Fakty i opinie

Miasta na weekend: Jerozolima i Tel Aviv

Wzgórze Świątynne w Jerozolimie.
Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. fot. Rafał Borowski/trojmiasto.pl

Tel Aviv to jedno z najdalszych miast, do których można dolecieć bezpośrednio z Trójmiasta. Jednak atrakcje Izraela oraz przystępne ceny biletów, rozpoczynające się już od ok. 100 zł za podróż w obie strony sprawiają, że jest to połączenie niezwykle popularne.Czy chciał(a)byś wybrać się w podróż do Izraela?

tak, to moje wielkie, wciąż niezrealizowane marzenie 40%
tak, choć miałem już okazję gościć w tym kraju 21%
nie zastanawiałe(a)m się nad tym, ale nie wykluczam tego 17%
nie, nie jestem zainteresowany wizytą w tym rejonie świata 22%
zakończona Łącznie głosów: 1361
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że Izrael to kraj niezwykły. To właśnie tu rozgrywały się wydarzenia opisane na kartach Biblii, tu kształtowała się religia i tożsamość Żydów, ale także chrześcijan.

Ziemia Święta trzech religiiNajwiększe miasto Izraela - Jerozolima - jest uznawane za święte nie tylko przez wyznawców judaizmu, ale również wyznawców chrześcijaństwa i islamu. Żydzi czczą to miasto m.in. jako historyczną stolicę swojego kraju, miejsce działalności wielu proroków oraz siedzibę zburzonej przez Rzymian Świątyni Jerozolimskiej, w której znajdowała się słynna Arka Przymierza. Dla muzułmanów jest to miejsce wniebowstąpienia proroka Mahometa. Z kolei z perspektywy Europejczyków właśnie tutaj tkwią korzenie chrześcijaństwa, które wraz z grecką filozofią i prawem rzymskim są fundamentami naszej cywilizacji, zwanej łacińską bądź po prostu zachodnią.

Natomiast Tel Aviv ma opinię jednej z najbardziej "imprezowych" metropolii na całym Bliskim Wschodzie. Nie bez przyczyny mówi się, że nigdy nie zasypia, głównie za sprawą niezliczonych klubów i dyskotek. Żaden amator nocnego życia z pewnością nie będzie się tutaj nudził i znajdzie lokal w swoim guście. Zapewne niemałym zaskoczeniem będzie fakt, że w tym rejonie świata nie brakuje miejsc przeznaczonych specjalnie dla mniejszości seksualnych.


Polskie akcenty korzeni współczesnego IzraelaChoć Ziemia Święta była ojczyzną Żydów już od czasów biblijnych, państwo Izrael zostało założone dopiero w 1948 roku. Co szczególnie ciekawe dla Polaków, wśród ojców-założycieli współczesnego Izraela znalazło się wielu Żydów wywodzących się z naszego kraju. I nic dziwnego - przed II wojną światową żyła w Polsce największa w Europie społeczność żydowska, licząca ok. 3,5 mln osób. Wielu przodków Izraelczyków to potomkowie osób, które wyemigrowały z Polski przed albo po wspomnianym konflikcie, który zrujnował nasz kontynent w latach 1939-1945 i na skutek ludobójczej polityki hitlerowskich Niemiec przyniósł niemal całkowitą zagładę europejskich Żydów.

Spośród ojców-założycieli Izraela na szczególną uwagę zasługują pierwszy premier tego państwa Dawid Ben-Gurion (właśc. Dawid Grün) oraz jeden z jego późniejszych następców, Menachem Begin (właśc. Mieczysław Biegun). Pierwszy z nich urodził się w Płońsku na Mazowszu, drugi w Brześciu nad Bugiem na Polesiu. Spośród kolejnych ciekawostek warto wymienić fakt, że obaj byli absolwentami Uniwersytetu Warszawskiego, a Begin służył w szeregach armii gen. Władysława Andersa.


W niewiele ponad 4 godziny z Gdańska do Tel AvivuOd kilku miesięcy wszystkie atrakcje tego niezwykłego kraju są dla mieszkańców Trójmiasta niemal na wyciągnięcie ręki, a właściwie trwającej niewiele ponad 4 godziny podróży z portu lotniczego w Gdańsku. I to w naprawdę przystępnej cenie, dostępnej prawie na każdą kieszeń.

W czerwcu 2017 roku Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bowiem połączenia do Tel Avivu z czterech lotnisk regionalnych: Wrocławia, Lublina, Poznania i właśnie Gdańska. Podróż odbywa się na pokładach nowoczesnych i wygodnych samolotów Boeing 737-800 NG, które weszły do floty naszego narodowego przewoźnika zaledwie w ubiegłym roku.

- Połączenia lotnicze z Gdańska do Tel Avivu obsługuje dwóch przewoźników: LOT oraz Ryanair. Loty na tej trasie cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony naszych pasażerów, co zresztą potwierdzają zgromadzone przez nas dane. Od czerwca do końca 2017 roku, LOT przewiózł w obie strony 7328 osób. Natomiast od października 2017 roku, kiedy to Ryanair wprowadził analogiczną ofertę, do końca roku skorzystało z niej 6615 osób. Przez pierwsze miesiące tego roku, czyli w styczniu i lutym, LOT przewiózł 1639 osób, a Ryanair 5308 osób - informuje Iwona Tomczyńska z Portu Lotniczego w Rębiechowie.

Ceny biletów Gdańsk-Tel AvivPasażerowie mają do wyboru podróż w trzech klasach podróży: biznes, ekonomicznej premium oraz ekonomicznej. Ceny najtańszych biletów zaczynają się od nieco ponad 100 złotych. Wszystko zależy oczywiście od wyprzedzenia, z jakim rezerwujemy lot.

Przedstawiciele LOT-u podają, że w ciągu 10 miesięcy 2017 roku przewieźli z polskich miast do Tel Avivu 150 tys. pasażerów - aż 2,5-krotnie więcej, niż w analogicznym okresie 2016 roku. Szczegółowe dane dotyczące biletów i możliwość ich zamówienia znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika.

Morze Martwe, czyli najniżej położony i najbardziej zasolony akwen na świecie. Widok w kierunku granicy z Jordanią.
Morze Martwe, czyli najniżej położony i najbardziej zasolony akwen na świecie. Widok w kierunku granicy z Jordanią. fot. Rafał Borowski/trojmiasto.pl

Garść praktycznych informacjiWalutą obowiązującą w Izraelu są szekle. Ich kurs jest zbliżony do złotówki, czyli za jednego szekla trzeba zapłacić ok. 97 groszy. Zdecydowanie bardziej korzystnie jest dokonać wymiany waluty przed podróżą niż po dotarciu do Izraela. Warto również wspomnieć, że w praktycznie całym Izraelu bez najmniejszego problemu można również płacić dolarami amerykańskimi, a szekle obowiązują również na terenie całej Autonomii Palestyńskiej, na terenie której znajduje się np. Betlejem.

Ceny w Izraelu, a już szczególnie w miejscach obleganych przez turystów, są znacznie wyższe niż w Polsce.

Przykładowe ceny:
 • 1,5 l wody mineralnej to wydatek rzędu 5-10 szekli,
 • chleb - ok. 10 szekli,
 • 0,5 kg kawy - ok. 25 szekli,
 • litr benzyny - ok. 6 szekli,
 • piwo - ok. 15 szekli.


Ceny obiadów w restauracjach zaczynają się od ok. 80 szekli, choć można również znaleźć tańsze oferty w knajpkach, już od ok. 50 szekli.

Ceny noclegów są bardzo zróżnicowane. Choć wszystko zależy oczywiście od miejscowości i wybranego standardu, średnia cena wynosi od 200 do 400 szekli za noc.

Choć w Izraelu funkcjonuje sprawna komunikacja miejska i międzymiastowa i nie brakuje taksówkarzy, warto zastanowić się nad wynajmem samochodu. W tym kraju funkcjonuje wiele wypożyczalni aut dla turystów, a cena wynajęcia auta za dobę zaczyna się już od ok. 80-90 szekli.

Warto to rozważyć z dwóch powodów. Po pierwsze, Izrael jest naprawdę niewielkim krajem i kilka dni w zupełności wystarczy, aby kilkukrotnie przejechać go dosłownie wzdłuż i wszerz. Po drugie, w sobotę Izraelczycy świętują szabat, podczas którego zamykane są sklepy, kawiarnie, restauracje i nie działa komunikacja.


Język i pogodaWe wszystkich miejscach odwiedzanych przez turystów bez najmniejszego problemu można porozumieć się w języku angielskim. I to nie tylko w hotelach czy restauracjach, ale również na bazarach czy w taksówkach.

W wielu sklepach można również prowadzić konwersację w języku rosyjskim, o czym informują stosowne szyldy. Aż ponad milion obywateli Izraela stanowią bowiem emigranci z krajów byłego Związku Radzieckiego, którzy przybyli do ojczyzny przodków głównie na początku lat 90.

W Izraelu panuje atrakcyjny dla Polaków, śródziemnomorski klimat. Lata są suche i gorące, a zimy łagodne i raczej nie uświadczymy podczas nich śniegu. Dla porównania - podczas gdy na przełomie lutego i marca zmagaliśmy się nad Wisłą z tęgimi mrozami, średnia temperatura w Izraelu wynosiła ok. 15 stopni Celsjusza.


Kwestia bezpieczeństwaZapewne wielu czytelników zastanawia się również nad kwestią bezpieczeństwa, gdyż - nie ukrywajmy - Izrael leży w jednym z najbardziej zapalnych punktów naszego globu. Wszak w graniczącej z Ziemią Świętą Syrii od sześciu lat toczy się wojna, a konflikt z Palestyńczykami - zamieszkującymi głównie autonomiczne tereny Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu - nadal się tli. Ale wbrew pozorom, Izrael to bezsprzecznie najbezpieczniejsze miejsce na Bliskim Wschodzie. Udało się to osiągnąć nie tylko dzięki m.in. restrykcyjnej polityce imigracyjnej czy wyśrubowanym normom bezpieczeństwa na lotniskach czy dworcach.

To również pokłosie obecności uzbrojonych po zęby żołnierzy, którzy patrolują wiele zakątków tego niewielkiego kraju. Widok młodych mężczyzn czy kobiet w wojskowych uniformach i przewieszoną przez ramię bronią maszynową nie powinien tutaj nikogo dziwić - to po prostu jeden ze stałych elementów tutejszego krajobrazu. Strzegą oni w równym stopniu zdrowia i życia swoich współobywateli, jak i zagranicznych turystów.

Uzbrojeni żołnierze na ulicach to jeden z nieodłącznych elementów Izraela. Zdjęcie wykonano na Starym Mieście w Jerozolimie.
Uzbrojeni żołnierze na ulicach to jeden z nieodłącznych elementów Izraela. Zdjęcie wykonano na Starym Mieście w Jerozolimie. fot. Rafał Borowski/trojmiasto.pl

Opinie (373) ponad 100 zablokowanych

 • szalom ! (52)

  ale dzieki pisowi to tylko na wegry mozemy spokojnie jechac :D

  • 174 243

  • dalej kłaniaj się i przepraszaj za coś czego nie zrobiłeś (4)

   • 84 42

   • Fakt, lepiej się wypiąć Watykanowi.. za "kanały Watykańskie"..

    I wywiezienie nazistowskich zbrodniarzy do Argentyny za cenę złota...

    • 21 8

   • My pielgrzymujemy do Czestochowy. (2)

    Nie po drodze Polakom z tymi
    ktorzy pielgrzymuja do Tel Avivu

    • 5 15

    • jacy my? wolskie popychadla bez wykształcenia

     a poszła won pod stół czerwona stonko

     • 2 2

    • Tępy, ciemny lud smoleński.

     • 0 1

  • (2)

   Nie do Izraela.

   • 36 25

   • teraz żydowska religia jest w Toruniu (1)

    u rydzyka

    • 9 2

    • Amen -żydowskie słowo

     • 3 0

  • (24)

   dzięki pisowi to ty możesz bezpiecznie mieszkać we własnym kraju . nie musisz się bać jak ludzie na zachodzie że bandy uchodźców napadną na ciebie twoja żonę lub córkę jeśli w ogóle masz rodzinkę.. zastanów się zanim coś napiszesz... mam rodzinę w Niemczech i wiem co się tam teraz dzieje..

   • 73 51

   • no to się zdecyduj (1)

    Kiedy to PIS kłamie. Czy wtedy, kiedy mówi, że jesteśmy wolni od uchodźców, czy wtedy, kiedy mówi, że przyjęliśmy milion uchodźców ze wschodu czyli Ukraińców.
    I te propagandowe bzdury wsadźcie sobie głęboko w d*pę, bo nawet przedszkolaki już w to nie uwierzą.

    • 44 28

    • Polska jest wolna od uchodźców z Pakistanu ale ma mln uchodźców z Ukrainy. Ciężko zrozumieć?

     • 12 8

   • Dziwne, bo ja też mam rodzinę w Niemczech i jakoś się nie boją uchodźców. (18)

    Bardziej się boją iść w dzień przez swoją rodzinną Łódź, niż nocą przez Berlin. Swoją drogą, największy strach przed uchodźcami czujecie wy, wyborcy Paranoi I Schizofrenii. To tylko świadczy jak bardzo podatne na propagandę terroru są wasze małe móżdżki.

    • 40 57

    • (12)

     To mało wiesz a rodzina nie mówi, bo nikt nie chce źle o swoim miejscu mówić.

     • 31 24

     • Jaaaasne.. (11)

      Najwięcej wie banda oszołomów z PiSowskich gazet, Uważam łRZE, Gazeta PiSka i Waszego Nocnika, nie ruszając się z Polski na krok. A wasze małe móżdżki piją tę propagandę strachu jak gąbki.

      • 26 36

      • (2)

       Nikt nic nie wie tylko Ty wiesz wszystko.Omnibus ku..a.

       • 21 18

       • Vice versa psie pisowski

        • 16 13

       • OOO!!! kundle od plaszczaka już wylazły z nory i ujadają,muszą zapracować na szklankę moczu psychprezia z pisuaru.

        • 11 7

      • jak oni się mnożą

       chyba roboty nie mają. Myślenie nie boli podobno, a nie widać

       • 4 4

      • Centrum Berlina (6)

       Młoda studentka pobity i zgwałcona w shish barze tydzień temu. Myślisz że tvny o tym powiedzą . Myślisz że sprawa przebiła się do ogolnych mediów . W Berlinie jest już pełno stref do których lepiej nie idź . Zresztą jedz i sprawdź ;) powodzenia

       • 10 12

       • To samo dzieje się u nas, media też o tym piszą... (4)

        Miałem nieszczęście mieszkać koło kibolskiej dziczy, wcale nie jest lepiej...

        • 14 6

       • Kiedy turystka zostala pobita i zgwalcona w Gdansku (3)

        Albo Krakowie czy Warszawie. Do tego jeszcze w barze w centrum miasta. Przypomnij mi bo coś ominąłem.
        Człowieku wiesz co by się działo. Prezydent by przepraszał. W Niemczech tematu nie ma. Nawet w Anglii tylko the sun opisał na 5 stronie

        • 3 11

       • polscy bandyci zabili w uk więcej osób niż terroryści

        katoliccy terroryści w uk zabili więcej osób niż islamscy terroryści

        dyskutuj z tymi faktami

        • 4 4

       • Ostatnio w Gdańsku

        31.07.2017
        Pogooglaj to znajdziesz szczegóły

        • 2 1

       • czyli tania sensacja w brukowcu

        i ty to traktujesz jako źródło "rzetelnych" informacji?
        gratuluję
        a teraz wracaj do kościoła na następny "wykład"
        geniuszu (tacy jak ty byli filarem bolszewizmu)

        • 3 1

       • tania sensacja używana przez brukowce

        i to jest twoje źródło wiedzy o świecie?

        biedny musisz być,
        ile książek w życiu przeczytałeś?

        • 2 0

    • Skoro jest im tam tak niebezpiecznie, (2)

     dlaczego zatem nie powrócą do miłującej pokój, wolność i zgodę Polski?
     Wszak ceny życia i zdrowia nie da się przełożyć na żadną walutę ani zgromadzone dobra.

     • 25 11

     • Polsa czy Rosja, nie ma różnicy, ta sama antyeuropejska propaganda (1)

      a zachód tylko oczy przeciera i niedowierza
      że ludzie ten bełkot łykają
      no ale chcecie komunizmu i przejęcia was przez Rosję i Watykan
      i stworzenie dyktatury katolickiej, liwkidacji uczelni?

      To nadal głosujcie na PiSlamabad.

      • 2 1

      • A czego tu się dziwić, już w starożytnym Rzymie stwierdzono, że motłochowi trzeba chleba i igrzysk

       to będą siedzieli cicho i to się w wolsce idealnie sprawdza.

       • 0 0

    • (1)

     art o podrózy do izraela a w komentarzach nasza rodzima wojenka
     czy ktoś może zatrzymać ta karuzele śmiechu?

     • 7 2

     • ruskie i pisowskie trole

      • 1 1

   • Dzięki pisowi to boję się że Putin wejdzie do Polski jak w masło

    • 22 13

   • Dzięki pisowi mamy kraj z którego uciekają nawet syryjczycy... (1)

    Za to mamy najlepsze układy z Iranem w historii...

    • 12 2

    • bo iran to ruska przykrywka

     z Iranu ruskie konta działają

     • 6 0

  • W każdy wątek wrzucasz pis. Masz agresywny męczący (3)

   styl pisania...charakterystyczny dla osób z zaburzeniami psychicznym. Kogo interesują twoje infantylne dywagacje. Notabene Węgry to fajny kraj w którym na pewno poczujesz się lepiej i bezpieczniej niż w Izraelu

   • 41 21

   • To jakiś ubek pozbawiony wypasionej emerytury. (2)

    albo kodziarz z przetrzepanym beretem.

    • 18 18

    • odezwał się dyżurny debil od jaworskiego

     • 13 8

    • "To jakiś ubek..." - klasyczny przykład indywiduum po lobotomii odtwarzającego tekst zdartej płyty nagrania

     zainstalowanej w pustym łbie w wydziale propagandy kc pis.

     • 12 8

  • Hehehehehehehe.. (4)

   Do wrogów ojczyzny - Niemcy, Francja, Federacja Rosyjska, Izrael.. - dołączyły ostatnio Stany Zjednoczone :-)
   A jak się Orban jeszcze ze dwa razy na Kaczyniaka wypnie w PE, to Węgry też dołączą do tego zacnego grona :-D

   • 27 24

   • Wypina to sie na ciebie Budyń zawsze jak zeżre kiełbasę wyborczą (3)

    Teraz Drodzy gdańszczanie, a PO wyborach , Kochani Developerzy.

    • 22 11

    • Pytanie? (2)

     Jaka jest stawka z Nowogrodzkiej, kiedy do artykułu o wycieckach wplecie się wątek o Budyniu i deweloperach?

     • 13 10

     • (1)

      A ile Ty bierzesz za wpis skoro pod każdym artykułem nawet o pogodzie wciskany jest PiS i nowogrodzka?

      • 4 5

      • " pod każdym artykułem"

       Bo motłoch z pis uaru zawłaszczyć chce wszystko jak ta Hydra nienażarta albo mówiąc wprost ta maciora jałowa z sejmu.

       • 7 4

  • SAN ESCOBAR!

   Zapomniałeś o San Escobar!

   • 22 12

  • ale na węgrzech kradną. (2)

   także przy rządach faszystów z pis możesz tylko oglądaćc reżimową a w niedzielę dać na tacę.

   • 11 10

   • (1)

    bolszewicy i komuniści z PO i totalnej sprzedawczyki Polski i złodzieje będzie niedziela z KOD em i UB ywatelami w pałacu Stalina

    • 3 9

    • tak tak kochanie

     tylko że UB i Putin to kieruje PiSem ]i kolaboruje z Watykanem w celu rozbioru Polski
     a ty jesteś usłużnym idiotą, któy chodzi u nich na łańcuchu
     i szczeka bezrozumnie

     • 1 0

  • jarek (1)

   a dzięki PO i takim hipokrytom jak ty możesz polecieć w kosmos i wylądować w czarnej dziurze

   • 2 4

   • Chyba w czarnej du.ie.

    • 3 4

  • Ty nigdzie nie byłeś tylko w koluszkach a zabierasz głos

   • 1 2

  • Nie jest tak zle

   Mozna jechac,Izrael ma gorsze problemy niz polska.A zwykli ludzie zydzi czy palestyńczycy sa uprzejmi i mili,wojny to kaprys polityków.Byłem 2 tyg. tylko ale wrazeń nie zapomne do końca zycia.

   • 4 1

  • Jak ci się w polsce nie podoba, to mozesz tam lecieć w jedną strone, KODziarzu jeden!

   • 0 1

  • ciebie kołku nie wpuszczą

   • 1 0

 • z chęcią bym pojechał ale tam są nastroje niezbyt sprzyjające Pokakom:( (18)

  • 239 49

  • Polakom nie sprzyjają nawet nastroje w Polsce - taki naród!

   W Polsce nie da się żyć bo jest PiSland! W Jerozolimie już byłem ale kiedyś jeszcze polecę!

   • 49 47

  • (4)

   Znajomy był tydzień temu - zero wrogości w stosunku do Polaków, wręcz przeciwnie, życzliwość na każdym kroku. Warto samemu się przekonać, a nie budować obraz tylko na podstawie informacji z mediów ;)

   • 57 24

   • Dokladnie (3)

    To tylko politycy intrygują w pogoni za wladzą... My, zwykli ludzie żyjmy w przyjaźni

    • 20 4

    • "zwykli ludzie" ale nie motłoch napuszczony przez propagandę z Nowogrodzkiej. (2)

     • 11 11

     • (1)

      Ty jesteś niezwykły przypadek będąc pacjentem Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim.

      • 3 6

      • Ja tam przyjmuję pacjentów i ordynuję takie przyjemno śći jak kaftan, lewatywa

       i elektrowstrząsy ,zapraszam cię wolaku na te przyjemności.

       • 0 0

  • Nigdy nie były sprzyjające . Teraz przynajmniej (1)

   pojawiła się jakaś refleksja. Jak się postawiliśmy to Żydzi argumentowali...dlaczego twierdzicie, że nie mordowaliscie nas przecież wasz prezydent Kwaśniewski i premier Cimoszewicz non stop w jarmulkach przepraszali nas w Knesecie pod ścianą płaczu i w mediach, że mordowaliscie nas ...co się nagle zmieniło

   • 41 13

   • W czym przyjmowal Adrian-Notariusz?

    • 6 2

  • (4)

   ogarnij sie.pissuarowych polakow lubia tylko w san escobar

   • 14 19

   • Zobacz jak minusują, to znaczy, że tej ciemnej masy ludu smoleńskiego nie lubią nawet w San Escobar. (2)

    • 6 8

    • (1)

     Nie ma to jak gadać sam ze sobą.

     • 5 3

     • "Nie ma to jak gadać sam ze sobą."

      Typowy objaw u kurdupla i jego kamaryli ,ty to wiesz bo jesetś jednym z nich.

      • 0 0

   • A POwcow na Kurkowej

    • 0 0

  • Nieprawda. Byłam w lutym tego roku i nie spotkałam się z żadnymi nieprzyjemnościami A wręcz odwrotnie. Jedynie co mnie denerwowalo to problemy z parkingiem. Tv kłamie:-)

   • 12 7

  • Co za bzdura :(

   Byłam i polecam wszystkim! A jeśli chodzi o nastrój- jest świetny! Każdy był bardzo pozytywnie nastawiony :)

   • 3 0

  • Jerozolima

   nie prawda ,spokojnie przyjaznie .Jak nie wiesz to nie mów!!

   • 1 0

  • (1)

   Antypolska nagonka za mówienie prawdy i tyle!

   • 2 1

   • Errata- antywolska

    • 0 1

 • (1)

  To chyba będzie jakaś promocja teraz:D

  • 75 10

  • W ramach promocji proponuję wprowadzić wizy dla Żydów przyjeżdżających do Polski

   • 18 5

 • Drogie i nieprzyjazne państwo Izrael. (18)

  • 233 66

  • Tzw. Ziemia Przekleta i non stop wojny

   • 47 10

  • (16)

   znajomi ktorzy byli tam na wycieczce powiedzieli ze nie mozna mowic ze sie jest z Polski. wyzwiska sa na porzadku dziennym. niewiadomo czy do jedzenia nie napluja

   • 56 14

   • (2)

    Czyli ksenofobia w pelnej krasie

    • 42 8

    • Czyli ksenofobia w pelnej krasie (1)

     W wolsce funkcjonuje w pełnej krasie.

     • 4 9

     • Kup sobie jeszcze jednego kompa bo nie dajesz rady hahaha.

      • 9 3

   • (5)

    ha ha ha ha to się uśmiałem :) byłem i było wręcz odwrotnie ;)

    • 12 27

    • w jarmułce z pagonami na uszach musiało być odwrotnie (4)

     • 21 7

     • bełkot nędznej kreatury o genach szmalcownika (3)

      • 3 9

      • Założę się, (2)

       Ze nie jesteś Katolikiem. Żaden Katolik nie ma tyle jadu i złości co Ty. Nawroć się, dla swojego dobra i dla Polski

       • 0 3

       • nie, wcale, patrz Rydzyk i jego wściekli z nienawiśći emeryci

        patrz PiS i wścieklizna i plucie jadem na oślep,

        jakieś jeszcze pytania czerwono-czarna stonko?

        • 1 0

       • A kysz!! ,czarny sekciarski ciemny ludzie smoleński

        • 0 0

   • Poczytajcie ich gazety np. Haaretz albo Jerusalem Post (6)

    są też w wersji anglojęzycznej zwlaszcza posty o Polakach wulgarne i mega chamskie u nas w GW już byście mieli prokuratora za mowę nienawiści albo antysemityzm im...wolno

    • 36 6

    • Wystarczy, że poczytam.. (4)

     ...Wasz Nocnik, Uważam łRZE i Gazetę PiSką...

     • 14 36

     • Poczytaj siebie odechciewa się już lektury (3)

      czegokolwiek

      • 17 5

      • Po tym bełkocie powyżej jednoznacznie widać ile pomiotów szmalcowników wegetuje w Polsce (2)

       wciąż tęsknicie za tym żeby można było zakapować Żyda i zagrabić jego majątek.

       • 7 16

       • (1)

        Buda.

        • 5 4

       • Jeden już się objawił, czyli trafiłem w dziesiątkę.

        • 0 0

    • Akurat obie przytoczone gazety nie sa jednoznacznie przeciwne Polsce.

     Wiele z artykułów, które się tam ostatnio pojawialy na nasz temat, było bardzo wywazonych..

     • 3 3

 • poleciało by się.... (1)

  • 27 67

  • I Co?

   Chyba tobiw

   • 0 3

 • Bojkot Izraela (4)

  W odpowiedzi na fałszywe oskarżenia wobec Polski i Polaków i za to jak traktują Palestyńczyków.

  • 271 80

  • Zaraz nam każą jechac do izreal i zostawic tam szekle bo kto nie pojedzie ten antysemita. Sa coraz bezczelniejsi, najpierw nas obrazaja i klamia a teraz reklamuja abysmy u nich pieniadze zostawiali.

   • 42 14

  • (1)

   Te połączenia bym również odbierał jako przygotowanie do przesiedlania ludności na tereny polski do tzw. suwerenności wyspowych jakimi miałyby być duże miasta. Judeopolonia się szykuje. Serio wyguglujcie sobie albo sprawdźcie na jutubie. Od 2012 organizowane są konferencje o przyszłości judeopoloni, oni tam nawet jakieś uchwały glosuja o organizacji. Nie straszę, po prostu miejcie otwarte umysłu. I tylko żadnego partyjniactwa, zero PO PiS itd. Myślcie sami

   • 20 5

   • Jak patrzę na Łódź, to rozumiem pod kogo jest

    Retuszowania - pasuje do planu

    • 8 1

  • Właśnie! ja osobiście nie ma zamiaru się tam wybrać! Niech stracom na mnie i innym polecam to samo - BOJKOT!

   • 0 1

 • (2)

  No ceny jak na Krupówkach w sezonie.

  • 137 1

  • Tam

   Ceny jakby sezon trwal caly rok

   • 10 0

  • jest bardzo drogo- ceny jak Skandynawia.
   stosunkowo tania komunikacja. podane w artykule ceny mozna spokojnie przemnozyc razy 1.5 - przynajmniej jeśli chodzi o tel aviv.

   • 14 0

 • Danziger (18)

  Powinno się bojkotować ten kraj do momentu zmiany obecnej pani ambasador. Jej wypowiedzi są karygodne.

  • 229 70

  • Niestety jak widać nikomu one nie przeszkadzają,

   od rządu po kodomitów i innych totalnych.

   • 17 20

  • miłośnik Nowogrodzkiej się odezwał (7)

   • 13 20

   • (4)

    ale z czym masz problem?Że to wstrętne głupie babsko bredzi jak najęte?Jak może ambasador obrażać państwo w którym rezyduje?

    • 32 10

    • ambasador Izraela może wszystko (3)

     i wszędzie.

     • 8 17

     • (2)

      Może też nas pocałować w du.ę.

      • 21 4

      • pocałować w du.ę (1)

       OOO!! który to miłujący inaczej , kurdupel ,wąsik czy antek .

       • 1 9

       • OOO!!!! 9-ciu już minusuje, ja wiem ,że jest was baaaaaaardzo dużo ale nie chcę wszystkich wymieniać

        żeby nie zanudzać.

        • 0 0

   • (1)

    właśnie dałeś dowód swojej głupoty
    Polska się powinna liczyć i nasze zdanie i nasza godność a nie że każdy robi z nas bandytów
    co do tego ma twoja nowogrodzka? co poza głupimi wstawkami możesz powiedzieć?

    • 14 4

    • Nikt nie oskarża wszystkich Polaków ,tylko tych szmalcowników, których było nie mało

     ale wiadomo ,kogo prawda rusza tych co to jak złodziej krzyczą głośno łapcie złodzieja.

     • 3 5

  • Zablokuj sobie dekiel

   Jeszcze wszyscy będą się wstydzić pisowskiej propagandy.

   • 5 19

  • wszystko się zgadza ale nie pisz Danziger bo tym wpisujesz się w niemieckie marzenia o tym (6)

   że Gdańsk to ich miasto. Tu jest GDAŃSK a nie Danzig czy jak chciałby Budyń Wolne Miasto Gdańsk oderwane od Polski księstwo pod protektoratem niemieckim
   Gdańsk
   Gdańsk
   i jeszcze raz Gdańsk

   • 13 13

   • (2)

    ja popieram oderwanie gdanska od panstwa wsiowo katolsko pisslamskiego

    • 8 22

    • Najpierw to sobie wykup Gdańsk na własność prostaku.

     • 14 8

    • Każdy normalny to popiera.

     • 2 9

   • To taki danziger spod wolkowyjska

    ...flancowany

    • 9 6

   • Danziger (1)

    Budyń ...? Ten pan jest skończony.

    • 12 2

    • OOO!!!! do kompletu oszołomstwa brakowało jeszcze tłuka jawora i już się objawił.

     • 0 0

  • Danziger- Heimwehr Danzig

   i wszystko jasne

   • 2 2

 • (9)

  na pewno kiedyś sie wybiorę, bo to piekne miejsce ale obecnie chyba Polacy nie sa tam mile widziani.

  • 84 35

  • nigdy nie byli mile widziani Polacy zbrodniarze stalinowscy typu Morel czy aferzyści jak Bagsik i Gąsiorowski byli witani z otwartymi ramionami

   • 22 8

  • (3)

   Byłem tydzień temu i nie spotkałem się z jakimkolwiek niemiłym zachowaniem co do mojej osoby i pochodzenia. Ludzie bardzo sympatyczni.

   • 20 16

   • (2)

    alez oczywiście. ja tez byłem i nie było problemu. Ale ludzie i tak "wiedzą lepiej" i dają te łaki w dół.

    • 15 11

    • (1)

     to zetnij pejsy i załóż koszulkę Teraz Polska

     • 11 6

     • Teraz Polska

      Jutro Kocborowo ,Tworki i reszta takich pensjonatów dla ciemnego luda smoleńskiego.

      • 1 4

  • (3)

   polakow nikt nigdzie nie lubi lol

   • 3 9

   • za to polacy (1)

    wszystkich kochają

    • 5 2

    • inaczej

     • 0 1

   • Polaków tak ,wolaków nie.

    • 0 0

 • (11)

  skoro to państwo oczernia nas na arenie międzynarodowej to nie powinniśmy tam jeździć, chcesz łyknąć atrakcji w okolicy? jest Egipt, jest Turcja, jest Liban...
  co więcej tamte kraje mają w przeciwieństwie do tego Konstytucję i nie prześladuje się tam części ludności

  • 170 66

  • zwłaszcza Turcy nie prześladują Kurdów (1)

   a Ormian już wymordowali wszystkich

   • 23 1

   • Kurdom by włos z głowy nie spadł gdyby regularnie nie robili za agenturę USA i Izraela w rezultacie Kurdów na Bliskim Wschodzie nie lubi nikt ani Turcy, ani Syryjczycy, ani Irakijczycy, ani Irańczycy. Co więcej największa i niemal monopolistyczna kurdyjska partia jest partią komunistyczną, nic dziwnego że takim jak ty się podoba...
    a Ormianie to historia tragiczna ale sprzed 100 lat...

    • 7 17

  • (5)

   Bo wy polacy nic nie rozumiecie. nas doświadczyła wielka tragedia, z waszej strony tez. teraz nie chcecie dać nam zadośćuczynienia. Wszyscy was piętnują na świecie bo nas rozumieją. Życie jednego żyda zabitego w Auschwitz to jak śmierć 1000 innych ludzi. To niepojęta tragedia.

   • 3 39

   • Słaba prowokacja PiSiacki oszołomie

    • 16 21

   • dosc prostacki trolling z waszej strony.
    Postarajcie sie lepiej, bo juz nikt nie lapie sie na to

    • 20 4

   • (2)

    widać że w Polsce rasizm, kłamstwa i dyskryminacja są normą, byle tylko ich ofiarą padali Polacy, nie ma wówczas ani pół prokuratora, policjanta czy sędziego który by się za nami ujął...

    • 8 14

    • Morda prawacki kapciu!

     Wracaj pod kamień spod którego wypełzłeś

     • 3 12

    • ale to agentów kgb naszło

     Macierewicz dobrą robotę dla putina robi,
     faszysci, bolszewicy, katolicy tfu, cała pisowska zaraza,
     ten portal zaraz będzie się tłumaczył komisji etyki mediów

     • 1 2

  • To PiS oczernił polaków. zrobili z nas cwaniaków i kłamców.

   wstyd na cały świat. takiej siary narobili że jeszcze długo będziemy pamiętać.

   • 14 19

  • Taaaa, do Egiptu? (1)

   Brud, smród i strach cokolwiek od nich brać. Koleżanka bardzo zreszta niefrasobliwa, pojechała w październiku tam na urlop - syf. Drinki w plastikach, używane słomki wielokrotnego użytku, jakieś pchły na materacach..,, bardzo fajny ten Egipt. A w Libanie chyba troche niebezpiecznie, co?

   • 5 1

   • po co kłamiesz?

    po co?
    czyżby płacił ci kgb pis?

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.