• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Liczył na pracę, a stracił 30 tys. dolarów

FK
12 stycznia 2023, godz. 12:55 
Opinie (113)
Oferta pracy w branży antykorozyjnej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich okazała się oszustwem. Nz. port w Dubaju. Oferta pracy w branży antykorozyjnej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich okazała się oszustwem. Nz. port w Dubaju.

69-letni mieszkaniec Trójmiasta otrzymał maila z ofertą pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Skuszony ofertą postanowił z niej skorzystać. Ale trafił na oszustów i stracił 30 tys. dolarów. - Nie wierzmy we wszystko, co przeczytamy w mailach lub usłyszymy przez telefon - przestrzega Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku.Czy miałe(a)ś kiedyś bezpośredni kontakt z oszustami internetowymi?

Pod koniec października 2022 r. 69-latek z Trójmiasta otrzymał maila z ofertą pracy w firmie mieszczącej się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Mail go nie zdziwił, bo w przeszłości pracował już w krajach arabskich.

Oferta dotyczyła pracy związanej z ochroną przeciwkorozyjną, zawierała też informacje o wysokich zarobkach i korzyściach dla pracowników. Skuszony tą ofertą mężczyzna rozpoczął korespondencję mailową z nadawcą, a później też z kolejną wskazaną firmą, która zajmowała się organizacją tej pracy.

Kilka tysięcy dolarów jako inwestycja w gwarantowaną, wysoką pensjęW trakcie dwumiesięcznej korespondencji 69-latek wysyłał kolejne potrzebne informacje i dokumenty. Gdy pojawiły się żądania wpłat w wysokości kilku tysięcy dolarów, m.in. na opłaty za wydanie wizy na pracę, ubezpieczenie zdrowotne,czy opłatę bankową na otwarcie konta bankowego, nie wydało mu się to podejrzane i dokonał tych wpłat.

W korespondencji przedstawiciele obu firm obiecywali mu, że wszystkie opłaty zostaną zwrócone jeszcze przed podjęciem przez niego pracy. Do tego dostanie też inne prowizje i dodatkową pensję, a wszystko w łącznej kwocie ok. 90 tys. dolarów.

Policja: zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z nieznajomymi, szczególnie w internecieDopiero z czasem 69-latek nabrał podejrzeń i kolejnego przelewu w kwocie ponad 6,5 tys. dolarów już nie dokonał. Rozmawiając telefonicznie z rzekomym dyrektorem firmy, nie uwierzył też jego słowom. Zrozumiał, że został oszukany.

O sprawie powiadomił swój bank, sopockich policjantów, którzy zajmują się sprawą, oraz zgłosił całą sytuację na stronie internetowej CERT.PL.

Policjanci przypominają, by zachować szczególną ostrożność w kontaktach z osobami, których nie znamy.

- Nie wierzmy we wszystko, co przeczytamy w mailach lub usłyszymy przez telefon - przestrzega policja. - Im więcej czasu poświęcimy na weryfikację firmy, tym większe szanse, że nie zostaniemy oszukani. Informacje o podejrzanych mailach zgłaszajmy na stronie internetowej cert.pl. Tam też znajdziemy wiele informacji o sposobach działania oszustów.
FK

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (113)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane