• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od tego miasta starszy jest tylko Gdańsk

Michał Sielski
17 listopada 2023, godz. 07:00 
Opinie (154)
Dziś Rumia to coraz bardziej nowoczesne miasto, które szybko się rozwija. Na zdjęciu węzeł przesiadkowy przy SKM Rumia Janowo. Dziś Rumia to coraz bardziej nowoczesne miasto, które szybko się rozwija. Na zdjęciu węzeł przesiadkowy przy SKM Rumia Janowo.

Nie Sopot, nie Gdynia, a... Rumia ma po Gdańsku najwięcej lat w Aglomeracji Trójmiejskiej. W 2024 r. mija 800 lat od momentu, gdy słowo "Rumia" po raz pierwszy pojawiło się w dokumencie historycznym. Pismo to, datowane na wiosnę 1224 r., było potwierdzeniem nadań ziemskich wydanym oliwskim cystersom przez księcia pomorskiego Świętopełka II. Wśród nich była właśnie Rumia, która świętowanie tej rocznicy rozpoczyna już w najbliższą sobotę, 18 listopada.



Dokument sygnowany pieczęcią Świętopełka II, w któym po raz pierwszy wspomniano o Rumi. Dokument sygnowany pieczęcią Świętopełka II, w któym po raz pierwszy wspomniano o Rumi.
Obchody zaczną się po konferencji, którą zaplanowano na godz. 10:00 w Bibliotece Kaszubskiej na placu Kaszubskim 11 w Rumi. Ok. godz. 10:30 ruszy stamtąd spacer historyczny po Starej Rumi. Poprowadzi go Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi i społeczny pełnomocnik burmistrza Rumi ds. historii miasta. Podczas spaceru rozlosowanych zostanie pięć darmowych książek "Śladami dawnej Rumi".

Spacer historyczny po Starej Rumi

Rumia i Cystersi



W 1224 r. książę pomorski Świętopełek II nadał zakonowi cystersów posiadłości i wymienił ich nazwy: był to m.in. Żarnowiec, Dębogórze, Starzyno i Rumia.

Co ciekawe, Świętopełk II wcale tych ziem nie nadał zakonnikom, a jedynie oficjalnie potwierdził to, co zrobił jego poprzednik - Sambor I - w XII w. Nie ma jednak dowodów na to, że już wtedy funkcjonowała nazwa "Rumia".

Dawny rumski kościół na rysunku Wiktora Gosienieckiego - 1924 r. Dawny rumski kościół na rysunku Wiktora Gosienieckiego - 1924 r.
Do dziś po cystersach pozostały w Rumi liczne pamiątki. Jedne oczywiste, inne nieco mniej bezpośrednie. Na pewno główne drogi są wytyczone w miejscach, w których wyznaczyli je cystersi. Najcenniejszym zabytkiem z tego okresu są jednak ruiny średniowiecznego kościoła przy ul. Kościelnej.

- Czas nie był dla tego obiektu łaskawy. Współcześnie po dawnej świątyni - niedużej, choć interesującej architektonicznie - przetrwały jedynie fragmenty murów: przede wszystkim prezbiterium pamiętające najprawdopodobniej XV wiek. Starsza, zapewne drewniana cysterska świątynia stojąca w tym miejscu za czasów Świętopełka po prostu zniknęła. Ceglany obiekt, którego fragmenty możemy oglądać dzisiaj, to efekt późniejszej przebudowy - wyjaśnia Dariusz Rybacki. - Jeszcze na początku XX w wnętrza czynnego wówczas kościółka skrywały wiele ruchomych zabytków będących najlepszym dowodem na to, jak głęboko sięga lokalna historia. Na wyposażenie świątyni składały się m.in.: późnośredniowieczny świecznik, gotyckie lichtarze czy dwie sakralne rzeźby: Marii z Dzieciątkiem oraz św. Anny z początku XVI w. Na mszę wzywał wówczas parafian dzwon pamiętający wczesny XVI w - dodaje.
Podczas II wojny światowej pamiątki te zostały jednak ukradzione.



Zagospodarowanie Góry Markowca i budowa wieży widokowej to jedna z najnowszych inwestycji w Rumi.

Prawa miejskie Rumia otrzymała w 1954 r. Obchody 800-lecia Rumi będą więc w tym samym roku, w którym można świętować 70-lecie miasta, które w ostatnich latach dynamicznie się rozwija.

70-lecie praw miejskich Rumi



Na koniec 2022 r. w Rumi mieszkało już ponad 52 tys. osób. Oficjalnie, bo nieoficjalnie jest znacznie więcej. Szybko rozbudowujące się osiedla są wyprzedawane bez problemu, bo mieszkania są tańsze niż w Gdyni, a często znacznie szybciej i łatwiej z nich dojechać do Trójmiasta - dzięki połączeniu SKM i dwupasmowej drodze, a także wybudowanemu ostatnio tunelowi w Janowie, który ułatwił zmotoryzowanym nie tylko dojazd do dawnej drogi krajowej nr 6. Wraz z tunelem powstały dwa duże parkingi, które cieszą się dużym powodzeniem, po pozwalają na szybką przesiadkę na pociąg na stacji SKM Rumia Janowo.

Tunel w Janowie gotowy, koniec korków w Chyloni Tunel w Janowie gotowy, koniec korków w Chyloni

Wydarzenia

Spacer historyczny po Starej Rumi

spacer

Inauguracja obchodów 800-lecia Rumi

muzyka dawna, uroczystość oficjalna, jubileusz, spacer

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (154)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane