• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Europejscy urzędnicy zdecydują o losie Obwodnicy Metropolitalnej

Maciej Naskręt
23 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Jednym z zadań Obwodnicy Metropolitalnej będzie odciążenie Obwodnicy Trójmiasta. Jednym z zadań Obwodnicy Metropolitalnej będzie odciążenie Obwodnicy Trójmiasta.

Budowa Obwodnicy Metropolitalnej nie ma szans na dofinansowanie z Unii Europejskiej. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury chce ją wybudować z udziałem kapitału prywatnego. Warunkiem jest uzyskanie opinii urzędników z Eurostatu, że inwestycja nie zostanie ujęta w długu publicznym Polski.



Czy uda się zbudować obwodnicę w formule PPP?

Wydawać mogłoby się, że korzystny dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wyrok w sprawie decyzji środowiskowej dla budowy Obwodnicy Metropolitalnej rozwiąże problemy związane z budową nowej drogi ekspresowej. Jednak centrala GDDKiA otwarcie przyznaje, że w obecnym rozdaniu środków unijnych nie ma szans na dofinansowanie tego przedsięwzięcia.

Istnieją dwa wyjścia z tej sytuacji:
  1. czekanie na nowy budżet unijny, na lata 2020-2027,
  2. realizacja inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.


Pierwsza opcja znacznie odwleka realizację w czasie. Z kolei w przypadku drugiej propozycji sytuacja jest skomplikowana formalnie.

Przebieg Obwodnicy Metropolitalnej. Przebieg Obwodnicy Metropolitalnej.

Budowa obwodnicy nie może wliczać się do długu publicznego



Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów 5 czerwca 2018 r. podjął decyzję o kontynuacji prac przygotowawczych do budowy Obwodnicy Metropolitalnej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jednocześnie realizację inwestycji w tej formule uzależnił od pozytywnego zakwalifikowania projektu przez Eurostat. Chodzi o to, by inwestycja nie została wliczona do długu publicznego.

Specyfika projektu PPP polega na tym, że za zaprojektowanie, wykonanie i sfinansowanie inwestycji płaci partner prywatny. Podmiot publiczny zobowiązany jest do okresowych płatności - uiszczania rat będących wynagrodzeniem partnera prywatnego. Ponadto po wybudowania ekspresówki państwo musi płacić za jej utrzymanie.

Rozłożenie na raty zapłaty za wykonanie robót budowlanych może powodować, że transakcja PPP nabierze charakteru podobnego do umowy kredytu. To natomiast powoduje, że takie zobowiązanie zaliczane jest do długu publicznego.

Obwodnica Metropolitalna to jedna z sześciu inwestycji, jakie rząd chce przeprowadzić w formule PPP w naszym kraju. Łącznie potrzeba na nie ok. 10-15 mld zł (ok. 2 mld zł kosztować może Obwodnica Metropolitalna). Rządzący chcą uniknąć zaliczenia tak dużej kwoty do długu publicznego.

Trwają prace przygotowawcze



- Dla projektów znajdujących się w ciągu drogi ekspresowej S6, w tym Obwodnicy Metropolitalnej, przewidzianej do realizacji w systemie PPP, zlecone zostały uszczegóławiające badania geologiczne, które zostaną wykonane w 2019 r. Dla wszystkich zadań planowanych do realizacji w systemie PPP w IV kwartale 2018 r. zakończona została szczegółowa inwentaryzacja techniczna - mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji do analizy VfM (Value for Money, dawniej tzw. komparator) oraz przetargowej, a także projektów umów PPP. Opracowania te są konieczne do przygotowania materiałów niezbędnych do przeprowadzenia przez Eurostat kwalifikacji projektów w kontekście długu sektora instytucji rządowych i samorządowych.

40-kilometrowa ekspresówka odciąży obwodnicę



Przypomnijmy, że 30-kilometrowa droga ekspresowa ma połączyć Południową Obwodnicę Gdańska z Trasą Kaszubską w Chwaszczynie. Nowa droga wokół Trójmiasta miałaby nie tylko pozwolić na sprawniejsze poruszanie się po drogach wschodnich Kaszub (zakorkowane są DK nr 20 z Gdyni do Żukowa i DK nr 7 z Gdańska do Żukowa), ale przede wszystkim odciążyć coraz bardziej zatykającą się Obwodnicę Trójmiasta.

Wstępny termin oddania do ruchu drogi (pod warunkiem szybkiego znalezienia wykonawcy) to 2022 lub 2023 r.

Eurostat jest urzędem Komisji Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu. Jego pracownicy zajmują się sporządzaniem prognoz i analiz statystycznych dotyczących obszaru Unii Europejskiej i EFTA, które są istotne dla podejmowania decyzji przez organy wspólnotowe. Ponadto urząd koordynuje i monitoruje prace narodowych urzędów statystycznych w celu unifikacji stosowanych przez nie metod badań a także konsolidowaniem statystyk krajowych, państw członkowskich.

Miejsca

Opinie (270) 6 zablokowanych

  • Przynajmniej redaktor Naskręt w końcu przestał szykanować osoby, które wnosiły protesty od decyzji środowiskowej.

    Więc mamy jednak jakiś postęp....

    • 4 1

  • Obwodnica

    tyle lat i nadal nie ma rozwiązania ,wstyd .Tyle pieniędzy wydane na na przygotowanie materiału i nic.Nadal czekamy.

    • 3 0

  • Gdzie się podziew haracz w wysokości 60% paliwa!!?

    Ja mam tylko takie drobne pytanie.
    Stan polskich dróg pozostawia wiele do życzenia. Za przejazd pseudo autostradami jesteśmy okradani najwięcej w Europie jak nie na świecie.

    Za przejazd tylko raz w jedną stronę jesteśmy okradani więcej niż koszt winiety na cały rok np w Szwajcarii!

    Teraz ma powstać następna droga służąca do wycinania kasy od kierowców...

    Ten kraj to jedna wielka patologia!
    Rozdaje się kasę klechom na lewo i prawo zamiast rozwijać gospodarkę, bo tym są między innymi drogi!!

    • 5 1

  • ważniejszy jest trzeci pas na obwodnicy

    Ta droga nie jest aż tak pilna, niczego nie odciąży,. Ważniejszy jest trzeci pas na obwodnicy a metropolitalna mogłaby spokojnie poczekać na to nowe rozdanie kasy.

    • 6 0

  • Trzeba zrobić zrzutke na Facebooku, kasę zabierzemy w miesiąc :)

    • 1 1

  • wybrałam Gdańsk

    bo tu się dobrze mieszka, jest fajnie, zielono, jest zatoka i Gd jest fantastycznie skomunikowany. Mieszkam na lawendowych wzgórzach skąd można wyjechać pkm-ką i sprawne samochodem. Właściwie jedynym wąskim gardłem jest obwodnica. Ciesze się, że ten niekorzystny stan zmieni sie.

    • 4 1

  • opat opat opat budujcie opat

    • 4 0

  • Po co pisać takie brednie?

    eurostat stwierdzi tylko, czy inwestycja realizowana w danym modelu finansowym obciąży polski dług publiczny, czy nie. A to, czy droga będzie zbudowana, czy też nie, to decyzja władz polskich. Trzeba się douczyć, Redachtorze.

    • 1 0

  • 35 milionowy kraj wstał z kolan

    bez kasy Unijnej nic nie można zrobić, ale kanał dla kajaków przez mierzeję wiślaną można.
    To są priorytety obecnych właścicieli Polski.
    kajakiem to nawet prezio z brudziem mogą pływać, tylko po cholerę z zalewu na Bałtyk??? prezio umie pływać?

    • 1 1

  • Gdańsk nie ma na dzień dzisiejszy żadnej obwodnicy dzisiejszą to droga wewnątrz miasta od lat 70

    Wszystko się zmieniło

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane