Nie tylko dla podróżników, żeglarzy i alpinistów. "Kolosy" to impreza dla każdego. Opowieści z czterech stron świata to dawka niezwykłych emocji. Spotkania potrwają od piątku (start o godz. 11) do niedzielnego wieczora. Wstęp wolny.
Czym są Kolosy?
"Kolosami" potocznie nazywane są Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Pierwszy raz odbyły się w 2000 roku za sprawą Janusza Janowskiego. Od 2002 impreza odbywa się w Gdyni, a organizują ją Miasto Gdynia oraz Agencja MART z Krakowa.
Kolosy to w istocie nagrody za wybitne osiągnięcia podróżniczo-eksploracyjne. Nagrody niezwykle ważne, czego dowodem może być przykład Aleksandra Doby, laureata czterech statuetek, który w 2015 roku został Podróżnikiem Roku według National Geographic. Dla przypomnienia: Doba przepłynął samotnie kajakiem Ocean Atlantycki.
Najważniejsza na "Kolosach" jest atmosfera. Hala Gdynia wypełniona publicznością po brzegi, gigantyczny ekran, na którym wyświetlane są zdjęcia i filmy oraz opowieści ludzi, którzy dotarli do najdalszych zakątków kuli ziemskiej. Po wyjściu z pokazu człowiek ma ochotę spakować plecak i jeszcze tego samego dnia ruszyć w świat. Kolosy to święto zrealizowanych marzeń.
Atmosfera na Kolosach
Nagrody
Kapitułę Kolosów tworzy sześć osób: Piotr Chmieliński, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Maciej Kuczyński, Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki oraz Janusz Janowski. We wcześniejszych latach w Kapitule zasiadał również Andrzej Zawada, którego imię nosi jedna z nagród specjalnych.
Laureaci Kolosów otrzymują statuetki przedstawiające postaci nawiązujące wyglądem do słynnych Moai, posągów z Wyspy Wielkanocnej. Wykonane są z porfiru - skały pochodzenia wulkanicznego w średniowieczu stosowej do produkcji posągów i kolumn. "Zwykły" Kolos waży 6,3 kilograma, Super Kolos - prawie 10 kg.
Super Kolosa w tym roku otrzymał kpt. Wojciech Jacobson - żeglarz, autor książki "Marią" do Peru, który uczestniczył w pierwszej próbie przepłynięcia Przejścia Północno-Zachodniego małym jachtem z zachodu na wschód (z Pacyfiku na Atlantyk). Spotkanie z Jacobsonem odbędzie się w niedzielę około godz. 15 pod koniec X bloku.
Spotkania z podróżnikami odbywają się w blokach trwających około 3 godziny. Impreza rozpoczyna się w piątek o godz. 11. Na ten dzień, jak również na sobotę (start o godz. 10) zaplanowano po cztery bloki. W niedzielę (start o godz. 10) odbędą się dwa bloki spotkań. Następnie, o godz. 16 odbędzie się ceremonia wręczenia Kolosów. Nagrody im. Andrzeja Zawady (15 tys. zł), Nagrody Specjalnej i Dziennikarzy.
W niedzielny wieczór, po ceremonii, o godz. 17:50 odbędzie się spotkanie z uczestnikami wyprawy Nanga Dream 2015/16 - tegorocznej, zimowej (niestety nieudanej) próby zdobycia szczytu Nanga Parbat. Impreza zakończy się projekcją filmu dokumentalnego "Jurek" o Jerzym Kukuczce.
Program prezentacji jest niezwykle bogaty. Znajdą coś dla siebie rodzice (Marysia i Sebastian Domżalscy z dziećmi - Pięć lat w Indiach, blok I), miłośnicy rowerów (Elżbieta Wiejaczka, Tomasz Budzioch, Z miłości do, czyli Afryka 2x2, blok IV + prawie cały blok VI), żeglugi ekstremalnej (cały Blok V) czy fani wspinaczki (Marcin Tomaszewski, Nowa, zimowa droga na Ścianie Trolli, Blok VIII).
Oprócz pokazów na Dużej Sali Gdynia Arena, odbędą się także pokazy i warsztaty w małej Sali Konferencyjnej (program) oraz od godz. 17 cykl pokazów Fotoplastykon w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (program).
Kilka porad przed Kolosami
Spotkania cieszą się ogromną popularnością. Gdynia Arena szybko się wypełnia po brzegi i w ciągu dnia często przed wejściem ustawiają się długie kolejki (zwłaszcza w weekend). Najlepiej przyjść rano. Szybko wypełnia się także parking pod obiektem, więc warto rozważyć podróż SKM-ką. Przejście z przystanku Gdynia Redłowo zajmuje około 10 minut (patrz mapka).
W hali panuje atmosfera "podróżnicza". Warto wziąć ze sobą karimatę, śpiwór, termos z herbatą i zapasy jedzenia. W hali funkcjonuje wprawdzie małe bistro, ale często jest bardzo zatłoczone i trudno z niego skorzystać. Wyjście z hali natomiast oznacza ryzyko, że już... nie wejdziemy do środka.
Pokazy odbywające się w Dużej Sali hali Gdynia Arena będą bezpośrednio transmitowane w trzech salach Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (budynek III) - w sali kinowej na parterze oraz w salach D i E na I piętrze (łącznie 422 miejsca). Transmisje odbywać się będą w piątek od 17.00 do 22.20, w sobotę od 10.00 do 22.10 i w niedzielę od 10.00 do 15.40 (każdego dnia sale będą otwierane na 30 minut przed początkiem transmisji).