Tak szczegółowego planu zagospodarowania nie miał jeszcze żaden obszar w Gdańsku. Nowy dokument dla Kolonii Abegga we Wrzeszczu nie tylko pozwala na niewielką rozbudowę dawnych domków robotniczych, ale też precyzyjnie wskazuje sposób, w jaki można to zrobić.
Jaka funkcja powinna dominować na terenie Kolonii Abegga we Wrzeszczu?

Czytaj też: Kapitalista, który robotnikom domy stawiał
Teraz istnieje szansa, że się to zmieni, gdyż nowy projekt planu zagospodarowania zdecydowaną większość kolonii przeznacza na funkcję mieszkaniowo-usługową. Wyłącznie usługowa zostaje pierwsza linia zabudowy od al. Grunwaldzkiej, co jest podyktowane normami hałasu.
Jedna z istniejących przybudówek, mocno kontrastująca z historyczną zabudową. Po lewej widoczna pusta parcela, na której dopuszcza się nową zabudowę o formie zbliżonej do pozostałych domków Kolonii Abegga.
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
Jednocześnie na większości terenu pojawiła się możliwość legalnej, niewielkiej rozbudowy domów o drewnianą przybudówkę (np. pod malutki pokoik) oraz umiejscowienie w ogródku budynków gospodarczych, w tym np. garaży. Rozbudowy można dokonać też w wybranych budynkach (ograniczeniem jest przebieg ciepłociągu) pierwszej linii zabudowy - o ile będą to obiekty usługowe, czyli np. sklep.
Co ważne, nowe inwestycje muszą spełniać precyzyjne zapisy planu. Przybudówki mogą być wyłącznie z drewna z deskami w układzie pionowym, jedno- lub dwukondygnacyjne. Dopuszcza się zarówno brak okien, jak i okna rozlokowane symetrycznie względem środka.
Ponadto w planie wskazuje się kolor stolarki okiennej i drzwiowej, narzucona zostaje ochrona detali architektonicznych oraz materiały możliwe do użycia w budynkach. Należy oczywiście pamiętać, że każda inwestycja musi spełniać też wymogi konserwatorskie.
Budynki gospodarcze między zabudową - wariant z garażami.
fot. Koprowski/mat. BRG
Projekt planu dodatkowo dopuszcza zabudowę w istniejącym stylu kilku wolnych parceli oraz zabezpiecza teren pod plac rekreacyjny, którego brak szczególnie doskwiera mieszkańcom.
- Historyczne miejsce placu rekreacyjnego


W projekcie planu ustalono minimalne wyposażenie placu w formie ławek, koszy, latarni itp., a ponadto istnieje zalecenie, by odtworzyć np. kształtem piaskownicy czy ogrodzeniem obrysu budynków, które niegdyś tutaj stały.
Projekt planu zagospodarowania jest obecnie już po publicznym wyłożeniu. Publikujemy go pod treścią artykułu (rysunek projektu planu w PDF do pobrania także tutaj). Uwagi można zgłaszać pisemnie lub e-mailowo (wyłącznie z bezpiecznym podpisem elektronicznym) do Biura Rozwoju Gdańska w terminie do 13 sierpnia.