- 1 Fałszywy policjant dawał mandaty palaczom (73 opinie)
- 2 Pół miliona na "problemy z dzikami" (179 opinii)
- 3 Dziwy na Motławie w Raporcie z Trójmiasta (9 opinii)
- 4 Tak zmieni się wejście na plażę na Stogach (71 opinii)
- 5 Przerobił instalację i spowodował wybuch (142 opinie)
- 6 Auta na minuty okupują osiedlowy parking (159 opinii)
Najciekawsze eksponaty Muzeum Bursztynu
Największa na świecie bryła bursztynu, inkluzje jaszczurki, gekona i pająka ptasznika czy kopie elementów rekonstrukcji Bursztynowej Komnaty. W artykule przedstawiamy listę - naszym zdaniem - najciekawszych eksponatów, które można podziwiać w gdańskim Muzeum Bursztynu. To nowości, których nie było w dotychczasowej siedzibie. Oficjalne otwarcie tej niezwykłej placówki w nowej siedzibie w Wielkim Młynie odbędzie się w sobotę o godz. 10.
Aktualizacja, 24.07
Punktualnie o godz. 10 w sobotę drzwi Muzeum Bursztynu otworzyły się przed pierwszymi gośćmi. Zainteresowanie od początku było bardzo duże, a sale Wielkiego Młyna szybko zapełniły się ludźmi. Dziękujemy czytelnikom za wysłanie nam zdjęć do Raportu z Trójmiasta.
- Kolejka przed wejściem, ale ruch jest płynny - poinformowała nasza czytelniczka.
Dużo ludzi w Muzeum Bursztynu (28 opinii)
Przypomnijmy: konserwacja i adaptacja Wielkiego Młyna - największego tego rodzaju obiektu w średniowiecznej Europie - na nową siedzibę Muzeum Bursztynu trwały pięć lat i pochłonęły 33,5 mln zł. Środki na ten cel pochodziły z dotacji celowej z budżetu Gdańska oraz dwóch dofinansowań unijnych.
- W ostatnich godzinach przygotowań przypomniała mi się pewna myśl, jaką wypowiedział Henry Ford: "Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces". Nasz projekt potwierdza zasadność tej tezy. Chciałbym, aby to miejsce stało się, tak jak slogan promujący nasze dzisiejsze działania, aby był to jeden z najważniejszych punktów tworzących centrum świata bursztynu, które znajduje się w naszym ukochanym mieście - mówił podczas spotkania Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, którego oddziałem jest Muzeum Bursztynu.
Oficjalne otwarcie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie odbędzie się w sobotę o godz. 10. Z tej okazji - która zbiega się z rozpoczęciem Jarmarku św. Dominika - przez cały weekend zaplanowano dla zwiedzających wiele okolicznościowych atrakcji: pokazy, warsztaty i wykłady. Program wydarzenia zapowiadaliśmy w ubiegły weekend.
Czytaj więcej: 24 lipca otwarcie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie
Prezentowana w Wielkim Młynie kolekcja bursztynu jest jedną z największych na świecie. Na wystawie stałej można podziwiać aż ponad tysiąc eksponatów.
Korzystając z możliwości przedpremierowego zwiedzania, dokonaliśmy subiektywnego wyboru najciekawszych z nich. Warto podkreślić, że wszystkie zaprezentowane poniżej propozycje zostały niedawno pozyskane przez muzealników i nie można było ich zobaczyć w Zespole Przedbramia, czyli dotychczasowej siedzibie Muzeum Bursztynu.
1. Największa na świecie bryła bursztynu
Choć jej wygląd może nie sprawia oszałamiającego wrażenia, to absolutny unikat. Widoczna na zdjęciu bryła bursztynu waży 68 kg i jest największą na świecie. Pochodzi z indonezyjskiej wyspy Sumatra. Geolodzy ocenili jej wiek na ok. 35 mln lat.
2. Inkluzje jaszczurki, gekona i pająka ptasznika
Inkluzja to każde ciało obce, które zostało zatopione w bursztynie. Najbardziej spektakularne są oczywiście inkluzje organiczne, czyli zawierające rośliny lub zwierzęta. Naukowcy odkryli dotychczas w bursztynie bałtyckim 215 gatunków roślin i ok. 3 tys. gatunków zwierząt, najczęściej owadów. Zatopione w bursztynie organizmy są w środku puste, ale nie zapadają się. To efekt wypełnienia ich gazem, który powstał w wyniku reakcji chemicznych zachodzących pomiędzy tkankami a żywicą. W nowo otwartym Muzeum Bursztynu można podziwiać m.in. inkluzje jaszczurki Gierłowskiej (nazwa pochodzi od nazwiska znalazcy), gekona i pająka ptasznika.
3. Zestaw szachów
Zestaw został wykonany ok. 1690-1700 r. w Gdańsku, a ich wykonawcą był Michael Redlin. Przez większość swojej historii znajdowały się za granicą. W 1758 roku szachy zakupił na aukcji w Amsterdamie szkocki lord George Murray. Przebywający na wygnaniu lord przesłał je w prezencie dla żony i syna do ojczyzny, na zamek Blair, gdzie znajdowały się do 2015 r. W tym samym roku zostały zakupione na aukcji przez Muzeum Gdańska za kwotę 2,4 mln zł.
Czytaj więcej: Muzeum Gdańska kupiło 330-letnie bursztynowe szachy za ok. 2,4 mln zł
4. Waza Stalina
Wbrew złowrogiej nazwie, nigdy nie trafiła w ręce radzieckiego dyktatora. Została wykonana w Gdańsku w 1900 r., a jej autorem był Gustaw Friedrich. W tym samym roku była prezentowana na Wystawie światowej w Paryżu. Po II wojnie światowej, w 1952 r. została odnowiona przez Antoniego Biskupskiego i Jerzego Sankiewicza na potrzeby urodzinowego daru społeczeństwa Gdańska dla Józefa Stalina. W 1953 r. została wysłana do Białej Podlaskiej, lecz wróciła nad Motławę w związku ze śmiercią tyrana.
5. Bursztynowa gitara
Instrument został wykonany przez Walentego Rybaka, który jest jednocześnie muzykiem i bursztynnikiem. To gitara elektryczna wzorowana na modelu Fender Stratocaster. Do jej wykonania potrzebne było m.in. 15 kg "złota Bałtyku" z którego - po obróbce - użyto ok. 2,5 kg. Co ciekawe, to nie atrapa - można na niej grać.
6. Kopie elementów rekonstrukcji Bursztynowej Komnaty
Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, czym była Bursztynowa Komnata. Stworzone na początku XVIII wieku przez artystów z Gdańska to bezsprzecznie najbardziej poszukiwane działo sztuki na świecie. Zapewne niewielu czytelników wie, że w latach 1979-2003 Rosjanie stworzyli jej wierną replikę. W Muzeum Bursztynu w Gdańsku można podziwiać dwie kopie jej elementów. To dwie niewielkie plakietki, wykonane przez Aleksandra Kryłowa w 2007 r. Obie przedstawiają sceny z mitologii starożytnych Greków. Na jednej z nich "Upadek Faetona", zaś na drugiej "Łzy Hellad".
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-07-24 17:35
Na filmie widać (2)
ludzi bez maseczek, czy nikt nad porządkiem nie panuje bo strach się tam wybrać:(
- 35 28
-
2021-07-25 09:11
Zatem, proszę pozostać w swojej strefie komfortu (1)
Maseczki przed niczym nie chronią, może przed pyłem budowlanym.
- 5 9
-
2021-07-25 21:13
Głównie chronią przed brakiem szarych u osobników twojego pokroju?
- 1 1
-
2021-07-25 17:03
zwiedanie dla wybranych?
Chcialem zobaczyć , poszedłem w niedzielę a tu niespodzianka. Wysoka blondynka w ciemnym uniformie , wsparta o półokragłą lade , za ktora stały inne osoby stawierdziła, ze na piętra nie ma wstępu . Dzisiaj tylko parter i sklep. SIC . A na górze widziałem zwiedzających. CZy ta pani prowadzi skelekcję?
- 18 7
-
2021-07-23 21:08
Jakby był konkurs na najnudniejsze muzeum w Gdańsku (3)
To wygrałby odrazu po ogłoszeniu, reszta oddałaby 1 miejsce walkowerem. Nie ma z nim szans.
Obchodzi to jakieś 10 osób plus 10 niemieckich emerytów na wycieczce.- 36 115
-
2021-07-24 08:25
uwaga!!!
tzw Obywatel to pisowski troll!!!
- 20 7
-
2021-07-24 11:48
to wyjedź na Podkarpacie
- 12 1
-
2021-07-24 16:24
Nie masz racji, no ale to Twoja decyzja. Mam nadzieję, że jesteś jedyny, który tak myśli
- 6 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.