• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy wygląd przydomowych śmietników

Krzysztof Koprowski
31 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Przesuń aby
porównać

Schowane pod ziemią lub wewnątrz estetycznych altan - na terenie Gdańska przybywa nowych punktów gromadzenia odpadów, które poprawiają estetykę przestrzeni publicznej. Miasto dodatkowo wspiera finansowo wspólnoty mieszkaniowe w tym zakresie.



Jak wygląda punkt gromadzenia odpadów w miejscu twojego zamieszkania?

Po raz pierwszy na większą skalę tematem śmietników zajął się w 2015 roku Referat Estetyzacji (został później "wchłonięty" w struktury Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni).

Wówczas w 13 lokalizacjach na terenie miasta ustawiono nowe, estetyczne altany, które można było dowolnie rozbudowywać, dostawiając do nich kolejne moduły.

- Średni koszt altany śmietnikowej w ramach programu "Mebel gdański" w 2015 roku i 2016 roku (część lokalizacji wymagała dłuższych uzgodnień) wyniósł ok. 35 tys. zł. Altany te były jednak dostosowane do dwóch frakcji, więc obecnie koszt ten nie jest reprezentatywny - mówi Magdalena Dyba-Chenenaoui z Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.
Jedna z realizacji w ramach programu budowy altan śmietnkowych w 2015 r. (przy ul. Kilińskiego). Jedna z realizacji w ramach programu budowy altan śmietnkowych w 2015 r. (przy ul. Kilińskiego).
Obecnie program budowy altan nie jest już kontynuowany na zasadach z 2015 roku. Nie oznacza to jednak, że miasto całkowicie zrezygnowało z ich stawiania w porozumieniu ze wspólnotami.

W ramach programu "Wspólne podwórko" można pozyskać dofinansowanie na zagospodarowanie całego przyległego terenu do wspólnoty, w tym także na wykonanie nowego punktu gromadzenia odpadów.

- Organizacja punktu gromadzenia odpadów może mieć różną formę: utwardzonego terenu pod pojemniki i dojazdu do niego, altany, instalacji pojemników podziemnych oraz półpodziemnych lub przystosowanego pomieszczenia w przyziemiu budynków. Za każdym razem właściciele budynku zobowiązani są do zorganizowania PGO, muszą posiadać tytuł prawny do terenu oraz sfinansować jego przygotowanie - dodaje Dyba-Chenenaoui.
PGO w formie dużych kubłów przy ul. Dzianej na Głównym Mieście. PGO w formie dużych kubłów przy ul. Dzianej na Głównym Mieście.
Co ważne, nie wszędzie dozwolony jest montaż dowolnej wiaty śmietnikowej. Na terenach objętych ochroną konserwatorską musi być on uzgodniony z konserwatorem zabytków, a korzystając z gminnego programu zagospodarowania podwórek Głównego Miasta - także z Działem Rozwoju Przestrzeni Publicznej GZDiZ.

Miejsca

Opinie (91) 6 zablokowanych

  • Plusem dzierzawy podworek jest s

    Spożywanie alkoholu na wlasnym terenie bez mandatu

    • 2 0

  • Pięknie!

    To mi się podoba! Altany czyste, zamykane, aż miło popatrzeć. Nie mysimy się wstydzić przed turystami, a w Sopocie też by się przydała mała rewolucja!

    • 1 0

  • Nowy wygląd przydomowych śmietników

    Bardzo proszę o postawienie takiej wiaty śmietnikowej i rozdanie kluczy mieszkańcom przy skwerze na ulicy Partyzantów w dzielnicy Wrzeszcz Górny. Cóż z tego,że postawiono ławki i posadzono trochę roślin. Stoją tam kontenery z których odpady z pobliskich sklepów/mięsny, kwiaciarnia, piekarnia/ osoby bezdomne przerzucają i pożywiają się na pobliskich ławkach .Odór i obraz okropny.

    • 2 0

  • Tylko podziemne śmietniki dają szansę na czystość w około. Są estetyczne, zajmują na powierzchni mało miejsca. I będą służyć jako miejscowy szalet

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane