• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

"Nie chcemy zabetonowania Okazu"

2 września 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat 51 mln zł za teren pod osiedle na Strzyży

Tak dwa lata temu wyglądał teren byłego ogrodnictwa "Okaz"


Jako mieszkańcy Gdańska, między innymi okolic dawnego "Okazu", apelujemy do decydentów o uwzględnienie naszego postulatu, aby na terenie dawnego ogrodnictwa stworzyć miejsca wypoczynku dla okolicznych mieszkańców - piszą trzej obrońcy przyrody: Marcin "Borsuk" Wilga, Michał Kochańczyk i Brunon Wołosz.Na miejscu dawnego ogrodnictwa "Okaz" powinny powstać:

Państwo, które nie służy na co dzień pojedynczemu obywatelowi, które nie jest jego przyjacielem, jest państwem byle jakim - twierdził prof. dr hab. Krzysztof Kołowrocki. Tę wypowiedź profesora można odnieść i do Gdańska: miasto, które nie służy na co dzień mieszkańcowi, które nie jest jego przyjacielem, jest miastem byle jakim. I takim właśnie miastem, naszym zdaniem, stał się nasz ukochany Gdańsk.

Dowodem niech będzie sprawa planowanej zabudowy dawnego terenu Centrum Ogrodniczego "Okaz", zlokalizowanego na granicy Strzyży i Oliwy. Centrum to w formie ogrodnictwa funkcjonowało już w okresie międzywojennym, co pokazują stare mapy oraz zdjęcia lotnicze z lat 20. XX w. Decyzją gdańskich władz, ku niezadowoleniu licznych mieszkańców, w 2012 r. centrum przestało istnieć - pozostała po nim tzw. zieleń wysoka w postaci m.in. egzotycznych żywotników.

Dane statystyczne wskazują, że na jednego mieszkańca naszego miasta przypada około 5-7 m kw. terenów zielonych: trawników, zieleni parkowej oraz terenów leśnych (lasy komunalne). Dla dzielnicy Dolny Wrzeszcz wskaźnik ten wynosi tylko 3 m kw. Zieleni brakuje także na nowo powstałych osiedlach, np. na Chełmie. Tymczasem średnia krajowa wynosi prawie 12 m kw. takich terenów przypadających na jednego mieszkańca. Jest więc powód do wstydu!

Kiedyś Centrum Ogrodnicze "Okaz" w Strzyży tętniło życiem. Kiedyś Centrum Ogrodnicze "Okaz" w Strzyży tętniło życiem.
"Okaz" oraz sąsiedni zadrzewiony nasyp dawnej kolei parowej z lat 1914-1945 stanowiły do niedawna prawdziwą "zieloną oazę" w betonowej zabudowie Strzyży. Dawny nasyp był miejscem bytowania wielu organizmów, m.in. gniazdowały tu licznie kosy, żyły jeże, rosły interesujące grzyby makroskopijne, w maju kwitły lilaki, następnie egzotyczne grochodrzewy. Nasyp stanowił też z "Okazem" przeciwwagę dla betonowo-ceglano-brukowej architektury sąsiedniej zajezdni tramwajowej. W trakcie budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w 2012 r. cały ten unikatowy miejski ekosystem, powstały po II wojnie światowej wyłącznie dzięki siłom natury, uległ totalnemu zniszczeniu.

Podobnie stało się na terenie "Okazu", gdzie, jak wspomniano, ocalały jedynie niektóre drzewa. W planach Biura Rozwoju Gdańska pojawiły się sugestie, aby ów teren przeznaczyć pod tzw. mieszkaniówkę. Czyli kontynuować "betonowanie miasta", co zostało mocno skrytykowane w wypowiedziach światłych obywateli po ostatnich lipcowych opadach nawalnych (samo miasto - w szczególności obszar zabudowany - powinno dobrze retencjonować wody opadowe).

Przeczytaj też: Dlaczego doszło do powodzi w Gdańsku?

Gruzowisko na terenie byłego "Okazu". Gruzowisko na terenie byłego "Okazu".
Pytając naszych sąsiadów i znajomych, jak wyobrażają sobie przyszłość dawnego "Okazu" pojawiały się głównie dwa pomysły:

 1. Reaktywować centrum ogrodnicze, które spełnia funkcje handlowe oraz pozytywnie wpływa na mikroklimat miasta, nie mówiąc o walorach estetycznych.
 2. Przeznaczyć ten teren na zieleniec dla okolicznych mieszkańców - jako miejsce rekreacji i wypoczynku.

Poza tym znalazły się bardzo nieliczne głosy popierające pomysł zabudowy wspomnianego terenu.

Jako mieszkańcy Gdańska, m.in. okolic dawnego "Okazu", apelujemy do decydentów o uwzględnienie naszego postulatu, popieranego przez wiele osób, o stworzenie tu miejsca wypoczynku dla okolicznych mieszkańców, w tym dzieci i emerytów .

Nie popieramy pomysłu, aby tego rodzaju miejsca rekreacyjne koncentrować na granicy Lasów Oliwskich w tzw. strefie buforowej (ich lokalizacja powinna być w samym mieście, jak to ma miejsce chociażby w krajach Europy Zachodniej; warto podpatrywać tych, którzy osiągnęli sukces w relacjach ludzie-przyroda na obszarach aglomeracji miejskich).

Przeczytaj też: Nowe plany zagospodarowania - Lawendowe Wzgórza, Brzeźno, teren byłego ogrodnictwa "Okaz"

Dlatego polecamy książkę autorstwa Danuty i Mieczysława Kochanowskich pt. "W stronę miasta", Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, Warszawa 2012. Opisano tam, jak powinno wyglądać pełne zieleni nowoczesne europejskie miasto.

Z wielu badań socjologicznych itp. wynika, iż w mieście pełnym zieleni notuje się mniej problemów związanych z życiem psychicznym ludzi - jest mniej depresji i samobójstw. Warto o tym pamiętać projektując nową miejską infrastrukturę.

Marcin Wilga, Komisja Ochrony Przyrody PTTK w Gdańsku

Michał Kochańczyk, Polski Klub Ekologiczny, Oddział Wschodnio-Pomorski

Brunon Wołosz, FB: "Trójmiejskie Lasy - Społeczny Sprzeciw Przeciw Złej Gospodarce Leśnej"

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (231) 9 zablokowanych

 • (16)

  Wszedzie tylko biurowce i kolejne osiedla dla bogaczy. Zrobic tereny zielone.

  • 331 52

  • To ilu tych bogaczy jest że wszystko dla nich ? (1)

   • 25 6

   • Trójca obrońców Doliny Radości bierze się teraz za Okaz pytanie czy tak również energicznie

    i to jeszcze oprócz decydentów również czeka ich przeprawa z deweloperem

    • 16 4

  • (5)

   Na terenach zielonych budyń nie ma interesu.Ten typ zwanym prezydentem,sprzedałby wszystkich mieszkańców,żeby tylko coś dla siebie ugrać.

   • 31 20

   • ile chciałby Pan płacić więcej podatków na utrzymanie terenów zielonych? (4)

    Ludzie, to jest miasto...

    TAK, powinny być w nowych dzielnicach także parki. Tego brakuje. Ale to nie znaczy, że całe miasto ma być jedną łąką. Trzeba znaleźć kompromis. Aktualnie go brakuje, ale to co proponujecie to przegięcie w drugą stronę.

    • 25 42

    • Wolę płacić za tereny zielone niż za kolejne muzeum!

     • 36 11

    • ... ale to może być ładne miasto przyjazne mieszkańcom, a nie betonowy patchwork. Sprawa została przesądzona w momencie zdemolowania Okazu - miejsca potrzebnego (ogrodnictwo+ "małe Zoo" + najlepszy sklep akwarystyczny) i chętnie odwiedzanego przez mieszkańców

     • 21 3

    • Przecież kawałek dalej zaczyna się las, za kościołem (1)

     Zmartwychwstańcow. Chodziliśmy na sanki, rowery. Osiedle Młodych stoi w lesie. O co wam chodzi tak na prawdę?

     • 8 5

     • Choćby o to, że chcemy mieć gdzie wypocząć. Jeżeli ktoś nie jest zbyt sprawny ruchowo, np. na wózku, to do lasu na spacer do lasu nie pojedzie, bo nie ma jak, a na taki "plaski" teren i wjedzie, i odpocznie, i co bardzo ważne będzie przebywać między innymi ludźmi.

      • 7 2

  • w centrum zieleńca (2)

   a ludzie mieszkać za obwodnicę i stać w korkch po dwie godziny dziennie!

   • 19 12

   • takie realia - trzeba było zamieszkać bliżej miejsca pracy - zamieszkałeś za obwodnicą - musisz "cierpieć" albo znaleźć pracę bliżej domu. Dlaczego wieloletni mieszkańcy Gdańska mają się godzić na degradację swojego otoczenia kosztem zazwyczaj "przyjezdnych" ?

    • 14 8

   • Mieszkanie za obwodnicą tez ma "swoje +". Choćby to, że inna gmina = niższe podatki. Tak na prawdę to fajnie mieszkać pod lasem z dala od centrum, a tam tylko zjeżdżać do pracy, a centrum niech się martwią jak przejść po chodniku, bo samochodów tyle, że niemal na podwórka wyjeżdżają. Z pięknej Oliwy zrobiono jakieś lotworne korpo. Mamy się dać zajeździć, zabetonować, zaasfaltować? My też chcemy zieleni. Dlaczego mieszkańcy "zaobwodnicy" nie chcą dołożyć się do podatków w Gdańsku, tylko narzekają na wysokie opłaty parkingowe? Ich samochody smrodzą, a my nie mamy prawa mieć zieleni w mieście? Gdzie tu logika, gdzie sens.

    • 11 3

  • Bogacze mają mieszkać w mieście a biedaki w Przywidzu.
   Dzięki Władysławowi Gomułce od 1947 i ty możesz zostać bogaczem.
   Czemu tego do dzisiaj nie zrobiłeś? Staraj się, ucz i pracuj a nie wypisuj słów których nie rozumiesz lub nie znasz znaczenia.

   • 4 7

  • Dobre miejsce na zabudowę podobną do tej, która stoi nieopodal (Kamienica pod Wrzosem).

   • 4 4

  • to trzeba sie było wyprowadzić za miasto

   mielibyście zieleni pod dostatkiem.

   • 2 5

  • a na kogo głosowaliście?

   • 0 0

  • Popieram, więcej zieleni, ale nie trawników

   koszonych jak pole golfowe. Tylko z kwiatami i łąką naturalną.

   • 1 0

 • Budyń (3)

  Idzie Budyś przez miasto. Patrzy łąka. Ale nie. Teraz blok tu postawię!

  • 225 50

  • to może w końcu w wyborach ufundujecie Budysiowi taczkę? (1)

   • 30 13

   • Po wyborach nie będzi co ratować.

    • 12 5

  • Idzie Szyszko przez puszczę: albo nie, wycina. Dziecko jakby PiS rządził pół drzewa by nie było. To PiS zafundował miastu masakrę masowych wycinek drzew.

   • 5 7

 • Zapraszamy na Strzyżę! (8)

  • 48 10

  • (5)

   Niech autorzy listu wyłożą swoją własną kasę i kupią tę działkę z zamiarem stworzenia prywatnego rezerwatu przyrody. Wtedy poczują ile jest warta i... sami wybudują mieszkaniówkę! Historia lubi chichotać.

   • 15 27

   • wszystko za kasę?

    A może to deweloperzy w tym mieście rządzą ? Bo ktoś jest umoczony w łapówki?

    • 10 5

   • To i plaże sprzedadza i zabetonują? (1)

    To teraz tylko czekac że plaże Gdańsk sprzeda i zabetonuje ...

    • 6 4

    • plaże potem, najpierw pas nadmorski w Brzeźnie i po obu stronach deptaka na molo

     • 3 1

   • Powiedz londynczykom, ze zabudowny bedzi Regent park, Greenwich albo Hampstead. To sa tereny prywatne ale nikomu do glowy nie przyjdzie walic tam betonowych klocow. . Twoje supozycje swiadcza o systemie wartosci jaki wyznajesz oraz chamskiej zachlannosci, co na all inclusive kaze wpychac do urzygu. I na dodatek te cechy przypisujesz innym...
    Nie, ci ludzie nie maja takich inklinacji, ktore im wmawiasz... Szlachectwo zobowiazuje...

    • 4 2

   • co za bzdura!! Jest taka nauka jak urbanistyka, ale tu mamy chamskie wyrywanie jeszcze wolnych terenów dla deweloperów, co z urbanistyką nie ma NIC wspólnego

    • 5 2

  • (1)

   A co stało się z firmą Okaz?

   • 9 1

   • splajtowała

    • 3 2

 • Betonować, parków i tak jest za dużo (5)

  • 53 211

  • (1)

   zapomnialem sie podpisac

   • 13 11

   • on ma już łe p zabetonowany

    • 4 5

  • Gduńsk to je stolëca betonów.

   • 9 10

  • jnnk (1)

   debil jesteś, ale pewnie o to Ci chodziło pisząc ten idiotyzm, co?!

   • 1 2

   • Cześć Janusz

    • 1 0

 • :) (3)

  Wszystko zrównaja z ziemią by postawic okazale molochy, cholerna nowoczesność...

  • 153 34

  • Ty podobno projektowałeś kiedyś drogi i mosty to wiesz wszystko dokładnie

   Buuuuhahahahahaaaa... Sierota

   • 5 6

  • Lepiej postawić ławeczki dla żuli

   • 4 6

  • Cholerna pazernosc tych zlodzeii

   • 1 1

 • (12)

  miejsce wypoczynku...10 min spacerem z okazu macie Trójmiejski Park, 5 min samochodem park Oliwski, 10 min samochodem ZOO, 15 min samochodem plaże...
  Teren po dawnym okazie to idealne miejsce pod osiedle....

  • 111 278

  • dość panowania developerki (3)

   Zrobcie w koncu cos dla mieszkancow jak na zachodzie, a nie kazdy wolny teren sprzedajecie pod osiedla czy inne galerie. Miasto dla ludzi, nie dla developerow!

   • 79 27

   • Przyjdą wybory i znów polecicie głosować na swojego budynia.

    • 38 9

   • "Jak na zachodzie".... k no umieram ze śmiechu 30 lat komuny nie ma (teraz PiS reaktywuje z piotrowiczem) a ten "na zachodzie". Ha ha haaa

    • 6 4

   • to popatrz jak jest na zachodzie

    miasto jest miasto, tu sie pracuje, wypoczywa za miastem

    • 4 5

  • (1)

   co to za odpoczynek jesli trzeba do niego jechac i wracac samochodem

   • 47 16

   • Przystanek PKM i tramwaju oraz jeden z głównych szlaków rowerowych w mieście pod nosem. Naprawdę trzeba samochodem????

    • 30 6

  • Nie dla betonu!

   No właśnie wszędzie d***e samochodem!
   Cholerny władca szos i betonu!
   Zieleń to zło?

   • 32 8

  • Dokładnie!!! (1)

   To jest teren idealny pod zabudowę mieszkaniową. Mając pod nosem tramwaj i PKM nie trzeba korzystać z samochodów. To chyba jest bardziej Eco?!
   Sami sobie już tam mieszkają a innym żałują.

   • 30 31

   • Jak to sie stalo?

    Jak wlasciwie doszlo do sprzedazy tego i innych terenow w gdansku ?Bo mam wrazenie ze to nie jest juz nawet dziki zachod .To jest juz p****zona mafia z cbsiem w kieszeni.Jak wygladaly jezeli wogole byly konsultacje spoleczne w tej sprawie ?Czy podobnie jak w przypadku sprzedazy zajezdni w brzeznie czy moze jak w przypadku sprzedazy gedani czy moze jeszcze jakos inaczej?

    • 3 1

  • samochodem do Parku Oliwskiego

   dobre sobie

   • 27 3

  • Park przy torach kolejowych to słaby pomysł.

   • 5 13

  • A zaledwie 560 km samochodem góry

   Co to za rozumowanie... samochodem, samochodem, samochodem... czy wychodząc z domu wszyscy musza samochodem do parku dojechać ?

   • 9 1

 • To jest miasto! (9)

  Podstawową cechą miasta jest to że stoją tam domy, tak na prawdę w miecie stoją domy jeden przy drugim. Kilkaset metrów od tego miejsca znajduje się Trójmiejski Park Krajobrazowy. Tam należy się udać aby doświadczyć wspaniałych wrażeń.

  • 95 189

  • Albo do Parku Reagana, też jest blisko (2)

   • 17 11

   • Pomorzanin (1)

    Chyba nie masz pojecia gdzie dawny okaz skoro piszesz ze do parku regana blisko

    • 18 6

    • a do lasu przy 7 dworze daleko? Po drugie bedzie park na terenie UG - po drugiej stronie nasypu

     • 5 3

  • Nowy York nie jest miastem? (2)

   Jest i w samym centrum, gdzie działki są bardzo drogie, znajduje się 40 hektarów park centralny. Nikt go nie betonuje i nie stawia kolejnych wieżowców. Powód jest prosty: parki to płuca miasta.

   • 27 7

   • (1)

    Gościu, czy ty byłeś w mieście Gdańsku, czy orientujesz się w topografii miasta?
    Gdańsk leży pomiędzy zatoką a to jest jedno płuco a pasmem lasów (Trójmiejski Park Krajobrazowy) a to drugie płuco.
    Porównanie do NY wyjątkowo trafione. 8 500 000 na 790 km2 do 450 000 tysięcy ludzi na 262 km2. To porównanie pokazuje jakie Gdańsk ma płuca. Na 1 km2 w NY mieszka 10 800 a w Gdańsku 1700 ludzi. Jeszcze mało? Chyba nie umiesz korzystać z tego co jest dane naszemu miastu.
    Zanim coś napiszesz to poczytaj i pomyśl (może w parku lub nad morzem)

    • 17 6

    • Podniecają się tym nowym Jorkiem typowa Polska bigoteria. Może im Bronx zrobimy i wieżowce jak tak chcą.

     • 1 4

  • Nawet jak będzie tam park, to jaka będzie jakość wypoczynku (1)

   między ruchliwą Grunwaldzką, a dudniącymi na al. Wojska tramwajami? Spaliny, hałas, a kilskaset metrów dalej cisza i spokój. Nie kupuję tego protestu....

   • 14 9

   • Zobacz sobie w google: high line park new york. To nie musi być dacza pośród jezior jak u Putina czy Szyszki.

    • 4 2

  • W miescie nie powinno byc domow

   • 0 0

 • Panowie, kupcie ten teren i zróbcie park. (6)

  Kto wam broni.

  • 98 119

  • a kto jest właścielem ?

   jeżeli Miasto, to mam kupić od siebie?

   • 38 15

  • cena pewnie

   • 8 2

  • (1)

   Idę o zakład, że jeśli by kupili, to pokusa zrobienia tam swojej mieszkaniówki by była tak silna, że by ją zrobili. Wy krytykujecie, bo nie macie za co kupić tej działki. Jak pies ogrodnika - sam nie ham, drugiemu nie dam.

   • 20 12

   • tyle że jeżeli grunt miejski

    To "sam nie mam" nie jest prawdą.

    • 3 1

  • Jezeli miasto w mpzp

   Da funkcje park bez zabudowy to dzialka jest warta drobnych! Jeden maly sponsor to kupi... Za 5% bo to funkcja spolecznie uzyteczna.

   Jezeli miadto dajje plan na wiezowce to wycena idzie w 10tki milionów pkus mieszkanko dla....

   • 3 1

  • strzyża

   ale dowcip chcemy zieleni ,płacimy podatki dla kogo/ /

   • 0 0

 • Kolejna biedronke prosimy (8)

  • 23 69

  • (4)

   Wolałbym Lidla jak na prawdziwego folksdojcza przystało.

   • 2 15

   • (2)

    Wolę Żabkę, przynajmniej okoliczna PiSowska bieda nie będzie przychodziła. Oni zawsze śmierdzą potem i cebulą.

    • 6 16

    • (1)

     ja tam wolę że peowska bieda z kredytem na 30 lat nie przychodziła, bo śmierdzi podróbami perfum a zamiast mózgu - plastik

     • 9 8

     • ale to peowska bieda z kredytem na 30 lat (maja zdolnosci je*ani, bo pracuja) finansuje ta pisowska biede co to w kolejkach po zasilki caly dzien stoi, zeby moc pic przez kilka kolejnych.

      • 9 1

   • Tesco jest lepsze, przynajmniej sprzedaje prawie wyłącznie polskie produkty a nie szwabski chłam

    • 6 3

  • jaka kolejna? (2)

   tam w oklolicy nie ma żadnych biedronek i tym podobnych

   • 9 2

   • (1)

    Nie,no jest w tym pięknym centrum meblowym.....i wystarczy!

    • 5 3

    • Gość

     A idz taki kawał drogi z zakupami do Biedronki na Grunwaldzkiej koło meblowych sklepów to wcale nie jest blisko

     • 6 0

 • Taka możecie sobie nie chcieć.... (6)

  Będzie tam oliva gejt lub jeszcze coś gorszego.....

  • 93 19

  • A co złego w olivia gate? (3)

   • 10 11

   • kretyńska nazwa (2)

    • 23 5

    • Nazwa słaba

     ale sama zabudowa w tym miejscu sensowna i jeszcze estetyczna. Jeden z nielicznych gdańskich przykładów rzeczywistych działań miastotwórczych. Na drugim biegunie jest koszmarny, przeskalowany i po prostu brzydki betonowy kloc powstający tuż obok historycznej zabudowy Gdańska.

     • 8 5

    • Najbrzydsze to wizualnie sa 4 oceany i to pomarańczowe szkaradztwo obok nich

     Jeśli juz budować takie molochy to jakoś finezyjnie, żeby to miało ręce i nogi, a nie - walnąc kloca, jak tylko ekolan potrafi i zbierać kasę. Przecież to jest brzydkie!

     • 2 2

  • Proponuję nazwę Okaz Forrest City Park dla tego osiedla, drzewka mogą zostać (1)

   • 13 4

   • Ocas się pisze matole po angielskiemu!! Ocas Forrest City Park Cheesha. Tak właśnie! Cheesha to tradycyjna amerykańska nazwa tej dzielnicy, którą tubylcy przekręcili na Strzyża!

    • 8 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane