Jeden z budynków oddanych do użytkowania na Nadmorskim Dworze w 2014 roku. Industrialne, metalowe elementy na elewacjach komponują się z drewnianymi wykończeniami balkonów.
fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Zakończyło się głosowanie w czwartym plebiscycie portalu Trojmiasto.pl na najciekawszą inwestycję mieszkaniową Trójmiasta. Tytuł ten nasi użytkownicy przyznali tym razem inwestycji Nadmorski Dwór - w ubiegłym roku oddane tam zostały dwa kolejne budynki. Na drugim miejscu znalazło się gdyńskie osiedle Wiczlino Ogród (GI Hossa), na trzecim Horyzonty Gdyni (Semeko).
Jakie znaczenie ma zieleń w otoczeniu nowego budownictwa?
ZOBACZ KTÓRE OSIEDLA PODOBAJĄ SIĘ MIESZKAŃCOM TRÓJMIASTA. PEŁNA LISTA Z WYNIKAMI PLEBISCYTU
Za najciekawsze w Trójmieście nasi użytkownicy uznali w tym roku osiedle Nadmorski Dwór budowane w Brzeźnie przez Invest Komfort (671 głosów). Osiedle w lasku nieopodal brzeźnieńskiego molo

- Nadmorski Dwór to nie jest inwestycja śródmiejska. Już na etapie założenia planowana była jako pokłon dla lokalizacji, bo czegoś takiego w Trójmieście po prostu nie ma. W powietrzu wyczuwalna jest tu bliskość morza, naturalne otoczenie jest tłem dla architektury. W takim miejscu priorytetem była chęć uzyskania nastroju rekreacji, wypoczynku - tłumaczy Marek Łańcucki, architekt prowadzący z warszawsko-sopockiej pracowni Maarte.
Wnętrzu osiedla nie można odmówić takiej wymowy. Chociaż bryły budynków i detale mają industrialny charakter, to powstałe tu tereny rekreacyjne, wypełniająca osiedle zieleń i naturalne materiały budowlane zastosowane na elewacjach budynków tworzą atmosferę relaksu, ale nie w sielskim klimacie, a nowoczesnym i nieoderwanym od miejskości stylu.
- Materiały wykończeniowe niczego tutaj nie udają. Tynk jest tynkiem, drewno na balkonach, tarasach i przepierzeniach między balkonami jest naturalnym drewnem, przyziemia budynków wykonane zostały z surowego betonu, nawet cynkowane detale pozostały surowe - mówi Marek Łańcucki. - Kontynuacja idei podkreślania relacji z naturalnym otoczeniem znajduje się wewnątrz budynków. Są tu orzechowe forniry czy surowy trawertyn. Znajdują się one także w dwóch dostępnych tylko dla mieszkańców zespołach fitness z siłownią, saunami oraz salą bilardową.
Pracownię Maarte w wypełnieniu wnętrza osiedla zielenią wspomogło warszawskie biuro RS Architektura Krajobrazu. W "starszej" części osiedla, gdzie powstały kort tenisowy, boisko wielofunkcyjne, plac zabaw dla dzieci oraz miejsce do gry w boule, na pierwszy plan wysuwa się naturalna roślinność. Ten fragment osiedla musiał zostać przez inwestora szczególnie uszanowany, bo należy do Ogólnomiejskiego Systemu Terenów Aktywnych Biologicznie; nawet ścieżki jako powierzchnia biologicznie czynna są tu wyłożone specjalnym kruszywem. Więcej zieleni "urządzonej" znajduje się w bezpośrednim otoczeniu oraz pomiędzy budynkami powstałymi w ostatnich etapach. Jej obecność ma na celu integrację z zielonym otoczeniem. Nasadzenia zostały rozplanowane tak, aby osiedle miało inny koloryt o każdej porze roku oraz zmieniało się z roku na rok - w dużej mierze decyduje o tym wzrost pnączy, które osłaniają m.in. wjazdy do garaży. Pomiędzy budynkami wprowadzone zostały elementy wodne - w betonowych zagłębieniach znajdują się kamienie, po to by płynącą tędy wodę pofalować - dokładnie tak jakby płynęła w naturalnym terenie.
- Cały ten projekt został stworzony z myślą o ludziach - podkreśla Marek Łańcucki. - Nie tylko budynki są tu ważne, ale przede wszystkim ich otoczenie. Dzięki temu dzieci fajnie się tu bawią, dorośli mają gdzie wypocząć, mieszkańcy mają szansę się integrować - mówi architekt.
Rzeczywiście, przed wieczorem nie brakuje tu dzieci jeżdżących na rolkach, dorosłych, którzy w czasie spaceru z psem przysiedli na ławce. Do stojaków między budynkami przymocowane są rowery - stale są w użytku, bo na promenadę i molo jest stąd zaledwie kilka kroków. Klimat tworzą także urządzone przez mieszkańców balkony - sądząc po umeblowaniu, rozumiane są przez nich jak letnie pokoje.
Dumy z sukcesu, jaki osiągnął projekt nie kryją także przedstawiciele inwestora, firmy Invest Komfort.
- Wystartowaliśmy ze sprzedażą Nadmorskiego Dworu w czasie zastoju na rynku, mieliśmy wątpliwości, jak projekt zostanie przyjęty. Szybko okazało się, że musieliśmy zrobić listę osób oczekujących - mówi Piotr Tarkowski, pełnomocnik zarządu firmy Invest Komfort. - W czasie pracy nad osiedlem potocznie nazywaliśmy je "parkiem". To w związku z naturalnym otoczeniem i starodrzewem, który zaadoptowaliśmy jako część osiedla. Aby pokreślić związek kompleksu z pasem nadmorskim i wodą, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie założenia wodnego wijącego się wokół budynków kompleksu. To buduje nastrój tego miejsca i w połączeniu ze sportowo-rekreacyjną infrastrukturą powoduje, że Nadmorski Dwór wpasowuje się w popularny w tej chwili nurt aktywnego, zdrowego stylu życia. Osiedle ma jeszcze jedną wartość, która dodatkowo świadczy o jego atrakcyjności: udało się na nim stworzyć autentyczną społeczność, która w dużej mierze tworzy charakter tego miejsca. Mieszka tam wielu przedsiębiorców, architektów, sportowców i ludzi świata nauki. Niezmiernie pozytywnie odbieramy fakt, że głosując na tą inwestycję czytelnicy portalu Trójmiasto.pl docenili jej walory i za to przekazuję wyrazy podziękowania.
W 2012 roku osiedle zdobyło nagrodę II stopnia Budowa Roku oraz I nagrodę Platynowe Wiertło w kategorii budownictwo mieszkaniowe. Inwestor będzie w tej lokalizacji budował dalej - na terenie położonym bliżej alei Hallera oraz na działce bliżej deptaka prowadzącego na brzeźnieńskie molo. Trwają prace koncepcyjne.
Drugie miejsce z plebiscycie z liczbą 551 głosów przypadło inwestycji Wiczlino Ogród, która od kilku lat powstaje w Gdyni Zachód za sprawą Grupy Inwestycyjnej Hossa. To kolejny przykład mieszkaniowej enklawy, która powstaje w duchu idei tworzenia miasta-ogrodu.
Trzecie miejsce przypadło powstającym na Grabówku Horyzontom Gdyni. Semeko Grupa Inwestycyjna oddała tu w ubiegłym roku kolejny budynek powstającego od kilku lat osiedla. Horyzonty Gdyni uzyskały w głosowaniu 412 głosów.
Jeden z oddanych w 2014 roku budynków osiedla Wiczlino Ogród. Oprócz mieszkań powstają tu lokale usługowe.
materiały inwestora