• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Maxim: plan od nowa, czas na uwagi

rb
9 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Tereny po Maximie bezsprzecznie trzeba zagospodarować. Kwestią sporną jest, jak to zrobić. Tereny po Maximie bezsprzecznie trzeba zagospodarować. Kwestią sporną jest, jak to zrobić.

Do 27 kwietnia można zapoznać się z planem zagospodarowania dla części Orłowa, gdzie znajdowała się restauracja MaximMapka. To kolejna próba zezwolenia na zabudowę, która nie podoba się nie tylko okolicznym mieszkańcom. Poprzednim planem zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny, po doniesieniu wojewody pomorskiego o nieprawidłowościach.Czy w miejscu po Maximie powinny powstać apartamenty lub hotel?

Uwagi złożone po poprzednim wyłożeniu planu zostały już rozpatrzone przez prezydenta Gdyni. Po przyjęciu części z nich, plan skorygowano, co skutkuje ponownym wyłożeniem do wglądu.

Według projektu w rejonie ul. Spacerowej możliwa będzie zabudowa wielorodzinna, usługowa i usługi turystyki. Na części powstać ma zieleń urządzona. W sąsiedztwie osiedla Riwiera Orłowska przewiduje się realizację usług sportu i rekreacji lub turystyki. Na terenie dawnej restauracji Maxim będą natomiast prowadzone usługi z zakresu turystyki i kultury, czyli może tam po prostu powstać hotel lub apartamentowiec.

Z planem można zapoznać się w InfoBoksie oraz w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. Każdy będzie mógł zgłosić do niego uwagi.

Kontrowersje wokół planu dla MaximaTeren, na którym znajduje się MaximMapka, w styczniu 2020 r. został wystawiony na sprzedaż za cenę wywoławczą 23 mln zł. Zgłosiło się siedmiu chętnych.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odwołał jednak przetarg, argumentując, że dzień wcześniej do Urzędu Miasta dotarło zawiadomienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o terminie rozprawy w sprawie, w której skargę na zapisy uchwalonego planu miejscowego, w zakres którego wchodzi działka po Maximie, wniósł wojewoda pomorski.

W czerwcu ponownie przystąpiono do uchwalenia planu.

- Ani wojewoda, ani sąd nie mogą nie zgodzić się z parametrami czy wskaźnikami, które określa rada gminy w planowaniu przestrzennym, jeżeli są zgodne z ustawą. W tym przypadku były zgodne. Zabrakło wyłącznie jednego wyłożenia więcej - przekonywała podczas czerwcowej sesji rady miasta Marika Domozych, radna Samorządności.

Teren po Maximie - film z 2020 r.


Dyskusja publiczna onlineW styczniu odbyła się więc wymagana dyskusja publiczna nad projektem w formule online. Zabudowa wielorodzinna, która ma pojawić się na działce po Maximie, nie podoba się części mieszkańców, w tym stowarzyszeniu Nasze Orłowo.

Przypomnijmy, że możliwość budowy mieszkań na działkach, na których stoi Maxim, próbowano wprowadzić do planu już w 2016 r. Ówczesną decyzję radnych unieważnił Naczelny Sąd Administracyjny w 2017 r. Władze miasta zdecydowały się wówczas uchwalić plan ponownie.

W tym roku powinien zostać także uchwalony plan dla rejonu ulic: Króla Jana III, Przemysława, Plażowej, Balladyny i ŚwiętopełkaMapka, przy której ma powstać parking.

To także nie podoba się części mieszkańców, którzy przekonują, że w nadmorskim Orłowie trzeba raczej ograniczać ruch samochodów, a nie zachęcać do przyjeżdżania tam autem. Woleliby tam np. plac zabaw, ale miejscy urzędnicy się na to nie zgadzają.

rb

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (225)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane