Fakty i opinie

stat

Nowe wejście na plażę w Sopocie

Nowe przejście przez wydmy prowadzące na sopocką plażę.
Nowe przejście przez wydmy prowadzące na sopocką plażę. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

W Sopocie, niedaleko baru Przystań, powstało nowe przejście zobacz na mapie Sopotu przez wydmy prowadzące na plażę. Zdziwiło to naszych czytelników, w końcu wydmy znajdują się pod ochroną. Sprawdziliśmy więc, dlaczego je wybudowano i czy stało się to w zgodzie z przepisami.Czy miasto powinno się zgadzać na tworzenie nowych przejść przez wydmy?

tak, to ułatwia życie turystom 32%
tylko w uzasadnionych wypadkach, gdy sprawa dotyczy np. hotelu 23%
nie, wydmy są pod ochroną i nie po to wprowadzono te przepisy, aby je naginać dla właścicieli hoteli czy knajp 45%
zakończona Łącznie głosów: 1005
Od wielu lat w Sopocie na plażę wejść można było 45 różnymi przejściami. W zeszłym roku jedno z nich zamknięto. Nic w przyrodzie jednak nie ginie - na początku tego sezonu pojawiło się kolejne.

- O możliwość stworzenia tego wejścia na plażę zwróciła się firma Gambit, do której należy też Hotel Bursztyn. Chciała ona zapewnić swoim klientom bezpośredni dostęp do plaży, którą zresztą w tym właśnie miejscu dzierżawi od miasta - mówi Marcin Wargin, dyrektor MOSiR w Sopocie.

Władze miasta wstępnie zgodziły się, był to jednak dopiero początek drogi. Aby przejście przez wydmy mogło powstać, konieczna była najpierw zmiana miejscowych planów zagospodarowania, na którą zgodziła się Rada Miasta, a później pozwolenie musiał wydać także Urząd Morski w Gdyni.

Dopiero kiedy te formalności zostały spełnione, przejście powstało. Co ciekawe, aby nie burzyć istniejącej już numeracji wejść na plażę, nadano mu numer 32A.

W Sopocie plaże ciągną się wzdłuż linii brzegowej przez około 4 km. Połowa z nich jest obecnie dzierżawiona od miasta. Duże podmioty, takie jak właśnie hotele, niejako z urzędu dzierżawią te plaże, które z nimi sąsiadują. Na dzierżawę innych części plaży przeprowadzane są przetargi, z których korzystają głównie firmy serwujące gastronomię.

Standardowa stawka za dzierżawę od miasta plaży (opłatę wnosi się przez cały rok) to ok. 3 gr o metra kwadratowego. Warto jednak pamiętać, że jeżeli na plaży pojawia się np. mała gastronomia czy zamknięte ogródki, to w czasie, gdy znajdują się one na piasku, opłata ta wzrasta nawet do 30 zł od metra kwadratowego. Dzierżawcy plaży zapewniają także porządek na tych jej częściach, które "wynajmują" od miasta.

Materiał archiwalny

Zobacz stary film z sopockiej plaży, na której w czasach PRL-u korzystano z wiklinowych koszów.

Opinie (87) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.