Fakty i opinie

Odbywali kwarantannę, poszli na zakupy

Najnowszy artukuł na ten temat

Zbadali wpływ izolacji w czasie pandemii

Podczas ostatniej doby policjanci z Gdańska skontrolowali ponad tysiąc adresów, pod którymi miały przebywać osoby objęte kwarantanną.
Podczas ostatniej doby policjanci z Gdańska skontrolowali ponad tysiąc adresów, pod którymi miały przebywać osoby objęte kwarantanną. fot. policja

Dwa przypadki złamania zasad kwarantanny stwierdzili w weekend policjanci z Gdańska. W obu przypadkach osoby poddane kwarantannie opuściły swoje mieszkania i wyszły po zakupy. Do sądu skierowano wnioski o ukaranie kobiety i mężczyzny. Brak odpowiedzialności będzie kosztowny. Kara za złamanie zasad kwarantanny to 30 tys. zł.Zmienił się twój sposób robienia zakupów?

nie robię ich aktualnie w ogóle, mam zapasy 14%
robię je, ale rzadziej, i kupuję więcej produktów 71%
nie, chodzę do sklepu tak samo często, jak przed ogłoszeniem stanu epidemii 15%
zakończona Łącznie głosów: 4371
Z naszych informacji wynika, że chodzi o dwa zupełnie niezwiązane ze sobą przypadki, choć do obu doszło we Wrzeszczu. Kobieta miała przebywać w kwarantannie już od jakiegoś czasu, co więcej, miała być informowana przez policjantów, że mogą jej pomóc w kwestii zakupów czy leków. Mimo to zdecydowała się wyjść do sklepu.

Tłumaczyła się absurdalnie - tym, że się zabezpieczyła, założyła maseczkę i nie wiedziała, że nie wolno wychodzić po zakupy.

Mężczyzna przebywał na kwarantannie krócej. Tłumaczył się bardzo podobnie - niewiedzą.

W obu przypadkach policjanci sporządzili wnioski o ukaranie do sądu. Nie jest jednak wykluczone, że osoby te usłyszą też zarzuty kryminalne.

- Kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się epidemii. Każda osoba, która nie stosuje się do takich zaleceń, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli np. osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie ona przepisom wynikającym z Kodeksu karnego. W takim przypadku grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech w przypadku nieumyślności lub nawet do lat ośmiu, jeżeli sprawca działa świadomie - mówi Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Czytaj też: Apel służb o przestrzeganie kwarantanny

Tylko podczas ostatniej doby gdańscy policjanci skontrolowali ponad tysiąc adresów, pod którymi przebywać miały osoby poddane kwarantannie.
mat. prasowe


Kwarantanna - co wolno, a czego nie wolno?Kwarantannę odbywa się pod adresem, który został wskazany przez daną osobę w tzw. karcie lokalizacyjnej. Jeśli kwarantannę odbywa się w domu, należy stosować się do poniższych wytycznych Ministerstwa Zdrowia oraz GIS:

 • Nie wychodź z domu, nawet po drobne zakupy czy po to, by wyrzucić śmieci.
 • Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.
 • Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
 • Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 m.
 • Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
 • Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy; jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
 • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
 • Zachowaj zasady higieny.
 • Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe, takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
 • Monitoruj temperaturę ciała minimum dwa razy dziennie.
 • W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.
 • Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej.
 • W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji - mogą cię odwiedzić w czasie kwarantanny.
 • W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ skorzystaj z teleporady.
 • Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ.


Koronawirus Gdańsk, Gdynia, Sopot - wcześniejsze raporty sanepiduKoronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zarażenie?

 • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
 • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590 lub telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:

Wojewódzka SSE w Gdańsku ul. Dębinki 4, tel. 605602195

Powiatowa SSE Gdańsk ul. Wałowa 27, tel. 698941776

Powiatowa SSE Gdynia ul. Starowiejska 50, tel. 605462480

Powiatowa SSE Sopot ul. Kościuszki 23, tel. 663399599

Graniczna SSE w Gdyni ul. Kontenerowa 69, tel. 608358721