• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Nie jesteśmy przygotowani na zwykłe ulewy"

Michał Przybylski, Pomorskie Towarzystwo Hydrologiczno-Przyrodnicze
12 czerwca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Przepompownia uchroni Stogi przed podtopieniami

Poniedziałkowa ulewa i burza na filmach czytelników trojmiasto.pl

Takie ulewy, jak poniedziałkowa, stają się coraz częstsze. Nie powstrzymamy ich, ale można przeciwdziałać ich skutkom. Sęk w tym, że nikt tego nie robi, a wręcz co chwila pogarszamy swoją sytuację - pisze Michał Przybylski z Pomorskiego Towarzystwa Hydrologiczno-Przyrodniczego.



Michał Przybylski jest hydrologiem, prezesem Pomorskiego Towarzystwa Hydrologiczno-Przyrodniczego Michał Przybylski jest hydrologiem, prezesem Pomorskiego Towarzystwa Hydrologiczno-Przyrodniczego
W poniedziałek wieczorem na Gdańsk spadło przeciętnie 40 litrów wody na każdy metr kwadratowy miasta. Tradycyjnie podtopiło i zalało ul. Słowackiego, Nowe Ogrody, Węzeł Kliniczna, skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej. Rano obserwowaliśmy na tych ulicach masę przywleczonych kamieni o średnicy nawet 4-5 cm, co pokazuje, z jaką siłą woda płynęła nocą ulicami miasta.

Czy mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem ekstremalnym, zdarzającym się raz na kilka lat? Czy może ze zdarzeniami powtarzającym się częściej, nawet trzy, cztery razy w roku w Gdańsku? Niestety to drugie.

Przeciętna ulewa, skutki jak zawsze



Porównując ten opad z innymi opadami nawalnymi z ostatnich kilku lat można uznać, że była to przeciętnej wielkości burza nad Gdańskiem.

Opady nawalne stają się dla nas powoli rzeczywistością, do której musimy przywyknąć, ale z którą musimy sobie zacząć radzić. Tak jak kiedyś można było mówić, że burza, w czasie której spadło kilkadziesiąt litrów wody na metr kwadratowy jest czymś wyjątkowym, to dzisiaj już nie, skoro podobne opady już w tym roku mieliśmy w połowie maja, latem zeszłego roku, czy w pamiętnym 2016 roku i tak cyklicznie cofając się aż do pamiętnej powodzi z 2001 roku.

Poniedziałkowa burza była wyjątkowa pod względem liczby wyładowań atmosferycznych, ale pod względem wysokości opadów już nie. Poniedziałkowa burza była wyjątkowa pod względem liczby wyładowań atmosferycznych, ale pod względem wysokości opadów już nie.
Można sobie również zadać pytanie, czy 40 litrów wody na metr kwadratowy spadające w ciągu kilku godzin to dużo? I tak, i nie.

Dla niezabudowanej zlewni nizinnej to nie są duże ilości wody, natura bez problemu sobie radzi z takimi i wyższymi opadami. W naturze mamy bowiem do czynienia z wieloma procesami, jak ewaporacja, transpiracja, infiltracja czy intercepcja. To wszystko powoduje przytrzymanie wody w miejscu opadu, z czego tylko niewielka ilość odpłynie do rzek, a przecież w naturze tak wiele jest też przestrzeni bezodpływowych...

Jeśli natomiast mamy do czynienia ze zlewnią zurbanizowaną, czyli miastem, to niestety przeważnie to, co spada na beton nabiera rozpędu i spływa do sąsiada niżej, aż spłynie do morza.

Zwiększająca się częstość deszczy nawalnych to znak zmian klimatu. Niewielu jest już przeciwników tego twierdzenia.

Dziś płacimy za błędy sprzed lat i nowsze



W Gdańsku jednak jest coś jeszcze, co sprawia, że mieszkańcy nie mogą spać spokojnie. To splot dwóch faktów - błędna polityka przestrzenna prowadzona w ciągu minionych 20 lat, która doprowadziła do zabudowy górnego tarasu miasta - wody spływają do niewydolnej kanalizacji deszczowej, a częściowo tam, gdzie chcą, bo kanalizacji deszczowej nie projektuje się na deszcze nawalne.

Zalane skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej. 10.6.2019

Jeśli do tego dołożymy beton na osiedlach (nawet pod trawnikami!), wycinkę drzew i krzewów, zasypanie resztek terenów bezodpływowych to mamy murowany przepis na coroczne podtopienia, a raz na 10 lat na powódź miejską.

I nic dziwnego, że co chwila zalewa i będzie zalewać dolny taras. No chyba że nastąpi radykalna zmiana, o której poniżej.

Wiemy, co robić, ale tego nie robimy



Włodarze Gdańska, posiadając oczywiście wyżej wymienioną wiedzę dotyczącą powodów tak dobrego nawodnienia terenów dolnego tarasu, wykonali wspaniałą robotę w postaci kampanii informacyjnej, zapewniając mieszkańców, że wina leży tylko i wyłącznie po stronie zmian klimatu. Słyszeliśmy to niejednokrotnie w czasie kampanii wyborczej.

I tak mimo upływu trzech lat od panelu obywatelskiego, podczas którego po raz pierwszy pozwoliliśmy sobie na zdanie odmienne od magistratu, nie przeprowadzono zmian planistycznych, wzmacniających retencję w Gdańsku.

Mimo posiadania w Gdańsku znakomitego gremium fachowców w dziedzinie retencji, niewiele zrobiono, oprócz kilku ogrodów deszczowych, za które i tak serdecznie dziękujemy. Niestety, kilka ogrodów deszczowych nie sprawi, że zatrzymamy wodę z nawałnicy...

Zbiorniki nie są jedyną receptą na zalewanie



Trudno natomiast nazwać poprawą retencji budowę sztucznego zbiornika retencyjnego Strzelniczka II w Kokoszkach, w miejscu o wielokrotnie większym potencjale retencji naturalnej i zniszczenie przy tym wspaniałej przyrody tego miejsca. Trudno też nazwać retencją przekopanie i spuszczenie wody z torfowiska wiosną tego roku poniżej osiedla 4 Pory Roku.

Zalana skrzyżowanie na Przymorzy na skutek ulewy, która przeszła nad Gdańskiem 10 i 11 czerwca 2019 r. Zalana skrzyżowanie na Przymorzy na skutek ulewy, która przeszła nad Gdańskiem 10 i 11 czerwca 2019 r.
Trudno nazwać czymś pozytywnym prace nad miejskim planem adaptacji do zmian klimatu w Gdańsku, który zamiast być merytoryczną batalią o inwestycje dostosowujące nasze miasto np. w zakresie kanalizacji burzowej do zmian klimatu, stał się batalią o pieniądze na wymarzone projekty wydziałów miasta.

Bo czy zakup nowych autobusów pomoże miastu w walce ze zmianami klimatu? A może budowa asfaltowej ścieżki w Dolinie Radości, o tak wspaniałej naturalnej retencji? A betonowanie koryt potoków miejskich? A może pogadanki na temat klimatu pomogą miastu z napływem wód z górnego tarasu?

Ekstremalny zjazd spływ Małomiejską. 10.6.2019

Dużo jest smutnych faktów, a tak naprawdę jeden wniosek: brak zarządzania miastem na poziomie ponadwydziałowym w perspektywie wielu lat.

Stąd problemy z wydawałoby się oczywistą sprawą, jak przeciwdziałanie powodzi i podtopienia.

Trzeba posłuchać natury i przywrócić retencję naturalną



Dzisiaj już wiemy, że retencja techniczna, taka jak budowanie zbiorników retencyjnych, zapędziła miasto w kozi róg. Otóż okazało się, że zbiorniki są cały czas za małe wobec rosnącej ilości wody spływającej do nich i trzeba innych działań, aby problem rozwiązać. Ponadto to, co spływa do tych zbiorników, to szlam i zanieczyszczenia, które niszczą naszą Zatokę Gdańską.

W związku z powyższym w zasadzie jedynym rozwiązaniem i kierunkiem działań jest retencja naturalna i zainwestowanie miasta w zieleń izolacyjną, osłonową, retencyjną - w strefy infiltracji wód.

W Gdańsku należy posłuchać natury, brać z niej przykład, a nie próbować z nią walczyć przy pomocy marnych w skutkach działań technicznych.

Dlatego też należy zwielokrotnić nakłady na zieleń miejską i ją przebudować. Miastu i jego mieszkańcom należy się stworzenie planu działań przywracających naturalną retencję w postaci:

  1. budowy ogrodów deszczowych i skwerów na masową skalę (co najmniej 30 na rok)
  2. budowy oczyszczalni hydroponicznych (w skrócie: z wykorzystaniem roślin) dla wód opadowych (w tym przed ujściem do morza),
  3. odbudowa klinów w planowaniu przestrzennym w dnach dolin rzek z odbudową naturalnej retencji,
  4. zmiana wizji planowania przestrzennego w kierunku stworzenia zielonych pierścieni wokół miasta oraz wokół obszaru metropolitalnego (szczególna ochrona dla lasów TPK, lasów wokół jeziora Otomin, wykupienie obszarów Św. Wojciecha wzdłuż trasy nr 7 i stworzenie naturalnego lasu południowego),
  5. zmiany planistyczne zapewniające retencję wód opadowych na nowo budowanych osiedlach (tam, gdzie spadł deszcz, tam ma być retencja - mikroretencja - zielone dachy, stawy osiedlowe, boiska w obniżeniach na deszczówkę,
  6. stworzenie wytycznych projektowania dróg zapewniające retencję drogową dla wód z deszczy nawalnych w postaci - retencji trawników (wymiany gruntu na 30 cm - mieszanka piaszczysto-torfowo-gliniasta), retencji torowisk (torowiska o rzędnych poniżej drogi, z podłożem przepuszczalnym i zadarnionym, budowa obniżeń w krawężnikach, pierwszeństwo w budowie rowów chłonnych, zakaz zrzutu wód bezpośrednio do cieków (nawet z małych zlewni o niskim SDR w ramach adaptacji do zmian klimatu).


Te działania powinny znaleźć się w miejskim planie adaptacji do zmian klimatu. Czemu ich nie ma? Czemu nie zaproszono osób mających wiedzę na temat Gdańska przy tworzeniu takiego dokumentu? Dokumentu, za którym idą pieniądze na inwestycje?

Ponadto Miasto winno rozpocząć bezpardonową walkę z inwestorami niszczącymi naturalną retencję - dealer samochodów zasypał łąkę nad stawem przy obwodnicy, na Owczarni zniknął cały staw, w Kokoszkach kilka hektarów łąki jest zasypywane. Czy któryś z urzędników się tym zainteresował?

Pływanie na materacu po zalanej ulicy. 10.6.2019

Co ciekawe, zarówno dla mieszkańców, jak i osób znających się na ochronie środowiska, przyczyny problemów z wodą deszczową w naszym mieście są oczywiste i nikt nie ma problemu ze wskazaniem winnych. Skoro tak, to na co czekają zarządzający Gdańskiem?
Michał Przybylski, Pomorskie Towarzystwo Hydrologiczno-Przyrodnicze

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (451) ponad 50 zablokowanych

  • ale troll (2)

    pisiorskie trole w akcji. Kampania do parlamentu rozpoczęta.

    • 7 21

    • Widzę że twoja inteligencja kończy się na politycznych hejtach

      Argumenty nie docierają. Jak ktoś ma coś mądrego do powiedzenia to zaraz pisior albo troll. Więc powiem ci że jesteś albo fanatykiem bez zdolności myślenia albo ktoś ci za to płaci

      • 8 2

    • POstbolszewizn wychodzi z filcakow lecz sie chlopie na nogi bo na glowe za pozno

      • 5 1

  • Władza?

    Na obecne władze nie ma co liczyć mają ważniejsze sprawy Takie jak wolne miasto utrzymanie władzy przez dziedzinie najlepiej co tam zwykły plebs .Znam historię i jak Polacy w nim skończyli .

    • 10 0

  • Kanały burzowe (3)

    Niestety ale Gdańsk stał się miastem bardziej zabudowanym.
    Kiedyś miał strukturę większej wsi, z bardzo rozlaną i mało intensywną zabudową o małej gęstości i wielkimi połaciami zielonych "trawników". Dodając do tego budowę geologiczną miasta na górnym i dolnym tarasie jest jasną obecna sytuacja zalewania.
    Gdańsk pod tym względem powinien uczyć się od podobnych miast nadmorskich, np. w Afryce na wybrzeżu Morza Sródziemnego, które stosują duże otwarte kanały burzowe odprowadzające wodę po deszczach, która spływa okresowo w uadi (dolinach okresowych rzek i potoków) do morza.

    • 10 2

    • Gdańsk dalej jest bardzo rozlany

      • 0 0

    • To w afryce też tyle pada???? (1)

      • 0 0

      • W Republice Południowej Afryki wiał silny wiatr i wystąpiły intensywne opady deszczu, które spowodowały powodzie błyskawiczne. Spadł też grad.

        • 0 0

  • Współczesny człowiek to beton-sapiens

    • 12 1

  • Widać, że autor praktycznie nie odnosi się do tego co zostało zrobione przez ostatnie 20 lat (1)

    Dlatego wygląda to jak hejt na zamówienie, a nie merytoryczny artykuł.

    Ps nie wystarczy podać kilku niezrozumiałych dla większości słów by być ekspertem

    • 8 14

    • Normalny to ty nie jesteś.

      W dodatku chyba jesteś ślepy i głuchy.

      • 3 3

  • czyli Adamowicz

    był kiepskim gospodarzem - dbał tylko o interes swój i swoich "koleżków" - zabetonowany Gdańsk skutkuje zalewaniem i mieszkaniami których, razem z małżonka, nie mógł sie doliczyć - a teraz mamy siłą oderwaną od pługa Dulkiewicz :( - spod deszczu pod rynnę - nomen omen

    • 18 4

  • Jescze jeden nowy dom ? zmieści się

    Każdy skrawek ziemi w gdańsku jest betonowany i zabudowany . Pazerność urzędników miejskich doprowadziła do takiej sytuacji .

    • 9 2

  • Można - można (2)

    Może nowe wybory i wymiana łącznie z niedouczonym historycznie zastępca

    • 6 4

    • Ciekawe... (1)

      jak przepytywałeś swojego kandydata na radnego w tej kwestii ? (Może pochwal się kogo? i co? usłyszałeś w odpowiedzi.).

      • 0 2

      • Lepiej się pochwal

        Na kogo Ty głosowałeś!

        • 0 1

  • Wiedza w niełasce

    Walka z przyrodą zawsze będzie przegrana. Mając od 115 lat uczelnie gdzie kształciło się między innymi hydrospecjalistów i architektów to Włodarze Gdańska udają Greka! Nie dają kompleksowych zadań dla specjalistów w danej dziedzinie aby interdyscyplinarne zespoły wskazały możliwości ich realizacji z wykorzystaniem dzisiejszej wiedzy i technik oraz technologii wykonania i eksploatacji. Jako mieszkańcy dostrzegamy i doświadczamy poważne braki dalekowzrocznego planowania i konsekwentnego realizowania inwestycji infrastrukturalnych i zagospodarowania miasta oraz jego okolic wystawiają sobie cenzurkę ignorantów.
    Ciekawe że Krzyżacy jako lud napływowy to700 lat temu zaobserwowali wiele zjawisk i dostosowywali swoim działaniem spływ wody i jej gromadzenie, posadowienie wielkich budowli, regulację koryta Wisły i Raduni bez dyplomów ale planowali, budowali, utrzymywali i rozbudowywali na tamte czasy Gdańsk aby był zdatny do mieszkania i przetrwania najazdy , podboje i działania natury. Część z tych rzeczy służy nam do dziś a co nasze pokolenia zbudowały i zbudują co przetrwa tyle lat???

    • 12 3

  • D jak Dulkiewicz albo Deweloperzy

    Dramat

    • 15 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane