• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

350-tonowy kolos już na lądzie. Ma do przejechania 1 km

Michał Sielski
21 listopada 2023, godz. 13:10 
Opinie (130)

Zaczął się pierwszy z dwóch najtrudniejszych i zarazem najbardziej widowiskowych etapów podróży okrętu podwodnego "Sokół", który zmierza na dziedziniec Muzeum Marynarki Wojennej. Po pokonaniu morskiej części trasy i "odpoczynku" przy nabrzeżu Mola PołudniowegoMapka, gdzie stał na specjalnej barce przez weekend, został podniesiony i przeniesiony na ląd. Teraz musi dojechać na docelowe miejsce przy bulwarze NadmorskimMapka.Warto poświęcić tyle czasu i środków na transport Sokoła?

W piątek Sokół przypłynął na specjalnej barce ze Stoczni Wojennej i zajął miejsce przy nabrzeżu, wcześniej zwolnione przez "Błyskawicę".

Okręt-muzeum - w asyście holowników - został na czas tej operacji "przeprowadzony" do Stoczni Wojennej i wróci na swoje miejsce lada dzień, gdy tylko zakończy się ustawianie "Sokoła" przed Muzeum Marynarki Wojennej.

Przez weekend "Sokół" był przygotowywany do dalszej podróży. Dużo bardziej wymagającej niż dotychczas. 350-tonowy kolos spoczął na dwóch samonośnych wózkach, na których ma dojechać do dziedzińca Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie stanie na wystawie plenerowej przed głównym gmachem.

Już wcześniej przetransportowano tam jeden z jego silników, co nie było łatwe. To była jednak tylko rozgrzewka przed obecną trasą, która wcześniej została dokładnie zaplanowana i zmapowana."Sokół" już na lądzie. We wtorek rusza w trasęNajtrudniejszy będzie skręt ze skweru Kościuszki w aleję Topolową. W tym miejscu planowano wyciąć dwa drzewa, lecz na razie wycięto jedno. Usunięto też wszystkie ławki, murki czy kosze na śmieci. Podobnie postąpiono na początku bulwaru Nadmorskiego.

- Mam nadzieję, że się zmieścimy, choć początkowo planowane było wycięcie większej liczby drzew - przyznaje w rozmowie z Trojmiasto.pl jeden z inżynierów odpowiedzialnych za transport.
Na razie jednak okręt czeka na wybrzeżu, gdzie po kilkugodzinnej akcji udało się go postawić. To także nie było najłatwiejsze zadanie. Mimo że Basen Prezydenta osłonięty jest falochronami, to spore falowanie sprawiło, że operacja była trudna i ryzykowna. Ostatecznie udało się jednak bez przygód podnieść "Sokoła" i usadowić na brzegu.

Zamknięte ulice, bo jedzie okrętOkręt ma do przebycia lądem ok. 1 km. Od poniedziałku zaczęły się zmiany w organizacji ruchu w centrum Gdyni. Największe utrudnienia planowane są na środę, 22 listopada, choć może się to zmienić ze względu na pogodę.

Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, w środę, 22.11.2023 r., w godz. 7-19 zostanie wyłączona dla ruchu część alei Jana Pawła IIMapka (obie jezdnie). Na całą dobę zostanie natomiast wyłączony z ruchu ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż al. TopolowejMapka (cały zakres poza pasem drogowym) oraz ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż bulwaru NadmorskiegoMapka (cały zakres poza pasem drogowym).

Tak będzie prezentował się okręt podwodny "Sokół", gdy dotrze już na bulwar Nadmorski. Tak będzie prezentował się okręt podwodny "Sokół", gdy dotrze już na bulwar Nadmorski.

ORP "Sokół" - 174 zanurzenia, 26 tys. przebytych mil morskich i 16 lat służbyORP "Sokół" to okręt typu Kobben, który został zbudowany w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii i zwodowany 2 września 1966 r. Po zakończeniu służby w norweskiej marynarce jednostkę przekazano polskim siłom zbrojnym.

Biało-czerwoną banderę podniesiono na niej 4 czerwca 2002 r. Okręt był trzecim "Sokołem" w historii polskiej Marynarki Wojennej i spadkobiercą zaszczytnych tradycji jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej. Do jego podstawowych zadań należała obrona, ochrona oraz patrolowanie polskiego wybrzeża.

W czasie 16 lat służby dla naszego kraju uczestniczył on w wielu międzynarodowych ćwiczeniach. Na koncie ma 174 zanurzenia i 26 tys. przebytych mil morskich.

Wyporność: na powierzchni - 459 t, w zanurzeniu - 524 t
Wymiary: długość - 47,40 m, szerokość - 4,60 m, zanurzenie - 4,30 m
Prędkość maksymalna: nawodna - 12 węzłów, podwodna - 18 węzłów
Zasięg: 5 000 Mm przy prędkości 8 węzłów (na powierzchni); 350 Mm przy prędkości 6 węzłów (w zanurzeniu)
Uzbrojenie: 8 wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm
Załoga: 21 osób (w tym 5 oficerów)


Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (130)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane