Fakty i opinie

stat

Mieszkańcy boją się Decathlonu

Tuż obok Auchan ma stanąć sklep sportowy Decathlon. Mieszkańcy okolicznego osiedla i domów jednorodzinnych obawiają się, że ta inwestycja sparaliżuje ruch w okolicy.
Tuż obok Auchan ma stanąć sklep sportowy Decathlon. Mieszkańcy okolicznego osiedla i domów jednorodzinnych obawiają się, że ta inwestycja sparaliżuje ruch w okolicy. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Nieopodal Auchan w Gdańsku powstanie nowy sklep sportowy - Decathlon. Mieszkańcy osiedla Wiszące Ogrody obawiają się, że jego klienci i dostawcy jeszcze bardziej zakorkują ul. Kartuską i Szczęśliwą. Uratować ma ich nowa trasa W-Z.Decathlon to sieć ogromnych sklepów z odzieżą i sprzętem sportowym. Gdańsk będzie dziewiątym miastem, w którym powstanie sklep tej francuskiej marki. Obiekt powstanie przy ul. Szczęśliwej, tuż obok hipermarketu Auchan.

Jednak nie zawsze miał tu być sklep - wcześniej w tym miejscu planowano budowę osiedla mieszkaniowego.

- Przeznaczenie terenu zmieniło się w związku z planami budowy trasy W-Z, która będzie przebiegać w tych okolicach - tłumaczy Tadeusz Mendel, kierownik zespołu komunikacji w Biurze Rozwoju Gdańska.

Mieszkańcy pobliskich Wiszących Ogrodów przegapili moment, w którym mogli składać swoje wnioski do nowego planu. - Dopiero w momencie ogłoszenia chęci budowy nowego sklepu, dowiedzieliśmy się o zmianie przeznaczenia terenu - mówi pan Maciej, mieszkaniec osiedla Wiszące Ogrody.

Budowa sklepu sportowego w pobliżu Auchan

to kiepski pomysł, takie centra powinno się budować daleko od zabudowań

23%

to dobra lokalizacja dla ogromnego sklepu, gorsza dla osiedla mieszkaniowego

77%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 2103
Od tamtego czasu mieszkańcy wielokrotnie kontaktowali się z wydziałem środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- Przede wszystkim nie podoba nam się to, że ogromny sklep powstanie praktycznie pod oknami domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Poza tym rozwiązania komunikacyjne przyjęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego godzą w nasze interesy. Obawiamy się, że zakorkowane zostanie jedyna droga prowadząca na nasze stale rozbudowujące się osiedle - mówi pan Maciej.

Miejscy urzędnicy uważają, że problemy zgłaszane przez mieszkańców zostały wzięte pod uwagę. - Uciążliwości dla środowiska powodowane przez wzmożony ruch pojazdów były przedmiotem analiz ruchu drogowego i raportu oddziaływania na środowisko - mówi Agnieszka Nosidlak, inspektor z wydziału środowiska UMG.

Decathlon na razie nie ma jeszcze pozwolenia na budowę. Miasto zapowiada, że przed jego wydaniem zadba o interes mieszkańców Wiszących Ogrodów. Na razie inwestora zobligowano do złożenia dodatkowej dokumentacji dotyczącej układu komunikacyjnego.

To właśnie perspektywa grzęźnięcia w gigantycznych korkach nie daje spokoju okolicznym mieszkańcom. - Wjazd i wyjazd ze sklepu będzie się odbywać przez ul. Szczęśliwą na wysokości wyjazdu ze stacji paliw Auchan. Wszyscy klienci nowego sklepu wyjeżdżający na ul. Kartuską, będą musieli włączyć się do ruchu na skrzyżowaniu Szczęśliwej z wjazdem do Auchan - mówi pan Maciej. - Tymczasem już w tej chwili włączenie się w tym miejscu do ruchu graniczy z cudem.

Przedstawiciele Decathlonu zapewniają, że zrobią wszystko, by nie utrudniać mieszkańcom życia. - Chcemy dogadać się z mieszkańcami. Zbudujemy pasy zieleni, które sami zagospodarujemy - mówi Bartosz Łuczak, dyrektor regionalny firmy Decathlon.

Według Biura Rozwoju Gdańska, który sporządza plany zagospodarowania przestrzennego, problem rozwiąże trasa W-Z, która powstanie do wiosny 2012 roku.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (283)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.