• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe narzędzie do planowania wydatków na drogi i komunikację

Maciej Korolczuk
14 lutego 2024, godz. 15:15 
Opinie (65)
Z badań wyłączony jest Gdańsk, bo tu podobne badania - ale w nieco mniejszej skali - przeprowadzono w 2022 roku. Ich wyniki zostaną dołączone do tegorocznych badań w ramach Pomorskich Badań Ruchu. Z badań wyłączony jest Gdańsk, bo tu podobne badania - ale w nieco mniejszej skali - przeprowadzono w 2022 roku. Ich wyniki zostaną dołączone do tegorocznych badań w ramach Pomorskich Badań Ruchu.

W przyszłym roku Urząd Marszałkowski i pomorskie gminy mają mieć do dyspozycji nowe narzędzie do planowania wydatków przeznaczanych na budowę dróg i nakładów na transport zbiorowy. Ruszają bowiem prace nad powstaniem Pomorskiego Modelu Transportowego, których częścią będą Pomorskie Badania Ruchu. Ankiety na całym Pomorzu potrwają do jesieni, ale w Trójmieście obejmą tylko Sopot i Gdynię.



Inwestycje w drogi i transport publiczny w Trójmieście są planowane:

- W ramach Pomorskich Badań Ruchu 2024 będą przeprowadzone badania natężenia ruchu drogowego, pomiar liczby pasażerów w regionalnym transporcie kolejowym i autobusowym, badanie ruchu tranzytowego odbywającego się przez obszar województwa oraz badanie zachowań transportowych mieszkańców. W sezonie letnim planowane jest również przeprowadzenie badań ruchu turystycznego w obszarach, w których ruch ten jest szczególnie odczuwalny - wyjaśnia Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

W Trójmieście badania tylko w Sopocie i Gdyni



Z racji tego, że w 2022 roku przeprowadzono Gdańskie Badania Ruchu, z projektu wyłączono miasto Gdańsk, a ankieterzy pojawią się w Trójmieście tylko w Sopocie i Gdyni. Uzyskane przed dwoma laty wyniki z Gdańska zostaną dołączone do zebranych danych z pozostałych gmin i powiatów.

Gdańskie Badania Ruchu: Rzadziej korzystamy z komunikacji miejskiej i rowerów Gdańskie Badania Ruchu: Rzadziej korzystamy z komunikacji miejskiej i rowerów

W sumie badanie ma objąć ok. 20 tys. wywiadów z mieszkańcami i turystami. Wyposażeni w tablety, laptopy i specjalne identyfikatory ankieterzy będą pytać o nasze zachowania transportowe, ale też badać przepływ aut, samochodów ciężarowych i potoków pasażerskich na liniach kolejowych i autobusowych.

Ankieterzy w tym roku odwiedzą wybrane gospodarstwa domowe w Sopocie i Gdyni. Ankieterzy w tym roku odwiedzą wybrane gospodarstwa domowe w Sopocie i Gdyni.

Wyniki pozwolą lepiej planować inwestycje



Zebrane wyniki zostaną uzupełnione o pozyskane dane z logowania telefonów komórkowych czy systemu Tristar. Po opracowaniu dane utworzą Pomorski Model Transportowy, który będzie narzędziem w rękach urzędników do planowania i zarządzania inwestycjami w drogi i transport publiczny.

- Tegoroczny budżet naszego województwa wynosi 2,2 mld zł - tłumaczy Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Połowa budżetu to wydatki na transport publiczny i inwestycje drogowe. Potrzebujemy instrumentu, dzięki któremu w sposób racjonalny będziemy planować wydatki, ale też by na podstawie takiego badania wiedzieć i tłumaczyć, dlaczego dane połączenie wygląda tak, a nie inaczej. Mówiąc w skrócie: by efektywniej dysponować i zarządzać strumieniem pieniędzy, by zaspokajać potrzeby transportowe mieszkańców i turystów.
Jak wynika z przyjętego harmonogramu badań ankieterzy w Sopocie i Gdyni pojawią się w drugiej połowie roku. Jak wynika z przyjętego harmonogramu badań ankieterzy w Sopocie i Gdyni pojawią się w drugiej połowie roku.
Poza badaniami ankietowymi wśród mieszkańców i badaniami ruchu na drogach (m.in. z użyciem kamer i systemu do odczytu tablic rejestracyjnych) o to, w jaki sposób poruszają się po województwie, zapytani zostaną także turyści.

Badania zaplanowano na okres wakacyjny, ale odbędą się one na plażach i deptakach poza Trójmiastem, m.in.: na Helu, w Stegnie, Krynicy Morskiej, Władysławowie czy Łebie.

Badanie jest współfinansowane ze środków unijnych. Jego koszt to 5,7 mln zł. Wykonawcą badań będzie konsorcjum: sopocka spółka PBS (lider) oraz Via Vistula z Krakowa i Rubika z Gdańska.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (65)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane