Fakty i opinie

Na jak długą izolację nas stać?

Najnowszy artukuł na ten temat

Izolacja pomogła poznać sąsiadów (niestety)

Puste place zabaw, chodniki i ulice. Koronawirus sprawił, że rzadziej korzystamy z wielu usług, co jest zabójcze także dla gospodarki.
Puste place zabaw, chodniki i ulice. Koronawirus sprawił, że rzadziej korzystamy z wielu usług, co jest zabójcze także dla gospodarki. fot. Piotr Żagiel/Trojmiasto.pl

Albo robimy wszystko, by uratować życie najstarszych osób, albo ratujemy gospodarkę - tak postawiona teza może być fałszywa - twierdzi coraz więcej ekspertów i komentatorów. Permanentna izolacja wcale nie musi być najlepszą drogą, bo wyrządzi więcej szkód niż koronawirus. Czy mają rację?Czy izolacja w Polsce powinna być rozluźniona?

tak, już widać, że sytuacja jest opanowana 7%
tak, ale za ok. dwa tygodnie, gdy sytuacja będzie bardziej klarowna 36%
wystarczy izolować grupy ryzyka, a nie wszystkich 31%
nie, powinna trwać tak długo, aż będzie lek/szczepionka na koronawirus 26%
zakończona Łącznie głosów: 5259
Minęły ledwie dwa tygodnie od czasu, gdy polski rząd zalecił nam izolację w celu powstrzymania koronawirusa. I już widzimy, jak wielki wpływ ma to na gospodarkę.

Część firm nadal pracuje pełną parą, sklepy spożywcze zarabiają więcej niż przed Wigilią, bo kupujemy zapasy nie tylko makaronu, ryżu i mąki.

Ale znacznie więcej zakładów ogranicza produkcję, sprzedaż i przede wszystkim usługi. Branża transportowa, hotelarska, restauratorzy - wymieniać można długo. Oni wszyscy tracą, bo ponoszą koszty, a nie mają praktycznie żadnych przychodów. Nie tylko w Polsce, podobnie jest w większości krajów świata.

Co to oznacza? Eksperci są zgodni: zastój gospodarczy, spadek PKB, recesję, większe bezrobocie i z pewnością bankructwa. Tego oczywiście nikt nie chce. Nawet najbogatsi na świecie, którzy niejeden kryzys już pokonali.

USA: nie zamykamy autostrad, choć giną tam ludzieZ racji wieku prezydent USA Donald Trump jest w grupie, która najciężej przechodzi zakażenie koronawirusem, ale uważa, że lekarze przesadzają, zarządzając powszechną izolację.
Z racji wieku prezydent USA Donald Trump jest w grupie, która najciężej przechodzi zakażenie koronawirusem, ale uważa, że lekarze przesadzają, zarządzając powszechną izolację. mat. prasowe
- Będziemy odblokowywać kraj i przyglądać się pewnym obszarom. Nie mówię o miesiącach, ale o tygodniach. Nie możemy zamknąć kraju na lata - mówi prezydent USA Donald Trump, cytowany przez Internetową Agencję Radiową.
I choć prezydent USA znany jest ze skrajnych poglądów oraz mało dyplomatycznych wypowiedzi, nie jest w tym poglądzie odosobniony. Wielu komentatorów wskazuje, że paraliż gospodarczy może być groźniejszy od samego koronawirusa. Spadek PKB to przecież mniejsze nakłady na służbę zdrowia i gorsza opieka dla wszystkich - nie tylko zakażonych koronawirusem. Historia uczy, że bankructwa to też nowa fala samobójstw i znacznie więcej osób, które wymagają pomocy psychologicznej i psychiatrycznej.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeZ Donaldem Trumpem zgadza się m.in. republikański senator Ron Johnson. I od razu odpiera zarzuty, że gospodarka jest dla niego ważniejsza niż życie rodaków.

- Nie zaprzeczam, że COVID-19 może być okropną chorobą, która oczywiście dewastuje od 1 proc. do 3,4 proc. populacji. Ale oznacza to, że 97-99 proc. przez to przejdzie, zyska odporność i będzie w stanie iść dalej - powiedział w wywiadzie dla "Journal Sentinel" Ron Johnson. - Nie zamykamy naszej gospodarki, ponieważ dziesiątki tysięcy ludzi giną na autostradach. To ryzyko, które akceptujemy, by móc się poruszać. Nie wstrzymujemy naszych gospodarek, bo dziesiątki tysięcy ludzi umierają na zwykłą grypę - dodał Ron Johnson.

Puste centrum Sopotu


Kluczowe jest bowiem zrozumienie, o co chodzi w społecznej izolacji z powodu koronawirusa. Krótko mówiąc: o solidarność i ochronę służby zdrowia przed załamaniem. Solidarność, bo koronawirus jest zagrożeniem przede wszystkim dla ludzi starszych i schorowanych. Młodzi w zdecydowanej większości nie mają wręcz żadnych objawów. Ochronę służby zdrowia, bo wzrost zachorowań sprawi to, co widzimy we Włoszech: więcej chorych niż respiratorów i dramaty nie tylko rodzin, ale i lekarzy, którzy muszą być selekcjonerami, decydującymi o tym, kogo będą leczyć, a kto jest skazany na niełaskę losu.

- Tylko że paraliż służby zdrowia już mamy. Wszystkie zasoby są powołane do leczenia wirusa widmo. (Znam dziesiątki ludzi z przewlekłymi chorobami pozostawione bez opieki, nie znam nikogo z koronawirusem.) Spróbuj zrobić sobie najprostsze badania. Bez szans, nawet prywatnie. Niektórzy nie robią ich hobbystycznie. Mają wskazania do monitorowania np. hormonów we krwi. Laboratoria odsyłają na później, lekarze nie przyjmują - wylicza jeden z naszych czytelników na forum.trojmiasto.pl.

Pozytywne sygnały pandemii koronawirusaKluczem jest więc wypłaszczenie liczby zakażeń, a pozytywne sygnały w tym zakresie można już dostrzec. W chińskiej prowincji Hubei, skąd koranawirus wyruszył w świat, znoszone są kolejne ograniczenia. Od czterech dni nie było ani jednego nowego zakażenia. Fabryki pracują pełną parą, nadrabiając zaległości. Nawet we Włoszech od trzech dni spada liczba ofiar, która sięgała dramatycznych poziomów. W Polsce też nie mamy powodów do nadmiernej paniki. Przypomnijmy, że według zapowiedzi ministra zdrowia już w miniony weekend mieliśmy mieć 1-2 tys. zakażonych. Oczywiście można spierać się o liczbę wykonanych testów i wchodzić w politykę, ale liczby dają nadzieję. Także naszym czytelnikom, którzy na forum.trojmiasto.pl dyskutują na temat zasadności obecnych ograniczeń.

Izolowanie ludzi i zamykanie sklepów doprowadzi kraj do zapaści?- Trzeba brać przykład z tych krajów, którym się udało, jak: Chiny, Korea, czy Tajwan. Najpierw trzeba spowolnić rozwój wirusa, a potem otworzyć szkoły i zakłady, ale przyjezdnych wysyłać na własny koszt na 14-dniową kwarantannę, tak jak się to robi w powyższych krajach - to kolejna opinia.
- Bez tego zwalczymy wirusa, ale przy okazji wykończymy gospodarkę. Ludzie stracą pracę, bezrobocie skoczy, bo niektóre branże padną całkowicie, wartość mieszkań poleci na pysk, o turystach zapomnij. To, co się działo w 2008, to będzie pikuś w porównaniu z tym, co nas czeka, jeśli się zaraz nie ogarniemy - wtóruje kolejny czytelnik.
I warto podkreślić, że zgadza się z nimi coraz więcej naukowców. Nie tylko ekonomistów czy finansistów, ale także medyków.

Korea Płd. dobrze radzi sobie w walce z koronawirusem, ale skupia się przede wszystkim na izolacji osób starszych i schorowanych - czyli grupie ryzyka.
Korea Płd. dobrze radzi sobie w walce z koronawirusem, ale skupia się przede wszystkim na izolacji osób starszych i schorowanych - czyli grupie ryzyka. mat. prasowe
Dyrektor Centrum Badań nad Profilaktyką Uniwersytetu Yale w USA David L. Katz wskazuje na łamach gazety "The New York Times", że dużo lepsze wyniki - w ujęciu holistycznym - może dać izolowanie starszych i chorych osób, zamiast zamykania całego społeczeństwa.

- Dane z Korei Południowej, gdzie śledzenie koronawirusa było jak dotąd najlepsze, wskazują, że aż 99 proc. aktywnych przypadków w populacji ogólnej jest "łagodnych" i nie wymaga specjalnego leczenia. Osoby powyżej 70 roku życia są trzykrotnie bardziej narażone na śmiertelność niż osoby w wieku od 60 do 69 lat - podkreśla David L. Katz.

Miliardy euro i dolarów uratują gospodarkę?Jak widać, coraz więcej osób skłania się do rozluźnienia izolacji, więc kwestią czasu są decyzje polityczne w tym zakresie. Decyzje gospodarcze już natomiast zapadły. Największe kraje świata wtoczyły finansowe armaty, by ratować rynki.

Amerykańska Rezerwa Federalna ogłosiła bezprecedensowy plan pożyczek oraz skupowania aktywów. Jakiej wielkości? Okazuje się, że... dowolnej. Jeśli dolarów zabraknie, to FED je dodrukuje. Podobnie już działają inne kraje, co w mediach branżowych zostało określone jako "czas Helicopter money" - od zrzucania "deszczu pieniędzy" z helikoptera, zamiast celowanych działań.

Niemcy mają już pakiet publicznych gwarancji kredytowych na 400 mld euro. Do tego dochodzi 100 mld euro pożyczek. Francja daje gwarancje kredytowe warte 300 mld euro. Do tego wyda z budżetu 45 mld euro (2 proc. PKB) na ulgi podatkowe i płatności ze strony państwa. Hiszpania wyda na walkę z gospodarczymi skutkami kryzysu 1,4 proc. PKB, ale ponad 8 proc. PKB wart będzie ich pakiet gwarancyjny. Włochy - 1,4 proc., a gwarancje kredytowe to aż 19 proc. PKB. Wartość polskiej tarczy antykryzysowej sięga na razie 212 mld zł, czyli ponad 9 proc. PKB. Wydatki to nieco ponad 60 mld zł, czyli niemal 3 proc. PKB.

Czy to wystarczy? Na pewno nie. Dlatego coraz więcej osób szuka innej drogi w walce z koronawirusem niż powszechna izolacja. Bo z punktu widzenia epidemicznego czas działa na naszą korzyść (prace nad szczepionką i lekami trwają w ekspresowym tempie), ale pod względem gospodarki każdy kolejny dzień izolacji sprawia, że zaczynamy ryzykować zdrowie i życie nie tylko starszych osób.

Opinie (466) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Pogoda nie rozpieszcza do przebywania na dworzu. Ale za 2-3 tygodnie ma byc 10-20 stopni i wtedy ludzie beda mieli problem z pozostaniem w domu. No bo ile mozna siedziec w 4 scianach ?

  • 178 33

 • Izolacja niewiele daje

  I tak starsi chorują i umierają. Mamy to samo co na początku we wszystkich krajach. Czyli izolacja nie pomogła, a firmy padają, już są zwolnienia!

  • 144 160

 • Tu chodzi tylko o zastraszenie ludzi i wprowadzenie nowego porządku świata. Wirus jak każdy inny tylko o nim się mówi! Kto nie dba o siebie ten ma pecha. Wycofać kwarantanny i niech wszystko wraca do normy już teraz

  • 133 172

 • Nie wiem jak długo w domu wytrzymam

  Małe mieszkania działają dopóki możesz wyjść. Okazuje się, że na chwilę obecną lepiej zrobiła Janina z Banina. Ma tam większe domowe więzienie i chociaż wybieg przy nim. Apeluje do powiadomionych o ujawnienie ile mamy się izolować. Nerwowo nie wyrabiam.

  • 134 35

 • To bez znaczenia...może to trwać miesiącami ,latami.Ważniejsze jest to opanować i aby jak najmniej ludzi przez to zmarło..

  • 68 75

 • Ale gdzie jest ten dwórz?

  Na dworze lub na podwórzu.

  • 17 25

 • Była lepsza metoda ale trochę za późno

  Kryzysy wybuchają co kilka lat, dobrze jak zarówno ludzie jak i rządy mają coś odłożone na "czarną godzinę". W Polsce niestety rząd wszystko rozdał :(

  • 149 54

 • Niech wszystko padnie:)
  A tak bez żartów to napomnę, że niedawno czytałem o wielkich zyskach Lpp/ CCC i innych większych firm. Rozumiem jeszcze, że w tarapaty wpadają małe Januszeksy, natomiast dziwią mnie roszczenia dużych firm/korpo które już wyciągają kasę po publiczne pieniadze, dopowiem że zaledwie po 2 tyg przestojów... Ledwo inkasowały grube miliony zysku netto, chwalili się jacy to nei są businnes obrotni. Ledwo przenieśli brandy z raju podatkowego do PL, czemu mamy do nich dopłacać z naszych podatków?

  • 210 22

 • Już nas nie stać.

  Dwucyfrowe bezrobocie i podobna inflacja się szykuje. Kryzys z 2008 roku to przy obecnej sytuacji delikatna niedogodność.

  • 112 19

 • No nie ladnie

  Jakie ledwie dwa tyg dopiero zaczął się drugi

  • 43 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.