• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie tacy pośrednicy źli (jak ich malują)

Jerzy Oleszczuk, rzecznik dyscyplinarny SPPON
22 lutego 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 10:52 (22 lutego 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Wielka fuzja na rynku nieruchomości

- Pośrednik to zawód jak każdy inny. Gromadzi zarówno ludzi uczciwych, pracujących rzetelnie i przestrzegających zasad etyki i standardów zawodowych, jak i takich, którym pieniądze przesłaniają etykę, uczciwość i honor - pisze Jerzy Oleszczuk, rzecznik dyscyplinarny Stowarzyszenia Pośredników Pomorskich w Obrocie Nieruchomościami w odpowiedzi na artykuł naszego czytelnika opublikowany dwa dni temu.



Nasz czytelnik, zajmujący się zawodowo pośrednictwem w handlu nieruchomościami, krytykuje praktyki, z którymi - jak pisze - spotyka się na co dzień w swojej pracy zawodowej.

Artykuł wywołał ogromny odzew: zarówno ze strony klientów pośredników, jak i ich samych. Zgodnie z prawidłami debaty publicznej publikujemy dziś tekst Jerzego Oleszczuka, w którym broni on dobrego imienia rzetelnych pośredników.

Jerzy Oleszczuk Jerzy Oleszczuk
Z dużym zainteresowaniem przeczytałem tekst zamieszczony w portalu trojmiasto.pl zatytułowany "Gorzkie słowa o pośrednikach handlu nieruchomościami".

Jako członek Stowarzyszenia Pośredników Pomorskich w Obrocie Nieruchomościami (SPPON), wieloletni Rzecznik Dyscyplinarny Stowarzyszenia oraz pośrednik z 17-letnim stażem pracy w tym zawodzie mam również swoje obserwacje i opinie, i nie mogę pozostawić go bez komentarza.

Pośrednik to zawód jak każdy inny. Gromadzi zarówno ludzi uczciwych, pracujących rzetelnie i przestrzegających zasad etyki i standardów zawodowych, jak i takich, którym pieniądze przesłaniają etykę, uczciwość i honor. Tak dzieje się w każdym z zawodów. Ale każdy pośrednik ma obowiązek stosować się do kodeksu etyki i standardów zawodowych oraz przestrzegać wymogi prawa.

Każdy z nas pośredników posiada klientów związanych z biurem od wielu lat, których obsługujemy znając czasami ich największe rodzinne tajemnice. Wracają do nas z problemami swoimi, swoich dzieci czy wnuków. To nas cieszy i nadaje sens temu co robimy. Niestety obraz nie zawsze jest taki sielankowy i na rynku roi się od hochsztaplerów, naciągaczy czy po prostu oszustów podających się za pośredników.

Klient widząc szyld "nieruchomości" wchodzi często do biura, gdzie głównym tematem rozmowy jest niestety stawka prowizji. Często godzi się na obsługę przez ludzi niekompetentnych, ignorantów, których wybrał na podstawie wysokości prowizji. Nie zdaje sobie sprawy, że podpisując umowę pośrednictwa powierza swój dorobek, nieraz całego życia, często osobie przypadkowej. Tu samo wrażenie nie wystarczy. Należy sprawdzić licencję zawodową, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej czy przynależność do stowarzyszeń czy organizacji zawodowych. Niestety, często sami klienci traktują nas głównie jako dawców adresów, uważając, że adres jest najważniejszy.

Do naszego Stowarzyszenia wpływają skargi klientów na pośredników. Duża część to pretensje uzasadnione i wtedy wyciągamy konsekwencje, kierujemy sprawy do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. Są przypadki nagan, upomnień, zawieszania licencji czy nawet zabierania licencji. Część skarg jest też nieuzasadniona, gdy klient rości sobie prawo do wyceny pracy pośrednika i mimo wcześniejszej umowy zmienia jej ustalenia jednostronnie.

Pośrednicy nieruchomości pracują na całym świecie. Są kraje, gdzie klient nie wyobraża sobie transakcji na rynku nieruchomości bez udziału pośrednika. W Polsce sporo wody jeszcze upłynie zanim wszyscy będą się leczyć u lekarzy, a nie znachorów czy cudotwórców.

Pomimo wieloletniej praktyki nigdy nie pozwoliłbym sobie na publiczne udzielanie rad, dlatego dziwię się, że "kolega po fachu" ma taką łatwość wyrażania opinii i wyciągania wniosków. Niestety świadczy to o jego niedojrzałości. Jeżeli zdobędzie (tak - zdobędzie, bo to ciężka harówka) licencje pośrednika, to zobaczy on, że to ciężki i odpowiedzialny zawód.

W krytycznym artykule są również uwagi trafne i słuszne.

Dlatego też w interesie nas wszystkich pośredników dla osób zainteresowanych działalnością pośrednika podaję adres internetowy Stowarzyszenia Pośredników Pomorskich w Obrocie Nieruchomościami

Bardzo prosimy wszystkich zainteresowanych o kontakt z naszym Stowarzyszeniem. Udzielimy wszystkim szczegółowej informacji oraz pomożemy w problemach.

Wszystkim klientom biur nieruchomości, życzę dobrego wyboru i zadowolenia ze współpracy z biurami nieruchomości.
Jerzy Oleszczuk, rzecznik dyscyplinarny SPPON

Opinie (118) 5 zablokowanych

  • a co robia klienci (1)

    Klienci sami nie wiedzą czego chcą i zawracają głowę wszystkim i osobom prywatnym i biurom - nie znają słowa przepraszam czy dziękuję np za otrzymanego e maila od pośrednika - może powinni płacić np 10zł za oglądanie mieszkania

    • 0 0

    • a co maja latać i błagać? Polecam popracować w handlu. Coś się łaskawej Pani *******.

      • 0 0

  • drodzu "klienci" (1)

    jak was nie stać na pośrednika, to po co się z nim zadajcie? Jak idziecie do biura, sklepu, mechanika to wiecie, że będziecie płacić. Nikt nie pozostawia was w błogiej niepewności jakiej wysokości będzie prowizja. Podpisujecie co wam podsumą -później lamenty, że telekomunikacja czy inny operator postąpił nie fair, po co to podpisujecie? Mądry Polak po szkodzie, czy może myśli że co tam, jakoś to będzie. Nie jesteśmy zamożnym społeczeństwem, historia nauczyła nas kombinowania i samodzielności, do Europy cały czas lata świetlne...radźcie sobie sami, trzymajcie tradycję i...powodzenia eksperci od wszystkiego.

    • 0 0

    • Droga Pani

      Kiedy idę do biura, sklepu, mechanika to wiem, że będę płacić. Ale wiem, ze usługa zostanie wykonana. Płacę, za to, że samochód będzie naprawiony a nie naprawiany (nie widomo ile i jak...). I na tym polega różnica.

      • 0 0

  • z przyjemnością zostane klientka Pna Oleszczuka

    nie pluje bezinteresownie jadem, pewnie nie podpisuje umów z byle kim, byle jak i byle gdzie, ma odwagę pokazać swe oblicze - pewnie nie ma się czego wstydzić. Aha, jako doświadczona i świadoma klientka odradzam duże biura, które działają jak (bez urazy, bo w spożywce się sprawdza) Biedronka towaru dużo, ale mało zachodu aby go sprzedać, grunt że taniej.

    • 0 0

  • złodziejskie stawki po 2,5 % 3% od strony tj od 5,6% od transakcji

    ludzie krytykują notariuszy za swoje stawki, zaś pośrednik kroi wielokrotnie więcęj i za nic nie odpowiada, a notariusz za wszystko i jeszcze ma górną granicę poza którą nie może się wychylic a pośrednika stała, u notariusz czym wyższa wartośc tym stawka maleję u pośrednika inaczej - liniowo to sakandal

    • 0 0

  • a jednak żli

    Mają kodeks etyki a się go ni trzymają, jak jest ciekawa oferta to sami ją przechwycają i oferują później z wielokrotnym zyskiem. Znowu jakiś skandal.
    Ostatnio byłam u notariusza i zwrócił mi on uwagę że działka nie ma dojazdu-drogi zaś pośrednik poczerwieniał bo cały czas mówił że wszystko sprawdził nawet nie był księg wieczystych sprawdzi
    , a prowizję wziął przy umiowie przedwstępnej i ni chce jej oddac???????

    • 0 0

  • 200, zł za pośrednictwo a nie 10 tyś

    Skandlaicznie wysokie stawki zerooooo odpowiedzialności, za nic

    • 0 0

  • Chciał mnie oszukac!!!!!! (1)

    Znany trójmiejski pośrednik też mówił że wszystko OK tylko bogu dzięki notariusz mi zwrócił uwagę choC nie musiał, że przez moją działkę , którą miałam kupic planowana jest droga S6 to jakaś kpina z tymi pośrednikami

    • 0 0

    • po imieniu, jeśli pieszesz prawdę to "wal"

      uchronisz innych...

      • 0 0

  • ZA WYKONANĄ PRACĘ NALEŻY ZAPŁACIĆ? (2)

    Jest chyba bezsporne, że wykonana praca powinna być wynagrodzona. W Polsce, dyskusja o poziomie wynagrodzenia, w każdej sferze gospodarki od budżetówki po duże firmy korporacyjne, będzie się jeszcze długo toczyła i nie doprowadzi do pełnego zadowolenia wszystkich. W zawodzie pośrednika, o czym nikt nie wspomina, duży udział ma ryzyko zawodowe, wynagrodzenie jest zależne od stanu rynku. I gdyby chcieć obiektywnie spojrzeć na dokonania pośredników, ich pazerność o czym niemal każdy klient mówi, niech spojrzy na poziom ryzyka tego zawodu właśnie. Nieliczni, szanowni klienci, zdają sobie sprawę, jaki to zawód, jaki stres za soba niesie, ile wymaga zaangażowania, aby osiągnąć zadowalające dochody. I nie mówimy tu o paru tuzach tego rynku, 'specjalistów' od hektarowych działek czy kamienic w Sopocie, mówimy o ludziach tego zawodu, którzy chcieliby godnie żyć, wykonując naprawdę trudny zawód. Oczywiście jest dużo nieuków, chcących jak najszybciej 'zamknąć' transakcję i zapomnieć. Nie do nich należy jednak rynek nieruchomości, zostaną profesjonalne biura, jednoosobowe działalności bazujące na wiedzy i rzetelności. Pamiętajmy, że rynek nieruchomości staje się tak samo 'normalny', jak każdy inny. Tu też obowiązują typowe reguły weryfikacji, oceny profesjonalizmu, budowania pozycji rynkowej. Dopiero wówczas klienci docenią naszą pracę. Cwaniaków w naszej branży już nie będzie. A kiedy to nastąpi? Nie szybko, niestety.

    • 0 0

    • jakie ryzyko (1)

      ryzykują Pana klenci swoimi pieniędzmi, i notariusz całym swoim majątkiem a pośrednik czym ryzykuje, że skojarzył kupującego ze sprzedającym. Nie bądźcie śmieszni?????

      • 0 0

      • Szanowny Panie, Pośrednik (tak jak notariusz) ma obowiązek być ubezpieczonym od odpowiedzialności cywilnej za wykonywane czynności. Nie chcę dawać Panu wykładu z prawa, ale odsyłam do ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 z późniejszymi zm. art.183 ust. 3. Innymi słowy jeśli pośrednik naraził kogoś na szkody w wyniku wykonywanych czynności podlega roszczeniu o odszkodowanie zgodnie z KPC. Pozdrawiam normalnych ludzi, którzy nie plują jadem tylko zadają pytania.

        • 0 0

  • Nie wszyscy pośrednicy są niekompetentni !!!!

    Jestem Pośrednikiem, pracuje na rynku nieruchomości od 10 lat, w swojej wieloletniej praktyce spotkałam się z wieloma nieuczciwymi klientami, którzy dla pozyskania adresu, dokładnej lokalizacji nieruchomości posługiwali się fałszywymi danymi osobowymi, podstawiali osoby trzecie do podpisywania umów pośrednictwa – w celu wyłudzania informacji. Drodzy Państwo skoro zawód pośrednika nie jest Wam potrzebny wystarczy nie korzystać z usług biur nieruchomości. Nie kto inny jak właściciele zgłaszają swoje nieruchomości w dwudziestu biurach, dziwiąc się później że ich oferta jest niewłaściwie ogłaszana, prezentowana, w różnych cenach, metrażach itp. Często klienci kupujący zgłaszają chęć nabycia nieruchomości w piętnastu biurach ( z reguły nawet nie potrafią wymienić ich z nazwy) co skutkuje dublowaniem ofert, które wybierają do oglądania i ogólnym zamieszaniem. Nierzadko klienci w swoim wyborze kierują się wyłącznie wysokością prowizji a nie licencją, doświadczeniem, praktyką, przynależnością do stowarzyszeń zawodowych, czy ubezpieczeniem od odpowiedzialności zawodowej pośrednika. W każdej grupie zawodowej można napotkać na brak profesjonalizmu i kompetencji, aby się przed tym ustrzec dokonujcie Państwo lepszych wyborów ! Korzystajcie Państwo z usług biur działających długo na rynku, zatrudniających wielu pośredników, mających wieloletnie doświadczenie w obrocie nieruchomościami. Pozdrawiam serdecznie!

    • 0 0

  • Do wszystkich super zorientowanych (2)

    bijecie pianę - po co mi pośrednik - spoko jestes kumaty to sobie poradzisz ale 90% osób kupujących nie ma bladego pojęcia że może wtopić 10x więcej niż prowizja pośrednika. obejrzeć mieszkanie i stwierdzić że wygląda pięknie to nie wszystko, mało kto wie ile numerów może się kryć przy każdej tranzakcji. Pośrednik pomoże uniknąć wtopy a gdyby taki gallux wtopił 20 tysi na umowie przedwstępnej to by inaczej spiewał. Posrednik ma wielka odpowiedzialność i kupę roboty przy doprowadzeniu sprawy do finału ale o tym mało kto wie. Dziwię się że nikt nie porusza kwestii ile kosztuje usługa notariusza...
    Życzę powodzenia kupującym bez pomocy pośredników

    • 0 0

    • bzdury (1)

      Jaka odpowiedzialnoś pośrednika jaka, za co, to jakaś kpina, to notariusz za wszystko odpowiada, a prowizja jego wielokrotnie mniejsza (od 0,5 %do 1%) tylko przez to, że jest zmuszony pobierac podatki, opłaty sądowe to ludzie myślą, że to wszystko dla niego

      • 0 0

      • Ponownie, odsyłam do Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dn. 21 sierpnia 1997 art. 181 ust.3. Pośrednik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu za wykonywane czynności. Jeśli ktoś nie wie co to oznacza proszę się dowiedzieć a nie z wściekłością dowodzić swojej ignorancji. Ktoś kiedyś powiedział: nie grzechem jest urodzić się głupim, grzechem jest takim umrzeć". Pozdrawiam

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane