• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Obowiązkowe" ćwiczenia wojskowe? "Nie bierzemy nikogo na siłę"

Szymon Zięba
30 stycznia 2023, godz. 12:40 
Opinie (450)
Na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe wezwani mogą zostać cywile bez przeszkolenia. Na Pomorzu żołnierze zapewniają, że "na siłę" nikt nie zostanie wcielony. Zdjęcie ilustracyjne. Na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe wezwani mogą zostać cywile bez przeszkolenia. Na Pomorzu żołnierze zapewniają, że "na siłę" nikt nie zostanie wcielony. Zdjęcie ilustracyjne.

W całym kraju nawet 3 tys. osób, które nie miały wcześniej kontaktu z armią, może dostać wezwanie na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. W Trójmieście żołnierze podkreślają jednak, że "w kamasze" nikogo na siłę brać nie będą. - Będziemy rozmawiać i zapraszać, ale bez zmuszania - słyszymy w Ośrodku Zamiejscowym w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.Ćwiczenia wojskowe powinny być:

Przypomnijmy: lekarze, informatycy, kierowcy zawodowi, mechanicy, pielęgniarki - osoby wykonujące te zawody mogą otrzymać wezwanie na obowiązkowe ćwiczenia w wojsku, nawet jeżeli do tej pory nie miały nic wspólnego z armią.

Takie uprawnienia Wojskowym Centrom Rekrutacji (WCR) daje Ustawa o Obronie Ojczyzny.

Zgodnie z jej zapisami cywile mogą zostać wezwani na ćwiczenia:

  • jednodniowe,
  • krótkotrwałe - trwające nieprzerwanie do 30 dni,
  • długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni,
  • rotacyjne - trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.

Zgodnie z prawem takie ćwiczenia są obowiązkowe. W gdańskim ośrodku zamiejscowym CWCR usłyszeliśmy, że - w skali kraju - wezwania mogą trafić do w sumie 3 tys. osób.

Ile będzie ich w Trójmieście? Tego nie wiadomo.

Wezwania będą wysyłane, ale armia na siłę brać nie chce- Nie ma limitu na województwa. Limit jest ogólnopolski i wynika on z zapotrzebowania jednostek wojskowych. Te osoby [wcześniej nieprzeszkolone - dop. red.] będziemy zapraszać na ćwiczenia, uzgadniać z nimi możliwość wzięcia udziału w ćwiczeniach, a nie "wzywać" - mówi ppłk Paweł Górski z Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Strzelnice w TrójmieścieCzy taka "poproszona" osoba będzie mogła odmówić wojsku? Nasz rozmówca podkreśla, że na ćwiczenia "pójdą ci, którzy będą chcieli".

- Jeżeli ktoś powie, że ma zobowiązania, jakieś ważne sprawy, to my to bierzemy pod uwagę i nie będziemy nikogo na siłę ściągać - mówi ppłk Paweł Górski. - Będziemy się starali dogadywać - podsumowuje.

Lista chorób, z którymi do wojska nie biorąNa koniec warto zaznaczyć, że zgodnie z prawem niektóre choroby wykluczają nie tylko pobór do wojska, ale i wezwanie na ćwiczenia.

Pełną listę można znaleźć na sejmowej stronie.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (450)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane