlepszym wśród techników w Trójmieście i 24. najlepszym w Polsce. To dane z najnowszego rankingu szkół średnich według "Perspektyw".



Czy wybranie dobrej szkoły średniej może mieć duży wpływ na przyszłość?

Opublikowano wyniki 22. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020, w którym sklasyfikowanych zostało aż 1,5 tys. najlepszych polskich szkół - 1 tys. liceów i 500 techników. Wyniki tegorocznego zestawienia są bardzo interesujące: nastąpiły zmiany w czołówce, pojawiły się nowe szkoły na pozycji liderów w kilku województwach.

- W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej - informują twórcy rankingu.
Jak informuje miesięcznik, głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacji na ten temat ma dostarczyć im pięć rankingów, w tym dwa główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2020, Ranking Techników 2020 oraz trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2020, Ranking Maturalny Techników 2020 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2020.

Najlepsze licea w Trójmieście



W rankingu liceów ogólnokształcących o miejscu szkoły decydowały: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno: Uniwersyteckie LO w Toruniu, XIV LO im. St. Staszica w Warszawie oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Kolejne, czwarte miejsce zajęło topowe gdyńskie liceum - gdyńska "Trójka", która należy do elitarnego grona najlepszych szkół w Polsce. Od ponad 25 lat jest najlepszym liceum ogólnokształcącym w Gdyni oraz na Pomorzu.

- W rankingu nie są uwzględniane wyniki uzyskiwane przez absolwentów obecnie już w ponad 40. polskich szkołach przystępujących do matury międzynarodowej, w ramach której przedmioty zdawane są zgodnie z programami IBO - International Baccalaureate Organization. W przypadku III LO w Gdyni dotyczy to każdego roku 25 proc. wszystkich absolwentów, którzy od zawsze uzyskują znakomite wyniki na maturze międzynarodowej. Jeżeli wyniki z tej matury byłyby brane pod uwagę w różnego rodzaju rankingach i zestawieniach, to z pewnością miejsce zajmowane w nich przez gdyńską "Trójkę" byłoby jeszcze wyższe - mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni.
Na drugim miejscu w ujęciu trójmiejskim mamy Gdańskie Liceum Autonomiczne - 46. miejsce zestawienia.

W drugiej pięćdziesiątce znalazły się jeszcze: VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni (55 miejsce), V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku (56 miejsce), III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku (70 miejsce), II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Wł. Pniewskiego w Gdańsku (90 miejsce).

OGÓLNOPOLSKI RANKING LICEÓW 2020


Najlepszym technikum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, zostało Technikum nr 4. Najlepszym technikum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, zostało Technikum nr 4.

Najlepsze technika w Trójmieście



Kryteria Rankingu Techników 2019 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

W rankingu techników pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno: Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, ZSLiT nr 1 w Warszawie, Technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu oraz Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku z Krakowa.

Na 24. miejscu znalazło się Technikum nr 4, czyli Technikum nr 4. W drugiej pięćdziesiątce na pozycji 52. uplasowało się Technikum Hotelarskie w ZS H-G w Gdyni, zaraz za nim na miejscu 54. jest Technikum nr 8 (CKZiU nr 2).

OGÓLNOPOLSKI RANKING TECHNIKÓW 2019


Licea z Trójmiasta, które znalazły się w pierwszej "setce" rankingu "Perspektyw"
4. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
46. Gdańskie Liceum Autonomiczne
55. VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni
56. V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
70. III LO im. Bohaterów Westerplatte
90. II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Wł. Pniewskiego w Gdańsku"

Technika z Trójmiasta, które znalazły się w pierwszej "setce" rankingu "Perspektyw"
24. Technikum nr 4 w ZS Łączności z Gdańska
52. Technikum Hotelarskie w ZS H-G w Gdyni
54. Technikum nr 8 (CKZiU nr 2)

Miejsca

Opinie (114) 2 zablokowane

  • A gdzie teraz! są absolwenci najlepszych ówczesnych szkół sprzed lat??? (6)

    To nam pokaże co one rzeczywiście dają np. naszej gospodarce...

    (Po obecnej "elicie" widać, że zupełnie inne kwalifikacje się liczą...)

    • 11 6

    • (5)

      Ja miałem klasę szesnastoosobową w latach 98-02 w szkole, która jest tu wspominana jako druga, a pierwsza niepubliczna. Według dziennika:

      1. adwokat;
      2. wykładowca matematyki w Szwecji;
      3. adwokat;
      4. nie żyje;
      5. nie wiem;
      6. architekt w Nowym Jorku;
      7. okulistka;
      8. informatyk;
      9. właścicielka biura pośrednictwa nieruchmości;
      10. nie wiem;
      11. przedsiębiorca;
      12. lekarka;
      13. nie wiem;
      14. menadżerka w korporacji finansowej;
      15. komornik;
      16. przedsiębiorca;

      • 2 2

      • Jeden z szesnastu u Ciebie nie żyje. (3)

        Z mojej klasy podstawowej z lat 82-90 w patologicznej dzielnicy wszystkie 32 osoby żyją, mają się dobrze i nikt się nie stoczył. Ale to były inne czasy;-)

        • 6 1

        • (2)

          Utrzymujesz kontakty po 30 latach z całą trzydziestką dwójką?!

          U nas może kogoś białaczka dopadła, natomiast z tych, o których wiem co u nich, to każdy z nas do budżetu kraju więcej dokłada niż z niego bierze, obojętnie w jakim kraju żyją.

          • 5 1

          • (1)

            Jesteś tym zaskoczony? Z większością mam kontakt, a o wszystkich wiem, co się z nimi dzieje. To tylko 31 osób.

            • 2 0

            • Gdyby nie to, że jak dwa lata temu zmarła nasza koleżanka i ktoś inny z naszej szesnastki nie postanowił wykorzystać okazji, by zorganizować spotkanie, o czym mnie poinformował na facebooku, to ja bym nie o trzech osobach nie wiedział co u nich, tylko o połowie. Mój rocznik na aplikacji liczył 80 osób, skończyliśmy w 2011, czyli całkiem niedawno, a ja kontakt utrzymuję z 10-ką, o może 5 coś wiem, o kilku następnych wiem, bo się udzielają w samorządzie, wku***c swoim nieróbstwem wszystkie zielone żaboty pomorskiej ORA.

              I im wcześniej się cofać, tym mniej wiem. Z podstawówki, to jesli liczyć tylko tych, z którymi na ósmej klasie skończyłem wspólną edukację, to tylko z jedną osobą mam kontakt.

              • 2 0

      • Rzeczywiście

        w tamtych latach to była szkoła elitarna... Rodzice przygotowywali swoich następców...

        • 1 1

  • Nasza Gdynia!!! I wszystko w temacie. (2)

    • 4 10

    • "w temacie"

      ...i wszystko wiadomo...

      • 2 1

    • Jedna szkoła

      Dramat!!!

      • 0 0

  • Warto zacząć od najlepszego żłobka (1)

    Bez dobrego żłobka dziś trudno dostać się do elitarnych dwu-trzy języcznych przedszkoli, a bez tego dziecko nawet jak się nauczy języka, to będzie miało już niewłaściwy akcent.
    Po przedszkolu wybór szkoły podstawowej to już w ogóle ważny temat, bo bez tego nie ma mowy o dobrej szkole średniej, a bez tego bez szans na prestiżowe studia, zwłaszcza że dziś doktorat to takie trochę minimum przyzwoitości się zrobiło.
    A bez tego wszystkiego wiadomo - zostaje kariera najwyżej na kasie w biedrze, dlatego warto zadbać o karierę dziecka od najmłodszych lat żeby mogli dojść dalej niż rodzice, którzy nie mieli takich możliwości.

    • 14 17

    • Wyczuwam sarkazm.

      Pytanie, czy słusznie;-)

      • 5 1

  • Trójka w Gdyni byłaby...

    na jeszcze wyższej pozycji gdyby była doinwestowana.

    • 9 3

  • Jestem absolwentem Technikum Łączności (1)

    Chodziłem za czasów Emira Chazbijewicza i Czekaja. Niezła szkoła, chociaż przekazują za mało wiedzy praktycznej z zakresu elektroniki. Niemile wspominam dyrektora zwanego Betonem. Pracuję za granicą w branży elektronicznej na niezłym stanowisku, czyli szkoła daje dobre perspektywy.

    • 10 3

    • za czasów Emira Chazbijewicza i Czekaja

      To były dobre czasy... Ile się w tej szkole działo!
      Polonistkom dzisiaj jestem wdzięczny, że mnie języka ojczystego nauczyły. Wtedy płakałem rzęsistymi łzami.

      • 0 1

  • W Polsce liczą sie tylko (4)

    znajmości i układy no i rządzi wszechobecna łapówa. Więc po co marnować czas w szkołach, które i tak z roku na rok są coraz gorsze? Kto ma nadzieję na dobre wykorzystanie zdobytej z trudem wiedzy, to ma chyba na myśli emigrację. Ja, gdybym dzisiaj wrócił do szkoły, to bym się tylko uczył języków obcych i przedmiotów ścisłych, reszta w kibel.

    • 15 6

    • (3)

      Ale wiesz, że znajomości (i wynikające z nich układy) bardzo często zradzają się w szkołach i na studiach?

      • 2 2

      • Tak? I co z tego? (2)

        Kraj, w którym nie liczy się wiedza, tylko układy, stacza się na dno. Co widać, słychać i czuć.

        • 6 1

        • (1)

          Ale jak wyjedziesz do Kanady czy Irlandii, to też stwierdzisz, że nie dostałeś pracy, bo pracodawca wolał na to miejsce córkę kolegi z roku.

          • 3 3

          • w Irlandii i Kanadzie jest mnóstwo pracy na wszystkich stanowiskach, dodatkowo rynek cały czas puchnie, bo przybywają kolejne osoby z całego świata.
            Polska bez porównania jest z tyłu.
            Widać to dookoła nas.

            • 3 0

  • Szkoły są, fakt.

    Dlaczego nie tworzy się odpowiednio dużo miejsc pracy dla absolwentów ?
    Ci ludzie albo wyjadą za granicę, albo będą podawać frytki w McDonaldzie

    • 8 5

  • Wyksztalcenie o niema zadnego znaczenia.skączylem zasadniczą-przemytniczą

    Mam wlasny serwis samochodowych i zarabiam po 50 tys mc na takich wlasnie pajacach co pokączyli stiudia buahaaaa

    • 7 16

  • Bardzo slabo

    Żenujące wyniki, wstyd za taki poziom dla Gdańska

    • 7 1

  • (4)

    Gdzie są zakłady pracy dla absolwentów szkół wyższych, dlaczego ludzie po studiach podają frytki w McDonaldzie ?

    • 10 1

    • (1)

      ponieważ liberalizm który stworzył polski kapitalizm po 1989 zakłada skrajny egoizm

      • 3 2

      • tzn bandytyzm okrągłostołowy założył, że ludzie myślący opuszczą ten padół.

        • 2 2

    • skoro ktoś kończy europeistykę

      to może podawać frytki europejczykom

      • 5 1

    • Bo tylko do tego sie nadaja.

      Dobrzy absolwenci po dobrych studiach bez problemu znajda prace.Pozostali po prostu zmarnowali czas w liceum i na studiach.Powinni wybrac szkole zawodowa.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane