Fakty i opinie

Nietypowe Budowle Trójmiasta. Dawna baza paliw w Kiełpinku

Ze względu na swój stan i lokalizację zbiorniki zapewne nigdy nie będą wykorzystywane do przechowywania paliwa.

W cyklu Nietypowe Budowle Trójmiasta wyjaśniamy historię i przeznaczenie dziwnych budowli znajdujących się w naszym otoczeniu. W poprzednim odcinku wyjaśniliśmy, że magazyn u wejścia do gdańskiego portu jest wielką chłodnią żywności. Dzisiaj wspominamy o dawnej bazie paliw ukrytej w lesie nieopodal przystanku PKM KiełpinekMapka. W następnym odcinku opowiemy o, nazywanej także wieżą suszenia węży, budowli w Nowym PorcieMapka.Jak dobrze znasz różne dzielnice Trójmiasta?

znam Trójmiasto dość dobrze 33%
znam większość, najmniej dzielnice na obrzeżach 36%
znam tylko okolice mojego miejsca zamieszkania 13%
nie miałem okazji poznać zbyt wielu dzielnic 11%
nie znam wielu miejsc i mnie to nie obchodzi 7%
zakończona Łącznie głosów: 834
Zbiorniki zatopione w leśnej zieleni budzą ciekawość wielu mieszkańców Gdańska, którzy znają ich lokalizację. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców Kiełpinka, którzy w okolicach przystanku kolejowego PKM Kiełpinek mają okazję biegać czy spacerować. Kiedyś stalowe instalacje służyły do magazynowania i przeładunku paliwa.

Swoimi wspomnieniami podzielił się nasz czytelnik, pan Tomasz.

- Mój ojciec pracował w CPN-ie Gdańsk jako kierowca zawodowy. Od końcówki lat 70, do początku lat 90. wielokrotnie zabierał z tej bazy paliwo cysterną. Kupowały je stamtąd także prywatne firmy i zabierały cysternami. Ojciec słyszał, że baza powstała już po II Wojnie Światowej - przywołuje wspomnienia z dzieciństwa nasz czytelnik. - Była tam bocznica kolejowa dla pociągów, które przywoziły paliwa oraz magazyn z rampą, gdzie kierowcy mogli kupować oleje samochodowe albo produkty smarne. A dla kierowców cystern było pomieszczenie socjalne, gdzie mogli oni zjeść kanapkę czy wypić kawę. Wszystkiego pilnowała straż przemysłowa.

Kolejowe zabytki trafiły do muzeumDziałanie bazy w ramach CPN Gdańsk potwierdzają przedstawiciele obecnego właściciela terenu - PKN Orlen.

- Według naszej wiedzy obiekt ma swoją długą historię jako obiekt wojskowy, a potem funkcjonował jako część CPN Oddział Gdańsk Kiełpinek pod nazwą Zakład Produktów Naftowych N 34 Gdańsk - informuje biuro prasowe PKN Orlen. - Nie był przez koncern wykorzystywany do własnej działalności biznesowej czy logistycznej niemal od momentu połączenia CPNu i Petrochemii Płock [miało to miejsce w maju 1998 roku - red.].

Zobacz inne Nietypowe Budowle TrójmiastaWłaściciel dzierżawił obiekt przez kilka lat firmom zewnętrznym, które na tym terenie prowadziły działalność handlową i usługową.

- Najciekawsze elementy historyczne, które się tam zachowały to wagony oraz tabor kolejowy, które służyły do transportu paliwa. W 2013 roku zostały one przekazane za pośrednictwem Fundacji Orlen do muzeum kolejnictwa - informuje biuro prasowe koncernu.
Lokomotywa spalinowa z bazy w Kiełpinku znajduje się na liście taboru Klubu Sympatyków Kolejnictwa z Wrocławia.

PrzyszłośćObecnie na terenie dawnej bazy nie jest prowadzona żadna działalność, a przyszłość terenu jest przedmiotem analiz. Na początku 2018 roku PKN Orlen teren o powierzchni 72,6 ha próbował sprzedać. Cena wywoławcza wynosiła wówczas 10,4 mln. zł.

Teren wydaje się być atrakcyjny pod zabudowę mieszkaniową, ale warto przy tym nadmienić, że Miasto Gdańsk nie uchwaliło miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, gdzie znajduje się dawna baza. Z obszarem tym sąsiadują tereny kolejowe (linia Pomorskiej Kolei Metropolitarnej) oraz lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Opinie (63) ponad 10 zablokowanych

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Nietypowe Budowle Trójmiasta. Dawna baza paliw

  Za blisko obwodnicy na atrakcyjne mieszkania. Za bardzo ją słychać. (1)

  Obwodnica, samoloty, PKM i czasami smród z Szadółek.

  • 5 1

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Nietypowe Budowle Trójmiasta. Dawna baza paliw

   W sam raz na cenę nie 10 tys za metr :)

   • 3 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Nietypowe Budowle Trójmiasta. Dawna baza paliw

  Postawic pomnik Kaczynskiemu a na glowie zamontowac radiolatarnie do systemu ILS najnowszej generacji,takiej co bakowalo w Smolensku.

  • 5 4

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Nietypowe Budowle Trójmiasta. Dawna baza paliw

  to teren nie eksploatowany od 30 lat (1)

  Orlen zastanawia sie bardzo bardzo dlugo , a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o......

  • 1 3

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Nietypowe Budowle Trójmiasta. Dawna baza paliw

   to nie teren Orlenu

   • 0 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Nietypowe Budowle Trójmiasta. Dawna baza paliw

  po tresci wnosze ze autor/ka nie zapoznali sie dokladnie z tematem (1)

  to teren wojska , do końca istnienia jednostki wojskowej na Słowackiego codziennie jeździły tam auta na wymianę służby wartowniczej z CPN niewiele miały wspólnego .dodam ze do 2000 roku na planie miasta i okolic nie byl widoczny wiadukt i dojazd do bazy paliw ......zdziwko i to nie sa stare zbiorniki i nie jest to DAWNA baza paliw skoro do dzisiaj WP płaci za ochronę i utrzymuje plot w stanie nienagannym

  • 4 1

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Nietypowe Budowle Trójmiasta. Dawna baza paliw

   To miejsce dobrze znane mieszkańcom okolic i każdy wiedział, że to wojskowe mienie

   • 0 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Nietypowe Budowle Trójmiasta. Dawna baza paliw

  Ach pomieszkałoby się

  Oczami wyobraźni widzę siebie w swoim własnym (co prawda z bankiem w księdze wieczystej) luksusowym apartamencie. Nie w jakieś 12m klitce, a prawdziwym apartamencie 20m z osobną łazienką, wygodną kuchnio-sypialnio-przedpokojo-pokojem dziennym.
  Na 16 piętrze, z pięknym widokiem na blok na przeciwko.
  Doskonale skomunikowanym pod warunkiem że posiada się samochód i lubi się stać w korkach (mam już obowiązkowe miejsce na parkingu podziemnym, które podnajmuję sąsiadowi co ma dwa auta, ale kiedyś sobie kupię własne).

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.