Fakty i opinie

Miejskie spółki ujawniły koszty lóż VIP na stadionie

Najnowszy artukuł na ten temat

Energa rezygnuje ze sponsorowania stadionu

Tym razem miejskie spółki nie zasłaniały się tajemnicą handlową przedsiębiorstwa i po naszych pytaniach ujawniły ponoszone koszty.
Tym razem miejskie spółki nie zasłaniały się tajemnicą handlową przedsiębiorstwa i po naszych pytaniach ujawniły ponoszone koszty. fot. Trojmiasto.pl

Po tym, jak spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje trzema wyrokami sądowymi została zmuszona do upublicznienia kosztów wynajmu loży VIP na Stadionie Energa Gdańsk, zwróciliśmy się z pytaniami do pozostałych spółek prawa handlowego ze 100 proc. udziałem gminy o udzielenie analogicznej informacji. Jak wynika z udzielonych odpowiedzi, GIWK za wynajem loży płacił dotychczas 100 tys. zł rocznie, Zakład Utylizacyjny w Szadółkach i GARG po ok. 40 tys. zł, a Arena Gdańsk - 255 tys. zł (za dwie loże).Loże VIP na stadionie powinny być wynajmowane:

na komercyjnych zasadach, bo rynkowe stawki są wyższe 31%
także miejskim spółkom, to ułatwia utrzymanie obiektu 13%
i jednym, i drugim, ale koszty powinny być transparentne 56%
zakończona Łącznie głosów: 1691
Koszty związane z wynajmem lóż na stadionie w Letnicy przez miejskie spółki były dotychczas jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic. Mimo że pytaliśmy o wydatkowane publiczne środki przez publiczne jednostki, za każdym razem odmawiały one udzielenia informacji, zasłaniając się tajemnicą handlową przedsiębiorstwa.

Sytuacja zmieniła się dopiero po trzech niekorzystnych wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nakazał spółce GAiT ujawnienie ponoszonych kosztów. Miejski przewoźnik w ciągu trzech lat wydał na ten cel ponad 180 tys. zł.

Postanowiliśmy więc ponownie zwrócić się z pytaniem do pozostałych spółek w pełni kontrolowanych i finansowych przez miasto, by także i one ujawniły, ile płacą za komfortowe loże w Letnicy.

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna w latach 2012-2018 płaciła za lożę 100 tys. zł rocznie.
Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna w latach 2012-2018 płaciła za lożę 100 tys. zł rocznie. fot. Arena Gdańsk Operator

750 tys. zł w osiem latJak informuje Agnieszka Klugmann, rzecznik prasowy GIWK (Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna), spółka dysponuje lożą na stadionie od 2012 r. Przez kolejne lata (do 2018 r.) płaciła za wynajem 100 tys. zł rocznie. W 2019 r. kwota wyniosła 51,7 tys. zł. Łącznie więc przez 8 lat spółka odpowiadająca w mieście za jakość wody pitnej i odprowadzanie ścieków wydała ponad 750 tys. zł.

- Korzystamy z loży w celu organizacji spotkań biznesowych i branżowych - wyjaśnia Klugmann. - Uważamy, że to dobry sposób pokazania jednej z najpiękniejszych atrakcji naszego miasta, pozwalający jednocześnie na wzmocnienie wizerunku naszej firmy jako nowoczesnej i atrakcyjnej. Warto podkreślić, że poza działalnością w branży wodociągowej i kanalizacyjnej prowadzimy również działalność gospodarczą w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Spotkania biznesowe w tym obszarze przekładają się na realne korzyści. Potencjał tego miejsca wykorzystujemy także na bieżące potrzeby szkoleniowe - unikamy w ten sposób ponoszenia dodatkowych wydatków z tytułu wynajmu powierzchni szkoleniowej. Z loży korzystają także pracownicy spółki, również jako widzowie rozgrywek sportowych.

Loża potrzebna ze względu na siedzibę na obrzeżachOk. 40 tys. zł w skali roku za swoją lożę płaci z kolei Zakład Utylizacyjny w Szadółkach. Pracownicy spółki wydarzenia na stadionie w komfortowych warunkach śledzą od 2014 r. W ramach umowy, oprócz dostępu do loży ZU ma także możliwość dodatkowego wynajęcia sal konferencyjnych, z czego korzysta z braku odpowiedniej infrastruktury.

- Także lokalizacja naszej spółki, na obrzeżach miasta, stanowi obiektywne utrudnienie w realizacji dużych wydarzeń, skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Wykorzystujemy infrastrukturę stadionu na przykład do przygotowania dużych konferencji organizowanych dla samorządów oraz mediów z okazji tematów związanych z projektami unijnymi - mówi Iwona Bolt, rzecznik prasowy ZU.
Jak przekonuje, wynajmowanie loży na stadionach przez firmy jest powszechną praktyką. Firmy, takie jak Zakład Utylizacyjny, wykorzystują ją m.in. do prowadzenia rozmów biznesowych.

- Zapraszamy tutaj kontrahentów krajowych, ale także przedstawicieli zagranicznych spółek, które współpracują z nami zazwyczaj w ramach projektów unijnych lub są w przededniu takiej współpracy. Takie spotkania toczyły się na przykład w ramach dialogu konkurencyjnego przed ogłoszeniem przetargu na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Z punktu widzenia naszej spółki, która pracuje nad wizerunkiem nowoczesnego przedsiębiorstwa, miejsce - gdzie odbywają się spotkania biznesowe - jest istotne i przekłada się na wizerunek jej i miasta. Loża, w naszej ocenie, spełnia wiele funkcji: jest naszą wizytówką, a w szerszym aspekcie - ponieważ znajduje się w jednym z najładniejszych stadionów w Polsce - jest wizytówką miasta, w którym żyjemy i pracujemy - podkreśla Bolt.
Wspomnianą lożę oraz uczestnictwo w meczach spółka wykorzystuje także do budowania relacji z pracownikami.

- Nie jest tajemnicą, że obecnie to pracownik jest najcenniejszym zasobem przedsiębiorstwa i taki rodzaj benefitu buduje relacje na osi pracodawca-pracownik - kończy rzecznik spółki.
Właściciel stadionu spółka Arena Gdańsk płaci operatorowi za wynajem dwóch lóż 255 tys. zł netto w skali roku.
Właściciel stadionu spółka Arena Gdańsk płaci operatorowi za wynajem dwóch lóż 255 tys. zł netto w skali roku. fot. Arena Gdańsk Operator

Dwie loże dla właścicielaKolejną miejską spółką, dysponującą swoją przestrzenią na stadionie, jest spółka Arena Gdańsk, będąca jednocześnie jego właścicielem. W tym przypadku jednak spółka posiada nie jedną, a dwie loże, które wynajmuje od spółki Arena Gdańsk Operator.

- Loże te są następnie odnajmowane komercyjnie na rzecz prywatnych podmiotów będących partnerami biznesowymi spółki Arena Gdańsk - wyjaśnia Agnieszka Templin, specjalista ds. ekonomicznych spółki Arena Gdańsk. - Powyższe działania są dla spółki rentowne. Wydatki na wynajem dwóch lóż wynoszą łącznie 255 tys. zł netto rocznie.

GARG z lożą od samego początkuOd samego początku funkcjonowania stadionu swoją lożę ma tam także Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego. W latach 2011-2019 spółka za wynajem loży VIP zapłaciła łącznie 428 tys. zł, w tym w 2019 r. - 40 tys. zł.

- GARG, realizując swój cel działalności, jakim jest zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnej o charakterze przemysłowym oraz handlowym, poprzez tworzenie warunków aktywizacji gospodarczej, przyciąganie nowych inwestycji, kreujących nowe miejsca pracy, promocję Gminy Miasta Gdańska oraz prowadzenie innej działalności ważnej dla rozwoju miasta Gdańska wykorzystuje lożę m.in. na organizację spotkań z inwestorami z kraju i z zagranicy, z delegacjami z innych krajów i miast reprezentujących w szczególności izby gospodarcze, klastry, organy rządowe lub samorządowe. Loża wykorzystywana jest także na potrzeby przeprowadzania szkoleń pracowniczych, wewnętrznych spotkań pracowników spółki oraz działalności tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu - wyjaśnia Paulina Skwierz z zespołu organizacyjno-administracyjnego GARG.

Wynajem dla spółek to nic szczególnegoJak przekonuje Marta Szymczak, rzecznik prasowy Stadionu Energa Gdańsk, w podobny sposób odbywa się to w innych miastach, np. w Warszawie.

- Na PGE Narodowym loże wynajmują m.in. KGHM, PGE czy Totalizator Sportowy. Na Stadionie Legii Warszawa jednym z najemców lóż jest Orlen. Obecność spółek miejskich i państwowych wśród usługobiorców podobnych obiektów nie jest niczym wyjątkowym w Europie. Praktyka ta jest stosowana m.in. w Niemczech (np. Kolonia i Frankfurt) - podkreśla Marta Szymczak.

Opinie (260) ponad 20 zablokowanych

 • nie dość że pracownicy nie mają aneksów o zakazie konkurencji i co niektórzy prowadza normalnie

  działalność zaresjetrowaną w Urzedzie Skarbowym i ktorych profil pokrywa się zakresem wydawanych przez nich decyzji, to jeszcze zrzutka idzie na sponsoring meczy,
  nic tylko zostać pracownikiem takiej spółki

  • 39 0

 • GIWK

  Nie może organizować swoich spotkań biznesowych w bądź co bądź nowym biurowcu na Kartuskiej?
  Nie zaprojektowali sobie w nim salki wielkości loży ?!?!
  Po spotkaniu dać po bilecie i na mecz!
  Z innej gliny ludzie?

  • 68 0

 • jestem dumny, że

  zamiast wzrostu pensji zarabiam na lożę dla pana prezesa i zarządu, dziękuję.

  • 67 2

 • (2)

  Trochę się już tego uzbierało w tym mieście. Nie dziwie się że Lisicki nie chciał podać kwot wydawanych przez GAiT bo kierowcom płaci jakieś ochłapy a sam jako zagorzały kibic za miejskie pieniądze chętnie korzysta pewnie z loży. Stronę internetową gdansk.pl też dobry informatyk lub nawet spółka poprowadzą za kilka, kilkanaście tysięcy miesięcznie a nie dziennie za taką kwotę. I będziecie ludziom Państwo urzędnicy wmawiać że wszystko jest ok. Otóż nie jest. Jest tyle pilnych potrzeb w mieście a wy bawicie się dalej w najlepsze. Pani Prezydent poza promowaniem własnej osoby w TV może również w końcu weźmie się do pracy dla Gdańszczan bo sam również Panią wybierałem z nadzieją na rzetelną pracę, a Pani bawi się głównie w krajową politykę. Proszę sprzedać te nikomu niepotrzebnie limuzyny z magistratu- mamy przecież idealną komunikację miejską i możecie Państwo korzystać z tramwajów i autobusów - nie mam nic przeciwko że nawet w ramach pracy za darmo. Co stało się z rowerami z Urzędu z roku 2012 za kwotę 60 tys złotych, którymi mieli poruszać się urzędnicy? Do czego Gdańsk potrzebuje za kupę pieniędzy reklamy w filmie itp? Może mieszkańcom należą się wyjaśnienia i odrobina przyzwoitości w wydawaniu ich pieniędzy?

  • 76 2

  • Nie wyjaśnienia, tylko tą urzędniczą bandę (1)

   trzeba dokładnie rozliczyć i bardzo ciąć koszty ich działalności.

   • 3 0

   • wystarczyło by wykopać

    • 2 0

 • w Gdyni

  u nas sie jada kiełbe na krzesełku takie loże mamy :D

  • 17 1

 • Super

  Adam Mendziara to nasza duma i chwała

  • 11 1

 • Ta sitwa nie powinna rządzić miastem

  • 33 1

 • (3)

  Kolejną miejską spółką, dysponującą swoją przestrzenią na stadionie, jest spółka Arena Gdańsk, będąca jednocześnie jego właścicielem. W tym przypadku jednak spółka posiada nie jedną, a dwie loże, które wynajmuje od spółki Arena Gdańsk Operator.

  - Loże te są następnie odnajmowane komercyjnie na rzecz prywatnych podmiotów będących partnerami biznesowymi spółki Arena Gdańsk -

  super zawirowania

  • 43 0

  • przecież to proste (2)

   więksi kontrahenci, ktorzy chcą świadczyć usługi lub sprzedaż arenie gdańsk dostają propozycję nie do odrzucenia, żeby "wynająć" loże. Normalnie popukali by się w głowę i szukali innych klientów. Ale za to arena zgadza się na zawyżone ceny od tych kontrahentów, którzy dzięki temu wychodzą na swoje mimo wynajecia niepotrzebnej loży.
   Pozornie wygląda to ładnie ale de facto płatnikiem są mieszkańcy Gdańska, gdyż arena jako spółka miejska to szztuczny twór powołany na potrzeby jak to się nazywa, "kreatywnej" księgowości, żeby rozłożyć długi miasta na większej powierzchni by trudniej było je zsumować. A że przy okazji ileś grubych Ryśków z tego żyje czerpiąc z tych przepływajacych pieniedzy to juz bardziej efekt uboczny tych kombinacji. Tylko oczwiście Ryśki nie sa przypadkowe z ulicy tylko starannie dobrane z klucza towarzysko-rodzinno-partyjnego.
   Niestety znakomita wiekszość ludzi nie łapie o co w tym chodzi dlatego rękami i nogami co wybory przyklepuje ten układ. Chociaż nie ma żadnej gwarancji że zmiana władzy w Gdańsku ukróciłaby lub przynajmniej ograniczyła skale tych kombinacji. I to jest niestety najsmutniejsze w tym wszystkim.

   • 10 0

   • czyli jednak super, ale do końca nie rozumiem

    • 2 1

   • Przeciez dziala ustawa o zamowieniach publicznych. To jak rynek ma wchodzic na stadion z zawyżonymi ofertami?

    • 0 0

 • teraz widzicie ze oni nas mają głeboko w d... zwykła mafia

  • 36 2

 • Całe to 3-city

  to jeden wałek!

  • 31 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.