• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okręt Sokół zwiedzimy przed wakacjami

Michał Sielski
30 listopada 2023, godz. 16:30 
Opinie (99)
"Sokół" już stąd nigdzie nie pojedzie ani nie popłynie. "Sokół" już stąd nigdzie nie pojedzie ani nie popłynie.

Na Święto Morza planowane jest udostępnienie do zwiedzania okrętu podwodnego "Sokół", który po tygodniowym transporcie drogą wodno-lądową dotarł na swoje docelowe miejsce i jest już na dziedzińcu Muzeum Marynarki Wojennej przy bulwarze NadmorskimMapka. Latem można będzie można nie tylko przyjrzeć mu się z bliska, ale też wejść do środka.Przypomnijmy: "Sokół" przypłynął na specjalnej barce ze Stoczni Wojennej i zajął miejsce przy nabrzeżu, wcześniej zwolnione przez "Błyskawicę".

Okręt-muzeum - w asyście holowników - został na czas tej operacji "przeprowadzony" do Stoczni Wojennej, ale wrócił już na swoje miejsce, bo zakończyło się już ustawianie "Sokoła" przed Muzeum Marynarki Wojennej.

350-tonowy kolos spoczął na dwóch samonośnych wózkach, na których przez dwa dni jechał do dziedzińca Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie musiał jeszcze poczekać na zjazd do wcześniej przygotowanej niecki. Ostatecznie znalazł się w niej po tygodniu od rozpoczęcia podróży.- Teraz przystąpimy do odtwarzania wnętrza. Musimy wszystko poskładać, dlatego że część rzeczy została zdemontowana, po to, by wyciąć chociażby dwa otwory: wejściowy i wyjściowy. Jednocześnie będziemy budować to, co jest wokół okrętu, czyli alejkę, pomosty. Uzupełniać pewne elementy, takie jak nazwa, godło. I będzie też wystawa obrazująca historię 25 okrętów podwodnych, z których 24 to już przeszłość, a jeden wciąż istnieje i oby jak najszybciej doczekał się następcy - mówi Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej.
Podano też datę udostępnienia okrętu do zwiedzania. To Święto Morza, które w przyszłym roku rozpocznie się 29 czerwca.

Widowiskowy transport okrętu podwodnego przed muzeumPrzewiezienie 350-tonowego kolosa było nie lada wyzwaniem. Najtrudniejszy do pokonania był skręt ze skweru Kościuszki w aleję Topolową. W tym miejscu konieczne było czasowe usunięcie wszystkich ławek, murku i koszów na śmieci, aby okręt zmieścił się na drodze. Podobne przygotowania poczyniono także na początku bulwaru Nadmorskiego.

Sam transport okrętu z okolic Mola Południowego w rejon bulwaru trwał ok. trzech godzin.ORP "Sokół" - historia i najważniejsze informacje o okręcieORP "Sokół" to okręt typu Kobben, który został zbudowany w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii i zwodowany 2 września 1966 r. Po zakończeniu służby w norweskiej marynarce jednostkę przekazano polskim siłom zbrojnym.

Biało-czerwoną banderę podniesiono na niej 4 czerwca 2002 r. Okręt był trzecim "Sokołem" w historii polskiej Marynarki Wojennej i spadkobiercą zaszczytnych tradycji jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej. Do jego podstawowych zadań należała obrona, ochrona oraz patrolowanie polskiego wybrzeża.

W czasie 16 lat służby dla naszego kraju uczestniczył on w wielu międzynarodowych ćwiczeniach. Na koncie ma 174 zanurzenia i 26 tys. przebytych mil morskich.

Wyporność: na powierzchni - 459 t, w zanurzeniu - 524 t
Wymiary: długość - 47,40 m, szerokość - 4,60 m, zanurzenie - 4,30 m
Prędkość maksymalna: nawodna - 12 węzłów, podwodna - 18 węzłów
Zasięg: 5 000 Mm przy prędkości 8 węzłów (na powierzchni); 350 Mm przy prędkości 6 węzłów (w zanurzeniu)
Uzbrojenie: 8 wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm
Załoga: 21 osób (w tym 5 oficerów)


Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (99)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane