Fakty i opinie

Nowy cmentarz powstanie na wzgórzach

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańskie cmentarze będą powiększane

Cmentarz Srebrzysko powiększy się o 9 hektarów, na których pomieści się ok. 8 tys. nowych miejsc grzebalnych. To niezbędne, aby w mieście nie zabrakło miejsca na pochówki. Groby będą w znacznej mierze położone na wzgórzach. W lesie, gdzie powstanie cmentarz, znaleziono betonowy krzyż, który nie jest umieszczony na żadnej mapie.Czy cmentarz zlokalizowany na stromych zboczach wzgórz morenowych to dobre rozwiązanie?

tak, te tereny i tak byłyby niemożliwe do zabudowy 21%
tak, pod warunkiem dobrze utrzymanych i wygodnych schodów i alejek 30%
nie, wiele osób starszych będzie miało problem z dotarciem na nagrobki bliskich 21%
nie, takie tereny powinny zostać zagospodarowane w inny sposób 28%
zakończona Łącznie głosów: 1126
Gdańsk w trybie pilnym poszukuje miejsc na rozbudowę istniejących cmentarzy. Powód: brak miejsc pod nowe pochówki na istniejących nekropoliach. Szacuje się, że miejsc na istniejących cmentarzach wystarczy tylko do 2018-19 r.

Strategiczną rezerwą z szacowanych niezbędnych 12,60 - 19 hektarów terenu pod nowe pochówki, jest utworzenie 9-hektarowego cmentarza "Srebrzysko II", na terenach bezpośrednio sąsiadujących z istniejącą nekropolią.

Ten cmentarz musi powstać, bo dodatkowej tak dużej rezerwy przy innych nekropoliach nie ma, a z pomysłu budowy nowego obiektu się wycofano (pod uwagę brano m.in. nowy cmentarz w Złotej Karczmie)

Czytaj też: Cmentarz zamiast kolonii domków?

Nowy cmentarz na Srebrzysku zajmie obszar od zbiornika retencyjnego przy Trasie Słowackiego zobacz na mapie Gdańskado ul. Ogrodowej zobacz na mapie Gdańska (część A) oraz obszar w rozwidleniu ul. Ogrodowej i Srebrniki zobacz na mapie Gdańska (część B). Sama ul. Ogrodowa pozostanie w istniejącym miejscu i będzie dzieliła nowy cmentarz na dwie części. Umowne podzielenie cmentarza na dwie części nie ma związku z harmonogramem jego tworzenia - to będzie etapem kolejnych ustaleń przed rozpoczęciem inwestycji.

- W części B [w rozwidleniu ulic - dop. red.] utworzenie cmentarza będzie wymagało likwidacji istniejących ogrodów. Ich właściciele posiadają umowy dzierżawy, zawierane przez BOM i GZNK, na czas określony (rok) z możliwością trzymiesięcznego wypowiedzenia - informuje Edyta Damszel-Turek, kierownik Zespołu Urbanistycznego Wrzeszcz, która opowiadała o miejskich planach na spotkaniu z Radą Dzielnicy Wrzeszcz Górny.

Ogródki (nie są zrzeszone w Polskim Związku Działkowców, zawartych jest 20 indywidualnych umów) będą istniały nawet po uchwaleniu planu zagospodarowania. Zostaną zlikwidowane dopiero w momencie rozpoczęcia budowy cmentarza.

O ile na terenie ogródków prace budowlane będą dość ograniczone, to już w innych miejscach niezbędne będą intensywne prace ziemne. Na znajdujących się tutaj stromych wzgórzach trzeba będzie wytyczyć alejki i miejsca grzebalne.

Zagadkowy krzyż znajdujący się na terenie przyszłego cmentarza.
Zagadkowy krzyż znajdujący się na terenie przyszłego cmentarza. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
Co ciekawe, na terenie B, w bliskiej odległości od budynków szpitala psychiatrycznego znajduje się krzyż zobacz na mapie Gdańska, który sugeruje, że dokonywano tutaj już wcześniej pochówków. Obecnie trwa sprawdzanie, kiedy został ustawiony i w jakim celu (nie ma na nim żadnej tablicy informacyjnej).

Wspomniane ukształtowanie terenu oraz własność gruntów (gminna i Skarbu Państwa) były, poza brakiem miejsc grzebalnych w Gdańsku, czynnikami determinującymi w największej mierze zmianę wizji rozwoju tej części miasta.

Dotychczas w studium dla tego terenu zapisywano dominującą funkcję zieleni miejskiej (w tym zawierają się też cmentarze) oraz mieszkaniowej. W planie zagospodarowania z 2008 r. na części A proponowano tereny zieleni urządzonej z możliwością organizacji imprez masowych, zaś na B - zabudowę mieszkaniowo-usługową, która miała być kontynuowana do blokowisk spółdzielni Morena.

Czytaj też: Artykuł z 2006 r.: Hiszpanie zbudują nową dzielnicę

Co ważne, w nowym projekcie planu, wyznaczona została strefa buforowa zieleni biegnąca wzdłuż trasy PKM-ki. Od zbiornika retencyjnego przy Słowackiego aż po ul. Ogrodową ma biec alejka spacerowa, która pozwoli na dojście do dwóch punktów widokowych.

Innego typu strefa buforowa, wyznaczona przepisami prawa, a nie kwestią estetyczną, obejmie 50-metrowy pas wokół cmentarza, wkraczając także na teren szpitala. Czy nie utrudni to jego dalszego funkcjonowania?

- Ta strefa dotyczy tylko zakazu lokalizacji nowej zabudowy mieszkaniowej oraz zakładów produkujących i przetwarzających żywność. Nie przeszkodzi ona jednak ewentualnej rozbudowie szpitala oraz realizacji nowych budynków szpitalnych - zapewnia Damszel-Turek.

Po lewej planowane miejsce pod parking, po prawej istniejący cmentarz Srebrzysko, w centralnej części widać zabudowania szpitala psychiatrycznego.
Po lewej planowane miejsce pod parking, po prawej istniejący cmentarz Srebrzysko, w centralnej części widać zabudowania szpitala psychiatrycznego. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
Bezpośrednio przy samym szpitalu zobacz na mapie Gdańska wyznaczony został parking. Tutaj też będzie znajdowało się główne wejście na cmentarz oraz wjazd dla pojazdów technicznych. Dodatkowe wejścia i wjazdy będą określane już na etapie projektu budowlanego cmentarza, co nastąpi po uchwaleniu planu.

Opinie (190) ponad 10 zablokowanych

 • Nie można jak w Gdyni?

  Zrobić cmentarz, gdzieś pod Gdańskiem, a nie praktycznie w centrum.

  • 262 58

 • Cudownie - cmentarzy nigdy nie za wiele.

  • 74 20

 • Chciałbym aby moje prochy rozsypać do morza.

  Niestety na to polskie prawo nie pozwala. Potem brakuje miejsc na pochówki.

  • 162 31

 • Zmarnowana przestrzeń rekreacyjna, i to w centrum miasta.

  Ludzie, kremujcie się! Nie bądźcie samolubni.

  • 256 53

 • Sopot musiałby się reklamować hasłem:

  "Wykąp się z przodkami"

  Jedź zobaczyć jak wygląda Ganges, tam też sypią prochy do wody...

  • 48 25

 • A nie lepiej gdzieś na obrzeżach miasta? Np. Rębiechowo?

  • 184 23

 • tam nie spalają szczątków "do końca"

  więc resztki kości itp pływają, ale hasło dobre :)

  • 37 0

 • Przy PKM,żeby był dobry dojazd na Fiesta del Muertos

  • 43 0

 • Już widzę, jak starsze babcie idą po tych górach. Ten cmentarz to wariactwo. W Złotej Karczmie wzdłuż obwodnicy był idealnie zlokalizowany, ale przecież ważniejsze są ogródki działkowe.

  • 131 28

 • Dobrze, że jest Trasa Słowackiego i dobry dojazd przez PKM na Fiesta del Muertos, jeden dzień w roku, gdy ludność "idzie na groby".

  • 48 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.