• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ocena połowy kadencji Pawła Adamowicza

Michał Stąporek
3 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

W tym tygodniu minęła połowa obecnej kadencji Pawła Adamowicza w fotelu prezydenta Gdańska. Postanowiliśmy ją podsumować.



Zobacz też jak oceniamy pracę Wojciecha SzczurkaJacka Karnowskiego.

Jak oceniasz dwa lata kadencji Pawła Adamowicza?

Plusy

  1. Kompromis z samorządowcami z pomorskich gmin
  2. Za osobisty sukces Pawła Adamowicza trzeba uznać utworzenie stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, które dzieli unijne pieniądze (ponad 1 mld zł) na te inwestycje, których zakres przekracza granice pojedynczej gminy. Choć samorządy całej metropolii miały jasny interes w utworzeniu takiego stowarzyszenia, bo to ono było warunkiem sięgnięcia po te pieniądze, to jego powołanie długo wisiało na włosku. Także zdolność do kompromisów Adamowicza sprawiła, że się to udało.
  3. Trzymanie w ryzach budżetu miasta
  4. Choć za Gdańskiem fala dużych inwestycji w infrastrukturę (stadion, tunel, drogi, komunikacja miejska) to miasto jest zadłużone na bezpiecznym poziomie 37 proc. (dopuszczalny próg to 60 proc.) Oczywiście, zadłużenie jest częściowo ukryte poprzez przeniesienie go na miejskie spółki, ale to praktyka stosowana w całym kraju. Na tle największych polskich miast, zadłużenie Gdańska jest proporcjonalnie najniższe.
  5. Sięganie po pieniądze z budżetu centralnego i unijnego
  6. W Trójmieście panuje przekonanie, że karą za polityczne sympatie regionu będzie zakręcenie przez rząd PiS kurka z rządowymi i unijnymi pieniędzmi. Jednak przygotowując staranny i racjonalny projekt budowy największego w Polsce zwodzonego mostu na Wyspę Sobieszewską, Paweł Adamowicz udowodnił, że dobrą inwestycję nie tak łatwo jest storpedować. Do kosztującego ponad 57 mln zł mostu rząd dołoży ponad 16 mln.
  7. Zmiany w dzielnicach
  8. Od dwóch lat wyraźnie widać, że zaczynają się zmieniać miejsca, przez lata zapomniane przez urzędników i miejskie służby. Kładzione są nowe chodniki, pojawia się lepsza mała architektura. Prowadzonych jest wiele drobnych inwestycji, które czynią miasto przyjaźniejszym. Ta strategia jest nieco wymuszona zakończeniem dużych programów finansowanych z UE, ale do niej także trzeba było się przygotować. Mam wrażenie, że gdańszczanie przyjęli ją z ulgą, bo choć równe drogi są potrzebne, to na nich świat się nie kończy.
  9. Wyspa Spichrzów i kładka na Ołowiankę
  10. Lata całe zajęło przygotowanie tych projektów, ale ostatecznie się udało i ruszyły: zarówno zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów, który zagospodarowuje spółka Granaria, powołana przez prywatnego inwestora, jak i budowa kładki na Ołowiankę. Obie inwestycje mają swoich zagorzałych fanów i przeciwników, ale mam wrażenie, że jednak większość gdańszczan cieszy się, że wyspa wreszcie ożyje i przestanie straszyć chaszczami i ruinami spichlerzy, a nad Motławą powstanie nie jedna, a nawet dwie zwodzone kładki.


Minusy

  1. Zaangażowanie polityczne
  2. Każdy ma prawo do osobistych poglądów politycznych, ale prezydent miasta powinien umieć je oddzielić od swoich codziennych obowiązków. Angażując się w spór pomiędzy władzą wykonawczą i ustawodawczą a Trybunałem Konstytucyjnym, Paweł Adamowicz myślał raczej o swoich ambicjach politycznych, a nie o dobru miasta, którym kieruje. Nie powinien tak robić, ponieważ nie dostał w tej sprawie mandatu od gdańszczan, a przecież jako prezydent niejako automatycznie wypowiada się w ich imieniu.
  3. Kulejący dialog z mieszkańcami
  4. Choć w czasie kampanii wyborczej Paweł Adamowicz zapowiadał, że będzie uważniej wsłuchiwał się w głos mieszkańców, trwającą kadencję zaczął od wielkiej awantury o likwidację Pałacu Młodzieży przy ul. Ogarnej. Informacja o zamknięciu placówki trafiła do mediów od jej pracowników, którzy usłyszeli, że mogą stracić pracę. Urzędnicy zarzekali się, że tak nie będzie, ale też nie gwarantowali zachowania status quo. Pałac działa dalej, ale wśród mieszkańców pozostał niesmak, że urzędnicy chcieli coś załatwić za ich plecami.
  5. Problemy z prawem
  6. Na ten punkt Paweł Adamowicz wpływu już nie ma, praktycznie nic już od niego nie zależy. Gdyby w czwartek Sąd Okręgowy uznał, że sprawa błędnych oświadczeń majątkowych prezydenta jest zamknięta z punktu prawnego, problem miałby jedynie charakter moralny - czy prezydent mówił prawdę, czy kłamał, wpisując do oświadczeń błędne kwoty oszczędności i liczbę posiadanych mieszkań. Ponieważ jednak sąd uznał, że tę kwestię trzeba jeszcze raz osądzić, konsekwencje dla Pawła Adamowicza mogą (ale nie muszą) być znacznie poważniejsze. Prawdopodobnie jednak nie ma co liczyć, że prawomocny wyrok w tej sprawie zapadnie w ciągu trwającej kadencji prezydenta.
  7. Opóźniona reakcja w ocenie skutków lipcowej ulewy
  8. Najpoważniejszym sprawdzianem dla służb miejskich była lipcowa ulewa. W jej efekcie zalanych zostało kilka kluczowych w mieście skrzyżowań, ucierpiało mienie prywatne i miejskie. Choć konsekwencje powodzi odczuwamy do dziś (uszkodzone wtedy tramwaje wciąż nie zostały naprawione), to wyciąganie personalnych konsekwencji zaczęło się dopiero kilka tygodni później, gdy pojawiły się dziennikarskie materiały na temat pracy miejskich służb.
  9. Uległość wobec deweloperów
  10. Gdańsk dobrze sobie radzi w przyciąganiu inwestorów i deweloperów zmieniających przestrzeń miejską. To bez wątpienia plus, ale sporo racji mają ci, którzy twierdzą, że dzieje się to za cenę zbyt dużej wobec nich uległości. Najnowsze przykłady to dopuszczenie do realizacji dwóch projektów, które negatywnie wpłyną na jakość życia mieszkańców centrum Gdańska: osiedle Bastion Wałowa i centrum handlowe Forum Gdańsk. Magistrat firmuje budowę tego ostatniego, choć w mojej ocenie to najmniej atrakcyjny projekt dewelopera, który działa w wielu krajach Europy.

Opinie (414) ponad 20 zablokowanych

  • Budyń jedzony cały czas przez 18 lat, nawet najsmaczniejszy, staje się czymś ohydnym

    na tej samej zasadzie prezydentura Adamowicza stała się czymś niesmacznym. Panuje dłużej niż kacyki partyjne z różnych sowieckich i posowieckich satelit, dłużej niż większość dyktatorów na całej kuli ziemskiej. Władza deprawuje a władza sprawowana przez wiele lat deprawuje tym bardziej. BUdyń może udawać, że nagonka na niego to kwestia polityczna ale jak ktoś ma trochę swojego rozumu to oceni to sam i zauważy że kłopoty jakie Budyń ma dzisiaj wyniknęły z pazerności i przekonania, że jego pozycja i plecy pozwolą na robienie dowolnych przekrętów.
    Budynia trzeba zmienić chociażby dla zasady i po to żeby przewietrzyć i odświeżyć skostniały układ gdański (oczywiście naiwni mogą udawać, że nie wiedzą o jego istnieniu)

    • 70 16

  • To pamiętajmy o podwyżkach czynszu o kilkaset procent, ogrzewania że spółki miejskiej, wywozu smieci (9)

    Podatku od nieruchomości, wody no i szybkich zmianie planów zagospodarowania pod deweloperów a wbrew uwagom mieszkańców!!!

    Krycie swoich i załatwianie stanowisk...

    Jak coś jeszcze macie to piszcie!?

    • 89 14

    • (3)

      To ja dodam smród z wysypiska z Szadolek i trucie ze spalarni Port Trans

      • 21 4

      • Ja dodam że w trakcie ostatnich wyborów tak narobił w gacie że przegra że wyszedł na.ulice do ludzi (1)

        z ciężkim sercem i bólem. Tak bal się porażki!!! Biedaczek;)

        • 23 2

        • A afera z mieszkaniami komunalnymi? Ze niby o tym nie wiedział? Nie wierzę.

          • 18 1

      • Ja dodam zaniedbane Główne Miasto.

        Wizytówka miasta gdzie rządzą menele.

        • 7 0

    • Drogi w Gdańsku jak w Bangladeszu, jeszcze (2)

      parę lat i wszystkie będą wyglądać jak Do Studzienki. Ul.Hallera juz miejscami powinna być wyłączona z uzytkowania. Gdańsk południe - ludzie stoją w korkach bo od 18 lat nie potrafi zbudować drogi przez pola, która planowana była jeszcze za PRL. W tym samym czasie wydaje dziesiątki milionów rocznie na kulturę, bo postanowił zostać mecenasem kultury. Szkoda że nie za swoje $$$$. Wszędzie powstają blokowiska otoczone zielonym płotkiem. Ostatnio coraz wyższe bloki, jak w Hongkong. Gdańsk się rozwija, to fakt, to widać ale nie dzięki Adamowiczowi ale dzięki pracy ludzi i inwestycjom prywatnych firm. Adamowicz to nawet remont chodnika przeprowadza szerokimi konsultacjami, jakby na Marsa wyprawę organizował. Proszę porównać stare miasto w Gdańsku z Wrocławiem, Poznaniem itd.... Bida....

      • 16 2

      • postawiłbym tezę, że Gdańsk rozwija się wbrew Adamowiczowi a nie dzięki niemu

        • 16 3

      • Nie wydaje na kulturę

        Wydaje na beton i autopromocję.

        • 7 0

    • Ignorancja i buta wobec Gdańszaczan

      Budowanie,, pomników,, wadzy! ECS,teatr Szekspirowski i muzeum II Wojny itp. Ogromne,, opłat eksploatacyjne,, za pochówki na cmentarzu Lostowice nie wiadomo dlaczego? a błoto po pas!!!!
      I wciąż, a to podwyżka cen wody, a to biletów a to BAJOŃSKIE kwoty za centralne ogrzewanie szczególnie ,że zimy od lat są dość łagodne.
      Dopiero teraz, jak grunt pali się pod nogami to łatanie dziur i niby porządkowanie Gdańska......NA KAŻDYM KROKU hotel,hostel,iciekawe kto ma w tym interes,może rodzina????
      I jeszcze jest coś co nazywa się przyzwoitością i uczciwością i powinni mieć to szczególnie ludzie na takim stanowisku jak Prezydent Miasta!

      • 14 0

    • Mydlenie oczu

      Przy okazji wszystkich tzw.dziur wstydu....najlepiej oddać w ręce dewelopera np miejsce za budynkiem parafialnym Kościoła Mariackiego i umyć ręce a stan tego miejsca jaki jest każdy widzi.

      Za czyje pieniądze pobudowano nową kaplicę i kolumbarium na cmentarzu Łostowice?

      Dlaczego przez ponad dwadzieścia lat nie został zrobiony porządny parking pod cmentarzem ?

      • 7 0

  • Budyń

    Druga połowa kadencji na kurkowej,,,,,,

    • 74 20

  • Prezydent wszystkich deweloperów (1)

    • 108 14

    • Dobre!

      • 19 2

  • (9)

    Uleglosc wobec deweloperow to male miki. On w ogole nie widzi problemu, ze w Poludniowych dzielnicach mamy 2 szkoly na ponad 20 tys ludzi. Adamowicz jest na tyle bezczelny, ze problem mostu w Sobieszewie nazwal problemem lokalnym. Oddaja ziemie za bezcen, przy braku jakiejkolwiek instrastruktury. Na Poludniu zabudowuja kazdy kawalek zieleni. Jar przy Jaworzniakow ma byc zaczadzony przez samochody z planowanej poludniowej Bulonskiej. Wszedzie tylko mieszkania komunalne. Ludzie kupuja na grube pieniadze, na kredyt mieszkania, zeby za chwile miec za sasiadow ludzi, ktorzy nie potrafia sie zachowac. Zero mysl dlugoterminowej. Poza tym Adamowicz to wyjatkowo opryskliwy czlowiek. Widac jak reaguje na niewygodne pytania. Podkrzykuje, jest poirytowany...No i z krotka pamiecia. Czlowiek, ktory wiedzac, ze obecna wladza chce go rozliczyc smie twierdzic, ze zrobia wszystko, zeby dobrac mu sie do skory. Panie Adamowicz, panie prawniku na tym polega prawo. Nalezy to wyjasnic i w razie problemu ukarac. Pan mysli, ze skoro ostatnio umowozono to jest ok? Niech mi pan pokaze ktorego zwyklego Kowalskiego tak traktuja. Kobitka nie moze bulek sprzedawac, bo mandat dostaje. US sciga ludzi za groszowe sprawy, a politycy moga sobie bezkarnie zapomniec o kilku mieszkaniach, nie pamietach skad maja kase, albo w ogole nie tlumaczyc sie ze swojego stanu konta. Skandal.

    • 109 17

    • Trafnie opowiedziane

      • 10 3

    • (7)

      Po 1 "Oddaja ziemie za bezcen, przy braku jakiejkolwiek instrastruktury", Ok, ale ktoś te mieszkania na odludziu kupuje. I to jest ich swiadoma decyzja. Po 2 problemy z oswiadczeniem majątkowym. Dla mnie to jest źle pomyslane, bo celem takich oswiadczen powinno byc sprawdzenie, czy zakupy mają pokrycie w dochodach, a zatem jesli Nowaka ściga się za niewpisanie zegarka za 15tys, podczas gdy zarabia on ok.12tys miesiecznie (nie licząc dochodów żony) to go stać na taki wydatek. Ludzie bogaci mają w domu mnóstwo rzeczy powyżej 10tys. Taki Palikot nawet klamki może mieć ze złota. I to samo z Budyniem, widać że go stać na mieszkania więc je ma. Jedyne wątpiliwosci budzi fakt, czy rabaty dostawał wzamian za pozwlenia, co byłoby formą korupcji. Natomiast pytanie czemu nie chciał wpisywac tych mieszkań do zeznań jest pytaniem otwartym i dotyczy każdego polityka. Ja nie wiem.

      • 2 8

      • Zona Nowaka to kilka lat na stracie jechala (1)

        Nie pamietasz?

        • 9 0

        • Ja się dochodami zony Nowaka nie zajmowałam, wiem tylko, że miała prywatna praktyke dentystyczna, a z tego może kokosów nie ma, ale da się żyć przyzwoicie. Jeszcze nie spotkałam dentysty, któremu by do pierwszego brakowało.

          • 8 1

      • a gdzie ludzie maja kupowac mieszkania? Mamy w Zatoce zaczac budowac? Czy na Zaspie? jeszcze wyzsze wiezowce, zeby wiecej mlodych mialo mieszkania? Czy moze mamy ze Srodmiescia starsze osoby eksmitowac, zeby bylo wolne eM w centrum?

        • 4 2

      • "Ok, ale ktoś te mieszkania na odludziu kupuje." (3)

        A gdzie ludzie mają mieszkać? Co za durne myślenie

        • 5 3

        • (2)

          Ano mogą, bo rynek wtórny na Przymorzu, Zaspie czy Suchaninie tez istnieje. Znajoma 5 lat czekała na sprzedaż swojego domu w bloku na Chełmie.

          • 5 2

          • Tyle,

            że do niedawna nie było upustów w kredytach dla młodych chcących kupić swoje pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego...

            • 0 0

          • odludzie? dzielnica 22 tys to dla ciebie odludzie? Ja nie chce mieszkac w starych smierdzacych blokach na Suchaninie czy PRzymorzu. Poludnie to nie odludzie. PRzyjedz choc raz to sie przekonasz. Bo na razie to glupoy opowiadasz. Jedna z wiekszych dzielnic w Gdansku, a dla ciebie pustki.

            • 0 0

  • Zaangażowanie polityczne (4)

    Mieć za minus Adamowiczowi, że wsparł Trybunał Konstytucyjn,y może tylko taki PiSowski sługus jak autor artykułu.

    Gdańsk jest miastem wolności i żaden dyktatorek z redaktorkiem nam tego nie odbiorą! Komuna nie wróci, choćbyście nie wiem jak się starali o demokraturę.

    • 36 91

    • Niech prywatnie sobie Adamowicz organizuje zjazdy LGBT

      W swoich mieszkaniach najlepiej. Jako prezydent powinien byc bezstronny to chyba oczywiste

      • 23 6

    • a ja sobie nie zycze, zeby moje miasto finansowalo impreze tych tlustych kotow z TK. Wymagania, odpowiednie wina, szampany. Cholera. Ty o wolnosci mowisz? Zobacz przez kogo sedziowie sa popierani. To jest wolnosc? I na pewno bezstronnosc.

      • 24 8

    • Człowieku nic nie wiesz o komunie.

      Komuna to jest to co Ty popierasz, a próbujesz to wmawiać innym. Naucz się w końcu historii.

      • 6 2

    • U ciebie na dzielni nie ma chyba przychodni zdrowia.

      • 0 0

  • Adamowicz musi odejsc

    • 82 25

  • Skorumpowany buc

    • 80 20

  • Paweł Adamowicz to najlepszy prezydent (10)

    Za jego czasów Gdańsk przeżył skok cywilizacyjny. Powinien być jeszcze jedną kadencję, bo wie jak inteligentnie zarządzać środkami unijnymi, a pamiętajmy, że to ostatnia perspektywa unijna. Nie wyobrażam sobie, aby taka Lider czy Jaworski czy jakiś inny pisowiec wiedział, jak dobrze gospodarować kasą. Dlatego mój głos dla Adamowicza.

    • 39 108

    • chyba skok na kasę :-) (6)

      A co zrobisz bidulku jak unia przestanie sypać złotem? Bo z zarządzaniem swoimi zasobami Budyniowi już tak dobrze nie idzie a wiele do sprzedania już nie ma (gpec, saur poszły zanim unia zaczęła sypać złotem).

      • 18 9

      • To jest skok na kasę dla nas mieszkańców!! (5)

        Nie wiem, czy masz 3 mld zł w kieszeni czy miasto stać na kredyt 3 mld zł. Więc jeżeli jest okazja, to trzeba z niej skorzystać i tyle, co tu więcej powiedzieć. Fakt, że jest bardzo ciężko pisać dobre projekty unijne i trzeba mieć doświadczenie. Sęk w tym, że Adamowicz właśnie wie, jak to zrobić :) Dlatego jeszcze jedną kadencję powinien być - dla Miasta i dla gdańszczan.

        • 4 12

        • niewiele chyba kumasz (3)

          skoro jak sam piszesz to ostatki unijnej kroplówki to trzeba w Gdańsku kogoś kto naprawdę umie gospodarować (a nie tylko sypać nie swoimi pieniędzmi na lewo i prawo).
          Przypomnij sobie jak było przed unijnym groszem (tak, Budyń już wtedy rządził i cienko kwiczał).
          Po unijnym złocie zostanie trochę infrastruktury ale i zwiększone koszty i długi. np co nam po ECS na który unia "dała" 2/3 skoro co roku to nam został do płacenia koszt kilkunastu milionów utrzymania tego przybytku.

          • 8 6

          • Widzisz, nie znasz się na ekonomii (2)

            1. nie możesz płacić kosztu, możesz go pokryć
            2. ECS to inwestycja. turyści/odwiedzający Gdańsk zostawiają tu swoje pieniądze

            • 4 12

            • ekonomii :-) (1)

              1. Jak zrobisz sobie jakieś zobowiązanie na lata to nieważne czy nazwiesz to "pokryciem kosztów" czy "płaceniem kosztów" - i tak bulisz z własnej kieszeni
              2. Wpływy z turystów odwiedzających ECS są mizerne, a cała większość niepotrzebnych imprez jakie tam się odbywają jest sponsorowanych przez miasto lub jednostki podległe miastu (czytaj przez gdańskich podatników) - w ten sposób do oficjalnych kosztów utrzymania ECS dochodzą zakamuflowane dopłaty pośrednie.

              • 9 5

              • Zapoznaj się z budżetem Miasta Gdańska , równiez ex post

                • 2 4

        • Gó*no wie.

          To nie on tym się zajmuje. Piszą inni. On nie ma o tym pojęcia.

          • 6 0

    • Tak jest szok na kasę

      • 1 0

    • No to mnie rozbawłeś.

      • 1 0

    • Szkoda, że tobie nie udało się skoczyć cywilizacyjnie.

      • 0 3

  • Buc wyprzedał wszystko developera ma za nic mieszkańców mam nadzieje ze niedługo osiądzie na długo w celi

    • 72 14

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane