• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mur niezgody przy Bazylice Mariackiej

Katarzyna Moritz
19 czerwca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
  • Mur niezgody powstał przy placu koło Bazyliki Mariackiej.
  • Ma 8 m długości i 3,75 m wysokości zamiast projektowanej 3,35 m.
  • W przejściu wkrótce pojawi się też ozdobna brama. Przedstawiciel wspólnoty i sąsiedni restaurator mają dostać do niej klucze.
  • Mur ma oddzielać turystów od widoków z podwórka, jednak część mieszkańców twierdzi, że będzie się czuło jak w getcie.

Jednym mieszkańcom się podoba i cieszą się, że powstał, bo zasłonił brzydkie podwórko, drudzy twierdzą, że teraz czują się jak w getcie - chodzi o wysoki mur, który zbudowano między kamienicami przy ul. Piwnej 47 i 49 zobacz na mapie Gdańska w sąsiedztwie Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Inspektor budowlany i konserwator zabytków zapowiadają kontrolę inwestycji.



Czy mur powinien powstać w tym miejscu?

Mur ma 8 m długości, miał mieć 3,35 m wysokości, a w rzeczywistości ma 3,75 m, ściana muru ma 38 cm grubości i jest wykonana z cegieł rozbiórkowych. W ścianie jest przejście dla mieszkańców i wkrótce pojawi się w nim kuta ozdobna bramka. We wnękach muru są wkomponowane detale kamieniarskie. W tym dwa sporne kamienie, które do niedawna służyły za podstawę ławki stojącej nieopodal przed siedzibą Oddziału Gdańskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Mur podzielił mieszkańców ul. Piwnej i to dosłownie

Część z nich kilka dni temu wysłała petycję do prezydenta Gdańska, pomorskiego konserwatora zabytków, inspektora budowlanego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a nawet do ministra kultury.

W petycji, którą podpisało 21 osób czytamy: "Jako mieszkańcy ul. Piwnej w Gdańsku, zwracamy się z petycją w sprawie podjęcia działania przeciwko skandalicznej inwestycji budowlanej (...). Ku oburzeniu mieszkańców, w ramach inwestycji wybudowano rażąco odpychający mur ceglany, który w nachalny sposób przesłania walory estetyczne konkatedralnej Bazyliki Mariackiej oraz narusza estetykę Starego Miasta. W rozumieniu nas, gdańszczan, mamy do czynienia z zaniedbaniem interesu społecznego, jakim jest ochrona dziedzictwa kulturowego.".

- Stwierdzenie pana Michela, że "zamykamy się na nieciekawe widoki podwórek", jest według nas uderzeniem otwartą dłonią w policzek. Od lat mieszkańcy starają się o rewitalizację miejskich podwórek, zamiast rewitalizacji buduje się nam getto - mówi mieszkaniec kamienicy przy ul. Piwnej i jeden z pomysłodawców petycji. - Ponadto mur jest wyższy niż zakładał projekt. Mieszkańcy inaczej wyobrażali sobie ogrodzenie, które teraz zacienia podwórko oraz dolne okna, a obecnie nie wiadomo, na jakiej zasadzie będzie funkcjonował dostęp do przechodzenia przez malutką furtkę w murze.

Dlaczego powstał mur?

Powstał z inicjatywy Rady Dzielnicy Śródmieście, a jej radny Stanisław Michel, znany gdański architekt, który odbudowywał Gdańsk po II wojnie światowej, zaprojektował mur i prowadził nadzór nad jego realizacją. Inwestorem był Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, a wykonawcą firma prywatna. Projekt był uzgodniony z pomorskim konserwatorem zabytków.

- Protestują tylko nieliczni mieszkańcy, głównie ci, co stale robią pewne złośliwości, większości się ten mur podoba i zachwycają się tą kolekcją rzeźb - tłumaczy Stanisław Michel. - Mur powstał głównie po to, żeby zamknąć ten dziedziniec, który jest nie do pokazywania dla ludzi i turystów zwiedzających Bazylikę Mariacką, bo stoją na nim samochody i śmietniki.

Sugeruje też, że dzięki przegrodzie nie będzie dochodziło tak często do przestępstw w tym miejscu, gdyż złodzieje po wyrwaniu torebek turystom uciekali tą drogą.

Dlaczego mur jest wyższy o 40 cm niż zakładał projekt?

- No i co z tego? Jest wyższy, bo dopasował się do elewacji budynku, który stoi obok - tłumaczy Michel.

GZNK jednak inaczej tłumaczy podniesienie wysokości muru. W otrzymanej informacji czytamy:

"Podniesienie jest spowodowane poziomem posadowienia ławy fundamentowej w stosunku do poziomu projektowanego ze względu na zalecenia gestorów mediów, które zostały skorygowane po wykonaniu wykopu pod ławę fundamentową. W uzgodnieniach tych zalecono wykonanie przepustów instalacji elektrycznej, gazowej oraz ciepłociągu co spowodowało bezpośrednią konieczność podniesienia ławy fundamentowej".

- Zmiany te wprowadzono do projektu. Nie wymaga ona zmiany formy decyzji pozwolenia na budowę - wyjaśnia Agnieszka Kukiełczak, rzecznik GZNK.

Konserwator i inspektor budowlany sprawdzą

Inspektor nadzoru budowlanego przyznał, że otrzymał petycję od mieszkańców Piwnej i zapowiedział kontrolę obiektu.

- Na pewno sprawdzimy, czy na ten mur była zgoda, już czynimy przygotowania do wizji na miejscu i zobaczmy, o co tam chodzi tak naprawdę. Sprawdzimy też zmianę wysokości tego muru i czy wymagała zgody. Wstępnie jednak sprawa wygląda mi na konflikt sąsiedzki - mówi Władysław Wróbel, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Jednak bardzo dużo do powiedzenia w sprawie muru ma pomorski konserwator zabytków, który uzgadniał projekt.

- Jeżeli obecnie pojawiają się wątpliwości co do wykonania, to będzie to na pewno przedmiotem oceny i kontroli naszego urzędu. Dopiero po niej mogą zapaść jakieś decyzje: czy wymagana będzie nasza ingerencja i nakaz przywrócenia do stanu zgodnego z projektem, czy, mimo tych zmian, nie - zapowiada Marcin Tymiński, rzecznik pomorskiego konserwatora zabytków.

Koszt muru łącznie z obsługą geodezyjną i planowanym montażem bramy stalowej - metaloplastyka wynosi ponad 39 tys. zł.

Opinie (217) ponad 20 zablokowanych

  • Stare Miasto na wymarciu :-( (10)

    Jestem gdańszczaninem od urodzenia i kocham to miasto, natomiast krew człowieka zalewa jak czyta takie artykuły.
    Nasze Stare Miasto ( nie starówka, bo takowej w Gdańsku nie ma) umiera przez beton który je zamieszkuje.
    Jeżeli pojedzie się do np. Wrocławia, Krakowa lub Poznania tam, życie tętni przez cały rok, a u nas - okres jarmarku dominikańskiego i...... koniec, pusto.... bo ciągle coś nie pasuje mieszkańcom. A to za głośna muzyka, a to za dużo turystów, a to samochody zaparkowane, a to ogródki przy restauracjach za daleko powystawiane i za głośne...
    Sami mieszkańcy nie dbają o swoje podwórka - brak trawy, brak kwiatów, bałagan, śmieci walające się.... tylko marudzą i wszystko nie jest po ich myśli.
    Stare Miasto powinno być wizytówką Gdańska, przyciągać turystów ( a to, że trzeba zapłacić za wstęp do Bazyliki to według mnie norma - tak jest na całym świecie - bo z tego utrzymują się zabytki i są restaurowane).
    Proponuję mieszkańcom - betonom aby zabrali się za swoje podwórka i zrobili z nimi porządek, a nie przesiadywali w oknach i pisali donosy. A skoro im się nie chce, to niech się wyprowadzą - na Szadółkach jest sporo wolnych mieszkań.
    Marzy mi się Gdańsk żyjący przez okrągły rok, z dużą ilością turystów dzięki którym sporo osób miało by pracę, czysty i bez malkontentów, którym nic się nie podoba.

    • 33 19

    • Jak już chcesz być taki dokładny, to chyba nie o Stare Miasto chodzi, a o Główne/Prawe ;)

      • 11 0

    • to samo!!!!!!!!

      Warszawska starowka ma ten sam problem co Gdansk! Starsi ludzie ktorych poniekad nalezy ze wzgledu na szacunek do wieku rozumiec, blokuja wszystko! Warszawska i Gdanska starowka to dramatyczna popoludniowo-wieczorna pustynia!

      • 5 2

    • (1)

      Brak trawy bo trawa w cieniu nie rosnie na stadionie tez z tym problem mimo doświetlania.
      Akurat mysle ze dla mieszkańców poprawi to komfort zycia na podwórku a nie w sezonie zasilane krzaki i wszystko co sie da. Jednak tez bym sie wsciekla jakby mi mocno zacienili i tak ciemne mieszkanie. Może trzebabylo mimo wszystko niższy mi postawić.

      • 4 0

      • Za te pieniądze które wydano na ten mur, kilkadziesiąt tysięcy, można było wybrukować podwórko, zrobić latarnie, krzewy, nawet na jakąś rzeźbę by starczyło, i by było ciekawie. Dodaj monitoring i jest bezpiecznie... Nie musi być trawy.

        • 1 1

    • (4)

      Słuchaj
      jak Ci się tak podoba Wrocław, Karków i inne miasta to pakuj się i wypier..... stąd.
      A ja mam gdzieś jak jest w innych miastach i nie chcę mieć pod oknami hołoty pijącej piwo i drącej mordy przez całą noc.

      • 6 7

      • A ja mam gdzieś to,

        że jesteś burakiem i nie potrafisz dyskutować. Idąc Twoim tokiem myślenia pewnie mógłbym napisać: Jak Ci się tak nie podoba hałas pod oknami całą noc to pakuj się i wypier.... stąd na wieś bądź za miasto. Tylko, że dyskutując w taki sposób do niczego się nie dojdzie...

        • 3 0

      • To wyp.... ze starówki na szadółki tam Ci nikt nie będzie pod oknami pił piwa i darł się przez całą noc. (2)

        Przez takich ja Ty buraków Gdańsk jest jaki jest.

        • 4 3

        • (1)

          Ty stąd wypier..... stul p...k, uważam że należy jak najszybciej zamknąć te tanie speluny z piwem po 4 zł. Co innego restauracje, tam nie przychodzą te wszystkie śmieci na anie piwo. Tam ludzie potrafią się zachowywać kulturalnie. Najgorsze są te meliny, i to meliniarskie towarzystwo

          • 2 2

          • Jak Ci zamkną te speluny z piwem po 4zł to gdzie będziesz pił??? A biedronka daleko

            • 1 1

    • mur

      Podwórka na starym mieście są miasta a nie mieszkańców. Parę lat temu
      mieszkańcy sadzili drzewa i krzewy w czynie społecznym. Miasto wcale nie dba
      o tą zieleń a szkoda, o śmietnikach nie wspomnę szkaradztwo , a
      mieszkam w centrum 60 lat i jak śmietnik postawiony który się już rozwala
      to najlepiej postawić mur.

      • 2 1

  • mór

    czy wszyscy jednogłośnie byli za bo stwierzdenia władzy że konflikt sąsiedzki i krzykacze to ostatnio modne by dyskryminować ludzi i ich kłopoty,czy pan architekt to koleś urzędnikówi jego pomysły są nietykalne . Liczy się dobro społeczne i prawo a konserwator to pionek urzędu miasta.

    • 8 6

  • mur (1)

    mieszkam przy tej ulicy i powiem mi ten mur jest obojętny ale nie podoba mi się to ze tylko wybrani będą mieli klucz o bramki tzn ci co mieszkają najbliżej muru a sami twierdza ze jakby wszyscy mieli klucz to bramka była by otwarta eh szkoda

    • 8 3

    • tez idiotyczny pomysl, teraz mieszkancy beda musieli nosic kolejny klucz w kieszeni, przypominajacy im o tym ze mieszkaja w getcie

      • 3 2

  • Mur jest potrzebny. Zaslania PRL owska w duchu patologie podworek

    Glownego Miast. Szkoda, ze miasto odwraca sie od tego problemu.

    • 10 9

  • dobry pomysl

    Ladny, praktyczny, klasyczny i wyjatkowo pomyslowy mur! Brawo Panie architekcie! Inwestycja trafiona! Jak komus sie nie podoba to moze oznaczac wylacznie brak smaku i wrazliwosci na zmiany w krajobrazie architektonicznym. Dzieki takim negatywnym glosom bardzo czesto blokowane sa inwestycje! Gratuluje

    • 20 11

  • %%%%

    trzeba było za wczasu dbać o podwórko

    • 5 9

  • jak u Barei "nie mamy panskiego płaszcza i co nam pan zrobi?" (3)

    - postawiono mur niezgodny z lokalnymi warunkami zabudowy
    - nie przeprowadzono stosownej konsultacji z konserwatorem
    - i rozpoczęto wręcz kampanię obrażania protestujących mieszkańców
    - tak na marginesie to zastanawiam się jak wyglądać będzie korzystanie z tej furtki przez rodziców z dziećmi w wózkach czy ludzi niepełnosprawnych - nie jest ona zbyt szeroka
    - nie ma wątpliwości że gdańskie władze nad niczym nie panują i wszystko nawet w centrum dzieje się "samo"
    - skore najbliższe mieszkańcom przestrzenie takie jak podwórka nie są porządkowane, sprzątane, remontowane i patrolowane to nasuwa się pytanie czemu wydano miliardy na bzdury typu stadion, teatr szekspirowski, ecs itp itd...
    - "patologia" jak ładnie piszecie w komentarzach nie powstaje sama tylko z powodu porzucenia swoich obowiązków przez miasto pospołu z tzw policją

    • 16 5

    • niestety komunizm w Polsce ma się świetnie, i właśnie tacy starzy komuniści jak pan M. nadal trzęsą Gdańskiem

      • 6 2

    • (1)

      no widzisz, taki mamy kraj i najwyzszy czas zeby z takimi samowolkami jak ten mur zrobic przykladny porzadek

      • 3 1

      • Potwierdzam, ze Gdanskke wladze nad niczym nie panuja. Wszedzie chaos i samowolki, na prxyklad we wrzeszczu na Gedanii

        • 3 0

  • Niech mur ochrzczą imieniem JPII i będzie spokój. I jeszcze zarobią na pielgrzymkach. (1)

    • 5 6

    • Mur Smoleński..

      im. "małpki" Kaczyńskiego, to dopiero by tłumy sciagal!

      • 2 4

  • Ale o co chodzi?

    Mur wygląda świetnie - jakby tam stał od zawsze. Po wojnie nie odbudowywali wszystkich pierzei na Głównym Mieście, więc teraz widać te paskudne podwórka. Dobrze, że je zasłonili - oby więcej takich stylizowanych murków. A ci mieszkańcy to niech się dokształcą - mieszkają na Głównym Mieście a nie Starym Mieście. I widok z ich podwórka na Bazylikę to nie żaden historyczny widok - przed wojną go nigdy nie było.

    • 18 8

  • (1)

    Świetny pomysł z tym murem. Zamiast wygwizdowego przechodniego placyku zrobił się kameralny, zadbany zaułek. Stylowo uporządkowany został widok dla wychodzących z bazyliki. Jakąś piśliwą złośnicą nie ma się co przejmować. A wózki spokojnie przejadą - nawet te z butelkami i złomem.

    • 17 8

    • Tak powstał świetny zaułek dla lokalu gastronomicznego z publicznych pieniędzy w kwocie tak wysokiej jak stworzenie placu zabaw dla dzieci.

      • 7 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane